Mar-Apr 2011(155) bv madutza_bra!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Dragele mele
hai ca am venit si eu din oras, am dormit un pic si apoi mi-a luat ceva sa recuperez capitolul trecut , mai ales atat de plin de vesti si povesti. Dar s-a iau pe rand.

Strumphitzo, Casa de piatra, sa fiti fericiti, sa va iubiti pana la adanci batraneti si sa aveti parte de bucurie, tandrete, intelepciune, si zile minunate impreuna cu Sophie si poate si alti bebei dupa ea!
Viss draga mea, am facut vaccinul in saptamana 28 si apoi - de ce sa mai fac anticorpii, nu? dupa nastere, daca bebe e Rh pozitiv, mai fac o doza cica. Vaaai, e asa frumoasa camera la voi, cu draperia vesela, si ce de hainute frumoase, tare mi-a placut. Exact termometru din asta de baie am luat si eu azi!
AllyLaur, cred ca intr-adevar faza cu Omega3 e mai mult o moda, mama n-a luat si iacata-ma-s ce desteapta-s Ai prins ideea nu?
Andreea, DM exista si pe Bd Bratianu (fost Balcescu, acolo unde iese Lipscaniul catre Sf Ghoerghe sa zicem, deci cam vizavi de Cocor). Vreau si eu sa merg intr-o zi. In rest stiu ca pe langa Real-uri, dar eu n-am prin preajma. Noi adoram DM la Viena, creme etc. Si o intrebare: tu te faci cu crema epilatoare inghinal, dar banuiesc ca nu pana in zonele intime, sau...? Nici eu nu stiu ce sa fac...
Dorinuta, multumesc pentru masurile de finet, probabil ca data trecuta am sarit raspunsul, dar acum multumesc dublu! Am notat tot! Cum e cu saculetul de pus pe burtica la colici, cel cu samburei, tot la DM se gaseste?
Cami, eu nu stiu cum e cu CIC2
Alina06, ce model de cerere ptr 15% ai folosit? E diferit de cererea ptr un salariu mediu la nastere? Si voi faceti cererea asta dinainte?
AlinaN, si eu abia astept poze noi sa vedem cum creste minunea mica! Ce detergent folosesti la spalat hainutele lui? Am ras la faza cu pipi in sus, dar mi-am facut si griji. Eu vazusem pe Youtube ca atunci cand il schimbi e bine sa tii un pic Pampersul in fata, pe putzulica, pentru ca de obicei face iar pipi, si apoi sa-l schimbi. Dar banuiesc ca stii si tu asta, si el face pipi mai tarziu
Rhynna, pe cand poze cu micuta ta?
Lavi, transmite-i Madutzei numai pupaturi, la fel si tie!

Eu azi am fost cum spuneam la shopping cu mama (care evident adora sa mergem impreuna, si mie mi-e tare drag). Evident de la Carrefour am luat hainute: body-uri de 1 luna (45 RON - 4 bucati), bleu dulci foc, niste pantalonasi (set - alb si albastru) si un set cu 3 tricouri de bumbac cu maneca lunga (alb, albastru si rosu, cu imprimeuri - 20 RON toate!). Plus niste sosetele atat de dulci incat am luat 6 perechi (4 RON setul de doua). Am mai luat termometru de baie si inel de dintisori (am zis ca vin ei dintisorii destul de repede...). De la Plafar mi-am luat ceai de chimion si anason, si am identificat zona Natracare (dar tampoane de lauze le vin maine sau vineri). Si am identificat totul de pe lista, dupa ce ma vad cu pediatra sa ma mai sfatuiesc cu ea, voi si cumpara (cred ca multe de la SensiBlu de langa casa unde am card Gold). Am fost si la resto impreuna apoi, ne-am facut de cap, ce mai!

Gata, ca m-am intins un roman, va mai las si pe voi sa scrieti


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! s33 cu un dragalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aZaZ spune:

Am reusit si eu sa mai apar pe aici. cam rar este adevarat si sa-mi fie RUSINE. Dar cu 2 kinderi acasa care de o luna sunt bolnavi intr-una nu prea mai ppoti sta si pe la calculator.
Pentru ce vrei nr de tel?

MARIA ; ANDREI si STEFAN 34+ s
AMR 3.5 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

simona multi pupici de la mineeeeeeeeeee
hai cu curaj mult inainteeeeeeeeeeee
si eu am avut starea asta zilele astea
pt ca de exemplu sapt asta sunt toata singurica
cu antonia
sotul f mult plecat
tanti nu poate veni
si cam peste o luna cand voi naste nu va mai veni deloc
asa ca si eu sunt la fel de distrusa
dar asta e
nu ne va lasa Dumnezeu caci vom fi in timpul celui mai importasnt post de peste an
asa ca sa ne rugam si vom primi si idei de rezolvaroi cat mai curand
sunt convinsa


de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 33+ PETRA ADRIANA
AMR 6 SAPTAMANI



CAmi, Roxy fetele, Imi revin eu, nu ma las asa repede, dar peste toate cele e un act lipsa in actele apartamentului, trebuie alergat ba la banca, ba la fostul notariat unde am semnat noi ca si cumparatori...telefoane, copii dupa acte...si eu nici macar nu ma pot deplasa...Ma simt frustrata.
Si peste toate nici nu-mi fac timp sa ma linistesc si sa ma rog la DUmnezeu, mereu imi urla cate un copil in cap... Uuf, trece si asta.
Caminici eu n-am nici un ajutor si crede-ma ca sunt satula sa ma rog de unul si d ealtul sa stea un pic cu ei...macar acum ca e situatia asta mai delicata...Nu e vorba de mandrie, dar pur si simplu nu am abuzat niciodata si cand am nevoie nimeni nu poateTe rog sa ma suni pe mine, sa-mi dai mesaj fara probleme
Strumpfi, ai grija cu contractiile...mai ales ca parca si tu ai fost preamatura...



Simona, mami de baieti David, Matei si 38 s Vlad Arsenie
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aZaZ spune:

Simonacip esti o adevarata eroina. Eu am stat numai 2 sapt cu cei doi kinderi( din care unul este fata si este destul de cumintica) dar tu sa stai tot timpul cu amndoi( SI BAIETI) chiar ca esti o adevarata eroina.

MARIA ; ANDREI si STEFAN 34+ s
AMR 3.5 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

simona ti-am trimis un PM

AZAZ vreau nfr de tel sa anunt fetele cand voi naste
tu ai luat vreun nr de tel sa ne suni cand nasti sa ne anunti?

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si 33+ PETRA ADRIANA
AMR 6 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

helou helou
sunt tare in urma ..nu am citit de aseara ....am am intrat sa scriu intai si apoi dupa ce ne bagam in pat sa butonez laptopul sa vad ce vesti bune citesc de la voi


asa eu azi dimi am inceput defrisarea...uff ca greu mi-a mai fost ,desi nu aveam chiar padurea letea pe picioare si la margareta tot mi-a luat cateva ore....m-am contorsionat si am gafasit off doamne...si mi-am facut si pedichiura....greu muica, greu

la 13.30 ma suna de la laborator ca imi sunt gata analizele dar ca mai trebuie sa dau o proba de urina ca ....asa cere d-na doctor....uf ma imbrac si plecam...le-am facut iar un pp si intreb de ce???....si drept raspuns niste balbaieli...cred ca tuta aia de la receptie cand am dat pp miercuri nu a scris sumar +urocultura...si facusera doar urocultura....si azi cand au verificat sa ma duc sa le iau au vazut ca am platit 2 si am dor o proba....traim in romania si asta ne ocupa tot timpul
apoi dragul meu de sot i s-a pus sa ia un teve mai mare pt living....am fost la altex....am mers si pe acolo vreo 2h
dupa la doctora.....cand am intrat in cabinet mergeam ca o rata....
acasa sunt venita de juma de ora....ma doare margareta de saraca daca ar putea urla s-ar auzi pana-n pantelimon
acum sa va zic de la intalnirea cu bebelina

-are 3000g
-femur de 7,1cm
-cap de 9cm
-36s+4 zile.....iar eu am 36s+1z....nici nu mi-a venit sa cred ca a recuperat si ea saptamana aia pe care o avea in urma de la prima eco
mi-a mai spus ca totul e ok in burtica
lichid , placenta , iar colul il am de 3,8cm
a zis ca daca nu era cezariana ducem sarcina fara probleme pana la 40s.....valeu..dar i-am si zis ca nici asa nu as fi vrut ca deja nici nu ma mai pot apleca/misca dar inca 4s
asa ca am stabilit cezariana pe 7 martie....Dorinutza ma poti trece in listutza.....sunt si bucuroasa si emotionata

vestea nasp[a este ca iar mi-a dat sa fac analize la sange...cred ca-i vampiritza doctora asta a mea, ca prea ii place sa stoarca sange de la mine
vesnica hgl plus colesterol..nu stiu la ce ii trebuie , glicemie si nu mai stiu ce

maine merg sa ma internez 4-5 ore pt testul non-stres....i-am zis eu ca se misca cam usor si rar si uneori la un interval de 5-6h trebuie sa o zgaltai eu sa dea vreun senm
si a zis sa imi ia din gandurile aiurea ce le am sa ma duc la monitorizare
acum nu stiu ce imi trebuie pt monitorizarea asta...oare camasa , halat si papuci....cine stie sa imi zica si mie

pupiciuri pt toate burticutele....
a, si La multi ani!!!! pt sotul tau, Anaxeana

------------------------------------------------
mama de domnisorica fitzoasa (14.12.'99)
cu inca o fitzoasa....36 cronologic....
doar 23 de zile au mai ramas pana la mare intalnire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salo_sama spune:

strumphy casa de piatra sa fie intr-un ceas bun si multa santate si fericire pana la adanci batraneti! Nici nu stiam ca inca nu sunteti casatoriti..bravo

simo... imi pare atat de rau ca esti singurica...stiu ca e chinuitor si iti inteleg frustrarile...uff daca as fi in bucuresti as veni eu sa stau cu baietii, pe cuvant...eu vad la nasa mea ca nici ea nu are cu cine sa lase fetita de 1 an si de cate ori ma roga sa o ajut ma duc ca ma pun in locul ei si imi imaginez cat de greu e. si eu te admir mult ptr ca mi se pare ca desi sigurica in multe tu iti vezi de drum si te descurci foarte bine, ce mult mi-ar placea sa te ajut

fetele am pus si eu doua poze cu burtica din cele facute ieri, sunt brute nu prelucrate, dar nu o sa le las mult ptr ca ma uit la ele si parca nu sunt eu, am inceput sa retin apa multa vad si desi am mancat ponderat corpul meu a facut ce a vrut el si ma apuca deprimarile cand ma uit la poze,in viata mea nu am fost asa plinuta vreodata

am zis ca dupa ce nasc mi le pun pe frigider sa-mi revin cat mai repede bine eu inteleg ca e normal in sarcina si ptr bebelina orice, dar...tot nu-mi vine sa cred cum am ajuns

si am pus doua trei pozici si cu camera buburuzei...dar inca nu am personalizat-o calumea

pupici ptr toata lumea

Simona, viitoare mamica extrem de fericita, 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Citat:
citat din mesajul lui aZaZ

Simonacip esti o adevarata eroina. Eu am stat numai 2 sapt cu cei doi kinderi( din care unul este fata si este destul de cumintica) dar tu sa stai tot timpul cu amndoi( SI BAIETI) chiar ca esti o adevarata eroina.

MARIA ; ANDREI si STEFAN 34+ s
AMR 3.5 sapt


Scumpa, nu stau nici eu mereu cu ei, merg la gradinitza, dar acum e cel mare cu varicela si nu i-am mai dus de sapt trecuta. Dar s-a suprapus si cu alte probleme care trebuie rezolvate...si nu stiu...nu mai au stare deloc in casa, se iau la hartza intr-una...ma capiaza. Sau poate sunt eu nervoasa si nu mai am rabdarea necesara...
si pe tine si sanatate multa!!!

Simona, mami de baieti David, Matei si 38 s Vlad Arsenie
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Simo, hai ma ca nu esti asa cum spui... Dar totul vine de la cum te simti. ASa ma simt si eu si ma vad in pozele dupa nasteri...Dar ai sa vezi ca in 4-5 sapt situatia va fi considerabil alta si fara mare efort. Efortul apare pentru ultimele 3-4-5 kg... Mie-mi place burticul...nici nu e asa mare, iar hainutzle sunt frumoase foc!!!
Merci pentru intentie, esti dragutza tare! Nu-mi place sa ma lamentez si sa ma vait. Asa ca imi cer scuze, n-am s-o mai fac

Va multumesc oricum ca sunteti dragutze toate

Simona, mami de baieti David, Matei si 38 s Vlad Arsenie
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

salo ce frumoase sunt pozele. ce burticuta frumoasa ai si tu si camera la bebelina si hainutele sunt foarte frumoase.

S-a intamplat minunea mult asteptata38+

AMR 1 sapt si un pic!!!

Mergi la inceput