Ce anomalii pot fi detectate inainte de nastere?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

abramburika, acum am aflat de nenorocirea care te-a incercat. UFFF!
Imi pare teribil de rau si iti doresc sa iti regasesti linistea cat mai curand.
te pup cu drag,
Mirela

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui abramburika

miha - multumesc mult pt. raspunsul detaliat si mai pe intelesul meu despre anomaliile astea genetice. Citind si eu una-alta, teama de o alta sarcina e si mai mare. Tocmai pt. ceea ce spuneai, sunt multe mutatii genetice (cu sau fara cauza) si, avand acum aceasta experienta in spate, e tare greu sa fiu senina in timpul sarcinii. E un fel de "drobul de sare", poate sunt prea pesimista, dar nu am ce face ... nu pot trece asa usor peste ceea ce ni s-a intamplat.
Pe 16 febr. mergem la spital pt. o intalnire cu dr., pt. explicatii si rezultatele de la diversele examenele efectuate asupra copilului. Si, cu siguranta (indiferent de o alta sarcina sau nu), daca ni se vor da de facut teste genetice, le vom face.

Iti multumesc inca o data , daca voi mai avea intrebari (dupa intalnirea de pe 16), te contactez!



Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.



Cu mare mare placere, oricand. In masura in care stiu sau gasesc informatii. Eu am facut un curs de genetica anul trecut, a fost doar teoretic, dar urmeaza inca acum la facultate sa mai fac genetica inclusa in diverse alte cursuri. Nu sunt foarte familiarizata cu boli, pentru ca nu e domeniul de studiu dar stiu din ce cauze apar si chiar acum la laborator am avut o lucrare in care am studiat DNA si o variatie pe o gena de pe cromozomul 1 care da un deficit de acid folic(variatia nu e chiar o mutatie dar tot inseamna ca gena nu functioneaza normal). Si eu am ramas surprinsa cat e de vasta genetica si ce loterie pura e cu aceste gene cand se formeaza bb in pantecul mamei, cum codurile care fac totul nu functioneaza mereu ca la carte si apar aceste boli...e asa cum spuneti voi, pura loterie...De asta am incercat sa explic cat de cat pe intelesul celor care citesc aici, caci stiu cat de in ceata eram si eu pana am studiat.

Petro e normal sa simti asa, nu ai cum sa simti altfel in situatia ta, orice mama ar simti la fel...te imbratisez.

Sybille, sanatate baietelului! Intr-o vreme citeam si eu blogul tau, nu stiam exact de ce boala sufera Vladimir, dar apoi v-am pierdut urma, imi pare rau ca persoane cu suflet mic te-au facut sa te retragi....


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Mirela, multumesc mult .

miha - stiam ca ai studiat genetica, de aia ma adresam tie. Tu zici ca nu te pricepi, dar oricum mai multe decat mine stii si poti sa mi le explici mai simplu. Merci inca o data.



Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniadinu spune:

Buna dragele mele

Ce mult ma bucur ca ati deschis acest subiect.Nu de mult faceam si eu parte dintr-o frumoasa odisee fiind insarcinata cu o fetita pe care o asteptam de multi multi ani.La 20 de saptamani dupa dublu,triplu si 3 amniocenteze am avut certitudinea ca bebelina noastra avea sindrom Down cu multiple malformatii depistate ulterior prin ecografie.Decizia a fost de a intrerupe sarcina din evolutie la 5 luni si jumatate....a fost greu.....nu stiu daca Dumnezeu sau copilul meu ma va ierta ptr decizia luata dar cred ca ea s-ar fi chinuit f tare si nu stiu daca as fi putut trai sa o vad cum sufera.
Acum ma intreb de ce?
Din ce cauza s-a intamplat?
Oare urmatorul copil va fi la fel?
Ce analize as trebui sa fac ca sa nu mai trec prin aceasta suferinta?
Deocamdata nu ma gandesc la un alt copil dar candva va trebui sa invat sa traiesc cu aceasta pierdere si sa o iau de la capat.

Abramburika am citit povestea ta.....imi pare sincer rau.
Zbor lin ingerasului tau Gabrielle.
Te imbratisez cu drag

Va pup si va doresc sarcina usoara in continuare.

Mami de ingeras plecat mult prea devreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefaniadinu

Buna dragele mele

Ce mult ma bucur ca ati deschis acest subiect.Nu de mult faceam si eu parte dintr-o frumoasa odisee fiind insarcinata cu o fetita pe care o asteptam de multi multi ani.La 20 de saptamani dupa dublu,triplu si 3 amniocenteze am avut certitudinea ca bebelina noastra avea sindrom Down cu multiple malformatii depistate ulterior prin ecografie.Decizia a fost de a intrerupe sarcina din evolutie la 5 luni si jumatate....a fost greu.....nu stiu daca Dumnezeu sau copilul meu ma va ierta ptr decizia luata dar cred ca ea s-ar fi chinuit f tare si nu stiu daca as fi putut trai sa o vad cum sufera.
Acum ma intreb de ce?
Din ce cauza s-a intamplat?
Oare urmatorul copil va fi la fel?
Ce analize as trebui sa fac ca sa nu mai trec prin aceasta suferinta?
Deocamdata nu ma gandesc la un alt copil dar candva va trebui sa invat sa traiesc cu aceasta pierdere si sa o iau de la capat.

Abramburika am citit povestea ta.....imi pare sincer rau.
Zbor lin ingerasului tau Gabrielle.
Te imbratisez cu drag

Va pup si va doresc sarcina usoara in continuare.

Mami de ingeras plecat mult prea devreme.



Multumesc .

DUpa cum gandesc eu (si am spus-o de fiecare data cand am avut ocazia), as fi facut la fel ca tine. Decizia de a intrerupe sarcina adica. Durerea e mare si in cazul tau (ca nu ai dus sarcina pana la sfarsit, nu ti-ai cunoscut copilul) si in cazul meu.
Nu stiu ce teste ai putea face tu, ce iti vor recomanda medicii, avand la activ aceasta experienta trista. Cu siguranta o viitoare sarcina va fi urmarita si mai amanuntit.
Asta medical vorbind, din putinul pe care il stiu.

Din punct de vedere uman vorbind, in cazul meu, consider ca aceasta experienta a fost o lectie dura tocmai pt. ceea ce am spus mai sus. D-zeu a vrut sa imi arate ca se poate si sa ai o sarcina perfecta, sa nu stii nimic, dar copilul sa fie grav bolnav. Si deci, nu mi-a dat aceasta posibilitate de a renunta la sarcina. Insa, trebuie sa recunosc, ne-a dat o durere mai "lejera", luandu-l pe G. langa el dupa numai 2 sapt. Poate pare aiurea ce spun, insa deocamdata asa gandesc.



Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Sunt groaznice aceste experiente..
Imi aduc aminte cand eram insarcinata cu 1 meu copil. La niste teste de rutina am iesit pozitiv la infectia cu CMV infectie activa, infectie care daca este contactata in timpul sarcinii are repercursiuni grave asupra fatului...primul meu copil obtinut cu greu..am plans de am inundat casa...
Insa datorita unor teste, ecografii ulterioare investigatii amanuntite copilul era ok si am dus sarcina pana la capat. dar daca nu existau aceste teste si ecografii ce s-ar fi intamplat? as fi pierdut aceasta minunatie de copil care imi lumineaza viata.
Eu consider ca este o mare descoperire acest ecograf, aceste teste etc si putem stii din timp astfel incat sa putem lua o decizie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bandolina22 spune:

ieri la eco am aflat ca mea e fetita,ceea ce ma bucura foarte mult, insa are o problema. doctora mi-a zis ca are niste chistulete pe craniu, ca vede ea ca pe craniu se afla niste puncte negre care nu trebuiau sa fie acolo. :( m-a trimis la timisoara la Dr Cioata Ionel sa imi faca o morfofetala, ca sa fie sigura ca nu e doar o eroare a aparatului. nu m-a asigurat ca e ceva cu adevarat grav, zice ca poate fii trecator, insa sunt atat de nelinistita. ne-a facut doctora programare de urgenta vineri la Dr sa aflam cat mai repede daca trebuie sa ne alarmam sau nu.. a patit vreuna din voi asa ceva? imi poate spune cineva daca Dr Cioata este un ecografist bun? doctorita mea zice ca ea a nascut cu el si e foarte multumita.. pup si astept raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoll_baby spune:

Bandolina, tin pumnii sa fie totul bine, sper din tot sufletul sa fie o eroare din partea aparatului si sa nu aibe fetita nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cretuana spune:

Si eu sunt tare nefericita,am facut eco morfofetala si mi-a spus dr Varlas Valentin ca baietelul meu mult dorit si iubit va avea varus equin bilateral(club foot).In rest este perfect sanatos...mantionez ca la ecografiile normale lunare dr meu nu a observat asa ceva?Credeti ca dr Varlas se poate insela?Mamicile cate trec prin asa ceva rog sa vina cu sfaturi..Va pup si revin dupa o noua ecografie,doresc opinia si altui dr


25+ cu minunea lui tati si mami,David-Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nikoll_baby spune:

Cretuana, sa speram ca s-a inselat dl.dr., cere parerea la mai multi dr.
Sper sa fie totul bine

Mergi la inceput