experiente mistice(3)

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

La baza prejudecatilor si starii de nemultumire sta frica de a nu fi acceptat de oameni, in general. Lipsa de curaj (adevarat, in ochii mei) duce la comportament ghidat, indus de parinti, scoala, biserica samd.

In general parintii, scoala, biserica ne invata sa condamnam, sa gandim in 'bine' si 'rau', sa devalorizam ceea ce nu apartine invataturii induse de aceste institutii.
In acest fel ne formam 'grupul', ne simtim in siguranta, 'unde's doi puterea creste', traim comfortabil fiind feriti de respingere si abandon. Curajul presupune in ochii mei autoreflectia, spargere de fundament zidit in anii tineretii (de sus numitele instante). Riscul, care este foarte mare, intr-adevar, este de a fi neacceptat, de a fi umilit, de a fi singur pe lume, de a iesi din grup. Eu cred ca oamenii in subconstientul lor simt acest pericol....si ideea de a fi exclus, de a fi singur pe lume, sterge orice urma de curaj.

Sunt convinsa ca cei ca 3x3 au trecut prin asa ceva. Eu am trecut prin asta, e rau, e chinuitor, dar...rezultatele sunt extraordinare. Libertatea care ti se desfasoara in inima si in viata de zi cu zi este de 'n' spe ori mai valoroasa. Singuratatea este relativa. Daca stii sa simti, nu exista singuratate, universul si lumea spirituala este intotdeauna acolo, in inima ta. Si la un moment dat datorita principiului de 'rezonanta' vei atrage oameni care simt si gandesc ca tine. Cu diferenta ca acestia nu impun o 'incatusare' in grup.

Impulsul acestei reactii mi l-a dat EXCLUSIVE; relatarea ei despre lupta impotriva prejudecatilor, lupta impotriva ego-ului. Am inceput-o de mult, de cand am ajuns printre straini si mi-am dat seama ca nu exista 'standard', 'calapod'. Exista, doar in capul si inimile oamenilor. A urmat un proces lung si anevoios de 'reprogramare'. Mi-am dat seama ca prin autocontrol si exercitiul de eliminare a energiei de suparare, frustratie, cele 'rele' se intorc la cel care le provoaca. Nu conteaza cat dureaza, acest lucru se intampla. Exista alte legi ale universului, pe care noi doar trebuie sa le accesam. Automat, in momentul in care energia negativa nu mai exista in sistemul nostru, luam alte decizii, infaptuim alte fapte, incepem alte proiecte, pe scurt, luam alt drum. As putea trage o paralela la ceea ce se intampla in Romania. Oamenii sunt 'incatusati' in energia negativa, a supararii pe guvern samd. Din aceatsa cauza si actiunile lor corespund acestei energii, ceea ce duce la rezultatul cunoscut noua. Orice actiune, activitate este bazata pe o anumita energie. Asta e tot secretul. Daca oamenii ar actiona 'in afara' energiei politice, politica ar fi nevoita sa se adapteze oamenilor, nu invers. Nu zic ca e simplu, dar este posibil.

LIGHT; sa raspund la intrebarea ta, da in Germania, trebuie sa fi doctor sau minimum 'heilpraktiker', un fel de asistenta medicala. La fel si in Olanda, unde am urmat eu studiile. Eu nu voi fi doctor. In Romania e mai greu, numai doctorii au voie sa practice acupunctura.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:


Mie mi se pare ca grupul in sine, fie ca e vorba de grupul de prieteni, colegi sau rude iti ofera sansa de a te dezvolta, e "scena" precum si modul prin care fiecare ne identificam si ne rezolvam punctele slabe, fara de care n-am avea nici o idee, nici un punct de reper. Pentru ca de-aia ne-am nascut aici printre oameni pentru ca aici avem de rezolvat probleme. Greutatea consta in a reusi sa intelegi si sa te ridici in conditiile date, printre oamenii si experientele pe care ti le-a dat Dumnezeu tocmai pentru a invata, dar in asa fel incat sa nu aduci nici un prejudiciu dezvoltatrii celorlati membri ai grupului. Adica respect fiecaruia parerea si modul de viata, nivelul si modul lui de intelegere si voi primi acelasi lucru. Este incredibil cum se produce la nivel subtil echilibrul asta. Nu sunt de acord cu parerea ca trebuie sa ne ferim de oamenii negativi. Orice om ne ofera un punct de reper asupra noastra. Mai intelegi si tu ce mai ai de facut, unde trebuie sa mai actionezi.

In acelasi timp grupul in sine pe mine nu ma limiteaza decat in masura in care ii dau eu voie. Si aici nu ma refer neaparat la atitudinea oamenilor fata de mine, ci mai cu seama la cea a mea reflecatata in "oglinda". Adica cum spune Amonar, daca eu caut in grup sigranta si echilibru si ma agat posesiv de oameni rezulatul va fi catastrofal. Insa intelegand ca fiecare e liber sa-si urmeze calea care ne include sau nu pe noi si ca siguranta sau echilibru stau in noi (in concordanta desigur cu puterea divina) si nu in exterior putem capata o frumoasa relatie cu grupul si cu orice om in mod individual.

Sigur eu vorbesc acum prin prisma experientei individuale. Fiecare are calea lui unica, doar diferita, nici mai buna nici ma rea ca a mea.

Acum pentru ca se discuta aici despre modalitatile in care reusim noi sa ne desprindem de gandirea negativa, va propun un exercitiufoarte usor si la indemana care pe mine ma si distreaza pe langa faptul ca ma ajuta. Atunci cand identificam ceva care ne enerveaza..de exemplu situatia de mai sus cu aglomeratia din magazin..Primul impuls este sa ne scandalizam..Numai ca depinde de noi cum reactionam, e decizia noastra. Si atunci ma intreb ce se intampla daca ma enervez..Si-mi dau raspunsul: imi stric echilibrul, generez energie negativa..bla, bla bla. Ce se intampla daca nu ma enervez. Raspunsul e NIMIC. Nu mi se intampla nimic. Si atunci de ce sa ma " otravesc" degeaba? Ce mi se intampla mie daca X nu ma place? Nimic.Ce mi se intampla mie daca Y are alta parere cu a mea? Nimic.

Eu zic ca suntem pe lumea asta intre lumina si intuneric si totul e o chestie de alegere. Sa ajungi sa elimini total intunericul e cale lunga, si pana una alta nu vad nici un sfant prin jur. Toate se schimba in ritmul nostru natural, sa nu ne grabim..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Ce-mi vad ochii in dimineata asta in ziarul local.....'Yoga in der Eifelklinik St. Brigita'.....Spitalul unuei locatitatii relativ mici, undeva in Eifel (in zona unde locuiesc eu): Spitalul in care tatal meu a fost internat acum cativa ani si unde a decedat anul asta. Spital mai catolic decat papa insusi...:-))) unde maicutele umbla in haine de maicute si le vezi la tot pasul prin spital, unde crucile catolice iti iau ochii la orice pas pe care il faci in spital. Unde preotul catolic vine si binecuvanteaza pe cei care au murit sau sunt pe patul de moarte. WAW! Nu pot sa spun decat ca lumea se schimba....in bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Ce-mi vad ochii in dimineata asta in ziarul local.....'Yoga in der Eifelklinik St. Brigita'.....Spitalul unuei locatitatii relativ mici, undeva in Eifel (in zona unde locuiesc eu) [...] Spital mai catolic decat papa insusi...:-))) unde maicutele umbla in haine de maicute si le vezi la tot pasul prin spital, unde crucile catolice iti iau ochii la orice pas pe care il faci in spital. Unde preotul catolic vine si binecuvanteaza pe cei care au murit sau sunt pe patul de moarte. WAW! Nu pot sa spun decat ca lumea se schimba....in bine!


Wow, la cat mai multe vesti dintr-astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

La biserica catolica de aici, cel putin cea la care merg eu, am vazut ca se organizeaza cursuri de yoga...nu am citit ce si cum, ca nu ma intereseaza, dar fugitiv am vazut afisul de la intrare, intr-o zi din saptamana se fac nu-s ce cursuri de yoga...no!schimbare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Your time is limited, so don’t waste it living someone else’s life. Don’t be trapped by dogma — which is living with the results of other people’s thinking. Don’t let the noise of others’ opinions drown out your own inner voice. And most important, have the courage to follow your heart and intuition. They somehow already know what you truly want to become.

Steve Jobs


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikole

La biserica catolica de aici, cel putin cea la care merg eu, am vazut ca se organizeaza cursuri de yoga...nu am citit ce si cum, ca nu ma intereseaza, dar fugitiv am vazut afisul de la intrare, intr-o zi din saptamana se fac nu-s ce cursuri de yoga...no!schimbare!


Nikole, mami de Albastrel si Albastrica


And I saw the river
Over which every soul must pass
To reach the kingdom of heaven
And the name of the river was suffering –
And I saw the boat
Which carries souls across the river
And the name of that boat was
Love.

---Saint John of the Cross





Frumos! Mai raman bisericile ortodoxe si moscheele Qi gongul este deja introdus in business-life.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Exclusive

Cerere de parere ptr. 3x3

Desi m-am corectat in ceea ce priveste sa nu reactionez cu vorbe sau gesturi la ceea ce vine in contradictie cu crezurile mele (inregistrez fenomenul fara sa simt nevoia sa conving interlocutorul ca rolul meu pe Pamant e sa-mi fac punctul de vedere cunoscut) mai am inca de lucrat la partea cu curatatul prejudecatilor ... (un mic exemplu, cand sunt la public washrooms, daca cineva vine val-vartej si tranteste u pozitiv in cap, dar totusi, de ce inca mintea mea nu se poate curata, re-educa sa nu inregistreze/ perceapa fenomenul ca 'disturbant"?? sau uite, un alt mic exemplu: cand te-am citit prima data pe tine, la un moment dat mintea mi-a spus : I don't understand entirley what she's saying, I cannot digest her style, sometimes she's using words I'd rather not use ... deci, desi am formulat destul de pozitiv ceea ce am simtit, de ce mintea mea a simtit nevoia sa gandeasca asa? De ce nu a gandit direct, de la inceput, asa cum gandeste acum: Fiecare are dreptul sa fie si sa se exprime diferit, dar in NOI sta puterea de a gasi metafora, iluminarea din orice mesaj trimis pe cai mai mult sau mai putin crestine, mai mult sau mai putin familiare?
(PS imi cer scuze ca am gandit asa , dar ajuta-ma ce si cum sa fac TO EVEN STOP HAVING BAD THOUGHTS ABOUT A SITUATION OR ABOUT SOMEBODY - cred ca daca voi scapa de meteahna de a avea idei preconcepute, voi ajunge mai aproape de adevarul: ALL IS ONE


Binecuvanteaza.
Daca cineva e in disarmonie cu universul lui insusi, perturba inevitabil pe cei in jur. Un lucru e sigur, in loc de a il judeca, face scenarii, cauta replici pozitive, ca cele negative sunt instantanee, de la natura egoului, nu numai ca i se face un bine(va primi gratie divina si feedbackul propiei lectii mistice ), dar si tie, iti faci un bine, din 2puncte de vedere:
-ti-ai facut datoria ca ego fata de aproape(ai dat energia pura, absoluta, gratie divina, si nu energia egoului pusa in creatie cuvant).
-canalizand lumina divina, devii lumina.cu alte cuvinte, in loc de a consuma energie de viata reactionamd chiar si mental, te incarci cu viata prin daruire.
Mentalul este o scena pe care se consuma actul de creatie prin cuvant al egoului. Ce alege egoul, este decizie pur personala. Energia lui, sau gratie divina...din buzunarul propiu, costa, culmea tocmai egoul taxeaza la vitalitate. Din srsa inepuizabila de viata, primesti neconditionat prin cuvant de rostire...act de creatie.
Asta este experienta mistica in gestul de viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

cand omul este lumina, trece totul prin el, fara sa il atinga, propia creatie se intoarce la sursa. Cand e ego, intra in vibratie, ca si curentul prin rezistenta.doua universuri se intalnesc, nu din intamplare.si se mai bifeaza in lista de datorii ale egoului fata de aproape o noua datorie...istoria se va repeta pana cand ego devine lumina...nezdruncinata de ego, insulta, aglomeratie...lumina are transparenta totala. Dincolo de lumina suntem constiinta divina. Ultimul pas, dincolo de constienta esentei divine, este pierderea identitatii de sine si dizolvarea in UNUL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Multumesc 3x3 am sa binecuvantez.
(intr-adevar am simtit cum, chiar daca imi reformulez gandurile sau actiunile la modul pozitiv, se aduna acea vibratie negativa) Voi binecuvanta and ... move forward



Mergi la inceput