Floricele de Liliac mai-iun-2010 - 51

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Salutare

Madamar e vorba, cred, de retetele de pate de casa, branza topita si inghetata. Le-am postat eu la subiectul cu autodiversificarea dar le gasesti si pe blogul de la semnatura.

Sorana cand ziceam de suport pentru inghetata pe bat, ma refeream la ceva de genul asta. Ale mele sunt ca cele din poza ca si model si le-am luat de la ikea.
Sanatate multa lui Matei, sa treaca repede si usor peste otita.

Vivela sanatate multa lui Damian

aka La multi ani

r_ocsy super tare Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Onana

Vivela, multumim mult si tie!

Noua homeopatul ne-a dat sa luam belladona 200 ch, 3 granule din 4-n 4 ore. O mai sun diseara.
Medicul orl la care mergem mi-a spus cu alta ocazie ca nu e adepta tratamentului cu antibiotic in caz de otita, decat in anumite cazuri limitate, si nu ca regula, cum fac pediatrii, de-asta sper ca n-o sa sara cu antibiotic daca nu e cazul.
Stiu si eu ca otita e ceva serios, speram sa nu ajungem iar la asta, dar se pare ca matei are o predispozitie, secretiile din nas in loc sa curga afara o iau inspre ureche.

Sorana
Matei (21.02.2008) si Tudor (24.04.2010)



daca are predispozitie, intereseaza-te de tuburile de dren, cica sunt niste tubulete care se pun in ureche nu stiu cum...nu e ceva complicat, se practica pe scara larga in afara in cazul copiilor.

sanatate multa, nici eu nu cred ca otita necesita intotdeauna antibiotic.

pupici, sa veniti cu vestti bune de la medic.


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Buna!

Multumim pt capitol!
lanabum multumim pt si tort! (ai facut tort?)

Noi va servim cu o prajitura si un suc , dar nu pt ca e Valentine's Day (nu sarbatorim aceasta zi, ci Dragobetele) ci pt Justina implineste zece lunite.

LA MULTE LUNITE SI ANISORI, si celorlalti sarbatoriti: Sebastian Mihai, Ema, Maria si Antonia!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bilica spune:

LA MULTI ANI pt toate cuplurile.....Noi sarbatorim aceasta zi ! Incao zi in care sa ne putem alinta doar noi doi la un restaurant ( fara prieteni si telefoane)....Ne ducem destul de des impreuna la rest,dar e supererb cand vezi in jur doar cupluri;fara sa te mai simti frustat ca se uita careva la tine cand te saruta sotul ....

Sury a mea nu e chiar obraznica,doar figuranta.....fuge cand ii schimb pampersul;nu sta deloc sal pun la loc(ii place mult in fundul gol); De cateva zile vrea sa urce doar pe scari....daca nu o tin deo mana plange si se urca plangand pe primele 3 trepte(binenteleg ca fug din spate si o iau de manuta pana le urca pe toate);iar la coborare rade si vrea iar......inervanta nu se satura de 2-3 ori....La mancare mofturi;nici nu vrea sa auda de legume blenduite;doar legume intregi ca sa le manance singura(dar nu seamana cu o masa;ci doar asa gusta din fiecare;se joaca cu ele);iar LP tot putin mananca,doar 150 ml;ciorbele le mai papa cu paine si iaurturie....

car seat noi avem unul de la BebeConfort-Axiss(9-18 KG)e super bun,sta fetita mea nemiscata,scump dar eficient zic eu ;caci mai am unul de CosyMAXY -scoica (0-13 KG),mult mai scump dar nu sta deloc in el.

Am uitat sa va zic.....miam luat bona din Roamania.....( e matusza mea;are 41 de ani ) imi manca nervi !Doarme cu fata in pat....nu vrea so puna in patutul ei;zice ca e mofrutoasa in aceasta perioada ca ii ies dinti si e mai bine sa fie langa ea ; incearca so indoape pe fata cu mancare si copilul daca nu e ora de masa normal ca nu mananca ;ii da mancare in jumpar nu in scaunul de masa.....cica e mai comod pt copil ca se si joaca ;.....heheheheiiii miam luat belea pe cap
Eu tot incer sai zic una alta,nu ma pot impune ca mie si rusine de ea;sora lu mama NA! Cum sa procedez????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenabum spune:

alina la multe lunite justinei



maribel........ce faci tu draga mea

fericita mamica de florian cristian 21.06.1998 si mica, BIANCA MARIA 09.06.2010
pozici
http://family.webshots.com/album/578091226pChrLJ?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

despre scaune auto, pt damian voi lua unul obligatoriu cu isofix. am eu un fix . acum avem unul care are o platforma ce se leaga cu centurile in masina si la platforma se adauga scaunul/scoica. mie nu mi se pare deloc prea fixa, se balangane aia intr-una. e diferenta ca de la cer la pamant intre un scaun prins cu centuri si cel cu isofix.
e parerea mea, desigur.

eu tot stau si ma minunez - cred ca mai mult de jumatate dintre masinile in care se afla copii nu sunt prevazute cu scaun special. observ multe masini pt ca gradinita e oarecum langa noi si trag acolo multe masini. copiii umbla nestingheriti pe bancheta din spate sau intre scaune. normal, tata e mare sofer , sigur lor n-o sa li se intample nimic. si culmea, vad masini scumpe, de zeci de mii de euro, deci nu aspectul financiar ii retine pe parinti, ci exclusiv cel educativ. si ma intreb: de ce? faza si mai tare e ca in fata, soferul si pasagerul sunt bine ancorati in centuri. la o adica, s-o pateasca doar copilul. Doamne, ce oameni!!!
si faza cu "nu vrea sa stea copilul in scaun" eu n-o inghit, al meu a urlat pana a vomitat si tot nu l-am dat jos din scaun. a fost o perioada, acum nu mai comenteaza, cere singur sa stea in scaun si stie ca nu coboram pana nu se opreste masina. nu negociez sub nicio forma. masina nu merge fara centuri puse, e regula.

bine, eu zic de copii, dar mi s-a intamplat sa ma urc in masina altora - ca pasager - si sa-mi pun centura, asa cum mi se pare normal. am primit replica: "dar ce, ma, ti-e frica cu mine in masina?" .

probabil noi o sa ne orientam ori spre un Britax, ori un Jane. sa vedem.


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Bun gasit si un inceput de saptamina minunat:)!

In primul rind: daca gasiti greseli de scriere, sa stiti ca mi se trag de la laptopul nou, ceva mai "iute" ca cel vechi, tot Dell, procesor Intel Dual Core, insa cu o tastatura de ma omoarara! Nu cred ca ma pot obisnui cu el, numai gresit scriu!!! Din cauza ca diagonala e si nitel mai mare, pozitia tastelor este diferita, si automat a touch-padului, motiv pentru care, in timupul scrisului si al miscarii miinilor, mai ating padul si inhcep sa scriu intr-un text gata scris, cu 2 rinduri mai sus...de nici eu nu mai inteleg nimic.
Si mai am o problema: nu mai e la fel de silentios (ori sunt de vina unghiile mele?!) si ma mai enerveaza si Windows 7-le, cu care sotul meu si-a propus sa ma scoata din minti, doar pt a fi "in trend". Vreau XP-ul meu!!!! vreau laptopul meu, mai vechi!!! (2 ani).
Gata cu plinsul!



Gabi: indiferent cind e ziua copilului, sa fie sanatos! Imi pare rau sa aud ca te-a istovit... sper sa fiti bine acum!


IoanaCT: de la prieteni primesc mailuri de instiintare cu privire la aceast mare rahat, in care intri... cind pasesti in lumea facebook...


Ioana din Ca - de ce aveai retineri sa intri pe FB?


Rocsy - dulce dulcineea ta:)! Bine ca nu a dat de gustul ciocolatei:)!


Sorana: sanatate lui Matei!
Leac pe care cred ca il stii si tu: sare incalzita si pusa in 2-3 sosete sa spunem, plus ulei usor incalzit picurat in ureche - alternativa la solutiile otice care contin cloramfenicol, si-i da peste cap tratamentul homeopatic.
Sanafte la Mateias si spor cu pregatirile! Sa se refaca repede, repede!!!


Alinutza - matusica, multumesc:) pentru indicii! Si sa ne scrii mai des~! CHiar, de ce asa putin s-a scris in we, fetelor?
M-ai imbolnavit si cu suportul pentru inghetata! Dar e super tare! Vreau si eu!!! :) Mai ales ca arata "profesional" si poate fi usor pacalit piciul! Bravo mamica! Eu de la Ikea am un catalog, online nu am timp sa caut, sunt asa multeee!!! Ce fata scumpa are drum recent in Ikea, si cumpara 2 seturi? Decontez pina la ultimul leutz;)!


Mirela - Bilica: te compatimesc, insa iti spun ca cel mai bine este sa te impui tu, ai toate drepturile! Daca ea este platita pentru aceasta munca (si sunt convinsa ca o platiti, si nu cred ca gaseai o bona care sa iubeasca mai mult fetita, decit matusa ta, e clar), trebuie sa respecte ceea ce ii ceri! Trbuie sa ii arati ca o respecti, sunt de acord, insa si ea trebuie sa iti respecte regulile de mama. Dormitul cu matusa nu este periculos (si noi dormim impreuna cu Mateo) decit sub aspectul in care copilul va intelege sa ii ofere matusii, in timp, dragostea pe care o meriti tu, mama ei. Asta este parerea mea.
Ma bucur pentru tine ca sarbatoriti valentine's-ul. Noi nu ne sarbatorim azi:) - mi-ar place sa cred ca fiecare zi pe care o petrecem impreuna este ocazie de a marturisi/oferi dragoste. Stim insa ca tumultul vietii nu permite... si nu e atita efervescenta cita ar trebuie, uneori:)!


Vivela: sunt de acord ca e necesara protectia copilului in masina - asa de bine, de cind cu sarcina, si u tata, mare sofer, ca toti soferii din lumea asta, am impus limita de viteza 100 km/ora. Uneori ma simt in nesiguranta si la 60-80, pe drumurile din romania... dar asta poate fi o problema doar a mea:)).
Despre isofix: masina noastra nu are in dotare acele bare de fixare, isofix... asa ca nu ne ramane decit varianta in centura.
Pina la ce virsta pot fi tinuti copiii in scaune? Si la noi se lasa uneori cu urlaturi, de ajung sa il alaptez in mers, el sezind in scoica, cu spatele la directia de mers, iar eu agatata cumvaintre scaune... complicat:))

Mary, lui Tudor Mateo, 19.05.2010, ora 12.10
Doamne Ajuta-ne sa fim sanatosi si sa ne crestem bebelusul in pace!
Fericita, puiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

ziulica buna si de la noi


noi suntem binisor,am fost virusati usor in we dar cred ca am depasit momentul.
Horica are 6 dintosi,4 iesiti in ultima saptamana, nua a facut mare scandal dar baleste intr-un mare hal.
nu merge in patru labe nici nu se ridica in picioare, are fumdu greu ce sa mai....
cu mancarea stam asa si asa, e acceptabil...manca fructe vine, legume asa si asa cereale manca, per total e ok mai ales ca e mai mult blw.

despre scaun auto....si io sunt fan isofix, asa le am pe toate; se mo teaza usor si trainic. scoica lu horia are baza fixa cred ca asa cum zice Vivela dar mie imi pare ca e tzeapana si asa...are in joc sta ga dreapta dar cand pun scoica nu se mai balanseaza.


Cand trecem la urmatoarea etapa o sa folosim scaunul de la frate-su, un roemer/ britax tot cu isofix de cafe sunt f multumita.


Madamar, imi vine greu sa cred ca nu are masina isofix, doar daca e f veche. io am avut masina facuta in 2004 si avea isofix....baga mainile la imbinarea dintre spatarul banchetei si bancheta,in toate inghiurile posibile si io zic ca o sa le gasesti. La unele masini is la vedere, la altele is infundate rau in bancheta...depinde.


cam atat de la noi....va citesc mereu dar cu scrisul mai domol....



sanatate la toti puiutii bolnaviori....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Alina, mersi mult de raspunsul cu formele de inghe, par super, vreau si eu sa-mi iau, dar nu stiu cand mai ajung si in ikea, e o excursie pana acolo si nu am timp deloc. Daca insa ajung, desigur ca iau una in plus si pt tine, Mary, dar nu stiu cand, asa ca daca merge alta mamica inainte si-ti poate lua, eu zic sa nu refuzi

Vivela, nu stiam de tubuletul de care zici si nici dr vad ca nu mi-a pomenit nimic, pana una-alta avem otita la ambele urechi, mai serios la dreapta, deocamdata a zis ca sunt multi muci acolo, nu e inca puroi, asa ca nu dam antibiotic, mergem cu homeopat, curatam bine nasul, ambroxol de tuse si speram sa o fentam asa, fara antibiotic. Si mai ales sa-i treaca pana lunea viitoare, cand e ziua lui si avem party!

Si eu sunt de parere ca e mai bun scaunul isofix si merita diferenta de bani, acum eu avand deja scaunul de la Matei parca nu-mi vine sa-l arunc, e in stare perfecta, numai ca nu are isofix, insa clar cand nu va mai intra in asta ii voi lua si lui tot isofix, cum i-am luat ulterior si lui Matei.

Si eu va povesteam socata cum in Vietnam/Cambogia bebeii mici de tot sunt carati in brate pe motocicleta, fara nicio protectie, in schimb soferul motocicletei poarta casca, sa fie protejat la o adica Copilul..treaba lui, nici macar o batista sa nu inhaleze tonele de noxe nu poarta, in schimb soferul e si aici protejat. Dar na, acolo cica e lumea a 3-a, la noi insa..

Tudor s-a perfectionat in cateva zile sa manance singurel, reuseste cu ambele maini si nimereste si gura e drept ca pana acum doar cu paine se descurca bine, celelate legume oferite n-a inteles ca-s de mancare si doar le storceste in maini, dar poate trecem si de faza asta; eu ma bucur ca poate manca singur, bietul nu stia ca exista si alta mancare in afara de aia pasata care vine de la lingurita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Bilica,
De dragul familiei, de dragul Suryei, nu o trata ca pe o angajata. Nu este, nu va putea fi vreodata. Este Matusa.
Las-o s-o iubeasca si sa o creasca asa, in iubire.

Nici o bona pe care o vei angaja nu va putea sa fie vreodata atat de sincera de la inceput in sentimentele fata de tine, fata de familia ta si ce e cel mai important, fata de Surya.
Doarme cu ea, f bine, o sa aiba somnul vegheat si lin si in siguranta.
Ii da de mancare in jumper. Nu e capat de lume. Mai devreme sau mai tarziu va intra in colectivitate si va invata ca de mancat se mananca la masa.
Eu zic sa fii fericita ca ai sansa sa ai pe cineva din familie care sa o creasca pe Surya. Lasa regulile, e plina viata de ele si le va invata pe toate.






Ioana & Arturicii'SIn limba ta ti-e dor de mama


Mergi la inceput