Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (65)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lyly_mar spune:

Lelu,eu nu am facut diperyline inca,astept sa imi vina CM,sa imi fac analizele de z2 si AMH si sa trimit rezultatele dr cu care vreau sa fac fiv,la unguri,ca din biletul meu de iesire din spital nu a inteles nimica.....
fetele, eu am facut laparo pt ca dr de la unguri mi-a zis asa:dc am un fiv ratat si chist endom >4 ,el recomanda laparo si 2-3 luni diph, chiar dc este riscul sa imi scada rezerva si mai mult.AC imi reconda dc endometrioza nu era f grava...dar la mine e grava.
vreau sa mai fac inca o eco sa vad ce imi zice si alt dr.
eu am cerut parea la 5 dr dc tb sa fac laparo sau nu,toti au zis da cu exceptia lui albu cu care am incercat sa fac FIV-ul(de fapt nu am avut ce transfera ca singurii 2 embrioni au murit)
didi ,tu vb de butoaie???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Lily - eu am facut FIV cu chist endo dar cam de 2 cm (tb sa ma uit pe eco sa vad exact) dar mi-a spus ca daca este mai mare nu se incep procedurile ,se face lapo ,tratament si doar dupa poti face fiv.Pe ovarul cu chist am ovulat super OK -22 ovocite bune ca cel mic a avut doar un singur fol.Eu m-am grabit si am vrut repede Fiv ,de frica sa nu-mi creasca chistul si a iesit ,din fericire ,din prima.Bafta multa!
Didi - bine ca nu sunt chisturi,eu zic ca situatia nu este chiar asa neagra - ai ovulat ,esti tanara trebuie doar sa iesi din "butoi"
Elly -

Eu am racit ,nu stiu ce sa mai iau sa-mi treaca ,noapte nu dorm ca nu pot respira.maine ma duc la medicul de familie sa vad ce zice..
Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui misspii

Lily - eu am facut FIV cu chist endo dar cam de 2 cm (tb sa ma uit pe eco sa vad exact) dar mi-a spus ca daca este mai mare nu se incep procedurile ,se face lapo ,tratament si doar dupa poti face fiv.Pe ovarul cu chist am ovulat super OK -22 ovocite bune ca cel mic a avut doar un singur fol.Eu m-am grabit si am vrut repede Fiv ,de frica sa nu-mi creasca chistul si a iesit ,din fericire ,din prima.Bafta multa!
Didi - bine ca nu sunt chisturi,eu zic ca situatia nu este chiar asa neagra - ai ovulat ,esti tanara trebuie doar sa iesi din "butoi"
Elly -

Eu am racit ,nu stiu ce sa mai iau sa-mi treaca ,noapte nu dorm ca nu pot respira.maine ma duc la medicul de familie sa vad ce zice..
Va pup pe toate!


Missipi pt raceala poti lua:Osccilococcium, Homeogene (pt gat),Paracetamol simplu (in nici un caz sinus) si ceaiuri la greu cu lamaie,Vitamina C...Eu am fost de doua ori racita pana acum in sarcina si asta este ce se recomanda...Sunt homeopate si nu afecteaza bebeiiiiiiii..Daca tusesti este si un sirop Stodal tot homeopat...

Multa santate si ai grija de tine si de gazele din burtica!!!

31+ David
Doamne iti multumim pt acesta minune si te rugam sa ne ajuti sa o ducem la capat!

AMR 9 saptamani!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare fetelor,
misspii ai grija cu raceala, plus ca e firg tare afara, eu am baut ceai cu lamaie si manacam separat miere zaharisita(mie asa imi place) si am luat paracetamol simplu si stodal, ca tuseam fff putin, cei drept mi-am revenit intr-o zi cu starile de raceala dar tot am stari subfebrile...stai mai mult in casa si incearca sa nu mergi in medii cu multi oameni, nu se stie cine iti da vreun virusel... si cred ca iti ajung gemenii de carat
va puup fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Buna ziua dragele!
Didi, zici ca nu ti-au venit? Si ca ai fost si racita pe deasupra? Intreruperea brusca a AC-lor stiu ca maresc fertilitatea. Azi esti ziua 15 de la ovu? Nu stiu despre ce gaste vorbesti tu aici donsoara
Misspi, ceai, lamai si miere si grija cu tusea. Sanatate!
Eu sunt z 2, mi-a fost rau, n-am fo buna de nik...carpa! acum am baut o cafa buna si mi-e mai bine. Stiu exact si pe unde am endo, iar pe stanga, centru stanga, acolo ma tine ceva, probabil or fi si aderente, ma doare si in afara perioadelor active, numa dc apas local.Si mai sunt niste semne...
va pupacim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

aaa, FSH-ul poa sa fie apa de ploaie, inhibina B si AMH e baza pt rezerva ovariana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Fetelor - mersi de mesaje,am fost si la medicul de familie .a zis ca la plamani nu se aude nimic dar caile resp sunt f afectate -esofag,faringe...A zis sa iau Tusin dar doar daca nu mai pot suporta accesele de tuse si doar 1/zi.Ceai si lamaie am luat la greu dar noapte nu mai pot ,parca sunt programata pt la 2-3 incep tusea si la 5-6 se opreste si tusea ,pe la 7 suna ceasul...sunt zombi.
Oare tuse nu-i afecteaza pe gemenii?

Lucialu are dreptate ca FSH nu este chiar important si la Sibiu ziceau la fel inbibina si AMH sunt cele mai relevante.
Lucialu - daca nu te superi,la cat timp dupa ce ai nascut a aparut iar endo ?mai ai probleme acum dupa sarcina?
Tot la Sibiu ziceau ca ideal este sa nu ai chisturi inainte de sarcina ,atunci sanse sa reapara sunt mai mici.

Lalely - o sa incerc si cu naturiste ,am mai incercat si acum ceva leacuri babesti dar nimic.
Va pup pe toate !
Didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Misspii, de la alaptat am mai fost fara menstra inca 9 luni. Apoi totul a revenit la normal, durerile, ovulatiile absolut toate ft dureroase, menstruatiile difera de la luna la luna, suportabile in genere, dar de fiecare data sunt vlaguita. Trebuie sa iei la greu ceai cu lamaie si miere, eu numa asa m-am dres, faci si ceai de ceapa dc tusesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oshima spune:

Buna fetelor, folosind expresia voastra, eu sunt intrata in butoi de tot si pus capac deasupra...mai raman doar cuiele batute...

lalely07 – eu incerc sa iau napraznic + omega 3 + polen + propolis + laptisor de matca + vitamine + acid folic si incerc sa RE-tin regim (desi e cam greu a 2 a oara dupa sarbatori...) dar nu stiu cum sa procedez cu ceaiul de cretisoara + normoflux + maca pentru ca astea am inteles ca se iau dupa ce vine menstruatia, ceea ce la mine nu se vede nici un firicel de 2 luni de zile...chestia e ca am niste nelamuriri:
- se poate sa am ovulatie daca inca nu am ciclu??
- are vreun rost sa incerc cautare de sarcina (printr-o minune mare...) pe cale sexuala in lipsa ciclului???
- are rost sa incep procedurile pt Fiv daca inca nu am blestematul asta de ciclu???
Oare Domne fereste risc intru in menopauza precoce?(nu am avut nici un caz in familie), dar medicul « inteligent » nu m-a avertizat ca inducand menopauza artificiala, risc sa nu imi mai vina ciclul...
Chestia ciudata e ca (va rog sa ma scuzati....) am un lichid alb inauntru (cam ca la ovulatie, caci nu e ca la candida cand e branzos si da mancarimi......) si oare sa fie de la faptul ca ovulez?sau sa imi vina o cistita?sau corpul se chinuie sa isi revina la normal dupa menopauza?Ce-i drept imi tot izbucnesc, ca ciupercile dupa ploaie, o infinitate de cosuri pe spate de cand am incetat injectiile...sa fie oare estrogenul care incearca sa revina la normal?bine, dar de ce nu aduce si ciclosul ca sa pot sa stiu incotro sa ma indrept...(daca mai este vreo sansa......)
Efecte secundare de la menopauza eu am avut putine si suportabile, multumesc Lui Dumnezeu, dar acum mi-a mai ramas niste frisoane reci tare dimineata de nu mai reusesc sa ma incalzesc nici cu plapuma.....
Chestia cu studiul si mie mi s-a propus dupa operatie si initial am acceptat pentru ca parca mi se impusese de medic, dar dupa nu m-am dus (spre rusinea mea, caci asa putem afla cum putem invinge acesta boala tampita fara leac...) din cauza ca nu aveam timp dar si pentru ca nu mi-a placut ideea de a se face experimente pe mine din moment ce eram deja redusa rau tare.....
Chestia cu laparoscopia a 2 a cea de control dupa menopauza mi s-a spus si mie, dar sincer nu inteleg sensul ei......daca s-a refacut endometrioza asta e .....oricum nu putem fii operate iar, atat de curand, pentru ca nu prea are ce curata caci abia se formeaza, apoi stiind prin ce chin si stres am trecut la prima laparo, sa trec iar prin ea doar pentru a verifica........

Ellyshor – tu iei naturiste? iei Evening Primrose si Vitex Fruit? Imi poti spune pentru ce mai exact sunt? In sensul ca spre exemplu daca mie inca nu mi-a revenit ciclul dupa menopauza, pot incepe a le lua? Ce altceva iei?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

misspii incearca stodal pt tuse, e foarte bun si nu are efecte adverse in sarcina, plus ca functioneaza ...cel putin la mine a mers...ai grija cu tusinul ...citeste reactiile si incearca tratamentele naturale prima data si daca nu merg bagi din astea cu risc...nu stiu daca tusea afecteaza galustiile, vb si cu ginecologul, parerea lui conteaza mai mult decat cea a medicului de fam...eu am experiente destul de proaste cu medicii de fam....sunt putin pe langa cateodata, asa ca ai grija.
luci ce sa zic nici azi nu s-a prezentat , mai astept....
va puuup pe toate

Mergi la inceput