Prematuri f mici Prettysunshine si ingerasul Lucas

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Loys,puiul meu e intubat,au incercat o data cu CPAP-ul si nu a mers,acum nici macar nu ma gandesc la dezintubare,sa vad intai ca rezista fara cortizon,mi-e teama de momentul cand il vor scoate de tot.Si ma tem ca dezintubarea e departe avand in vedere problemele pe care le-a avut cu plamanii.Inteleg ca la tine a mers din prima cu CPAP-ul?Au incercat sa-l dezintubeze cand avea 7 zile.Greutatea nu au verificat-o de pe data de 2 martie,de atunci are dren,asa ca nu-l pot cantari.Pe 2 martie avea 621 g.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de bebe Lucas (15.02.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexalorena spune:

Doamne, Tu poti face o minune pentru Lucas! Te rugam ajuta-l!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Igrit puiu meu a stat intubat 2 saptamani dupa care au zis ca incearca CPAP-UL a fost bine la inceput dupa aia a inceput el sa faca apnoie .Cat despre greutate la inceput ia mai greu ca depun si foarte mult efort ,sa nu te sperii ,sunt zile care nu ia deloc e normal...Puiu meu nu a respirat aproape deloc 100 la 100 oxigen a fost sub 95 la suta poate de asta nu are problema ochisori....Sa nu te gandesti ca daca respira mult timp oxigen o sa fie orb..gandeste pozitiv ..asa te intaresti ...si eu ma gandeam ca o sa fie cine stie cum, si nu e bine ajungi sa inebunestii....stiu ca e greu dar credinta in Dumnezeu ca numai El face miracole,crede si vei vedea minunea.C nivel are spitalul de acolo?unde am nascut eu in ungaria era2-3 si aici e 7.Daca te pot ajuta cu ceva cu cea mai mare placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Loys,nu stiu ce nivel are spitalul,nici macar nu stiu ce inseamna asta,la ce se refera nivelul?
Acum puiul meu e pe oxigen 25 la suta,insa plamanii nu sunt vindecati complet,nu vad cum se poate incerca dezintubarea curand.Martea viitoare avem o luna si e intubat de o luna deja.De crescut in greutate n cred ca a crescut,insa s-a lungit,se vede cu ochiul liber,chiar si fata arata total diferit de cum era dupa nastere.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de bebe Lucas (15.02.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Ingrid, am tot urmarit ce ai scris tu. Eu as spune ca vazut per total vestile sunt bune. Uite indata aveti o luna si asta zis eu e un semn bun. Eu cred ca medicii stiu mai bine cand e indicat sa faca dezintubarea. Faptul ca inca nu e vindecat la plamani e adevarat, dar cred ca asta mai dureaza si probabil ca plamanii vor fi punctul lui slab. Vor trece incet toate astea (eu zic ca mai aveti de stat vreo 2 luni in spital) si apoi o sa ti se para ca nu au fost.
Multa sanatate si multa putere!



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Ingrid,Joklk are dreptate, fiecare copil are ritmul lui.Eu una cand am fost in aceasi situatie ca tine nu stiam absolut nimik ,eram pirduta erau infirmieri care vorbeau bine engleza si alti ...nu intelegeam nimik,mai treceau cateva zile si imi spuneau ca este o problema ba cu laptele (facea gaze si nu putea respira)ba infectie ,si avrea multe apnoie ca trebuia mult stimulat si daca nu si revenea ii dadeau mai mult oxigen.Cu plamani si acum are probleme dar crescand o sa dispara .Eu am stat cu el in spital 3 luni si ......am esit cu 5 zile dupa ce trebuia sal nasc normal.Nivelul la un spital indica cat de bun este,nu vreau sa te sperii ca al meu unde am nascut dupa cum ti am spus era de 2-3.Multa sanatate si fii tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Stiu ca nu iesim din spital inainte de data nasterii,asta insemnand 30 mai,ma tem insa sa nu stam si mai mult,avand in vedere problemele nou aparute.Insa deocamdata e in pericol,plamanii sunt bolnavi,cea mai mare problema e daca va fi capabil sa respire singur.Azi iar am tras o sperietura,cand am ajuns acolo tocmai ii scosesera drenul de la plamani,iar saturatia scazuse mult,sunat doctor,intrat in panica,radiografie.Cand au scos drenul,a intrat iar putin aer.Nu i-au pus altul,au zis ca probabil va iesi singur,insa pentru vreo 10 minute iar a fost pe oxigen 100 la suta,70 la suta,dupa o ora cand am pleat era iar pe 30 la suta,insa au marit iar frecventa de la 30 la 40.Scuzati detaliile,nu stiu daca toata lumea stie despre ce vorbesc eu,am vazut ca in Romania de ex. nu li se explica parintilor nimic,aici insa ni se dau multe explicatii,asa ca ajungem sa invatam sa citim cifrele de pe monitoare,cele din fisa copilului etc.
Loys,si eu am uneori problema limbii,mai ales cand merg fara sot,majoritatea asistentelor vorbesc engleza,insa sunt unele care se descurca mai greu,insa toata lumea face eforturi sa-mi explice.
Joklk,deja mi-au zis ca plamanii vor fi punctul lui slab,asta daca reuseste sa treaca cu bine de perioada asta.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de bebe Lucas (15.02.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Loys,nu stiu de unde as putea afla nivelul spitalului.

Mami de Cosmin (03.07.1997) si de bebe Lucas (15.02.2011)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Ingrid intrebi un doctor ,sa ti spuna ce nivel de specialitate au in domeniu ,ii intrebi fara suparare ,asa stii si tu.Poate sunt spitale mult mai bune pe acolo si tu nu stii,eu vroiam sa sun pana in Luxe ,dar nu stiam sa explic situatia la doctor ca nu o intelegeam chiar eu insumi.Sotul meu era aici si mai vorbeau cu doctorul care acum e dr.la puiu meu,si ne mai spunea ce si cum o sa decurga treaba.Eu la fiecare esire din spital am cerut un„Dosar de Asministratie„cu tot ce iau dat si ce iau facut si ce mai avea.Asa lam dat la alt medic ca sa stie ce sa faca si la ce raspuns sa ma astept.Oricum spitalele de acolo nu se compara cu cele din tara ,si in Ungaria a fost o Universitate ,Dumnezeu nea ajutat sa ajungem totusi la un spital bun.La puiu meu iau facut multe transfuzi de sange ca avea o infectie in sange.Oricum indiferent cat o sa stea puiu tau in spital nu conteaza sa se faca bine e important.

Mergi la inceput
Mergi la inceput