De ce nu putem comanda inimii ?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dahriana

Cred ca nu voi mai gasii unu chiar asa , da .






"Monsters are real , ghost are real too. They live inside us , and sometimes , they win ."


...Dahri...


Chiar asa, nu, bineinteles, dar poti gasi si mai bun.

Esti prea tinara.
Iti faci prea multe probleme si alegindu-l pe el ( rational) ii ocupi locul altuia ( mai bun decit asta).
Nu conteaza de ce nu-i putem comanda inimii, bine ca nu-i putem comanda... ce-ar fi sa ne combinam genele asa... fara "dragoste" ci doar pentru ca se poarta paretenrul dragut cu noi.
Dragostea e biochimie, biochimia e foarte importanta in alegerea partenerului.

Mai rational mi se pare sa-mi aleg partenerul cind imi comanda inima ( si procesele biochimice s-au declansat ) decit sa-l aleg la intimplare ( ca-mi deschide usa si pleaca dupa buline cind am o migrena).

Mie colegul tau mi se pare de-o insistenta "dubioasa".
Pare ca e dispus sa te astepte oricit numai ca sa te aiba si face eforturi mari in directia asta dar nu as fi sigura ca asta e e el, natural, adevarat...


Acum, ce-as face eu...?
Eu as fi sincera si l-as elibera.
E plina lumea de barbati perfecti! Jur!

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

Nu esti egoista deloc. Nu il obliga absolut nimeni sa te curteze, mai ales ca se pare ca ii dai ft clar de inteles ca nici nu-l "observi". Atita timp cit pt. avansurile si amabilitatile lui nu il iei de prost, eu nu vad de ce te judeci asa de tare..
Eu nu pot sta linga un barbat care nu-mi place fizic. Poate sa fie cit de bun, cit de intelegator si cit de perfect vrea. Nu pot. Pt asta avem prietenia, nu? Una este sa te certi cu un barbat care te atrage, si alta sa te certi cu un tip care te lasa mai rau decit rece fizic..crede-ma:) .U putem comanda inimii pt ca judecata iubirii sta in acest organ:inima. Ci nu in creier. Si stie ea ce face. Cind am avut o relatie cu un barbat pt care am simtit cit de cit o atractie si s-a termina, a ramas ceva frumos in mine. Cald. placut. Cind am terminat o relatie cu un baiat "perfect" dar care nu-a atins alte colturi ale firii mele, mi-am pus intrebarea de ce mi-am pierdut timpul.
Asa ca nu-ti bate capul. Ramineti amici. Mai este o varianta:) S-ar putea , sexual, sa te surprinda foaaarte placut. sa vezi cum il vezi altfel:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui She

Nu esti egoista deloc. Nu il obliga absolut nimeni sa te curteze, mai ales ca se pare ca ii dai ft clar de inteles ca nici nu-l "observi".



Dariana a spus ca:




Citat:
citat din mesajul lui Dahriana

nu-l trimit la plimbare si nu las lucrurile clare.
Ii dau sperante desarte..si pt asta ma simt vinovata.








"Monsters are real , ghost are real too. They live inside us , and sometimes , they win ."


...Dahri...




**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

rufus ti-a dat un sfat ff bun!!!


apropo, dc baiatul asta te ar juca nitel si nu ti s ar mai pune pe tava, l-ai gasi brusc mai interesant.



sotul meu este genul acestui tip al tau, f f f protector, bun de l pui la rana, familist convins, inteligent, discret etc, tot ce vrei tu. e drept, ca nu e chiar asa "bleg" ca pustiul asta al tau, ar avea demnitate si n-ar accepta sa l joc asa cum faci tu, adica prb m-ar ignora, sau nu stiu..nu s-ar compromite asa, pt ca e destul de mandru, desi nu face parada de masculinitate in stilul macho.

fizic este inalt (aici e genul meu), slab spre atletic, brunet cu ochii negri. per total corespunde idealului meu, caci sunt innebunita dupa tipii inalti, fara sa fie neap frumos frumos, are niste ochi migdalati cu gene lungi si trasaturi ff simetrice. in pat este extrem de tandru, grijuliu, respectuos, rafinat in felul sau cu o fantezie subtila.

pana sa l cunosc, eram convinsa ca sunt innebunita dupa tipii corpolenti (cumva ei raman idealul meu fizic), ff activi, extrovertiti, agili, chiar usor violenti la anumite aspecte, colerici, bataiosi, recalcitranti. la modul de "pasionali".

exul meu era genul ala de mascul feroce, mai tragea si cate o betie, mai facea o cursa ilegala de masini, mai se curvasarea cu diverse si la final eu eram cea mai buna, mai injura ,mai ma sicana, era inalt si f solid, fix genul care pe mine ma innebunea de cap, genul care te scula in miez de noapte: "draga, impacheteaza, plecam la milano" si se suia in masina si gonea cu 180 la ora pana la destinatie. in mod sigur poate se oprea la rasaritul soarelui intr-un loc salbatic cu flori sau cu ape, pe vreun camp salbatic, mirific, unde era cel mai romantic si pasional si sensibil barbat, ne faceam declaratii extreme, si in mod sigur trageam cate o autentica si maxima partida de amor.

sau genul care dc te certai, aparea din neant cu nu stiu ce surpriza fabuloasa, de uitai si cum te cheama.
si cu toate astea,era si genul care brusc te lasa balta, ca l suparai cu nu stiu ce,sau te critica din senin, sau te injura, sau avea vreo pasa proasta...
oricum,era genul de innebunea femeile de cap. complet. insa tot el le indeparta,prin extremele pe care le oferea.

cand l-am cun. pe sotul meu de acum, soft, bland, emana calm si armonie interioara, am fost sigura ca vom fi cei mai buni prieteni, insa nu voi fi f atrasa de el. cu toate astea, in timp, am inceput sa-l analizez mai bine si m-a fascinat in primul rand inteligenta lui f vie, desi e interiorizat, nu ca idealul meu de barbati extrovertiti, in lumea lui interioara, exista o verva si o veselie si o imaginatie fantastica. il duce capul la toate nazbatiile lumii, are o lume interioara bogata si complexa, pur si simplu cu el rad si vorbesc ore in sir si niciodata NU ne plictisim, desi NU ne certam, de atatia ani. si mai si lucram impreuna. suntem aproape non stop impreuna si ne intelegem din priviri si gandim la fel si cu toate astea nu m-as plictisi ever de el.

aa si nu bea, nu fumeaza, nu pare masculin macho, conduce incet si prundet masina si niciodata n-ar participa la vreo cursa,vreo betie, vreo curvasarie etc. e stabil mental, e echilibrat, e relaxat, e vesel, musteste de inteligenta, e f cult,e o enciclopedie ambulanta, are mereu solutii ingenioase si funny in orice situatii, la orice ora din zi si din noapte s-ar duce sa mi iau ce vreau, sa mi execute mofturile. oamenii, prietenii lui il respecta si il iubesc.
n-ar pleca noaptea ever cu masina, cine stie unde si nu cred ca e adeptul partidelor prin natura salbatica. ba din contra.

uitandu ma in urma, la toate exp de viata, imi dau seama ca nu l-as da pentru o suta de barbati idealul meu fizic si ca trairi, nu l-as rani, nu l-as trada. iar cu barbati ca exul meu, idealul meu de barbat, nu stiu nici dc m-as mai obosi sa ma complic pt vreo partida cutremuratoare de amor. cred ca as zambi si as trece mai departe, lasand pe altele mai tinere,sa experimenteze astfel de trairi boeme.:)



_

Babyblue va pupa pe toti!!
14+ cu
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....
2 IAD nereusite (prima cu Dr. Marinescu, a doua cu Dr. Albu Dragos 2009-2010), 1 FIV neureusit, sept 2010- Dr. Albu Dragos, AMH=0,4, ovarectomie stanga, sotul cu oligoastenospermie moderata, in decembrie 2010 neasteptat, test de sarcina pozitiv. Sarcina obtinuta natural.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dahriana spune:

babyblue , hai ca-mi place ce-ai scris ! La nebunie


Si mie imi plac barbatii mai vii , sa zic asa !
Nu-mi place orice pampalau ! Iar tipu asta e ceva iesit din comun de pampalau .
Iar daca intr-o zi ar disparea din raza mea de actiune , nici nu as observa ca lipseste!


XIO , cand am spus ca nu ii las lucrurile clare nu m-am referit chiar la ce te gandesti tu .
Cand o persoana isi pune poze peste tot cu un anumit individ vreme de cateva luni si nu tocmai poze de amici , iar el intreaba doar : " E prietenul tau ? " iar cand il intrebi : " De ce ? " el schimba subiectul de frica adevarului , atunci cum este acea persoana ?

Cand iesea cu mine si cu prietenii mei , iar el era invizibil pt mine inseamna ca-l las eu sa creada ca-l plac sau ca nu ?


Doar ca el interpreteaza gresit semnalele mele observ , iar cel mai bun prieten al meu mi-a zis : " Ma, si io-s barbat , dar daca asta ii asa prost si nu vede ca-l ignori total , atunci lasa-l in treaba lui ca tu nu pierzi nimic. "


babyblue , si mie imi plac brunetii , la nebunie adica pardon ..imi plac doar brunetii


Si imi plac barbatii care au sare si piper altfel ma plictisesc teribil si incep sa-mi bat joc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Dahriana, intai despre tine. Ai 23 de ani, mie nu mi se pare ca esti prea tanara sa te mariti sau sa ai o relatie serioasa. Nu e nici prea devreme, dar nici prea tarziu sa experimentezi orice. Insa la 23 de ani, chiar daca pari destul de tanara, ar trebui sa stii ce-ti doresti de la viata ca sa stii ce sa cauti! Trebuie sa stii daca vrei o familie sau vrei sa te mai distrezi si sa mai copilaresti si apoi sa-ti faci o cariera. Totul tine de tine la varsta asta si de alegerile pe care le faci. Daca vrei o relatie serioasa, care s-ar putea termina cu o casatorie, trebuie sa gasesti un barbat care sa-ti placa (sa indeplineasca cele N conditii indispensabile pentru tine, pe care tu trebuie sa le stii foarte clar) si care sa-si doreasca aceleasi lucruri ca si tine.
Eu la 23 de ani imi doream foarte tare sa ma marit cu prietenul meu de atunci. Eram prieteni de 5 ani si-l iubeam rau de tot. El insa voia cariera si stabilitate materiala inainte sa ne casatorim (daca ne-am fi casatorit vreodata). Ghinion pentru mine. Am tras inca ceva vreme de relatia respectiva, apoi alta relatie serioasa, cu nunta planificata, invitatii, apoi totul anulat de mine cu o luna inainte de nunta (aveam 25 de ani). Bajbaieli, bajbaieli, selectie la sange sa gasesc alesul inimiii. L-am gasit rapid. La 26 de ani eram indragostita definitiv si gravida, apoi casatorita cu un om destul de departe fizic de ce credeam eu ca-mi doresc. Insa bifa toate criteriile indispensabile pentru mine (fizicul nu era unul dintre ele). SI vedea viata ca si mine: ne-am dorit acelasi lucru in acelasi timp (asta e un lucru foarte important!!!).
Ce sa-ti spun? De cate ori am facut compromisuri de la ce-mi spunea inima, a iesit prost. Daca inima ta iti spune ca o fi el perfect, dar nu e pentru tine, renunta, nu-i mai da sperante, fii cinstita si treci mai departe! O sa gasesti pe cineva pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Dariana, tu cu degetele tale ai scris ca e vina ta ca nu lamuresti situatia si ca II DAI SPERANTE DESARTE.
Acum ne scrii ca e si prost omul asta pt. ca nu isi da seama ca tu nu il placi.
Pai sau tu nu te poti exprima ok din cauza situatiei, sau inventezi de la un mesaj la altul.

daca tu ii dai sperante desarte omul nu este prost.


In schimb din toate mesajele deduc eu ca esti disperata dupa o relatie intr-un asemenea hal incat te-ai combina cu unul pe care tu il consideri prost, pampalau, respingator, cu care nu te-ai vedea in veci sarutandu-se samd.
Alte calificative la adresa bietului om mai ai?
La cum scrii esti inca un copil, spune-i baiatului in fata ca nu te intereseaza si lasa-l in plata Domnului, ca numai iti bati joc de el.
Urmeaza sa faci sex cu el si sa ne povestesti cat de mica o are si cat de greu si se scoala, eventual o adresa de facebook si gata, ai facut un om fericit.




**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dahriana spune:

Bee , o relatie serioasa nu m-ar impiedica sa-mi definitivez cariera.
Nici o casatorie nu m-ar impiedica , dar mi-ar facea lucrurile mai dificile .
Eu cred ca nu-i momentul pt o casatorie si nici nu ma vad casatorita in curand.

Dar mi-as dorii o relatie serioasa.
M-am cam plictisit de relatii care nu duc nicaieri si de barbati care par ceva si de fapt sunt altceva.

Mi-ar placea sa existe un el care sa-mi fie si iubit si prieten .
Si neaparat sa ma atraga fizic . Eu altfel nu pot !




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dahriana spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Dariana, tu cu degetele tale ai scris ca e vina ta ca nu lamuresti situatia si ca II DAI SPERANTE DESARTE.
Acum ne scrii ca e si prost omul asta pt. ca nu isi da seama ca tu nu il placi.
Pai sau tu nu te poti exprima ok din cauza situatiei, sau inventezi de la un mesaj la altul.

daca tu ii dai sperante desarte omul nu este prost.


In schimb din toate mesajele deduc eu ca esti disperata dupa o relatie intr-un asemenea hal incat te-ai combina cu unul pe care tu il consideri prost, pampalau, respingator, cu care nu te-ai vedea in veci sarutandu-se samd.
Alte calificative la adresa bietului om mai ai?
La cum scrii esti inca un copil, spune-i baiatului in fata ca nu te intereseaza si lasa-l in plata Domnului, ca numai iti bati joc de el.
Urmeaza sa faci sex cu el si sa ne povestesti cat de mica o are si cat de greu si se scoala, eventual o adresa de facebook si gata, ai facut un om fericit.




**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro




Pai da , pt faptul ca nu-i spun clar ca nu ma atrage . Da pot sa-i spun omului in fata : Nu ma atragi ?

Nu-s disperata sa am o relatie . As vrea , dar asta nu ma face disperata si nici nu ma face sa umblu cu oricine .
Avand in vedere ca nu am avut nimic cu el , nu cred ca poti spune ca accept unul care nu ma atrage , doar pt a fi cu cineva.
Pt ca nu sunt nici urata , nici proasta ca sa devin disperata sa am pe cineva .
Si tocmai de aia nu-l accept pt ca am de unde alege probabil .
Doar ca , cu el ar fi mai sigur.

Cred ca acela care iubeste mai mult este cel condus intr-o relatie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pai care e rostul subiectului atunci? Ca nu inteleg.
Ne intrebi daca sa incepi sau nu o rel cu un om pe care il desconsideri total, mie asta imi suna a disperare.
Spui ca nu te atrage deloc, dar pt. casatorie ar fi ideal si afirmi ca poate daca te fortezi sa-l placi o sa te indragostesti de el.
Asta iar imi suna a disperare.
Este ca si cum nu mi-ar fi foame dar as manca un mar stricat in ideea ca poate nu mai gasesc mere pt. restul vietii.


In privinta intrebarii tale, da, normal ca ii spui ca nu te intereseaza, esti om si e normal si natural sa comunici, e atat de greu sa-i spui unui om ca-ti place sau ca nu-ti place?

Tot nu m-ai lamurit cu sperantele desarte si ignorarea, da' nu mai conteaza oricum.


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput