alergia netratata

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nata18 spune:

CE maninc eu e destul de simplu , desi incer sa maninc cit mai sanatos si divers
LA dejun terci cu lapte de gris, orez , fulgi de ovaz, miei, porumb, hrisca, arpacas
la prinz: supa de carne de pui, vita sau peste doar cu cartofi , morcov si de doua zile sfecla rosie
cina: carne cu una dintre cele de la dejun fara lapte
iar intre mese Lapte cu biscuiti, chefir sau brinza, toate cumparate si cu grasimi minime
Fructe maninc doar mere, banane si kivi Iar cind i-au aparut mincam doar mere si acelea coapte
Beau ceai de musetel si apa

Nu am animale in casa , nu am renovat , nu am mucegai Nu i-au nici un medicament Si i-am schimbat si salteaua

Adevarul e ca la moment sintem in Chisinau, abia in 10 martie vom fi in Romania, iar aici sora ea a fost la cei mai buni medici si nu au rezolvat nimic, asa ca nu stiu la ce medic sa merg Citeva zile in urma eram gata sa astept pina plecam, dar acum nu stiu daca e bine sau nu
Daca stie cineva in Chisinau un medic care m-ar putea ajuta, va sunt recunoscatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

incearca sa elimini din alimentatia ta, pentru cateva zile, toate produsele pe baza de gluten, adica paine, biscuiti, produse de patiserie, arpacasul, practic tot ce este facut din grau/faina de grau. gluten cred ca mai contin si alte cereale. orezul nu are gluten, pe acesta il poti consuma linistita. atentie si la peste, anumite feluri de peste sunt cu potential alergen pentru ca in carnea lor se gaseste o concentratie prea mare de mercur si pesticide. ce fel de peste consumi ?

ce fel de apa bei ? de la robinet sau imbuteliata ? daca e imbuteliata, ce marca este ? evita in orice caz sa bei apa de la robinet, daca nu va puteti permite sa consumati apa imbuteliata, macar fierbe si raceste apa de la robinet, inainte de a o bea.

in legatura cu fructele : din cate stiam, bananele si kiwi sunt pe lista cu fructele cu potential alergic, alaturi de capsuni. incearca sa mananci doar mere. sau elimina fructele de tot, macar pentru cateva zile, poate observi o imbunatatire la copilasul tau.

de cat timp sunteti in Chisinau ? nu cumva alergia baietelului s-a agravat de cand v-ati mutat acolo ? poate e ceva din mediul inconjurator care nu-i prieste, nu neaparat alimentele pe care le consumi tu...



Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Nata, problema voastra a aparut in acelasi timp cu cea a nepoticii de care povesteai? Sau in aceleasi conditii? Bebe si nepotica stau in aceeasi casa? Sau in acelasi oras? Au ceva comun din mediu?

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nata18 spune:

multumesc pentru sfaturi, voi incerca sa le urmez, numai sa se faca bine
Bebe s-a nascut in Chisinau, si abia astept sa ne mutam in Romania, poate se face bine, asta avind in vedere ca vom sta intr-un orasel mai mic CA apa din Chisinau nu e buna stiu, si nu folosesc decit fiarta sau filtrata, iar de baut imbuteliata, dar nu pot garanta ca e mai buna Am incercat si cu apa filtrata apoi fiarta Dar poate nu e apa, sau nu e doar apa
Cit sepre peste, doar crap am mincat, ca era proaspat stiu sigur, ca era viu, dar ce mincase el, numai cine la crescut stie
Banane si kiwi cind i-au aparut nici nu mincam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nata18 spune:

bebe al meu are 7 saptamini, iar nepotica un an jumatate Stau tot in Chisinau dar stam in case diferite Noi la bloc, ei la casa pe pamint Ei i-a aparut tot la 2 saptamini, arata si a evoluat la fel si initial medicul( altul) i-a dat aceasi tratament cu advantan si suprastin( aici acestea sint medicamentele pe care le prescriu pentr orice afectiune a pielii) de aceea eu nu i-am dat nimic
Au fost cu ea insa pe la toti medicii buni de pe aici, si doar cu ceva produse homeopate i-a trecut pt o perioada, apoi iar i-au aparut MA gindesc ca e de la ceva care e prezent mereu: aer, apa, indiferent ce maninici
nu am decit pe obrajori spre urechiuse, si unenori arata mai bine alteori mai rau, dar nici sora mea nu a inteles in ce conditii, uneori ajung sa fiu aproape sigura ca e de la ceva( ex:cartofi, sau lactate, sau cearsafurile, desi is 100% bumbac) dar de fiecare data ma conving ca e de la altceva decit credeam initial

tare vreau sa cred ca vor disparea odata ce ne mutam in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Pai in cazul asta, si eu as da vina mai repede pe apa decat pe ce mananci tu. Ia incearca o perioada sa speli lucrusoarele lui bebe cu detergent hipoalergen sau sapun de casa, sa le clatesti bine-bine si sa le aerisesti bine (daca poti, usuca-le la soare), iar pe el sa-l speli cu ceai (de galbenele, sa zicem) sau pur si simplu apa fiarta si racita, fara sapunuri/geluri de orice fel, si apoi sa-l ungi (daca e musai sa-l ungi) cu ulei de musetel (de la plafar). Mai citeste pe forum la "dermatita atopica" si consulta si un dermatolog, si un alergolog.
Raspunsul la intrebarea ta, dupa mine, care nu-s medic, dar sunt teren atopic: cel mai cinstit tratament al unei alergii e indepartarea alergenului. Degeaba sunt tratate efectele, daca nu e identificata cauza. Asa ca insista cu descoperirea alergenului, indeparteaza-l, si abia apoi vezi daca mai trebuie tratament, si de care.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

De cele mai multe ori alergenul nu este unul singur, este dificil sau imposibil de identificat.
Ceaiul de galbenele usuca mai tare,deci eu una nu cred ca e o idee prea buna.In plus, atat galbenelele cat si musetelul pot fi alergeni.Practic orice poate fi alergen si daca nu e poate deveni,pe un teren alergic existent.
Faptul ca a dezvoltat o dermatita la o varsta atat de mica inseamna un teren alergic cu care s-a nascut. Sa cauti alergenul este ca si cum ai cauta acul in carul cu fan.
Fetita mea are acum 5 ani. Are dermatita atopica de la 3 luni, cand bea numai lapte si era expusa la anumiti factori de mediu. (apa,aer,praf). I-am facut testele de sange acum un an si este alergica la praf, la lapte nu,desi ar fi fost primul incriminat.Am cautat (si inca n-am incetat) raspunsuri la intrebarea "de ce s-a inrosit/de ce se scarpina/de ce tuseste acum?" de am capiat.
Oricum,baietelul tau este prea mic pentru a fi testat.
Poate creste si simptomele devin neglijabile. Poate nu. Nu ai de unde sa stii.
Calea de urmat este tratamentul dat de medic,o crema emolienta pentru intretinere (dermatocosmetica-Bioderma, Avene,de farmacie,nu de plafar) concomitent cu masurile de evitare a alergenilor potentiali (praf,polen,mucegai,acarieni,atentie mare la diversificare-evitarea si amanarea introducerii in alimentatie a alimentelor cu potential alergen si anume ou,lapte,arahide,anumite fructe, atat imi vine in minte acum).
Sanatate si..noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

nata, in zona in care locuiti voi e vreo fabrica sau ceva care polueaza aerul ?

sau, cum este incalzita locuinta voastra ? faceti focul cumva ?
ce marca de detergent si balsam de rufe folosesti pentru tot ce intra in contact cu pielea lui bb ?

dar tu, inainte de a-l pune la san, te speli ? nu cumva alergia aceea este fix in zona in care bb sta lipit cu obrajorul de pielea ta ? sa fie oare de la produsele cu care te speli (sapun, gel), apa de la robinet, lotiunea de corp (daca folosesti) ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amie spune:

nata18,

Bebe al tau este asa de mic, eu nu i-as da Advantan, adica cortizon in nici un caz!

Ei au tot felul de bubite care trec totusi. e important ce sampon, ce detergent de rufe folosesti, si cu ce haine il imbraci, sa nu-l irite.
mai consulta un dermatolog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanea1988 spune:

Salut Nata eu tot sunt din Chisinau .....
Vreau sa te intreb la ce policlinica esti inregistrata????
si in ce sector esti???
Eu sunt in centru si sunt la policlinica Nr1
Eu pot sati propun un alergolog da nustiu daca o sa fie pe masura asteptarilor tale da daca vrei poti sa incerci.....
eu la fel am probleme cu alergia am fost la ea si mia dat un meniu strict , cei drept dupa el am vazut rezultate , numai ca e cam saracacios meniu, am sa til scriu si tie ,
O saptamina sau doua maninca doar alimentele care am sa ti le scriu si daca ai sa vezi rezultate inseamna ca e de la alimente si pe parcurs ai sa introduci cite ceva nou ....
Terci ( in afara de manca)
Chefir.biochefir,iaurt fara de fructe,)
Cascaval ( nu iute)
Carne de vita ,curca , iepure ,porc,( fierte, inabusite, numai nu prajite
Cartofii morcovu cind le pregatesti lasale cel putin 4 ore in apa
Mere verzi si galbene ( si astea mai bine dute si cumparale de la tantele de la piata, eu le cumpar cele mai urite ca alea sigur nu au nitrati)
pinea numaidecit sa fie cu faina de calitatea a doua
prajituri , ciocolate s.a sunt strict interzise
aaaaaaaa eu am observat ca si de la ovas tot ii apare alergie , daca vrei exclude si tu si mai tirziu incearca
Apa ii dai???? daca da sa fie cumparata special de la farmacie si numaidecit sa o ferbi poti sa bei si tu de aia adica apa pentru bb
Daca ai sa mergi la alergolog in primul rind o sati dea acest meniu si poate un crem adecvat pentru virsta lui
Si nu lasa de azi pe mine incearca sai gasesti alimentu care ii provoaca alergie ca mai tirziu o sa fie mai greu
Daca ai sa vrei am sati dau si numele, prenumele alergologului meu ...
mie tot mia recomandato
Sanatate multa.............

Mergi la inceput