MANTUIREA-viata vesnica

MANTUIREA-viata vesnica | Autor: RGE

Link direct la acest mesaj

Cum poate cineva sa fie mantuit?
E o intrebare foarte importanta,la care de altfel cu totii am dori un raspuns.Acesta scopul si rolul credintei, indiferent de religie.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

Mantuirea se "capata" prin credinta.
Nu este un merit al nostru ci ne este data,capatata-pomana, un DAR al lui Dumnezeu pentru noi oamenii.Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu!

Ioan 3:16
"Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

"Daca marturisesti deci cu gura ta pe Isus ca Domn,si daca crezi in inima ta ca Dumnezeu L-a inviat din morti, vei fii mantuit!" Romani 10:9
"Pe acest Isus, Dumnezeu L-a inaltat cu puterea Lui,si L-a facut Domn si Mantuitor ca sa dea pocainta si iertarea pacatelor."Fapte 5:31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cortexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui RGE

"Daca marturisesti deci cu gura ta pe Isus ca Domn,si daca crezi in inima ta ca Dumnezeu L-a inviat din morti, vei fii mantuit!" Romani 10:9



...Si sa nu uitam ca nu ajunge doar sa credem: "si demonii cred si se cutremura [...] credinta fara de fapte moarta este" (Iacov, 2:20)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laina spune:

da, dar faptele bune sunt urmarea naturala a mantuirii prin credinta, si nu invers, adica nu ne mantuim prin faptele noastre bune. vezi Efeseni 2:8-10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui RGE

Mantuirea se "capata" prin credinta.
Nu este un merit al nostru ci ne este data,capatata-pomana, un DAR al lui Dumnezeu pentru noi oamenii.Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu!

Ioan 3:16
"Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica"


------------------------
ROXANA de "ursuletz" GEORGE IONUTZ(31 octombrie 2007, cezariana)
------------------------
"Si s-a nascut, mititelul, tipand si batand aerul, cu fetisoara chinuita, pe care abia urma sa se astearna pacea si intelepciunea copilareasca.
... Apoi cineva mi l-a asezat in brate. M-a privit. Ne-am recunoscut; memoria comuna a doua suflete. S-a linistit. N-a mai plans. Ochii lui se topeau intr-ai mei, dospind in mine, cu caldura lor blanda, o legatura inefabila. Si am simtit toata forta iubirii lui rascolindu-mi inima."
"Niciodata nu voi uita cum te-am vazut prima oara. Erai ud, lipicios, plin de riduri si tipai de mama focului. Dar a fost cea mai frumoasa imagine care mi-a ramas in minte!"

poze
"EL este stanca puterii mele,locul meu de adapost,in Tine ma incred.."

Domnul Isus este cel mai pretios DAR care Dumnezeu la dat omenirii. Prin jertfa Lui ne-a spalat pacatele sa putem intra in imparatia lui Dumenzeu. De noi depinde daca primim acest DARm sau il refuzam. Si numai in umilinta ne dam seama ca avem nevoie de Domnul Isus.
Isus Christos este Singura cale spre mintuire.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

AMIN!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

am pus un link despre diferenta dintre: Religios si mantuit.

http://www.rcrwebsite.com/religion.htm


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

In urma cu mai multi ani, am intrebat n calugar intelept si cu har despre mantuire. L-am intrebat daca pot fi mantuiti oameni care apartin diferitelor religii (ma refeream la religii crestine, desigur).
Raspunsul lui m-a ramas in minte si in suflet:"La judecata Dumnezeu nu te intreaba ce religie ai avut, sau in ce Biserica te-ai inchinat. Atunci vei fi intrebat despre credinta ta."

Mergi la inceput