Floricele de Liliac - mai_iun '10 (52)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Mersi fetelor , dar din pacate Sofia s-a imbolnavit si ea ... mie mi-a trecut, nu ma mai supara nimic dar pitica mea a facut febra 38,6 . I-am dat nurofen, i-a scazut la 38, acum face nani. Tuseste doar daca vrea sa chiuie sau sa tipe, si dupa stranut. Momentan mi-a zis medicul sa nu ii dau nimic pentru tuse, doar antitermice.
Noapte buna !

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

r_ocsi, imi pare rau ca Sofia s-a imbolnavit si ea . sper sa treaca usor si repede peste raceala .

despre vorbit, mi-am amintit ca citisem mai demult un subiect de pe-aici:

http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=69256&whichpage=1




Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Bun gasit!

Mira - multumesc pentru propunere. Deocamdata nu stau stralucit la capitolul "banuti" - mai ales ca pe lista se afla DM-ul, initial. AM decis, pentru moment sa mai amin povestea cu aparatul de epilat, care are loc de frunte pe wishlist. Imediat ce-mi revin, te apelez pe FB. si multumiri inca o data!!!!


Rocsy - sa iti revii repede, si sa nu fii darnica cu micuta.

Corina - multumim de link. Demult ma ginddeam sa intreb: de unde pasiunea Roxanei pt alaptat? Lucreaza in domeniul sanitar?
Este oricum dde apreciat, pune atita suflet!!!
Bine ca ai scapat de cea care ti-a facut zilele un calvar: maseaua:)!

Vivela - poate e bine sa iti amintesc (nu uit ca m-ai sustinut sa trec prin astfel de perioade ) despre periodicitatea acestor manifestari. Spera si tu, ca si mine,ca nu e de lunga durata. Pe cel mare mai ca il inteleg - dar cel mic? A intrat si el in "gasca" baietilor energici:)? Hai ca facem noi cinste cu o "cana" de somn - poate se ia, si in noaptea asta vor dormi baietii.

Noapte buna Rocsy - imi pare rau ca s-a luat... sa va treziti remontati cu totii!

si de la noi vesti noi: in seara asta, inainte de baita, dezbracind copilul l-am mai lasat sa se joace la marginea patului mare, asa cum ii place, sa bitziie din fundic, etc. Cind a intrat in camera bunica, de bucurie, copilul a dat drumul minutelor de jucaria pe care o tinea, de marginea patului, stiu eu... si s-a dus de pamint. Ce suferinta, ce suspine, de ma termina nervos. ASa mila si culpabiliatte ce am simtit. S-a intimplat in ochii amindurora,fara sa avem timp sa reactionam. Nu a cazut "rau" (daca poate fi folosit termenul), cu capul de vreo muchie, a cazut cit e de lung, pe mocheta destul de groasa, insa "zdruncinatura" cred ca l-a facut sa plinga atit; cred ca a fost mai mult speriat, si nu lovit. Sau cel putin asa sper. Cind mi-a plins azi atit timp in brate, mi=am dat seama ca nu doare nimic mai mult decit suferinta copilului... Doamne!, da sa nu mai avem motive niciodata!
Si de parca ce simteam eu nu era destul, vine tata, alertat de plinsul micutului, ii relatez cele intimplate si ma intreaba de ce nu am avut grija... Vai, ce test de nervi am avut de dat azi!!!
Probabil ca intr-ale cazaturilor, vom mai avea peripetii... dar nu ma pot obisnui cu ideea ca un copil cum e Mateo, care nu plinge,... sa isi dezvolte o latura din aceasta, ... nu vreau!

Mary, lui Mateo,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Neata fetelor!
haideti la o cafeluta calda, ca afara e urat!
Rocsy- sanatate printesei!
Mary - imi pare rau de accident. Stiu cum e. al meu a avut si ochiul vanat. Mi-era rusine sa iei cu el pe strada, sa nu creada lumea ca l-am batut eu. In schimb am fost la doctor, cand l-a vazut aia i s-a sculat parul in cap si a zis sa nu mai vin la ea cu copilul verde la ochi. M-am simtit ca ultimul rahat, dar a trecut!

O zi frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Buna dimineata

Corina, tu mergi la intalnirea de vineri?

Roxy mamica fericita de Diana (20.04.10)

www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Multumesc, fetelor, pentru ganduri de bine
A trecut anestezia aseara si au incet durerile. Nu chiar insuportabile, vorba aia, eu am avut dureri mai mari cu maseaua prezenta
Totusi noaptea am luat un ibuprofen, ca nu putea adormi de la durere.
Azi e mai sensibila zona aia, insa nu mai doare

Ioana, vreau sa o invat eu. Am citit o gramada de informatii pe tema asta, si toti spun ca bebelusii sunt capabili sa invete comunicarea prin semne, inainte de cea prin vorbire. Chestia asta ar trebui sa ne usureze viata (noua, si ei) si sa reduca din frustrarea de a nu intelege/a nu se face inteles. Semnele cred ca se bazeaza pe ndeva pe cele din limbajul surdo-mutilor, insa nu trebuie neaparat sa fie aceleasi. Poti chiar inventa propriile semne, doar sa fie cat de cat reprezentative si nu foarte complicate, normal. Cheia e perseverenta, si inceputul cat mai devreme, chiar daca ti se pare ca bebe nu reactioneaza, ca nu-l intereseaza. Maria se uita f atenta la mine cand ii arat primul nostru semn (pentru "apa"). Sa vedem ce vom reusi

Rocsy, sanatate multa si refacere cat mai rapida!

Mary, imi pare rau de "incident". sa treaca bubutza (fizic si emotional).
Apropo, Rox e geolog de profesie Dar foarte pasionata si dedicata alaptarii. Este intr-adevar o persoana extraorinara, imi scot palaria in fata ei. Tot ce face cu LLL e voluntariat 100%.

Roxy, incerc sa ajung si eu vineri, vreau sa fiu suport moral pentru o prietena graviduta pe care am inscris-o pt participare. Sunt sigura ca voi afla chestii utile si pt mine. Ne vedem acolo?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinasmile spune:


Ce mi-a placut asta:

"Te voi cunoaste si te voi atinge
Te voi lua si te voi mirosi,
Te voi gusta si te voi asculta

Voi asculta sunetele tale, poate cuvintele tale,
si mai tirziu, cind te voi cunoaste cu adevarat,
Iti voi pune intrebari, duios, ca sa nu-ti fie teama

Si tu sa ma cunosti la rindul tau
Ca sa ai incredere in mine
si mai apoi sa ai incredere in tine

Impreuna vom descoperi Lumea."

Mary MacCracken



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Neata fetele
mai la pranz asa...

M-am trezit si eu racita, astia tusesc, Ilinca nu doarme noaptea de dinti sau de raceala sau eu stiu de la ce...se vaita mereu si se intoarce pe toate fetele
Vivela suntem in acelasi club, da, ai mei oricum sunt cam insomniaci, anyway. CU menajera, nu cunosc, dar asa as vrea uneori sa scap si eu de treaba casnica...
Mira ms de invitatie, esti o draguta, sigur ca venim cand va fi gata, va fi si frumos afara, o sa fie super. Spor la treaba pana atunci.
R-ocsy cum mai sunteti?
Sorana da, as vrea, daca nu te deranjeaza sa-mi dai si mie pm cu locatia, pretul etc. Trebuie sa incep sa mainteresez pentru Mirci.
Maryooof, imi pare rau de okisor, sa stii ca si Ilinca a avut ochiul vanat intr-un colt nu stiu cum s-a produs si de fiecare data cand a cazut la oki s-a lovit asta daca te consoleaza cumva, probabil ca nu Imi vine sa mor, la cata bataie ia de la Mirci, macar eu sa o protejez.. pupici lui Mateo!
Corinama bucur ca esti bine acum fara masea si fara durere! SI eu am molarii de minte ar trebui scosi si niciodata nu am timp, nu reusesc sa fac chestia asta...mai am din cand in cand pusee de crestere, ma dor, zic gata, acum...si apoi imi trece durerea si iar uit...dar cand termin cu alaptatul sigur ii scot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

salutare

ce liniste....probabil faceti activitati cu copiii

ia uitati ce ne mai distram noi (doar cu sunet, de fapt DOAR sunet ):




Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Vaaaai, Vivela, chiar ca va distrati....m-am distrat si eu...dar ce il amuza pe d atat de tare?

Fetelor, ma supar....cerusem si eu username si parola pentru webshots . Chiar asa, nu mai sunt "de incredere" si toata lumea se face ca nu a vazut postul respectiv?



Mami de Matei (11.09.2006) si Tudor (28.05.2010)

Mergi la inceput