Carti de povesti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Angie.C spune:

Buna,
eu i-am citit lui Linu de cand avea 3 luni pentru ca la culcare, nu conta ora, el prefera sa-mi asculte vocea, decat sa ma auda cantand..si acum la 7 luni cand e vorba de somn, nu adoarme pana nu-i citesc ceva, orice. I-am citit si din Codul bunelor maniere, carti despre animalele de pe glob, ii citeam si documentare de pe la Discovery sau National Geographic, dar si povesti.
Pana acum i-am citit asa: Capra cu 3 iezi, Ursul pacalit de vulpe, Scufita Rosie, Lebedele salbatice, Regele Arthur, Cei 3 purcelusi, Pinochio, Alice in Tara Minunilor, si mai am o carte primita cadou "Povesti de adormit in 5 minute" si sunt adaptari dupa fratii Grimm si Hans Christian Andersen, si chiar adoarme in 5 minute. Chiar daca el este baietel eu nu tin cont de poveste.
In general cartile pe care le-am descris mai sus sunt colorate..si povestile sunt scurtate ca sa nu se plictiseasca..el acum se uita la povezi si uneori asculta toata povestea, alteori adoarme dupa primele 2 randuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Buna, eu am un baietel de aproape 9 luni..i-am luat cartile din colectia Disney de la Adevarul...fff frumos ilustrate...mai am 2 carti castigate de el la un concurs la care am trimis o poza si la castigat...Tot ff frumos ilustrate..in rest i-am luat carti cu file cartonate pe care nu le poate rupe..restul doar i le arat..inca nu i le dau..ca le rupe...Vopi cauta sa ii cumpar carti ff ilustrate si adecvate varstei...Sunt bune si cele care prezinta diferite texturi de materiale la pagina, cele care scot sunete cand apesi pe diverse chestii si imi mai plac ff mult cele care au imagini in relief...cand deschizi cartea sa apara o imagine mai 3D..habar n-am cum sa explic..sper ca m-ati inteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Citat:
citat din mesajul lui iahim

Nikolai Nosov-aventurile lui Habarnam si ale prietenilor sai,o gasesti la editura Humanitas 2003 si 2010.


Multumesc!

Andreea si Cezara - Ilinca (2.06.2009)

In bucataria mea

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Si noi preferam cartile cu povesti de la Adevarul.Il provoc sa mi le si povesteasca.
I-am citit si Capra cu 3 iezi si mie mi s-a parut foarte greoaie pentru copii( cel putin pentr 2.8 ani cat avem noi).Sunt foarte multe regionalisme.Prefer sa i-o povestesc.
Ce i-a mai placut f mult a fost povestea Ridichea uriasa,tot povestita de mine.

ali
Mama fericita de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

ALI exista varianta Capra cu trei iezi si mai simplificata si fara prea multe arhaisme, regionalisme.Da' sa vezi la Harap Alb,Fata babei si fata mosneagului etc. La fiecare fraza ma opream sa ii explic ce inseamna una alta si o mai fac si acum cand are 5 ani.

Cat despre cartile de la Adevarul - din care noi avem ambele serii - vreau sa va spun ca au doar meritul ca au coperta si hartie de calitate,plus imagini foarte frumoase.Dar textul e groaznic, e o traducere fortata a scenariilor filmelor respective de desene animate.Eu mai trebuie sa ii citesc fetitei si din ele ,ca ii plac imaginile,dar va recomand sa cumparati alte carti cu povestile respective.Culegeri gen Tezaurul cu povesti sau 52 de povesti in care sunt majoritatea povestilor clasice in variante super.In plus si astea au poze superbe.In prima sunt povesti mai lungi,in a doua mai scurtate si simplificate.Si nu sunt singurele de genul asta,aveti de unde alege.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
ARADENCELE ALATURI DE MARIA_RUBI

Mergi la inceput