Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (91)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Paula, temperatura nu are. Imi trimit sotul la farmacie si stau cu ochii pe plod ca pe butelie.

Crisuuuuuleeeeeeeeeeeeeeee, lasa tigaraaaaa!!!! Doar nu te chinui sa-ti placa?

Rody, daca Isa e proportionala (inaltime cu greutate) nu vad sa fie vreo problema. Si daca Isa papa cat trebuie, nu vad problema, doar n-ai sa pui fata la dieta .

Eu si la 20 de ani vroiam sa fiu mamica. O fi fost inconstienta, n-o fi fost, nici n-am de unde sa mai stiu. De citit despre copii, cresterea lor, am citit si citesc in continuare, dar asa sorbeam si orice material despre sarcina... E drept ca poti sa ai citite toate cartile de puericultura din lume si cu toate astea sa fii depasita de situatie, dar, nah, teoria e una, practica ne-omoara.
Pe de alta parte, cartile astea sunt bune si ele la ceva, reusesti sa n-o iei pe aratura cand copilul trece prin anumite stari si stii cat de cat sa gestionezi situatia. Cu intrebatul neamurilor si a cunostintelor mai poti lua teapa, eu daca era sa ma iau dupa gura lor, ioiii, multe nazbatii riscam sa fac.
Alimentatia totusi mi se pare cel mai important de respectat ca pasi, pt ca se pun caramizile pentru dezvoltarea lui ulterioara, de asta depinde sanatatea lui, a organelor lui. Nu vreau sa manance orice si oricum doar pt ca si altii au crescut asa, ca pe premiza asta pot fi preluate toate babismele si chiar nu vreau sa imi imput eu vreodata ca am facut ceva rau in cunostinta de cauza. Multumesc Lui Dumnezeu ca mananca, chiar nu stiu ce as fi facut daca nu manca...

Alina Mamica fericita de Victor Andrei - 23.07.2010

Am 6 luni!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_Theo spune:

Cristina pentru iesirea in oras. Iar despre fumat, desi n-am fumat niciodata, te inteleg cu lucrul acela numai pentru tine. Si eu simt ca timpul meu este 100% ptr copil. In perioada asta chiar nu fac nimic pentru mine.

Iesire in oras am fi putut avea si noi in seara asta. Insa 'prietenul' care ne-a invitat in oras la ziua lui stia ca vom veni si cu Theo ptr ca nu avem unde sa-l lasam. Si din foarte multa 'grija' fata de noi a rezervat la fumatori. Si chiar ne-a sunat aseara sa ne aminteasca sa venim.

Eu m-am enervat maxim si i-am spus sotului ca daca vrea n-are decat sa se duca. Eu nu calc cu copilul in fum. Ba chiar mi s-a parut nesimtire.

Cu atat mai mult cu cat asta e tipul cu care sotul meu si-a facut firma anul trecut si cu care lucreaza in birou nas in nas si asista la toate discutiile noastre telefonice zilnice legate de copil.

haideti ca m-am descarcat la voi, ca aseara eram tare nervoasa pe tema asta.

Roxana, mamica fericita a pisicutzei Theodor
24.06.2010
http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/BebeTeo

http://picasaweb.google.com/daniel.boangiu/Decembrie2010#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coteasca spune:

Neatza mamici!
Am avut si noi o noapte ok cu o trezire de papa la 3, una la6 si apoi la9, a fost bine.
Rody, sanatate multa lui isa cea scumpa. Si tudor a avut nasul infundat, respira greu, dar i-am pus batistuta si parca si-a mai revenit, inca mai are ceva mucisori, ca noaptea i se mai infunda nasul si nu poate sa respire, dar speram sa treaca.
bambo, nu te speria, toti copii cad din pat, bine ca a plonjat usurel fara prea multe dureri, pup pe David.
Crispro, bine ca te-ai distrat, ai mai iesit din rutina zilnica cu bebe 24-24 ore. Si eu de ziua mea am fost in mall cu prietena mea si ne-am rasfatat la shopping, asa bine a fost, pacat ca am stat doar o ora juma.
Cat despre detergenti, noi folosim dalin lichid si vanish pe pete, dar nu are succes, hainutele au ramas patate. Chiar voi cu ce scoateti petele de mancare de pe hainute????
La bucale ploua si e urat, nici azi nu iesim afara, poate un pic luni, pana atunci stam la caldurica in casuta.
va pup mamici

Corina, fericita mamica de Tudor Andrei
"Cresteti sa va inmultiti si sa umpleti pamantul si-l stapaniti"
(Facere I,26)
http://happyrooms.blogspot.com/
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coteasca spune:


Isa Sanatate multa!!
Iulia, de arissa
Anamaria de Gabisav
Iulia de mousel
Alina


Corina, fericita mamica de Tudor Andrei
"Cresteti sa va inmultiti si sa umpleti pamantul si-l stapaniti"
(Facere I,26)
http://happyrooms.blogspot.com/
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui bumblebee

Rody, daca Isa e proportionala (inaltime cu greutate) nu vad sa fie vreo problema. Si daca Isa papa cat trebuie, nu vad problema, doar n-ai sa pui fata la dieta .


are 74 cm si 9.900 (cu pampers, body si sosetute)... si nu-mi pot reprosa ca o indop cu mancare care ingrasa... cereale a papat doar ocazional, cate-o masura la un biberon de lp sau alta masura in fructele prea moi...

roxana, ms . daaa, vezi ce repede trece timpul!!

ref la 20 sau 30 de ani, . asta depinde mult si de copil... unele la 20 zic: ce mi-o fi trebuind mie copil acum, sunt prea tanara sa stau la schimbat scutece, mai bine era in club pana dimineata, aranjata si parfumata, nu mirosind a lapte si nepieptanata cu zilele . la 30 ai alta perspectiva asupra lucrurilor. bine, eu am avut-o pe Maria la 27 si pe Isa la 36, nu mi se pare nici prea devreme nici prea tarziu. dar cum povestesc parintii mei, de ex: nu ca pe noi nu ne-au iubit, dar acum ca au 4 nepotele vad altfel lucrurile, au mai multa rabdare, mai multa intelegere. mai multa intelepciune si experienta, de fapt... ei, nu vom fi noi niciodata destul de "batrane" sa iesim in oras cu copiii nostri, spiritul e mereu tanar!!

delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

coteasca, ms

ce bine ca te-ai rasfatat la cumparaturi! sa mai iesim din rutina si sa intram apoi iar, cu forte proaspete

delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

ochidut, spor la mutare si asteptam poze cu casuta noua. Eu zic ca nu conteaza sa fie nu stiu cat de mare ci sa stii ca ai aranjat totul pe gustul tau si te simti bine in locul acela.

Eladea, Rodi delfinasii sa se faca bine.
Bamboletta, bine ca n-a patit nimic David saltaretul.
Bumblebee, asa si eu, incerc sa-mi opresc sperietura cand il vad cum da cu capul de patut sau cade pe jucarii. Partea buna e ca nu plange aproape niciodata.
Roxana, bravo lui Theo pentru miscare si papa
Cristina, vezi ce bine s-a descurcat soacra cu Vlad? Trebuie sa mai refetati iesirea.

Uram si noi la multi ani:
Isei, delfinasa frumoasa, deja domnisoara de 8 luni
Iuliei
Anamariei

pe mina ma apuca nostalgia cand vad ce delfinasi mari avem, azi maine sarbatorim primul anisor...

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

rodica, sa iti traiasca fetele. sa fie sanatoase si sa se faca mari si fericite

mara
Mami de Mara Nicolle (20.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

http://pediatrucluj.blogspot.com/2011/02/bebelusul-la-8-luni.html - detalii faine despre copilasul la 8 luni, si cica sunt dereglari de somn la varsta asta! -Rodi!

Roxana, da chiar ca a fost urat sa faca rezervare la fumatori. pai cum sa duci copilul in fum??? ei, lasa, asa mai bine acasa, si v-ati simtit si voi ok. cel putin pana la finalul emisiunii, cand a inceput adevarata distractie pt Theo. Si eu cred ca il ajuta kineto, si la pofta de papa si la somnic! Doamne da!!!!

Bumblebee, pai cam ma chinui sa fumez... ca nu reusesc, dar tot insist... Ai grija cu Victor, sa nu faca febra, mai ales ca vine weekendul... da-i oscilo intre timp!



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

ilinca, alice,

delfinasul Hannah Isabela 2011(19.06.2010)
printesita Anca-Maria (26.06.2001)

Mergi la inceput