Colectia de toamna-iarna 2005 (21)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Leea, chiar si de departe si virtual, suntem alaturi de tine!
Incredibila desfasurare de evenimente in ultima vreme. La sfaturile deja date nu pot decat sa intaresc: stai pe picioarele tale! Fa-ti planurile si ia deciziile in functie de ce ai, ce vrei, ce poti! Nu mai depinde atat de capriciile si promisiunile "domnului".

La gheata judecand lucrurile, fetele au dreptate. Dar nu pot sa nu ma abtin sa spun ca exista totusi si alta cale de a face fata situatiei. Cea in care Leea face ca si pana acum: de bazeaza pe dl., il asteapta, isi face iluzii. Care uneori vor capata si contur, alteori o vor dezamagi. Face copilul, o ajuta parintii cat pot, dl cat binevoieste. Ea se chinuie financiar mult mai mult, evident. Dar sunt sigura ca n-o sa moara de foame. Vremea trece, copiii ajung mari si asta e. Nu au viata perfecta, calculata rational, dar macar o au. Asa cum pot. Si s-ar putea sa fie si fericiti cu totii. Nu cred ca ii putem cere Leei sa intoarca pagina acum, sa fie rece si rationala cum nu e. Se poate si altfel, in stilul ei.
Numiti-o naivitate, dar e si asta un mod de viata.

Leea, eu zic ca acum ti-ar ajuta mai mult sa povestesti cu un psiholog ca sa-ti faci putina ordine in ganduri si in viata, decat sa mergi la ghicitoare.

Sa ne povestesti neaparat ce mai faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Tot io :

Miri, super cu spalatul vaselor. Nu, nu trebuie recompensat financiar sub nici un chip, doar transformata joaca asta intr-un obicei pentru viitor si responsabilizare . Cel putin asta mi-am propus eu.
Deocamdata ai mei se bat care sa dea cu aspiratorul prin camere, si-mi cam place.

Lavi, deci la voi facutul ordinii prin jucarii si carti e activitate distractiva?? . Ai mei le scot cu mare pasiune, dar de pus la loc nici pomeneala. Le reorganizeaza, fac cu ele expozitii tematice, ceea ce e ok, dar le insira rau de tot si tot eu strang

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Guten morgen iubaretz!

Maria, tare faine activitati aveti voi! Io aia cu prajiturile o s-o scot de pe lista, ca a dus la efectele secundare bine-cunoscute: plus 2 kile, care acum trebuie date jos cu munca dubla. Of.

Muci verzi si externalizati am avut si noi vreo 3 saptamani. Au trecut de la sine, fix cum au si aparut.

Bic, maaare figura e sma-ul. Mi-o si imaginez...

Lavi, tare ma bucur sa aud ca v-a priit salina si ca s-a redeschis. Asa m-am ofticat de nesincronizarea programului... da' si la opera a fost tare draguta.

Povesti- Sarah are o serie suuper misto de povesti-piese de teatru in limba germana (doritoarele isi pot manifesta dorinta de a le primi si le trimit pe mail) la care s euita cu maare placere. Serile citim seria de povesti Disney cu coperti albastre. Cam o carte la 2 zile.

Poze cu noi 1 si 2
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


There are no shortcuts to happiness!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Neata!!!

Activitati in casa:
- desenam pe diferite teme - eventual facem felicitari;
- facem puzzel-uri;
- carti de activitati - au ceva succes astea;
- margelim ;
- mergem in vizita pe la prietenii cu copii;
Cam atat imi vine in minte...

Carti - colectia Disney si cartile de la editura Cartea copiilor (Omiduta mancacioasa o citim mereu cu mare drag, desi o stim pe derost, Balul florilor, Scoala ursilor, Ghici cat de mult te iubesc), si mai avem o carte cu Fabule de la editura Girasol, care mie nu-mi plac deloc dar pe care Daria le iubeste la maxim.



Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Pixy's Style - BIJUTERICILE MELE ...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia
Chiar voiam sa intreb: ai vostri mai vor povesti? Ce fel?


ooo da, numa' ca am schimbat foaia, povestile se citesc doar la ora 9, daca copiii sunt in pat. sunt seri cand merge...
citim de toate, ca deh, avem si 5, dar si 7 ani, nu putem sa trecem mereu peterpan pe lista. in ultimul timp le/am citit povesti si snoave chinezesti, o carticica de cand eram eu mica. andrei e innebunit dupa povestioarele cu afanti, caci sunt amuzante si pline de intelepciune. si, ca sa putem citi, in loc de afanti spun peterpan... asa impacam si capra, si varza.
dar povesti disney nu mai vreau, le/au invatat pe dinafara, de regula iau o carte... si intreb... stiti povestea asta? NU, atunci o citim. nu de alta, dar se mai si plictiseste omul... nu?

anda... subiectul ala cere timp...

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Concursul saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

umor zodiacal intre un taur si un peste (niste pesti:)

http://zodiactopia.wordpress.com/2011/02/14/taurus-pisces/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca_mo spune:

ANDA, maxitrol sunt picaturi oftalmice cu antib. , noua ne-au mai fost propuse si alte dati , dar 1 pic. de 3 ori pe zi, mai e si betabioptalul, tot pic. oftalmice, rele la gust, ca le simtea si nu mai dorea sa le ia... oricum eu cred ca vi se vor indica ceva pic cu antibiotic, ca e clara infectia, zic eu...noi am mers la un dr. orl fte bine cotat, mi-a placut ca n-a sarit direct cu antibiotic siropel, desi a zis ca e destul de aproape de a fi nevoie...

NOKI, te rog, daca poti, sa imi trimiti mie PM cu acele povesti, multumesc mult! Daca nu poti, iti scriu adresa de mail...

LAVI, felicitari, Silvia e foarte buna la matematica! Ai dreptate, concursurile sunt uneori un mod de a-i pune pe parinti sa mai cheltuie, dar cele mentionate de tine sunt si pe lista mea de preferinte!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Seara buna si de la noi!

Leea imi pare rau ca treci prin asemenea momente, sper sa iei decizia cea mai buna pt voi. Fetele ti-au dat sfaturi atat de bune, insa da, decizia e a ta. Si de acord ca domnul tau nu cred ca se hotaraste curand sa faca pasul si sa isi faca ordine in viata pt simplul motiv ca a vazut ca ii merge asa. Eu una as face orice numai sa nu fiu dependenta de el, de fapt de nimeni. In plus ce baza poti avea in el daca de atata amar de vreme nu a divortat.

Faine idei de activitati in casa. Noi jucam carti, pictam, ne uitam la TV.
In weekend eu si missa 1 ne rezervam cate 2-3 ore si mergem la piscina doar noi doua.


Alina si missele Amalia 17.11.2005 si Alessia 02.11.2010

POZE ALESSIA
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii Amaliei

Parfois on regarde les choses, telles qu'elles sont, en se demandant pourquoi.
Parfois on les regarde, telles qu'elles pourraient ętre, en se disant pourquoi pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Bianca, chiar ma intrebam care e parerea ta despre concursurile astea. Eu ma hotarasem sa o inscriu pe Silvia doar la cele 3 mai serioase, la sedinta am aflat ca s-a inscris singura si la Smart, la romana si mate (a platit din banii ei de buzunar :) ).
Multumesc de apreciere, mai precis incurajare la adresa Silviei.

Dintre culegeri la fel, Micul matematician imi place cel mai mult, a mai lucrat Silvia din ea si pe la bunici, in vacanta de iarna a terminat capitolul cu inmultirea si impartirea cu teste cu tot. Si-a luat si Micul roman :), a lucrat si de acolo in vacanta.

Maria ordinea curenta, de pus jucariile la loc nu e interesanta, in schimb e interesant cand facem ordine la rafturile de carti si reviste, sau la jucariile nefolosite de mult.

Povesti - sugerez si eu din cele mai putin cunoscute si ecranizate de Disney, Fratii Grimm au multe alte povesti (de ex mie imi place aia cu Condurii celor 12 domnite care merg noaptea la bal), apoi Aventurile lui Habarnam, se poate citi un capitol pe seara...

La noi acum Silvia citeste cartile ei in gand si uneori ii citeste Nataliei cu voce tare din cartile preferate de cea mica. Noi acum le citim la culcare povestioare scurte din carti gen 365 de povesti de noapte buna, dup ace sunt deja in pat.

Activitati prajituresti - no way la mine, vorba lui Noki dau efecte secundare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Lavi, felicitari pentru Silviuca muncitoare!

Si noi citim Aventurile lui Habarnam - am cartea jerpelita de cand eram eu mica - oricum are mare succes.


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Pixy's Style - BIJUTERICILE MELE ...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput