Calendarul gradinarului vesel (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Gabriela, esti te rog draguta sa-mi spui cu ce solutie ai stropit pomii? Cred ca ai mai scris, dar am uitat si nu mai caut in cap vechi.
Cand se pun rizomii (de dalie, etc) in pamant?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Tala, multumesc si pentru miercuri, cand e ziua mea de nastere!
M-am uitat sambata in gradina, ca s-a dus zapada si au inflorit ghioceiisunt inca micuti, cu tulpinitele scurte, dar se inalta ei!
Olimpia, ce frumoasa e primula,am pus si eu una anul trecut, dar nu mai stiu undepoate cand o sa'nfloreasca o s-a remarc!
Alintaroma, muta-te mai la sudGlumesc, las c-o sa treaca ea si zapada!
Da cu Ramona ce-o mai fi de nu mai scrie?

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Liviana, mai stai un pic, trebuie sa treaca pericolul inghetului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Liviana, asa e, m-ai mai intrebat si am promis ca ma uit pe sticla si iti spun cum se numeste...doar ca am uitat! Dar ma uit astazi, promit, si iti spun maine!
Valentina - si zici ca ghioceii se mai inalta? Si ai mei sunt micuti, dar eu cred ca asa este soiul pe care il am eu - ei sunt deja infloriti, deci nu cred ca se mai inalta! Si la multi ani pentru miercuri , ca sigur uit pina atunci!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag
[Alintaroma, muta-te mai la sudGlumesc, las c-o sa treaca ea si zapada!
Da cu Ramona ce-o mai fi de nu mai scrie?

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania


De mancare
Dulciuri
Din gradina mea


Uite aici zapada sa nu spui ca exagerez http://home-and-garden.webshots.com/album/579676606waIhcU?vhost=home-and-garden
Eh dar de ieri s-a mai incalzit si deja omul de zapada a cedat nervos si l-am gasit gramada dimineata, deci miroase si la noi a primavara
Ne mutam la Sud pentru o saptamina caci plecam in Florida la soare sper ca la intoarcere sa gasim si la noi mai primavara, asa.
Am vazut si eu, ca am ramas singura venetica la subiect, dar sper sa nu va deranjez ca oricum va citesc mereu cu mare drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

am uitat sa te urez Valentina pentru miercuri si pentru azi (si nu numai ) multa, multa iubire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

leeloo, ce dedurizator ai luat?
ne trebuie si noua unul, pt duritate mare.suntem la limita dintre medie si mare



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Multumesc de urari!
Gabriela, eu cred ca se mai ridica un pic,sunt prea pitici!Imi pare rau ca n-am avut aparatul la mine sa le fac o poza si sambata nu ma duc, ca tre' sa ma duc la o nunta
Alintaroma, cum sa nu te cred ma!Am tot citit de "za bigast storm in iuesei" de nu stiu cati ani!Si de ce ne-ai deranja?Esti bine venita!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Alintaroma - cum sa deranjezi??? Noi nu mai avem zapada, dar si noi suspinam dupa primavara... si vorba Talei, incerc sa-mi "hold my horses" ca acus vin si babele, deci iar vreme schimbatoare...
Valentina - pai uite cum sunt ai mei - i-am pozat simbata ca era soare: http://home-and-garden.webshots.com/photo/2891312800050279906XGUMzC
eu nu cred ca se mai inalta, dar tot sunt asa frumosi, delicati...
Liviana - m-am uitat pe solutie - se numeste EMERIT Oil - insecticid!
Gogosel - nu stiu sa-ti spun firma (cei care ne-au facut instalatiile ne sunt prieteni si tot ei ni l-au achizitionat - pot sa-ti spun insa ca numai ieftin nu a fost...!) - insa este unul mare () - ca sa-ti dau un exemplu, nivelul maxim admis de duritate al apei este de 7 grade germane - la mine era de 25 grade... ce sa ma mai mir ca e vai de pielea si parul meu, iar asta-vara toate rosiile aveau pe ele pete albe care "nu ieseau" la spalat... Se pare ca la fiecare 1 luna - 1 ,5 luni trebuie sa-i pun cite un sac de 25 kg de sare.... Oricum, deja am inceput sa vad efectele - apa e altfel, "moale", cum sa zic...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

La multi ani, Valentina! sa se indeplineasca dorintele tale mai vechi si mai noi si sa poti spune "azi sunt fericita!"; pregatesti si triplu mouse de cioco?

Alinta, zapada voastra e SUPERBA! decat frigul asezonat cu vantul si praful de zilele astea de la noi, as prefera nametii vostri imaculati!

Noi nu am avut curaj sa stropim duminica pomii cu solutie! asteptam urmatoarele 5-6gr fara vant! Weekendul asta a fost asa 'parsiv': sambata cald si frumos dar cu un vant imposibil si duminca frig.

De mult timp imi doream "iris hollandica". Acum am gasit si am luat niste bulbi( se pun si toamna si primavara) insa as vrea sa va intreb, daca aveti mai multa experienta, fiind bulbi, trebuie scosi anual? As prefera macar la 2-3 ani fiindca si-asa sunt indragostita de gladiole si dalii, deci am intrat in jocul lor.
Experienta mea cu irisi, pana acum e una ff usoara: am foarte multi, cred ca varianta "germanica"-cei cu rizomi, dar doar o singura culoare combinatie galben/crem cu bleu(parca). Pot oferi! Nu trebuie decat sa ii udati din cand in cand! se inmultesc f repede si sunt f rezistenti la seceta(din pacate nu am poza pe calculatorul acesta, revin). Acum caut irisi germanica galben intens si albastru-indigo!
Mi-as mai dori seminte sau tufa divizata de "caldarusa" orice culoare in afara de roz pe care o avem(in muzeul satului am vazut o multime de culori).

Mai pot oferi(divizare tufa) aceste flori galbene, perene, deloc pretentioase:
http://s197.photobucket.com/albums/aa176/ntex44/gradina%20noastra/?action=view¤t=Picture229.jpg

sau, tot printr-un fel de rizom, si pe acestea(cred ca sunt echinaceea)
http://s197.photobucket.com/albums/aa176/ntex44/gradina%20noastra/?action=view¤t=Picture306.jpg
Eu sunt in Bucuresti.

Leeloo, imi spui te rog unde faceti analiza apei? si, pana acum, nu ati avut probleme cu masina de spalat, de exemplu?



Spor la gradinarit!

Mergi la inceput