Maternitatea Sanador?

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monik26 spune:

buna! sunt noua pe aici, adevarul este ca am putin nevoie de ajutor. Sunt insarcinata in 23 de saptamani si doctorul meu m-a anuntat abia acum ca nu mai lucreaza in polizu, iar nasterile cu dlui au loc, adica este colaborator, numai in una din maternitatile private regina Maria, Euroclinic sau Sanador. Nu cred ca-mi pot permite nasterea aici. Mamicile care ati nascut la Sanador, ma puteti ajuta cu cateva informatii proaspete:daca sunt salariata, cat costa nasterea normala si daca pe langa factura platita mai trebuie sa-i pregatesc medicului un plic sau el va fi platit din suma achitata cf factura, multumesc foarte mult pentru eventualele raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Monik, daca esti salariata daca mai sunt fonduri se scad 3100 lei din factura.
Nu, exceptand banii pe care ii dai acolo nu mai dai doctorului in plus. Daca variantele sunt asa scumpe de ce nu schimbi doctorul?

+20

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocanita spune:

Flopishtica, eu l-am alaptat de la nastere (colostru la inceput, bineinteles)dar, da, i-au dat completare dupa fiecare alaptare.. uneori mai manca doar 20 ml, alteori chiar 60...N-a fost nici o problema ca odata ajunsi acasa sa ne rezumam doar la tzitzi si in prezent, la aproape 3 luni suntem tot exclusiv pe lapte matern.. Mi-a fost frica in maternitate sa refuz completarea, m-au si speriat asistentele cu povestirile despre o mama care a refuzat completarea si copilul a intrat in soc hipoglucidic..acum, daca era doar poveste sau o fi fost adevarat, nu stiu, cert e ca le era si lor mai usor ca pe timpul noptii sa -i dea completare decat sa mi-l aduca mie, sa astepte sa-l alaptez si apoi sa se intoarca sa-l ia.. Eu am incercat sa dorm cat am stat acolo cu toate ca prima noapte dupa cezariana n-am incis un ochi de durere .. In timpul zilei insa copilul a stat numai cu mine in rezerva..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mocanita spune:

n-am platit nimic pt consumabile..si da, haine pt scos bebe iti trebuie, normal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baridoi spune:

Buna,

Subsscriu la ce au spus celelalte fete care au nascut la Sanador : in ce priveste consumabilele nu este nevoie de nimic, le pun ei la dispozitie. Eu am luat cu mine un antiperspirant si crema de fata :)

Referitor la prezenta tatilor in sala de nasteri, din cate stiu eu nu este permisa (probabil ca daca se insista totusi foarte mult, tatal ar putea sa asiste, am inteles ca au mai fost cazuri - cel mai bine e sa intrebati doctorul care urmareste sarcina). Eu am nascut natural acum 4 saptamani si sotul meu a stat cu mine doar in sala de travaliu. Eu cred ca este mai bine ca nu a fost cu mine (desi el ar fi vrut sa fie acolo ca sprijin moral) pentru ca nu stiu daca ar fi rezistat :)

Sfatul meu (pe care l-am primit si eu dar nu l-am urmat) este sa va odihniti cat de mult se poate in spital, sa dormiti pentru a va reface. Acasa e mai greu - din pacate nu exista butonul magic care sa va salveze cand aveti nevoie de putina odihna :)

Cat despre alaptare, impresia mea este ca se incurajeaza alaptarea. Mi se pare normal ca bebelusul sa primeasca supliment, daca nu ii ajunge ce ii oferim noi. Bebelusul meu a primit in spital si supliment si odata ajunsi acasa nu a avut nicio problema sa vrea laptele matern. Nici acum nu are, desi mananca lapte matern si lapte praf ~ jumatate/jumatate. Este foarte important sa mancati bine, sa beti multe lichide si mai ales sa va odihniti. Cred ca la partea cu odihna am ramas mult in urma.

Va pup si va doresc nasteri usoare :)

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Strumph spune:

Monik, este vorba cumva despre dl. dr. Poiana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monik26 spune:

Matzaila 81, multumesc mult pentru raspuns.Sa schimbi doctorul in saptamana 23 nu e chiar usor, eu am incredere in medicul meu cu care au nascut si multe din cunostintele mele. Ghinionul meu este ca am aflat tarziu ca nu mai lucreaza in polizu. Oricum, o sa fac un calcul sa vedem care ar fi diferenta dintre stat si privat (ca bani). Si, da, Strumph, despre dl prof. Poiana este vb, n-as vrea sa renunt la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Strumph spune:

Monik, eu tot la dansul merg ... este intr-adevar un profesionist. Sper sa gasesti o cale si sa il pastrezi :)
Ati discutat despre nastere daca va fi cezariana sau naturala? Sustine nasterea naturala sau ... ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monik26 spune:

Strumph, ma bucur ca avem aceeasi parere. In ciuda preturilor foarte ridicate, dl dr Poiana e mai mult decat OK pentru mine, adica poate mai sunt si atii la fel de profesionisti sau mai mult, numai ca mie nu-mi place sa-i caut, pe dl dr. mi l-au recomandat mai multe cunostinte, l-am cunoscut, mi-a placut si a ramas dr meu. despre nastere nu am discutat, eu vreu sa am o nastere naturala, mai ales ca nu am nici o problema de sanatate si am avut pana acum o sarcina perfecta. In legatura cu nasterea la Sanador:7400+390/zi cazare(x 3zile-cel putin)=8570-3100(decontare)=5470lei. Daca ma gandesc bine, poate si la sp de stat tot atat costa (dl dr., cred ca stii si tu este unul scump, cu pretentii), nelamurirea mea este daca mai trebuie sa-i dau ceva bani si dr. si daca decontarea aia chiar se aplica sau depinde de anumiti factori.
Dar spune-mi despre tine. tu unde ti-ai ales sa nasti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Strumph spune:

Pai noi suntem in stadiul de studiat oferte iar pretul cel mai bun pare a fi oferit de Sanador. Cei de la Regina Maria / Euroclinic m-au cam enervat in sensul ca a trebuit sa dau cateva mail-uri pt a afla daca in preturile pe care mi le-au dat este inclusa sau nu decontarea de la CAS (4.922 ron !!!) ... au cam evitat raspunsul :) Concluzia este ca decontarea este inclusa iar preturile pt nastere cu dr. Poiana sunt:

Euroclinic:
-Costul estimativ al nasterii naturale, fara complicatii este de 8255 Ron, avansul fiind de 1975 lei.
-Costul estimativ al nasterii prin operatie de cezariana, fara complicatii este de 11.295 Ron, avansul fiind de 2583 lei.

Regina Maria:
- 7.500 ron nastere naturala + 1.935 ron tarif suplimentar aplicat pt nasterea cu dr. Poiana
- 9.700 ron nastere cezariana + 2.795 ron tarif suplimentar aplicat pt nasterea cu dr. Poiana

In plus fata de Sanador, aceste preturi includ si cazarea.

Legat de decontarea de la Sanador se aplica "random" cred ... nu stiu ce sa zic ... am inteles de la fetele de pe forum ca ar fi in functie de fondurile pe care le au alocate in luna respectiva. Poate ne ajuta o mamica ce a nascut la Sanador si nu a beneficiat de decontare ...

Dl. dr. Poiana este intr-adevar bun si cu pretentii. Si eu merg de ceva timp la dansul si am avut numai experiente placute, sper ca nasterea sa fie cea mai placuta dintre ele :)
Noi am stiut de la inceput ca nu mai lucreaza la Polizu asa ca am putut sa o luam din timp cu pregatirile ... Si eu tot natural imi doresc sa nasc si sper ca dl. dr. sa ma sustina in cazul in care nu ne impiedica nimic din punct de vedere medical.

Mergi la inceput