Maternitatea Sanador?

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Da, m-ar interesa si pe mine. la sfarsitul saptamanii cand intru in 30 de saptamani vreau sa ma duc sa semnez cu ei.
Mi s-a facut rau acum doua saptamani si am ajuns la ei la camera de garda si s-au purtat absolut extraordinar. Foarte atenti, foarte zambitori, parca ma aflam intre prietenele vechi ale mele nicidecum la spital.


+29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca17baby spune:

Dupa mai bine de o saptamana de la nastere, vin si eu cu pareri:

- costuri: 7500 lei cezariana (include si recoltarea de celule stem) + 1000 lei cazare 2 nopti in rezerva de 500 lei + alte optionale (200 lei anestezie noaptea + 400 lei screening bebe + 100 lei cercei) + alte cateva costuri specifice noua; nu am depasit suma de 1500 lei pentru consumabile cezariana.
- am beneficiat de reducerea de 3100 lei de la CAS pt care am dus adeverinta de salariat de la angajator (valabila 3 luni) si trimitere de la medicul de familie (valabila 1 luna).
- macarea a fost ok, adusa de o firma de catering.
- au 15 rezerve dintre care 12 erau ocupate, asa ca la neonatologie era cam aglomerat; mie mi s-au parut prea putine 2 asistente la atatia copii, mai ales noaptea.
- calitatea la hainute si paturi pt bebelusi nu mi s-a parut grozava; aveau biberoane de sticla de la NUK si le dadeau lapte praf NAN 1 HA.
- seara inainte de externare se facea o baita in chiuveta la care era invitata si mama sa asiste si am mai primit 4 pagini de reguli de ingijire pt bebe.
- nu mi s-a parut ca vreo asistenta astepta sa i se bage ceva in buzunar, iar doctorii au fost niste profesionisti.

Daca mai aveti alte intrebari, va astept...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca17baby spune:

Am uitat sa scriu singurul lucru care ne-a deranjat si anume faptul ca a trebuit sa asteptam mai mult de o ora si jumatate la externare pentru a primi factura. Toate externarile se fac la ora 12 si era cam balamuc acolo... altii au fost mai norocosi si au putut plati si pleca mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StanescuM spune:

Buna tuturor!

Eu am nascut prin cezariana, in luna Octombrie, o fetita sanatoasa. Medicul care s-a ocupat de monitorizarea sarcinii si nastere a fost doamna dr. Anca Stanga, pe care o recomand cu caldura. Eu am incheiat contractul de nastere in luna iunie( am platit atunci un avans de 1125 lei) si am beneficiat la nastere de reducerea de 4000 de la CAS. La mine costurile suplimentare au fost 860 lei imunoglobulina, administrata fetitei in prima zi de viata (eu fiind purtatoarea de virus hepatic B)... 400 lei screening pt. nou nascuti si 77 lei cercei.Tot personalul s-a purtat foarte dragut si atent, am fost vizitata de doua ori pe zi de catre doctora mea, in prima zi de doamna dr. neonatolog Cobac Luminita care mi-a spus ca fetita a fost consultata si totul este ok iar in prima si ultima zi de spitalizare de dna dr Nuraltay, desi nu era medicul meu. Factura de la externare a fost de 5747 lei si nu am dat nimic in plus asistentelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miram spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanamara

Buna

Doamna Doctor Stanga Anca e la Sanador. A fost la euroclinic si s-a mutat la Sanador de 2 luni. Eu cu ea am nascut fix acum o luna si suntem bine si bebe si eu. Poti citi mai in urma pe forum povestea nasterii si alte detalii.

Bafta!

Roxana A


am citit postarea ta despre nastere si voiam sa te intreb mai multe detalii privind pretul:
1.ai spus ca ai scos exact 6500ron cu tot- tot- adica hemoleucograma bebe, vaccine, vit K etc pt bebe cazare si analize + consul anestezie pt tine. am inteles bine?
2. cat si cand au decontat? am auzit doua variante 4000 sau 3100ron. Tie cat ti-au decontat? Ai platit la sfarsit gata decontat? acum vad ca au schimbat suma decontata de la 4000 la 3100 asa ca daca tu ai avut 6500 si decontul tau a fost 4000 inseamna ca acum as plati 7500...

multumes
Mira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Fetelor, sunt si eu in cautare de o maternitate privatapentru al patrulea copil, la vara. Sincer, mi se pare o nebunie ca ma gandesc sa nasc in Romania, dupa toate povestile de groaza, dar poate ca la pRivat e ok... Incerc sa aflu de la voi.

V as fi extrem de recunoscatoare daca mi ati raspunde la niste intrebari:

1. Care e pretul pentru cezariana la Sanador, evident, fara reducerea CAS, pentru ca eu nu am aceasta asigurare.

2. Eu nu vreau sa stau DELOC la twrapie intensiva -- exista posibilotatea demonitorizare in camera? In State (si in China la spitalele straine) asa se face, iar copilul este cu mama din prima clipa. Eu nu vreau sa fiiu separata de copil nici omclipa.

3. Daca eu vreau sa plec acasa dupa2 zile de la cezariana, ma lasa? Mi se pare o mare pierdere de timp sa stai 5 zile in spital, maimales ca mai am inca 3 copii acasa care o vor pe mama.

4. Cum e cu vizitele? Poate sta cineva tot timpul cu mine? Copiii au acces in camere?

Citind acest topic, nu imi inspira increderea pe care speram sa o am cand l am deschis. Adica mi se pare groaznic sa spuna aberatii de genul ca daca nu ai lapte, tre sa ii dai supliment, cand tot restul lumii civilizate nu da supliment, pentru ca cele cateva picaturi de colostru sunt suficiente in primele zile. Sau sa separe mama de copil dupa natere...

Va ultumesc...

Delia, 5+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baridoi spune:

Salutare,

Hai ca vin si eu cu cateva informatii care sper sa va ajute.

Referitor la decontul CAS pot sa va spun ca pt contractele semnate inainte de 1 iulie decontul era de 4000 RON, pt cele semnate dupa aceasta data s-a modificat si este de 3100 RON - acestea sunt explicatiile pe care le-am primit eu. Reducerea se face pe factura ce se emite la externare, in cazul in care la internare veniti cu documentele cerute de spital - adeverinta de salariat de la locul de munca si trimitere de la medicul de familie.

Freedelia, as vrea sa te intreb un lucru : daca esti asa de ingrozita de perspectiva de a naste in Romania, de ce vrei sa nasti aici ? Nu ar fi mai bine sa nasti in "lumea civilizata" ? Asa te scutesti de un stres referitor la nastere si la abordarea personalului medical.

Sper sa te ajute cat de cat experienta mea. Eu am nascut natural asa ca nu stiu cum e cu statul la terapie intensiva - presupun ca doctorul cu care vei naste va hotari cat/daca este nevoie sa stai acolo. Cel mai indicat este sa mergi la un consult la un medic de acolo si sa discuti cu el aceste aspecte.

Sanador este un spital baby friendly, in sensul ca iti aduc copilul in camera cat vrei si cand vrei. Pentru mine a fost f bine ca am putut sa ma odihnesc prima noapte dupa nastere pentru ca eram foarte obosita si nici nu prea dormisem noptile dinainte din cauza caldurii.

Daca vrei sa pleci acasa dupa 2 zile de spitalizare si dr isi da acordul nu e nicio problema. Mie mi-au spus ca pot pleca dupa 2 zile pt ca mi-am revenit f repede dupa nastere. Aici spitalizarea standard este de 3 zile, nicidecum de 5.

Vizite poti primi oricand pana la 10 pm. Daca vrei sa ai pe cineva 24/24 cu tine ar trebui sa platesti o suma in plus insa nu mai stiu exact care este aceasta.

Referitor tot la vizite, eu am avut 2 copii in vizita cu parintii lor insa a fost o mare bulibaseala in camera pentru ca era prea multa lume. Mi-am dat seama abia atunci ca eu nu vroiam decat liniste (daca as fi realizat asta inainte le spuneam sa nu vina). Cred ca tu ai mai multa experienta ca mine in privinta recuperarii dupa nastere asa ca cred ca stii mai bine ce vrei

Cel mai indicat este sa suni la Sanador la call-center si sa ceri toate informatiile legate de costuri, ei te vor putea lamuri si cu alte intrebari ce-ar mai putea aparea.

Sper sa iei cea mai buna decizie referitor la nastere, atat pentru tine cat si pentru bebe.

Sarcina usoara in continuare !

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miram spune:

care ar fi concluzia?
cine a nascut natural la sanador, cat a platit, care a fost decontul pt asigurati?
Mie personal chestia cu cazarea care nu e inclusa mi se pare cam aiurea.
Asa ca d'asta intreb vreau sa stiu pe bune care e pretu' , nu sa merg ca la restaurant si sa imi treaca pe nota si sarea si uleiu' -apoi sa constat ca a costat ca peste tot si nu mai ieftin- asa cum sustin pe site.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baridoi spune:

Salut,

Concluzia e ca fiecare naste unde vrea

Eu am nascut natural, am platit 2320 RON suma finala (ar fi fost 6320 daca nu as fi beneficiat de decontul CASMB de 4000 RON, ctr semnat inainte de 1 iulie), in care intra : nastere, cazare, antibiograma, determinare grup streptococ, cultura secretie, screening nou nascut. Am mai avut 5% reducere pt ca am asigurare Eureko. Si 5 lei consumabile spital, adica un Prigat din frigider.

Pe mine nu ma deranjeaza ca apare separat pe factura cazarea. Ce inseamna "cazare inclusa" ? La Regina Maria sunt preturi mai mari pe tot pachetul cu "cazare inclusa". Nu ma incalzeste ca platesc mai mult pe pachet si ca nu apare cazarea separat pe factura. In plus, cum spuneam, eu as fi putut pleca acasa dupa 2 zile nu 3, cat e cazarea standard in alte parti. La Sanador daca as fi plecat acasa as fi economisit 500 ron. Revin la Regina Maria - daca as fi plecat acasa dupa 2 zile, costul pe pachet nu scadea.

Nu vreau sa conving pe nimeni sa nasca acolo, este alegerea fiecaruia. Incerc doar sa va impartasesc din experienta mea.

Bafta multa in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miram spune:

Citat:
citat din mesajul lui baridoi

Salut,

Concluzia e ca fiecare naste unde vrea

Eu am nascut natural, am platit 2320 RON suma finala (ar fi fost 6320 daca nu as fi beneficiat de decontul CASMB de 4000 RON, ctr semnat inainte de 1 iulie), in care intra : nastere, cazare, antibiograma, determinare grup streptococ, cultura secretie, screening nou nascut. Am mai avut 5% reducere pt ca am asigurare Eureko. Si 5 lei consumabile spital, adica un Prigat din frigider.

Pe mine nu ma deranjeaza ca apare separat pe factura cazarea. Ce inseamna "cazare inclusa" ? La Regina Maria sunt preturi mai mari pe tot pachetul cu "cazare inclusa". Nu ma incalzeste ca platesc mai mult pe pachet si ca nu apare cazarea separat pe factura. In plus, cum spuneam, eu as fi putut pleca acasa dupa 2 zile nu 3, cat e cazarea standard in alte parti. La Sanador daca as fi plecat acasa as fi economisit 500 ron. Revin la Regina Maria - daca as fi plecat acasa dupa 2 zile, costul pe pachet nu scadea.

Nu vreau sa conving pe nimeni sa nasca acolo, este alegerea fiecaruia. Incerc doar sa va impartasesc din experienta mea.

Bafta multa in continuare



merci! da e ok pretul daca stau sa ma gandesc cam asa e si la stat doar ca tre' sa fi si amabil cu buzunarele asistentelor! si intradevar pana la urma conteaza cat platesti insa mei imi era frica de costurile ascunse. Inteleg ca nu au fost decat cazarea

Mergi la inceput