Maternitatea Sanador?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mateiuta spune:

Fetelor...am o alta intrebare care ma framanta...cand se semneaza acel contract,se semneaza cu mentionare nastere naturala respectiv cezariana??Intreb pt ca ma gandesc ca in cazul in care apar complicatii si e necesar sa se intervina prin cezariana,platesti cu totul alta suma de bani.Ma sperie un pic ideea asta...ca ma pot duce acolo pt nastere naturala ,care costa mai putin si pot ajunge la o cezariana pe care sincer nu prea mi-o permit.Maine am programare la medic si o aduc si subiectul asta in discutie.
Pacat ca statul deconteaza mai putin...m-a intristat un pic vestea dar asta este...

Va pup si sa auzim de bine...de nasteri usoare si bebei sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claupin1 spune:

astia se razgandesc de la o zi la alta, joia trecuta era 3000 suma decontata, acum vad ca este 3100, pana la sfarsitul lunii ori e 5000 , ori deloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baridoi spune:

Buna Mateiuta,

Eu am semnat contractul de aproape o luna. Cum eu vreau sa nasc natural am platit avansul pentru nAsterea naturala (doar nastere, fara costurile de cazare). In cazul in care va fi nevoie sa faci cezariana diferenta de bani se va factura la sfarsit, la externare.

Sper ca am putut sa-ti fiu de ajutor.

Va pup !

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Fetelor care ati semnat contractul cu maternitatea, am o intrebare.
Cand se semneaza contractul trebuie sa avem la noi si actele acela care sunt necesare pentru decontare?
Aminteles ca e vorba de 2 adeverinte, una de la servici (care e dupa un format nu?) si una de la medicul de familie (oare ca sa-mi dea medicul de familie adeverinta trebuie sa-i duc o alta adeverinta de la medicul ginecolog?... asa e la concediu prenata si de aceea intreb).

Va multumesc :-*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baridoi spune:

Salutare,

Eu cand am semnat contractul nu am avut nevoie decat de CI.

Actele pentru decontare trebuie sa le ai la tine in momentul internarii pt nastere : trimitere de la medicul de familie si adeverinta de la serviciu.

Adeverinta am facut-o cf modelului de pe site-ul CASMB - http://www.casmb.ro/adeverinta_de_asigurat.php - in josul paginii ai un link pe "Cerere"

Cu trimiterea de la medicul de familie mergi la spital (daca medicul de familie nu este din Bucuresti, cu trimiterea de la acesta trebuie sa mergi la un dr din Sanador ca sa iti faca la randul sau o trimitere catre Sanador) - totusi pentru toate aceste informatii e bine sa suni la call-center ca sa ti se confirme, poate s-a schimbat ceva intre timp.

Bafta multa :)

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Iti multumesc mult pentru raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Buna dimineata, fetelor,

Le-am cerut si eu info, din nou, ptr ca am auzit ca s-a micsorat suma de decontare. Si mi-au spus ca de la 01.08.2011 suma care se va deconta prin CASMB este de 3000 ron si nu conteaza cu ce dr de la ei nasti.
Au uitat insa ceva sa-mi spuna si anume ca decontarea depinde de fondurile pe care le vor avea alocate. Ceea ce inseamna ca exista riscul sa nu beneficiem toate de acele fonduri. Eu am DPN pe 2oct, dar voi face cezariana intre 28si30sept, asa ca ce sanse am sa ma incadrez?

Si altceva ce nu mi-a placut, e vorba de rezerva. Mi-au spus ca in cazul in care la momentul nasterii nu au disponibila rezerva ptr care am optat (eu vreau single la 500 ron) imi vor arata ce au disponibil si in fc de ce aleg voi plati pretul aferent acelui tip de camera.

Am fost la ei la o consultatie joi, am solicitat la receptia de la etajul 1 sa-mi dea informatii despre nasterea la ei (sa am si ceva hartie de la ei nu doar ce mi-au trimis pe email) si 'sigur ca da. va printez contractul. luati loc in sala ca vi-l aduc imediat.' Nu am primit nimic, desi am repetat solicitarea.

Eu am nascut primul baietel la Medlife, dar dr mea fiind si la Sanador am zis sa vad si ce oferta au cei de aici, din pacate mi-au lasat o impresie nu prea buna.

Fetelor, care ati nascut sau cele care ati semnat contractul cu ei, e mentionat ceva in el, referitor la suma decontata in limita fondurilor de care dispun sau ceva de cazul in care nu au rezerva ptr care ati optat?

Multumesc si o sarcina/nastere usoara in continuare!

31+ cu DPN 02.10.2011 si mamica de 2 ani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcica27 spune:

Buna Cora,
Si eu am vrut sa nasc la sanador si m-am razgandit, am nascut la euroclinic si ei chiar s-au tinut de cuvant.
Mi-au spus ca acum in august cezriana costa 7700 ron ( cu reducerea cas) si nastere naturala 5500 ( cu reducere cas) si eu am nascut natural si chiar am platit la sf 5500 ron.Rezervele sunt foarte ok,personalul dragut.Intr-adevar eu am avut si doctora acolo.
Reducerea se aplica sigur.
Eu zic sa te interesezi si sa semnezi ctr doar cu cateva sapt inainte de a naste,deoarece se tot bat in oferte.
Sanatate multa si bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baridoi spune:

Buna fetelor,

Kora, ma surprinde ce imi spui - eu merg la Sanador din aprilie si nu mi s-a intamplat niciodata sa fiu ignorata - tot fetele de la receptie au printat contractul pentru mine si mi-au dat cele 2 variante atunci cand am intrebat.

Referitor la rezerva, am avut si noi aceeasi discutie cu cei de la Sanador si intr-adevar nu este prea ok sa nu iti poata pune la dispozitie rezerva pe care o alegi in momentul semnarii contractului. Daca sa zicem ca aleg o rezerva de 500 de ron si nu mai sunt disponibile decat cele la 700 mi s-ar parea normal sa fiu cazata intr-o rezerva de 700 dar facturata pentru cea pentru care am optat anterior. Nu este vina nimanui daca sunt prea multe paciente care opteaza pentru acelasi tip de rezerva. Cum nu se poate estima exact momentul nasterii (in afara de cazul in care este vorba de cezariene) este greu de facut o distributie a pacientelor pe rezerve. In contract scrie ca "Optiunea de cazare nu reprezinta si rezervarea in avans a camerei" - este imposibil de facut asta, in conditiile in care nu poti determina momentul exact al unei nasteri naturale. Probabil in momentul in care vei merge acolo ti se va spune exact ce variante sunt disponibile.

In ce priveste fondurile CASMB, din discutiile pe care le-am avut pana acum cu cei de la Sanador am inteles ca fondurile sunt alocate pe intreg (sau ce a mai ramas din) anul 2011. Asa ca problema nealocarii celor 3000 ron ar putea aparea pentru nasterile de la sfarsitul anului.

Dulcica, nu stiam ca ai nascut :) Felicitari, sper ca bebelusul sau bebelina (scuza-ma insa nu stiu exact daca ai baietel sau fetita) sa fie sanatos/oasa si sa-si asculte mamica, stie ea foarte bine ce este mai bine pentru el/ea.

Referitor la Euroclinic, eu am fost foarte dezamagita de politica lor de crestere a preturilor dupa ce au fost preluati de Regina Maria. Cresterile nesimtite de pret s-au aplicat fara discriminare atat abonatilor vechi cat si celor noi - nu mi s-a parut normal sa nu fim anuntati si sa nu ni se ofere posibilitatea de a accepta aceste costuri dupa parerea mea crescute in mod abuziv. Abia dupa ce au inceput sa plece medicii si impreuna cu ei si pacientii au inceput cei de la Euroclinic sa isi puna intrebari si sa faca "promotii". Dupa parerea mea notiunea de client pentru ei nu exista, suntem doar niste portofele ambulante de unde trebuie sa scoata cat mai multi bani. Chestia asta m-a deranjat f tare si de aceea am hotarat sa nu mai cotizez in buzunarul lor. In ce priveste sumele decontate si ei sunt in acelasi regin cu Sanador, adica au o suma alocata de catre casa de asigurari pentru anul 2011 insa cred ca nici ei nu pot garanta ca la sfarsitul anului vor mai avea bani. Desi, daca stau si ma gandesc ca au fost foarte multe gravidute care au renuntat la a mai naste acolo, probabil ca pentru cele care vor mai naste la Euroclinic pot garanta decontarea celor 2800 RON.

Eu am fost foarte suparata de cresterile de pret de la Euroclinic si de aceeea am ramas cu un mic "cui" pe ei. Intr-adevar oferta pt luna august este foarte buna, nu am ce zice :)

Insa pentru mine acum Sanadorul va ramane spitalul la care voi merge in continuare, personalul mi se pare mult mai ok si dupa ce se termina o consultatie nu trebuie sa astept 30-60 min pentru a primi raportul medical si a mi se confirma ce am de plata - lucru care mi s-a intamplat la Euroclinic de fiecare data cand am mers la vreun consult (nu exagerez cand zic "de fiecare data").

Va pup, o dupa amiaza frumoasa !

M



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna dimineata fetelor!

As avea cateva intrevari pentru fetele care au nascut deja la Sanador.
Eu as vrea sa stiu cum au decurs lucrurile la o nastere naturala, probabil ca depinde si de medic... dar cum au decurs lucrurile la voi?
Ati fost lasate sa duceti travaliul pana la capat? Sau ati fost grabite? Vi s-a facut epiziotomie de rutina? sau doar la nevoie? Vi s-a facut perfuzia cu oxitocina pentru dilatare? V-a dat bebelusul la san imediat dupa nastere?
Off.. stiu ca sunt multe intrebari... sper sa ma poata ajuta cineva :)
O sa vorbesc si cu doctorul dar as vrea sa vad cum au decurs la voi lucrurile.

Va multumesc mult

Mergi la inceput