Pedeapsa corporala

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

imi cer scuze daca am fost incoerenta....dar sincer am fost, si inca sunt socata

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & 18+

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Anaemi, si eu am fost crescuta la fel de mama. Dar la ea a fost instinctiv si impulsiv pt ca nu citise nicio carte despre asta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle

Anaemi, si eu am fost crescuta la fel de mama. Dar la ea a fost instinctiv si impulsiv pt ca nu citise nicio carte despre asta ...


Si la alea de pe blog e instinctiv. Asa simt ele ca trebuie. Faptul ca aduc citate din carti drept justificare e ca sa-si confirme ce destepte si culte-s ele ca actioneaza "ca la carte" si eventual ca sa pareze eventuale opinii contrare, sa arate ca au "argumente stiintifice".
Mii de carti care propovaduiesc pedeapsa corporala sa citeasca o mama, si tot nu s-ar apuca sa aplice ce a citit daca asta nu vine din sufletul ei gaunos! Si mii de linkuri la carti care blameaza pedeapsa corporala sa le dai la astfel de mame, degeaba ar fi, caci tot "ar sti ele mai bine"! (s-ar putea sa fie si cazuri razlete de "dat pe brazda" dar nu sunt prea optimista in privintaasta)

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Am descoperit acel blog acum vreo 3-4 zile si am scris pe blogul meu un art despre asta. In wordpress cand dai link spre o postare, apare pe acel blog la comentarii un ping-back. Dupa mine au mai scris si alte fete, deci la postarea aia nebuneasca a nebunelor au aparut 3 ping backuri, care au fost sterse. Postul lor este vechi, dar comentariile sunt inchise probabil fiindca au mai avut comentarii de la parinti care nu rezonau la metoda lor de educatie.

Dobson ala nu este singurul mai sunt si altii, scriu carti pe banda rulanta si aceasta secta evanghelica sau ce-o fi le traduce si le vinde in Romania.

Sunt pe blogul meu, de la semnatura, nu are sens sa mai reiau aici

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

din ce am mai citit eu stiu ca religia iudaica merge pe conceptul de "Dumnezeu razbunator", adica ceva de genul"cine greseste plateste"..
cel putin gruparile lor extremiste pe asta se axeaza cand mai trantesc cate un atentat...si in familiile lor femeia e batuta cu pietre in piatza publica..tot ca pedeapsa..iar in lumea lor astea toate sunt categorisite ca normal...insa de vreun curent "crestino-iudaic" nu am auzit pana acum..ce o mai fi si asta nush si ce vrea nenea Dobson defapt, nici atat!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



aici nu e vorba de iudaism, hai sa nu dam vina pe evrei

nu e nici crestinism de altfel

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:


eu cred ca asta cu citatele, cu incercarea de a aduce justificari din religie...e o inceracare de a "justifica" iesirile necontrolate sau controlate si nervoase ale mamei, ....fereasca sfantul, in asa hal isi subestimeaza copilul incat cred ca ei nu stiu cine le sunt parintii si prin violenta le arata ele....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

am scris un e-mail la protectia copilului cu link la blogul asta. nu stiu cat conteaza, mai ales ca persoanele nu prea pot fi identificate... dar m-am simtit datoare macar cu un gest cat de mic :(

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

eu am scris acum trei zile un mail la "salvati copiii" si despre blog, dar mai ales despre carti (mie treaba asta cu asa zisele carti de psihologie mi se pare mai periculoasa). Deocamdata n-am primit niciun raspuns....

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

din ce am mai citit eu stiu ca religia iudaica merge pe conceptul de "Dumnezeu razbunator", adica ceva de genul"cine greseste plateste"..
cel putin gruparile lor extremiste pe asta se axeaza cand mai trantesc cate un atentat...si in familiile lor femeia e batuta cu pietre in piatza publica..tot ca pedeapsa..iar in lumea lor astea toate sunt categorisite ca normal...insa de vreun curent "crestino-iudaic" nu am auzit pana acum..ce o mai fi si asta nush si ce vrea nenea Dobson defapt, nici atat!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



aici nu e vorba de iudaism, hai sa nu dam vina pe evrei

nu e nici crestinism de altfel

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

eu nu am dat vina pe religie sau pe evrei...eu am expus niste fapte..nu am spus "huoooooooo evreilor la ghetou...sau huooooooo religiei iudaice" nu ne vina iudeilor/evreilor pentru ceea ce scrie dl.Dobson.si nu e prima oara cand cineva se prevaleaza de niste cuvinte, acte, fapte, scoase din context pentru a creea un curent nou!
in fine, nu intru in amanunte gen vechiul Testament, Coran si alte cele din care se inspira anumiti maniaci, extremisti pentru a face rau, avand ca si scuza iluzorie "dreptatea divina"!

deci, draga mea andra_bell, imi cer iertare daca din modul cum m-am exprimat eu a reiesit ca hulesc evreii, religia ebraica, iudaismul..sau mai stiu eu!acestea sunt domenii pe care eu nu le discut caci ma depasesc



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle

Anaemi, si eu am fost crescuta la fel de mama. Dar la ea a fost instinctiv si impulsiv pt ca nu citise nicio carte despre asta ...


Si la alea de pe blog e instinctiv. Asa simt ele ca trebuie. Faptul ca aduc citate din carti drept justificare e ca sa-si confirme ce destepte si culte-s ele ca actioneaza "ca la carte" si eventual ca sa pareze eventuale opinii contrare, sa arate ca au "argumente stiintifice".
Mii de carti care propovaduiesc pedeapsa corporala sa citeasca o mama, si tot nu s-ar apuca sa aplice ce a citit daca asta nu vine din sufletul ei gaunos! Si mii de linkuri la carti care blameaza pedeapsa corporala sa le dai la astfel de mame, degeaba ar fi, caci tot "ar sti ele mai bine"! (s-ar putea sa fie si cazuri razlete de "dat pe brazda" dar nu sunt prea optimista in privintaasta)

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever



Te contrazic. Tu vorbesti despre o mama educata care nu-si plesneste defel copilul. Eu zic ca o putem in calcul pe una mai putin educata care-i mai arde copilului cate o scatoalca si se bucura de aprobarea intregii familii, caci un copil mai trebuie sa stie si de frica, ce o sa-i faca o palma data la fundulet, unde da mama creste, etc
Daca aceasta mama da peste o astfel de carte cu titlul de "psihologica" are confirmarea ca e bine ce face ea, ca un mare psiholog american chiar scrie carti despre aceasta metoda binecuvantata de educatie. (aiureli, nu e deloc mare psiholog)
Apoi nu-i vorba numai de bataie, uite si alte metode de umilire:

"...si baietii pot fi niste plangaciosi. Cand baiatul tau incepe sa isi arate supararea si incapatanarea prin urlete, ignora-l pur si simplu. Ramai ferm. Nu-l lua in brate, ci spune-: “N-ai nici un motiv sa urli, deci du-te la joaca”. Daca cere atentie pentru vreo rana inchipuita, ia o solutie din extract de plante cu gust groaznic si da-i o lingurita din ea. De indata ce si-a baut medicamentul, spune-i ca nu mai are nimic. Daca nu ai la dispozitie vreo potiune cu gust gretos, foloseste ceva cu gust foarte neplacut, totusi bun pentru copil, cum ar fi otet de mere cu usturoi.
Sa nu razi in nici un caz cat timp te poate vedea copilul tau. Gandeste-te ca tocmai tratezi o problema foarte serioasa, si anume o atitudine gresita. O doza tripla ajunge de cele mai multe ori pentru a vindeca o manipulare emotionala si pentru a vindeca dezvoltarea unor viitoare boli inchipuite"

mie mi-a sunat un micut clopotel, parca-mi aduce aminte de o metoda de intarcare f des practicata

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput