Dovleceii cresc cu spor!(sept-oct 2009) *10*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

'neatza!

Am reusit sa fac listuta cu sarbatoriti ,de fapt am reusit sa o trec unde trebuie.

Piciulica e si azi morocanos . S-a trezit foarte vesel,acum miorlaie si maraie.
Ee Danutza noi avem muuulti dinti ,8 dinti, 6 masele,4 canini,si acum ii dau ultimele doua maselute, si nu prea ii convine.

Va tzuc, va las si cafelute fierbinti ,vin fiert si ce mai merge pe vremea asta . Nu v-am spus ce frumos ningea de dimineatza la Constanta. Am stat vre-o 20 de minute cu ochii pironiti pe geam,si eu si PAul. Si exclama tare cand veneau fulgii direct in geam .
Acum PAul maraie si se joaca cu un pix si o cana. Voi ati mai vazut asa baiat pasionat de toate ustensilele din bucatarie? Zilele trecute s-a jucat ore intregi cu vasul de la robotul de bucatarie... punea in el mere si facea "bum-bum-buuuum" .


Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 12+

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

helau

Laura asa reactii violente face Mihaita de la dinti? mititelul de el imi inchipui ce suferinta trebuie sa fie

apropo de dinti... Carol tot 4 are! incisivii centrali superiori si inferiori. si atat!

Lali senchiu, senchiu pentru lista cu sarbatoritii.

in alta ordine de idei noi nu avem gaze sper sa le dea drumul pana la 12 jumate ca sa pot sa ii dau si eu copilului sa manance. nu va mai povestesc ca avem incalzirea pe gaze si sunt 19 grade la nivelul capului meu. va dato seama cate sunt la nivelul capului lui carol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna ziua fetelor,

Va multumesc ptr urai si cuvinte. MONI vad ca deja ai plecat in concediu. Multumesc si tie oricum de PM.
Fetelor nasterea si toate cele au decurs asa: (copii ce am scris in blogul meu.)

"Ce pot sa spun? De ce-mi era frica nu am scapat. Am nascut mult mai devreme si total nepregatita. Dupa cum stiti nici macar bagajul nu il aveam facut. Stiind ca aveam cezariana pe 17 februarie, cand as fi avut 38 sapt de sarcina.....am luat totul cu calm si mi-am zis ca timp este.Da' de unde!!! Pe 10 februarie am fost acasa cu baietii.Mai toata ziua am avut contractii dar nu m-am panicat sau preocupat. Mi-am zis ca sunt obisnuitele contractii. Doar ca de la 22,00 parea ca le am cam dese si cam dureroase. Fa una, fa alta......totusi gluma parca se ingrosa. Am inceput sa ma uit la ceas de la 23,25. Le aveam FIX la 5 minute distanta. Au tinut asa pana la 2,00 a.m. In tot acest timp am inceput sa-mi pregatesc bagajul. Imi si vine sa rad. Hainele lui Marco erau ude. Le randuiam pe calorifere sa se usuce. Mi-am calcat ceva de-al meu si asa am inceput sa calc si din schimburile ptr Marco. Eram atat de agitata ca tremuram. La 2,00 m-am dus totusi sa ma culc ca eram la pamant din cauza oboselii si asa mi-am dat seama ca nu mai aveam contractii.Am adormit cred in 2 minute. La 4,00 m-am trezit din nou cu contractii si uite asa am luat-o de la capat. Doar ca de data asta nu mai erau regolare. Erau cand la 5 min, cand la 10, cand la 7 min. Haotice. Alin s-a dus dimineata la munca. Trebuia sa lucreze toata ziua. Eu am dus baietii la gradi cu tot cu contractii cu tot. Pe urma, m-am intors acasa am facut un dus, mi-am mai completat bagajul cu tot ca nu imi statea capul sub nici o forma la bagaj si uite asa am plecat spre spital.Singura. Dar nu asta era o problema. Asa am facut si cand eram gravida cu Alessio. Ajunsa acolo, m-au pus pe monitorat.Si ca de obicei , contractiile pareau ca dispar. Mi-am zis: ptiuuu tocmai acum cand sunt sub monitoraj contractiile astea nu mai sunt. Am dat peste o doctorita aiurita tare. Nu era convinsa de recomandarea medicului ortopedic de a face cezariana si uite asa a inceput sa-mi faca una alta. Ba ca sa-i arat unde ma doare, ba ca sa merg sa vada cum merg, pe urma m-a trimis la medicul spitalului sa ma consulte el,....bla bla bla. Oricum incepusera deja sa ma pregateasca ptr cezariana in caz ca era necesara. Ecg, analize de sange,etc. Intre una si alta se facuse deja ora sa merg sa iau copiii de la gradi.....nu am reusit va dati seama.....am decis sa-i las acolo sa doarma.....era ptr prima oara.....off ce emotii.....ce stres......pana la urma Alin a trebuit sa plece de la munca ptr ca astia nu dadeau semne ca imi vor da drumul acasa. _In ziua aia baietii au dormit la gradinita si au fost linstiti. Spre seara iar m-au luat la control. Contractiile erau si nu erau.....imi facusera si un medicament ptr a le opri.......Dar chiar si asa doctorita a decis sa ma interneze. Imi venea sa plang.Vroiam sa ma intorc la baietii mei. Mancare nu era facuta ptr cina, eu psihic nu eram pregatita, nu-i pupasem,,,,,,offf cat ma durea. Ma enerva si doctorita asta ca imi zicea ca am colul nemodificat, contractiile pareau ca se oprisera....dar chiar si asa a vrut sa ma tina sub observatie. Noaptea am petrecut-o foarte agitata. MA gandeam non stop la baieti. MAttia a fost foarte agitat si lui Alin i-a trebuit 2 ore sa-i adoarma. A doua zi, din monitoraj,etc. s-a dovedit ca aveam inca contractii si uite asa s-a decis ca imi vor face cezariana. A sosit si anestezistul. Dat fiind ca aveam problemele alea cu spatele mi-a propus sa fac anestezie generala. Dar am refuzat categoric. Nu vroiam sa-mi asum riscul ca anesteticul sa ajunga si la copil. Nu aveam incredere si nu puteam sa ma incred ca doctorii astia aveau mana atat de rapida incat sa-l scoata pe Marco in 4 minute. Mi-a fost frica. Si deci am decis ca anestezia va fi in spinala. Am avut norocul, dar norocul norocului ca Alin din intamplare sa se intalneasca cu doctorul cu care ma pusesem de acord ptr ca sa-mi faca cezariana pe 17. Nici macar nu era de garda. Avea vizite ambulatoriale. Dar cand a aflat ca eram internata si ca ma pregateau ptr ceza, mai fetelor efectiv a anulat tot si s-a pregatit sa-mi faca el cezariana. Eram atat de multumita, fericita. Ca na, parea sa mearga totul ca pe roate. Ajunsa in sala operatorie, m-am dus cu niste brate superrrrr deschise ptr tot.Fara frica. Dar totul s-a dus pe apa sambetei din momentul anesteziei. NAspa rau de tot. O anestezista de rahat. M-a intepat de 3 ori. Niste dureri groazniceeeeeeeeeeeeeeee. Mi-a atins niste nervi de.mi zburau picioarele de la cum simteam ca trece curentul electric prin mine. O durere crunta, groaznica. Ptr a sta nemiscata mi-am bagat unghiile de la mana stanga in antebratul manii drepte de si acum am urmele unghiilor. Pana la urma a reusit sa imi faca anestezia dar nu stiu cum necum ca eu pe toata perioada operatiei am simtit durere, dar durere la osul pubian si nervul siatic . Ii ziceam incontinuu anestezistei ca ma doare ca simt durere. D-ne cat de proasta. Ca ma intreba: cum e posibil. Offf cum D-zeu sa o fac sa inteleaga ca pe mine chiar ma durea!! Pana la urma mi-a bagat niste morfina ca ma linsitisem si nici macar nu aveam putere sa ripostez. Simteam durere, dar stateam cu ochii inchisi si neputincioasa. Nu aveam putere nici macar sa tusesc. Off ce mai a fost o ora lungaaaaa tare. Cand l-au scos pe Marco, eram atat de emotionata, parca nici nu realizam ca mogaldeata aia era copilul meu. Netrecand prin nasterea naturala ca sa simt cu varf si indesat nasterea parca in acel moment eu nici nu nasteam. Era ghemuit in bratele asistentei , incruntat de parca avea ce avea cu lumea intreaga ca i-au deranjat somnul.Si scotea limba incontinuu de parca ar fi vrut sa vada ce gust are aerul asta. Am inchis ochii si am continuat sa retin si sa ma gandesc la fatzuca aia mica , care ma privea incruntata.
Recuperarea a fost naspa de tot. Ajunsa in salon toate bune si frumoase deoarece eram inca sub efectul morfinei. Sa va spun ca atunci cand mi-au spus ca au terminat eu deja miscam picioarele de la genunchi in jos. Ceea ce nu ar fi trebuit.
Aveam oricum un sentiment tare ciudat.Aveam impresia ca , copilul meu avea ceva si nimeni nu vroia sa-mi zica nimic. Eram atat de incordata.Alin a venit in salon si era fara Marco, lucru care m-a agitat si mai tare. L-am pus sa jure ca Marco e ok, ca nu are nimic. Il pusesera putin in incubator ptr a se incalzi ca era infrigurat. Pe urma mi l-au adus si asa l-am pus la san. Sugea de rupea. Eram atat de multumita. Nici Alessio, nici Mattia nu au fost asa de bravi in acest lucru. Aveam incredere ca va fi bine si voi reusi in sfarsit si eu sa alaptez. Vineri noaptea spre sambata astia mi l-au luat pe Marco. Mi-am zis ca e ok, ca asa reusesc si eu sa ma odihnesc. Doar ca in noapte l-am auzit plangand. Stiam ca era el. Ii puteam cunoaste plansul dintr-o suta de copii. Avea plansul exact ca cel pe care il avea Alessio. De fapt, Marco seamana foarte mult cu Alessio. Fotocopie identica. La plans la fel. Nu as puttea sa uit niciodata acel plans urlator. Si am sunat sa mi-l aduca sa il pun putin la san ca sa se linsiteasca. Si nu au vrut. De atunci a inceput starea mea naspa.Am plans, de ciuda, de neputinta, de draci. A doua zi dimineata eram atat de slabita, m-au spalat, imbracat si pe urma mi l-au adus. Ma durea enorm de tare operatia. Ce dureri. Mama masii. Spre ora 12,00 s-a terminat si rezerva de morfina si uite ca am inceput sa simt durerile mele de spate si solduri.Plus ca se adauga su durerea operatiei.Plus ca stiti ca aveam tuse si era ca un pumn in burta fiecare tuse. Simteam ca mor de durere. Pe urma, spre seara am inceput sa am probleme mari de balonare. Crampe ingrozitoare. Nu vroiau sa ma ajute cu o sonda sa elimin aerul....ca e prea devreme....etc...etc....le-am cerut la 21,00 sa-mi faca un antidolorific ptr durerile mele de spate si solduri si nu mi-au facut deoarece facusem unul si la ei antidolorific la mamele care alapteaza inseamna paracetamol......si cum facusem la 15,00 unul trebuia sa astept 8 ore. 8 ore!!!! Cand pana si la copii poti da paracetamol la 4 ore. Ma rog.....intrasem intr-o criza de plans ca nu mai reuseam sa ma opresc......la 23,30 am sunat si i-am spus tipei care facea de noapte sa-mi faca ceva ca mor acolo. Pana la urma mi-a facut un Voltarene, un antiinflamator. Sa-i dea D.zeu sanatate ca sunt luniiiiiiiiiiiiiiii bune de cand nu mi se mai intampla sa iau ceva ptr dureri si sa isi mai si faca efectul. In noaptea aia nu am stiut ce-i aia durere. De data asta il dadusem eu pe Marco sa aiba grija de el , ca sa pot sa ma odhnesc si eu. Dimineata, am primit in schimb telefon de la Alin ca baietii au avut febra si tare m-am mai demoralizat. am inceput sa plang intr-o disperare si am inceput sa dau telefoane la sormea sa vad daca reusea sa vina mai devreme. Greu....greu....Alin singur cu baietii.Alin ca a trebuit sa le faca singur de mancare, sa le dea sa manance, sa-i culce, sa le faca baie, sa-i imbrace, sa le calce lucrurile ptr gradinita.....a facut totul el.S-a descurcat foarte bine, Doar ca si eu aveam foarte mare nevoie de el. Eram atat de disperata, deoarece duminica dimineata m-am trezit cu durere de cap ingrozitoare si-mi trecea doar daca ma intindeam. Cum faceam sa stau intinsa daca trebuia sa am grija si de Marco. am plans in duminica aia foarte foarte foarte mult.De fapt si de asta m-am dus la vale cu psihicul. Ca seara am decis sa nu mai alaptez. Imi venise febra laptelui si cum stiam deja de problema mea la sani........nimeni nu vroia si nu avea bunavointa sa ma ajute. Pana cand le-am spus ca eu nu mai alaptez sa-mi dea pastile si sa pregateasca laptele artificial ptr MArco.Abia atunci m-au bagat in seama si s-au chinuit o gramada sa imi goleasca sanii. Asa s.au convins si m-au diagnosticat cu canalele mamare extrem de stenozate, stramte. Si asa i-am lasat in pace ca sa nu ii mai stimulam.....si asa am inceput sa iau dozele de dostinex. In noaptea aia Marco a plans efectiv toata noaptea. Daca pana atunci ii dadeam tzatza non stop...banuiesc ca ii simtea lipsa nu stiu....
Dimineata efectiv nu reuseam sa stau in picioare. Alin a dat paracetamol la baieti si din pacate i-a trimis asa la gradinita. Asa luni dimineata a fost la mine si a stat pana aproape de ora 16,00 timp in care mi-am mai revenit cat de cat. Controalele ptr mine au tot continuat ca nu intelegeau de c ema doare capul si pana la urma mi-am facut perfuzie cu fiziologica si electroliti ...bine mai multe chestii. Seara cand m-am ridicat din pat efectiv nu ma mai durea capul. A doua zi dimineata eram atat de decisa sa merg acasa incat am inceput sa joc teatru ca sunt ok cand eu de fapt eram extrem de slabita si capul tot ma durea.....Noaptea atat ce as fi dorit ca astia de la nido sa mi-l tina pe Marco ptr a reusi sa ma odihnesc si eu putin.Dar nu au vrut sa mi-l tina. Ce sa mai zic?? Pana la urma am primit via libera la dimissione. Eram atat de bucuroasa ca efectiv parca nici nu mai simteam durerile . Cand am ajuns acasa scumpii mei baieti se uitau la mine atat de ciudat!! I-am luat rad pe rad sa-i pup si nu ma mai saturam. Chit ca ma durea operatia i-am tinut mult in brate si i-am iubit. Stiu ca au fost pe maini bune cu Alin.El s-a descurcat de minue. A splat rufe, le-a impaturit si le-a pus asa in patutul lui Mattia, a spalat nu stiu cate masini de vase. A incercat sa tina casa cat de cat sub control.S-a descurcat. Primele zile acasa au fost groaznice.Slabita fiind inca....nu reuseam chiar sa stau mereu la pat. Si am avut probleme mari de tot cu constipatia.D-neeeeee ce dureri. Groaznic. Supozitoare, clisme.....nu ma ajutau nimic. Spatele ma durea enorm. Acum la o sapt de cand am ajuns acasa sunt mai bine.Spatele ma mai doare dar nu asa tare.
MArco ar fi enorm de linstit daca nu ar avea colici. Nici macar nu are nevoie sa stea in brate sa adoarme.Dar cand il ia criza....e jalea de pe lume. Are putine ore in 24 de ore ca-i linistit.Dar trecem noi si peste asta. E Alessio in picioare. E un copil atat de frumos si dragalas.Imi unge sufletul.

Cezariana, ptr mine a fost o experienta urata de tot. Ori ptr ca am avut si problemele astea cu spatele etc...nu stiu.....dar cezariana la cerinta efectiv este cea mai mare prostie posibila. Daca ai anumite motive si din pacate trebuie sa o faci fa-o dar daca nu strange dintii si fii barbata aducand pe lume copilul prin nastere naturala. "

La semnatura la mine am pus si poze cu bb Marco. Sper ca sunteti bine si scuzati-ma ca nu reusesc sa mai intru.




Suntem o familie super. Mami Dana si tati Alin cu 2 princhidei Alessio Michele (2 ani si 7 luni) si Mattia Gabriel(1 an si 3 luni). Ne pregatim cu mare entuziasm sa primim pe mezinul casei. O floricica care va aduce primavara nu numai ca anotimp....dar si in sufletele noastre, in viata noastra. Pe scurt......o adiere proaspata de primavara!! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Danangie citisem la fetele de Italia ca ai venit acasa,am vazut pozicile,dar nu am indraznit sa scriu acolo,am asteptat sa ne vizitezi . Esti o curajoasa mamico ,da sa te pup ,asape amandoi obrajii ca meriti! Ce frumos se uita Alessio la Marco ! Il mai pocneste Mattia pe Marco,sau doar il pupa? Se invata ei unii cu altii pana la urma !

Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 12+

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Dana vai de mine! am citit cu sufletul la gura. dureroasa experienta, ciudati medici! bine ca sunteti bine. felicitari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Buna seara!

Dana am citit pe nerasuflate! Doamne prin ce ai trecut!Va pup pe toti! Frumoase pozele!

Ioana nu asa se intampla la fiecare dinte.Doar caninul asta a fost mai rau. Noi mai avem doar ultimele 4 masele de iesit!
si noapte buna tuturor!

Laura, mamica implinita de Mihai Dragos 14.10.2009 si Ramona Cristiana 20.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineataa!!!!
E un ger placut afara de as sta numai cu nasul pe geam ...

Am intrat doar sa va salut,azi am program de curatenie

La partea cu vine sot si ma salveaza,ma trimite cu PAul la nani,si spala el vasele ...



Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 12+

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

M-ati parasit toate ,numa' la mine a fost frig afara ?

Moaama,de cand nu am mai intrat la ora 1 pe fooruum !!

Va pup pe toate... Da,da ,eu eram aia care v-a invelit bine si v-a pupicit pe frunte de noapte buna !

Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 12+

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Sunt singurel... Biing-baang...

Ajutati trandafirasul Raisa sa infloreasca
Lali de Paul ( 01.10.2009)! si 13+

Bazar DC , Ajutor umanitar , www.culoricuviata.blogspot.com/" target="_blank">Culori cu viata -bijuterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna ziua si de la mine.Multumesc de cuvinte. Acum Mattia il iubeste mult pe Marco. Vrea sa-l pupe incontinuu . L-as lasa dar e racit saracu'. Apropo de dinti....si lui Mattia saracu' i-a spart gingia si i-a iesit 3 molari deodata, cat timp am fost in spital. Acum 2 zile i-a spart si al 4-lea. Ce dureri tre' sa fi avut si are saracu'. Are niste gingii umflateeee. Ii mai dau paracetamol dar......nu stiu cat isi face efectul...........

Si aici e frig, umezeala si innourat.




Suntem o familie super. Mami Dana si tati Alin cu 3 muschetari Alessio Michele (2 ani si 9 luni) , Mattia Gabriel(1 an si 4 luni) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (11.02.2011) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput