experiente mistice(3)

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

Am gasit o povestioara f. frumoasa pe care as vrea sa v-o impartasesc chiar daca poate, ati mai citit-o pe net."Un profesor a dat fiecarui student, ca tema pentru lectia de saptamana viitoare, sa ia o cutie de carton si pentru fiecare persoana care ii supara , pe care nu pot sa o sufere si sa o ierte, sa puna in cutie cate o piersica, pe care sa fie lipita, o eticheta cu numele persoanei respective.Timp de o saptamana , studentii au avut obligatia sa poarte permanent cutia cu ei: in casa, in masina, la lectii, chiar si noaptea, sa si-o puna la capul patului. Studentii au fost amuzati de lectie la inceput, si fiecare a scris cu ardoare, o multime de nume, ramase in memorie inca din copilarie.Apoi incetul cu incetul, pe masura ce zilele treceau, studentii adaugau nume ale oamenilor pe care ii intalneau, si care considerau ei, ca au un comportament de neiertat. Fiecare a inceput sa observe ca din zi in zi, cutia devenea din ce in ce mai grea. Piersicile asezate in ea la inceput de saptamana, incepusera sa se descompuna intr-o masa lipicioasa, cu miros dezgustator, si stricaciunea se intindea foarte repede si la celelalte.O problema dificila mai era si faptul ca fiecare, era dator sa o poarte permanent, sa aibe grija de ea, sa nu o uite prin magazine, in autobuz, la vreun restaurant, la intalnire, la masa , la baie, mai ales ca numele si adresa fiecarui student, ca si tema experimentului erau inscrise chiar pe punga. In plus, cartonul cutiei se stricase si ea ajunsese intr-o stare jalnica: cu mare greutate mai puteau face fata sarcinii lor.Fiecare a inteles foarte repede si clar lectia, pe care a incercat sa le-o explice profesorul cand s-au revazut dupa o saptamana si anume: ca acea cutie pe care o carasera cu ei o saptamana intreaga, nu a fost decat expresia greutatii spirituale pe care o purtam cu noi, atunci cand strangem inauntru nostru, ura, invidie, raceala fata de alte persoane, etc...De multe ori credem ca a ierta pe cineva este o favoare pe care o facem celeilalte persoane. In realitate insa, acesta este cea mai mare favoare pe care ne-o facem noua insine.In cutia ta catepiersici sunt ... si ce ai de gand sa faci cu ele??? "sursa :http://lightmeditation-oamenisiingeri.blogspot.com/2009/05/terapia-iertarii.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui light

Am gasit o povestioara f. frumoasa pe care as vrea sa v-o impartasesc chiar daca poate, ati mai citit-o pe net.
"Un profesor a dat fiecarui student, ca tema pentru lectia de saptamana viitoare, sa ia o cutie de carton si pentru fiecare persoana care ii supara , pe care nu pot sa o sufere si sa o ierte, sa puna in cutie cate o piersica, pe care sa fie lipita, o eticheta cu numele persoanei respective.
Timp de o saptamana , studentii au avut obligatia sa poarte permanent cutia cu ei: in casa, in masina, la lectii, chiar si noaptea, sa si-o puna la capul patului. Studentii au fost amuzati de lectie la inceput, si fiecare a scris cu ardoare, o multime de nume, ramase in memorie inca din copilarie.
Apoi incetul cu incetul, pe masura ce zilele treceau, studentii adaugau nume ale oamenilor pe care ii intalneau, si care considerau ei, ca au un comportament de neiertat. Fiecare a inceput sa observe ca din zi in zi, cutia devenea din ce in ce mai grea. Piersicile asezate in ea la inceput de saptamana, incepusera sa se descompuna intr-o masa lipicioasa, cu miros dezgustator, si stricaciunea se intindea foarte repede si la celelalte.
O problema dificila mai era si faptul ca fiecare, era dator sa o poarte permanent, sa aibe grija de ea, sa nu o uite prin magazine, in autobuz, la vreun restaurant, la intalnire, la masa , la baie, mai ales ca numele si adresa fiecarui student, ca si tema experimentului erau inscrise chiar pe punga. In plus, cartonul cutiei se stricase si ea ajunsese intr-o stare jalnica: cu mare greutate mai puteau face fata sarcinii lor.
Fiecare a inteles foarte repede si clar lectia, pe care a incercat sa le-o explice profesorul cand s-au revazut dupa o saptamana si anume: ca acea cutie pe care o carasera cu ei o saptamana intreaga, nu a fost decat expresia greutatii spirituale pe care o purtam cu noi, atunci cand strangem inauntru nostru, ura, invidie, raceala fata de alte persoane, etc...
De multe ori credem ca a ierta pe cineva este o favoare pe care o facem celeilalte persoane. In realitate insa, acesta este cea mai mare favoare pe care ne-o facem noua insine.In cutia ta catepiersici sunt ... si ce ai de gand sa faci cu ele??? "
sursa :http://lightmeditation-oamenisiingeri.blogspot.com/2009/05/terapia-iertarii.html




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

omul este treime sfanta. Corp fizic, creatie,creator, corp de lumina, si lumina din Lumina, suflet, divin, dupa chip si asemanare de Dumnezeu.
-planul fizic este stiut de toata lumea.
-planul de lumina al propiei creatii, care este simtit in stare de veghe, constientizat prin mental, si deschis constientei si in vis, lume ce se pune la indemana egoului, ca egoul , intr-o zi ,sa isi depasesca ignoranta mistica si intre constient intr-un proces de cunoastere interior, mistic prin extinderea constientei in lumea dincolo de constienta, lumea planului de lumina transcedentala, unde constienta trezita se devine constiinta.

Ce intalneste omul acolo? Lumea propiei creatii,planul luminii din experientele de viata.
Omul este si chip si asemanare de Dumnezeu. Este lumina din Lumina. unde este lumina in vis? Este sufletul. Sufletul este scanteia divina, este bulgarele de Lumina , soarele transcedental al omului pe pamant.

unde este sufletul in vis? ESTE LUMINA IN CARE CORPUL DE LUMINA AL EGOULUI isi traieste propia experienta de viata in urma intamplarilor din corpul fizic.
Lumina din vis este lumina de veghe a divinului prin suflet, prin care sufletul il tine pe ego in experienta de viata din corpul fizic. Este lumina din vis, datorita careia egoul isi poate vedea propia creatie si o poate corecta prin vointa.

Dupa moarte, sufletul se retrage in divin,iar camasa de lumina a egoului este singurul univers in care propia creatie exista de la sine, insa fara putere de creatie prin viata. Acolo egoul, construit in lumea fizica, culege ce a semanat, traieste ce a insamantat ca si creator. Acolo este scrasnirea de dinti...egoul care a risipit sansa de viata divina pe o creatie dupa bunul lui chef.
Cei in suferinta fizica 'traiesc' la nivelul luminii transcedentale in incaperi inchise, intunecoase, chiar si pline de te miri ce. este camara in care omul de lumina din 'haina de piele' se retrage in cuibul lui, templul lui transcedental.este locul construit de ego, prin atasament emotional, atasament din experienta din materie, din lumea fizica.
Iisus a spus, ca pasarea are cuib, dar fiul omului nu are unde sa isi puna capul...fiul divin al omului...care nu are templu in lumina transcedentala a egoului, nu are casa prin atasament emotional -prin trairea, experienta egoului in lumea fizica. El era templul in trup, iar casa lui este in Ceruri, la Tatal. Prin moarte, s-a ridicat in Lumina, pentru ca realitatea Luminii Transcedentale era in chiar trupul fizic. prin exemplul Lui de viata a unit Cerul si pamantul, Dumnezeu cu omul, prin Viata. Si Viata este calea care uneste cerul cu pamantul.
Omul traieste intre cer si pamant, intre lumina si intuneric.
El este Viata. Exemplul de Viata In Treimea sfanta, Om:
-divin, suflet,
- creator, constienta, ego
-viata, act de creatie.
Daruiesc acest mesaj ingerului Emma-ei, un suflet care tine soarele divin aprins, chiar si atunci cand sufletul plange

..iar in vis omul viseaza...ploaie.lacrimile sufletului sunt picaturile de ploaie din vis. Lacrima care cade atunci cand sufletul priveste suferinta in care egoul este prins...suferinta care atrage vitalitatea in lumea de creatie a egoului...iar visele sunt foarte incarcate de greutatea experientei de viata, de la emotional pana la confuz si lupta cu o lume care s-a pierdut deja sensul echilibrului, armoniei si in care egoul traieste .Suferinta are intotdeauna lacasul in planul de lumina transcedentala a egoului. Cand omul isi ridica ochii la Dumnezeu, omul,egoul isi indreapta forta de creatie, in divin, si atunci sufletul revarsa lumina...fericiti cei ce sufera, ca ei vor fi mangaiati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Am o intrebare daca poate cineva sa imi raspunda: toate "chestiile" descrise in acest subiect privitor la existenta sufletului sau corpului spiritual sau nici nu stiu cum sa il numesc se aplica si la animale? adica si ele au un spirit, corp de lumina sau mai cum se numeste? si ele platesc pacatele facute pe pamint si sint judecate dupa cum se zice in biblie ca sint judecati oamenii dupa faptele lor?
chiar sint f f curioasa ce se aplica/exista in cazul animalelor.
Multumesc celor care vor/pot sa imi raspunda!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Am o intrebare daca poate cineva sa imi raspunda: toate "chestiile" descrise in acest subiect privitor la existenta sufletului sau corpului spiritual sau nici nu stiu cum sa il numesc se aplica si la animale? adica si ele au un spirit, corp de lumina sau mai cum se numeste? si ele platesc pacatele facute pe pamint si sint judecate dupa cum se zice in biblie ca sint judecati oamenii dupa faptele lor?
chiar sint f f curioasa ce se aplica/exista in cazul animalelor.
Multumesc celor care vor/pot sa imi raspunda!


animalele au doar corp si suflet. nu au spirit.

din cate stiu sufletul lor este mortal deci e diferit de cel al oamenilor care au suflet nemuritor.

normal ca nu vor fi judecate, ca nu e vorba de plata pacatelor...cele 10 porunci etc..

da, oamenii vor fi judecati si vor trai pt o eternitate in locul care fiecare si la ales.

eu ti-as recomanda sa citesti personal Biblia si vei gasi multe raspunsuri la intrebarile care le ai.









michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Care e diferenta dintre suflet si spirit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

sufletul este scanteia divina, acel bulgare de lumina care exista in fiecare, acel bulgare care ne uneste cu eternitatea, cu omniprezentul cu omnipotentul, cu domul de informatie a intregii creatii, cu DUMNEZEU, dupa care suntem chip si asemanare...aici, la nivel de esenta de lumina divina suntem chip si asemanare...nu ...
-spiritul-este camasa propiei creatii a omului, este propia lui creatie...de la caderea lui din rai. este camasa de energie a corpului fizic; este acea realitate care exista intre DIVINUL DIN NOI SI CORPUL FIZIC. este realitatea implicata in creatie, propiu zisa, cea in care omul are puterea de decizie; spiritul este cel pe care il visam...este cel care prin creatie vine sa isi purifice si invete legile divine prin viata; este cel caruia i s-a dat sansa de a se perfectiona pentru a se elibera de camasa de pamant si ridica in cer, intoarce la origini!
cele trei planuri ale omului sunt
-planul fizic, corpul,
-planul spiritual, sau energetic, in care totul este posibil si
-planul transcedental, divin in care nu se ajunge decat daca omul devine el insusi LUMINA.

drumul de jos in sus, de la OM LA DUMNEZEU, este descris si in "cartea tibetata a mortilor"; este acelasi drum pe care eu l-am facut, fara sa fie nevoie sa mor, este calatoria in care mi s-a aratat legatura, realitatea omului dintre cer si pamant.

termenii de spirit si suflet i-am adoptat pentru a descrie doua realitati.cea de dincolo de corpul fizic pana in planul transcendent, al divinului. ceea ce stiu foarte sigur este ca intre corpul fizic si corpul divin, de lumina transcedentala, exista un corp al creatiei vii, al omului, in care omul, creatie a lui insusi , prin viata are puterea sa se ridice in divin, sa se ilumineze, sa se elibereze de camasa de culoare...pentru a fi bulgare de lumina divina si in cele din urma, uni si regasi in ETERNITATEA DIVINA!

as accepta termenul de spirit pentru a descrie forme subtile de lumina transcedentala existente in corpuri-elemente vii si nevii diferite de om. as vedea spiritul apei, de exemplu, si spiritul focului, spiritul animalelor si locurilor (omul sfinteste locul...)...tot ceea ce este pe pamant are o forma subtila de lumina transcedentala, spirituala de manifestare in energetic.

de exemplu, cand pieptan parul celei mici(care devine incurcat pe timp de noapte-are un par foarte fin), ca sa nu o trag de par cand o pieptan, suflu simbolic peste par, in timpul pieptanatului, si parul ca prin minune se descurca de la sine. am incercat cu tot felul de ate incurcate, si de fiecare data, mi s-au descurcat, toate, si repede...asadar, daca elementul aer m-a ajutat sa intru in materia intelanita, cu siguranta exista forme de manfiestare spirituala la nivel "energetic" subtil.

mai am inca un ajutor ceresc prin iubire, pe care il aplic de fiecare data cand copilul meu nu se simte bine. il sarut intre sprancene, acolo unde este locul ochiului al treilea, si durerea sau suferinta acuta dispare ca prin minune. am practicat de ani de zile, nu numai pe copilul meu si si pe adult; si de fiecare data a dat rezultatele dorite. spun asta ca toate mamicile care ingrijorate de puii lor sau cei iubiti, cu un sarut pe frunte pot elibera de suferinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Am o intrebare daca poate cineva sa imi raspunda: toate "chestiile" descrise in acest subiect privitor la existenta sufletului sau corpului spiritual sau nici nu stiu cum sa il numesc se aplica si la animale? adica si ele au un spirit, corp de lumina sau mai cum se numeste? si ele platesc pacatele facute pe pamint si sint judecate dupa cum se zice in biblie ca sint judecati oamenii dupa faptele lor?
chiar sint f f curioasa ce se aplica/exista in cazul animalelor.
Multumesc celor care vor/pot sa imi raspunda!


This is a good question! Si pentru asta trebuie sa intelegem diferenta dintre SPIRIT si SUFLET (alta good question de la Nati).

Pentru mine spiritul se afla in planul de creatie, planul in care luam deciziile, planul in care ne punem un gand in minte, ne focusam ca el sa devina realitate (e planul in care ne 'facem' visele si ele devin realitate). Acest plan se afla la mijloc si face legatura intre planul fizic (matricea suflet-minte-corp) si planul transcedental (matricea universului: Grand-Heaven/Great Spirit/GOD/ DIVINITY/ ORIGIN/ LIGHT/INFINITY). Spiritul e ... spiritul de creatie; e forta si dorinta noastra sa unim Small God which is our MIND with the Universal God/ SOURCE/ INFINITY. Nu sunt sigura ca animalele poseda aceasta forta si dorinta de creatie, de a se uni cu the Grand-Heaven. Stiu ca viseaza (i.e. o pisica dand din labute si mustati si tresarind in timpul somnului) dar cam atat ...Deci cred ca animals have a SOUL, but they have no SPIRIT - I do not think they seek God. Acum nu stiu ce se intampla in cazul reancarnarii unui spirit mai evoulat (om) care e reancarnat intr-o matrice fizica mai putin evoluata (i.e. pisica, paianjen, etc)... Sunt atatea intrebari care ma framanta si pe mine ... si nu pot accepta ca raspunsul e alb sau negru ... dar day by day caut raspunsul la intrebarile astea ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
[...]as accepta termenul de spirit pentru a descrie forme subtile de lumina transcedentala existente in corpuri-elemente vii si nevii diferite de om. as vedea spiritul apei, de exemplu, si spiritul focului, spiritul animalelor si locurilor (omul sfinteste locul...)...tot ceea ce este pe pamant are o forma subtila de lumina transcedentala, spirituala de manifestare in energetic.


3x3, Interesant ce spui tu aici,uite, am facut o schema cam cum vad eu cele 3 planuri ... da-mi te rog e-mailul din nou sa-ti trimit schema (am pozat-o din lipsa de scanner ) si te-as ruga sa-mi spui ce crezi tu ca e corect sau incorect
Eu credeam ca se vorbeste metaforic de spiritul apei, spiritul vulturului, spiritul focului, samd ... eu imi inchipui spiritul ca apartinand numai fiintelor mai evoluate ... spiritual (us, humans).

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Exista mai multe abordari in ceea ce priveste cei 2 termeni. In medicina chineza, spiritul se duce la SHEN, in perspectiva noastra, Dumnezeu ( in al lor nu). Altii spun ca sufletul se duce la Dumnezeu, altii spun ca amandoua. Steiner vorbste de mai multe corpuri, care fiecare are un alt rol si ajunge in alta parte.

Exclusive, dupa mine nu se potriveste teoria cu animalele si reincarnarea. Eu nu cred ca un om se poate reincarna in ceva 'inferior'. Oricat de 'nedezvoltat' ar fi ca suflet, eu cred ca acest suflet a parcurs o anumita piramida in calea lui de dezvoltare. Cum ai spus si tu, animalele nu au spirit (nu sunt sigura), deci logic ar fi ca un om care se reincarneaza sa aiba spirit (unde se inregistreaza karma). In momentul in care un om s-a reincarna in animal, nu ar mai avea karma...care-i ideea aici? Conform teoriei ca animalele nu au spirit, tragem concluzia ca omul nu se poate reincarna in animal. Omul este spirit (printre altele): Eu cred ca noi oamenii, (poate) am inceput de la bacterie, piatra, animal samd, dar am evoluat. Am fost 'spiritualizati'. Cand si cum....habar nu am....Eu m-am oprit de citit biblia de la prima pagina. Acolo unde asa zisii fii ai Domnului se imperecheaza cu oamenii de pe pamant.....Eu in momentul acela am simtit ca toata biblia este o scormoneala mai mare decat planeta asta. Nu se explica cum au aparut acei oameni, cine i-a facut (deci planeta era populata?). Cel putin daca s-ar fi scris despre civilizatii extraterestre care s-au imperechiat cu pamanteni, as fi continuat cititul. 'Adevarul'...il caut eu ´cu alte metode.



Mergi la inceput