Ne rugam pt VICTORIA - M&M mai-iunie 2008 (186)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

apropos de Valentine's la copii, pe noi ne-a asteptat Matei (colegu de gradi care o mai conducea pe Mara asta toamna pana la metrou). Si ne-a dus cu masina la MALLLLL. Partea funny, a fo, alergau de mana prin mall, copiii, spre deliciul parintilor; iar Mara i-l ia de mana si aproape il taraie pe baiat in magazinul de bijuterii si ceasuri B&B (fiica mea ii pasionata de bijuuri, impactul e mare, tinand cont ca io nu port nik, niciodata)

va pupez, o zi minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Cleo, da, frumos, asa ii sta bine unei fetite!

Si Annika vad ca e inclinata spre moda, e dornica mereu sa se imbrace cu rochite, sa-si puna margele

Simonix, sanatate lui Robert!
Are si infectie in gat?

La noi Annika e mai bine, fara vreun medicament, n-a mai facut febra si e OK
Lara in schimb se chinuie cu o tuse urata seaca. Da, tusesete fara oprire. Asa ceva n-a mai avut niciodata.
La cate ceaiuri, bobite am bagat in ea, trebuia sa fie demult bine. Chiar nu inteleg ce naiba e.
Si la gradi sunt mai multi copilasi secerati de febra si tuse.
Am nimerit un virus rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Sanatate multa: Luminel, Simonix, Anika, Lara. cine mai este.

Mai noi am terminat, Elena s-a facut bine, mai tuseste uneori dar rar. Noi am mers cu success pe prospan+stodal si colargol. La mine a facut prospanul asta minuni nici nu puteam vorbi.
Adriana: eu merg pe principiul ca daca nu vad o imbunatatire in 2-3 zile schimb radical tratamentul. Si am observat ca nurofenul aceentueaza accesele de tuse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Belleane, da, asa ar fi logic: schimbat tratamentul.
Ideea e ca homeopatele actoneaza mai lent, si daca e un virus mai rezistent, at. e posibil sa intarzie insanatosirea.

Oricum, exasperata, am trecut peste cuv. sotului (nu ma spuneti) si i-am dat panadol si chiar si ketof pt. tuse.

da' chiar nu stiam ce sa-i mai dau.
NU va zic cate ceaiuri de tuse am bagat in ea, plus ridiche neagra si bobite la fiecare ora

la noi Prospan nu prea isi face efectul. E adevarat ca nu l-am mai incercat demult, asta era cam acum 3 ani

I-am vazut pe blonduta si brunetel -- ce seamana Lorelei cu mami a ei in poza aia, are exact aceeasi expresie a fetei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Adriana: La Ketof daca nu raspunde de la primele doze poti sa nu-i mai dai. MIere cu lamaie i-ai dat? Pare a fi o faringo-laringita mai nasoala. Eu cand sunt cu tuse seaca imi fac cate o canita cu miere cu lamaie si iau asa cate putin tot timpul. Durerea si tusea dispar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Sanatate bolnaviorilor! Si al meu a ramas cu o tuse oribila, de dat i-am dat Robitussin, mi-a adus mama, sunt impotriva siropurilor de tuse, aici sunt interzise, insa nu mai stiam ce sa ma fac.

Sunt foc de suparata ca ne-am certat cu cei de la garderie si azi va fi ultima zi acolo, trebuie sa gasim alta. Am plans o gramada, nu stiu cum se va adapta Patrick, mai ales acuma cu toate schimbarile din viata lui... Oricum, cat de greu mi-ar fi, sunt hotarata sa-l tin acasa cat o sa vrea, sa fie mai linistit.
Doamna e o tipa super, ne-am inteles de minune cu ea, insa sotul ei s-a bagat si el de o bucata de vreme la educatia copiilor. Si are niste metode din alea traditionale care ma termina.
De exemplu, dau telefon, sa vorbim putin de crizele ce le mai face Patrick in ultima vreme si el imi raspunde cica Dar Patrick de SF Nicolae n-a auzit? Sa iau foc, nu alta. I-am zis ca n-a auzit si nici nu trebuie sa auda, la care el MDA...adica asta numai pe la bunicii nostri s-a auzit, nu-i asa? Si i-am zis ca nici macar la bunicii mei eu n-am auzit de SF Nicolae si a fost ok.
In fine, sunt multe chestii care ne-au deranjat la el. Totul a culminat aseara cand l-a facut pe Patrick puturos ca nu vrea sa invete cifrele si literele. La 2 ani si 10 luni. Am luat copilul la intrebari, ca el saracul tot ne zice de ceva vreme ca nu mai vrea la gradi...Si a zis ca nenea ii zice ca daca nu invata literele il da la bau-bau
Pana aici i-a fost lui barbate-meu, s-a dus si s-a certat cu el si gata, de maine ramane acasa piticania. Au sunat si si-au cerut scuze, si eu am plans, si noua ne pare rau ca ea e o femeie deosebita, insa el ... nu pot sa-l las sa-mi stresseze si sa-mi ameninte copilul. Destul ca-l pedepseau mereu si eu nu sunt de acord cu asta, insa nu ziceam nimic, asta e societatea in care traim, o sa fie pedepsit si evaluat si la scoala, casa vreau sa ramana locul lui unde se simte iubit si acceptat neconditionat, dar chiar sa-l ameninte si sa-l ponegreasca (de fata cu el) ca refuza sa invete litere si cifre, mi se pare prea de tot.
Asa ca tine-ti-mi pumnii, sa gasesc o gradi cat de cat pana ne accepta la asta mare, Montessori, de langa noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Dragele mele, buna seara.

Multa sanatate lui Robertel de Simonix, uf, mititelul, il pup pe obrajori. O pup si pe mami, sa dea Dumnezeu sa treaca repede problemele.

Doloress, draga mea, inadmisibil comportamentul acestui individ de care povestesti, ai luat cea mai buna decizie. Nu mai fi suparata, o sa gasiti gradi pentru Patrick. Pup baietelul scump si destept. Va imbratisez pe toti.

Multa sanatate si fetitelor scumpe ale Adrianei.



Va imbratisez cu drag pe toate.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Doloress imi pare rau si sper sa gasiti repede alta cresa; intr-adevar suna fff rau ce zici tu acolo

Noi ...ne luptam corp la corp cu colicii, aseara mi-am auzit urlat ce nu cred ca a mai auzit cineva - la un copil netaiat pe viu...azi i-am luat alte minuni anticolici. Ce-i drept, ieri opreisem tot, ii dadeam debridat si l-am oprit ca se ineaca fff rau de la el, cand il ia, e ff apos si ii mai dadeam protectis si s-o terminat si ala...deci eiri a fost fara anti-colicale si s-a vazut. Deci, ok, nu vindeca nimic colicii, dar clar amelioreaza zau!!!

Azi am facut asta:
https://picasaweb.google.com/lori.nistor/AnaIsabelaSiRobert?authkey=Gv1sRgCIjzvt2inuCYzgE#5574706001097280802

Pup pitici bolnavei si nu stiu de ce n-am putut vedea poze de simonix...mi-a cerut parola ceva.Sunt si pe FB?

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si galusca Ana Isabela din 14.01.2011



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=136147" target="_blank">Cum a venit pe lume Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

DOLORES nu magandeam sa fie si pe la voi asa ceva...Lasa ca mai bine il tii acasa o vreme,pana gasesti altceva,ai sa te descurci ai sa vezi,dar el sufleteste e mai bine,decat acolo pedepsit si amenintat.



Imi zicea cineva ca ce rau ca nu a avut baiat,si are fata,ca e pretentioasa la imbracaminte,ca vrea cozi ,fuste,si ca daca avea baiat,la baieti e asa simplu ca le dai adidasii si-un trening amarat si la revedere,iesi repede afara.I-am spus ca se inseala,ca sunt si baieti pretentiosi la haine .
Sofia inca nu are pretentii,ii place orice ii pun pe ea,e in stare sa iasa si in pijamale sau in chiloti pe strada,nu ar deranja-o.Sa nu ii fac cozi ca nu ii place,si eu morrrrrrr de drag sa ii fac,dar nu o oblig,normal.ta-su se topeste sa o vada cu o coada ,moare el de drag cum ii sta cu o coada(mie imi plac doua codite).
In schimb Andrés,el da semne ca nu face parte din categoria aia de care amintea amica mea,carora le dai adidasi si trening.
ma pune sa ii dau cu gel de par de-al lui ta-su.apoi sa ii dau cu parfum.ii dau ,apoi imi intinde incheietura mainii ca acolo nu i-am dat !!! apoi isi dezgoleste gatul,sa ii dau la gat apoi se uita in oglinda,ii place orice i-as face cu parul,inclusiv ciufulit,dar are gel!!.
isi da cu strugurel de-al meu,si se uita in oglinda,el spera ca e ruj !
de aseara am inceput sa ii fac o caciula.am facut cu gri apoi cu maro.cand i-am zis ca ii fac,a exclamat "imi faci mieeeeeee?"
azi cand am probat ,mi-a zis sa i-o dau lui Miguel,ca de el e mica.de undeee! m-am prins ca nu ii place. "tie nu iti place?vrei sa iti fac alta?" "nu imi place,yo quiero azul(eu vreau albastru)".na! o sa ii fac alta lui bleu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

AELITA - pai si aici sunt romani, cu aceleasi obiceiuri ca acasa, nu le lasa acolo cand emigreaza. Oricum mie cel mai mila mi-e de copilul lor, mereu povesteau cum il mai altoiesc, daca se si lauda cu chestia asta... e clar.
Si al meu e tare fudul, ca taica-su, vrea si el gel, se da si el cu ruj, cu parfum, cu crema, isi pune margele, etc. Dar e tipul care se imbraca in trainig si adidasi ca uraste blugii si camasile cu patima, cand iesim si noi la o sindrofie e mare tambalau, pana nu ii dau pantaloni "moi" nu se lasa.

LORICH - super pozele, ce-mi place cum se balaceste pisicuta! N-ai treaba cu ea, deja la o luna e la spa.



Mergi la inceput