Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (56)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

VISS, stii vorba aia: mult a fost, putin a ramas! Eu cred ca-ti este greu, chiar f. greu, mai ales acum cand ma gandesc ca si burtica ti-e mare, nerabdarea si mai mare...Nici mie nu mi-e f.usor, incerc si eu sa ma bucur de fiecare moment petrecut alaturi de sotul meu (seara si in week-end-uri) sau alaturi de familie, musafiri...
Eu mai ies si in timpul zilei, cu masina, insa la destinatie stau asezata, nicidecum in picioare. Dar asta numai o data la cateva zile. Sper sa nu fie gaura in cer

25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monas

Am uitat sa intreb fetele care au nascut cu cezariana , cam dupa cat timp s-au refacut, astfel incat sa-si tina bebicii in brate, sa-i spele etc etc? Eu tare mi-as dori sa ma refac repede si sa ma descurc cu ei. Ma uit ca deja se ingramadesc lucrurile in casa si apartam este mic..si nu stiu ce va fi, cum va fi? Sunt ingrijorata si stresata.

30+


monas hai ca-ti raspund eu care intru din an in paste
m-au tinut 5 zile in spital doar ca am cerut eu ca ei voiau sa ma trimita a 3-a zi acasa. si de la 5 zile am avut grija de fete singura. sotul le facea pe celelalte. dar de iesit la plimbare nu am putut decat dupa vreo luna ca simteam ca-mi iese burta prin operatie
de la stat in picioare si mai ales de la mers. a fost mai greu l ainceput ca erau decalate cu o ora la supt, dar de cand am reusit sa le alaptez impreuna a fost mult mult mai usor. nu te stresa ca o sa te descurci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali79 spune:

Luminita2008, multumesc pentru ponturi. Aseara am fost la echo si am primit 3 vesti bune: hematomul a disparut, iar una dintre placente care este joasa s-a mai ridicat nu suficient, dar macar 1cm. Voi avea un baiat si o fetita cel mai probabil. Dr. meu s-a resetat nu ma mai trimite la polisano pentru morfo fetala, ci la Euroclinic la dr. Dinu Alexandru. Dar oricum, eu intre timp ma interesez de variante...
Elenecatalina, mersic, am sa-mi procur si eu o centura pentru gravide, sa vad pe unde pot gasi asa ceva!
Tuturor fetelor, multa bafta!

Nu timpul ti se potriveste tie, ci tu potriveste-te timpului. (armean)



Vali79, 32 ani, rezistenta la prot C activata, 1 sarcina reusita si patru oprite din evolutie la 2, 3, 4 luni si respectiv 3 saptamani, obtinute natural. Mutatiile au fost descoperite la a cincea sarcina reusita. Acum sarcina obtinuta natural. +15saptamani. Tratament: aspenter 1/ 2 zile, femibion 1 1/zi, acid folic 1/zi, vit. C 1g/zi,vit. E 1/zi, preventiv Clexane 0.2. Doamne ajuta-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monas

Am uitat sa intreb fetele care au nascut cu cezariana , cam dupa cat timp s-au refacut, astfel incat sa-si tina bebicii in brate, sa-i spele etc etc? Eu tare mi-as dori sa ma refac repede si sa ma descurc cu ei. Ma uit ca deja se ingramadesc lucrurile in casa si apartam este mic..si nu stiu ce va fi, cum va fi? Sunt ingrijorata si stresata.

30+


eu i am spalat imediat ce am ajuns acasa
am stat 3 zile la spital

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

da, fetelor..aveti mare dreptate.o stiu si eu.sunt norocoasa ca am ajuns in sapt.34,nu stiu de ce am o presimtire ca ajung la 36si treb sa fiu recunoscatoare ptr asta, si sunt..in momentele mele bune- in majoritatea. in alea mai rele - tendinta e de a exagera, si greul nu mi se pare greu - ci - foarte greu.mult a fost-putin a ramas totusi.jos palaria ptr graviduta noastra care a stat in pat de la 6 saptamani.sa fii cuminitica si de acum incolo, si..sa ajungi macar ca mine, la 36, da? ca dr mea, asa si-a propus, mai nousi eu treb s-o ascult musai, ca tare imi e draga


33 SA+ viitoare mami de 2 buburuze:

AMR 3 SAPT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna fete dragi,
Azi incheiem si noi saptamana 31. Tocmai a plecat sora mea de la mine (ea locuieste in alt oras departe de mine). Noroc ca a venti acest ezile aici si m-a ajutat cu cumparaturile si cu moralul. As vrea sa va spun ca sunt tare ttrista de plecarea ei, insa atat de bucuroasa ca avem pe drum doi bebici, deci vor avea mereu un fratior/surioara langa ei , asa cum am eu (nu este geamana cu mine) si nu vor fi singuri. Nu conteaza deloc ceea ce spun multi si anume ca cu gemeni este greu, eu sunt cea mai bucuroasa pentru ca stiu ce inseamna sa ai sora(frate). Si daca-i mai aud de acum inainte, ii altoiesc. Sa nu mai spuna nimic. Este unul din cele mai frumoase lucruri sa ai frati. Chiar daca sunt departe geografic. Sunt tare suparata de plecarea ei, pt ca ne vedem rar. Sa ma iertati ca va scriu acestea

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

monas pupici sa nu mai fi trista

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

monas- sa stii ca si pe mine ma bucura acest lucru.eu nu am avut frati, dar am avut 2 verisoare, care locuiau la 10 min. distanta de mine, cand erau mici- ptr ca erau mai mici decat mine, stateam mai mult pe la ele,o ajutam pe matusimea- sora mamei.cand venea momentul sa plec acasa, imi venea sa plang, zici ca ma duceai la inchisoare, singura in camera mea cu 4 pereti. in vacanta cand ma trezeam de-abea asteptam sa plec la ele..la bunici cand mergeam singura, era frumos,dar cand eram amandoua-dupa ce s-a nascut cea mica, a murit bunica, era o feerie. ne urcam in copaci, ne ciondaneam, dar ne si iubeamcoincidenta sua nu, dar toate prietenele mele aveau 1 sau 2 frati, si tare le mai invidiam..mergeau impreuna la film, se trageau pe zapada cu sania, si cand aveau o problema puneau mana pe telefon imediat..eu mi-am dorit musai 2 copii, chiar dc nu mi-am imaginat niciodata ca vor fi gemeni bine, nici ca eu voi ajunge infertila

33 SA+ viitoare mami de 2 buburuze:

AMR 3 SAPT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

fetelr viitoare mamici stati cuminti in patut chiar daca e greu,si rugati-va sa treaca cat mai multe saptamani,sa nasteti cat mai aproape de DPN.Se zice ca o zi intrauterin face cat 3 zile afara.
Eu sunt necajita.Mi-a venit motanul acasa si e otravit.Ori l-a otravit cineva,ori a mancat el ceva...cine stie.Si se vaita saracu...Nu cred ca mai are vreo sansa de supravietuire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Ladies, bine v-am regasit! Gravidutze si mamicutze de gemeni

va trimit linkul cu primele poze ale porumbitzelor mele:
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=1553170991754&set=a.1553168351688.2074791.1309539113#!/album.php?fbid=1553168351688&id=1309539113&aid=2074791

Ioana si Mara au 2 saptamani de viata, au luat in greutate, ne imprietenim pe zi ce trece, este minunat!

Nu stiu daca este greu sau usor - nu am termen de comparatie - dar cu siguranta este ffff frumos sa cresti gemeni.

Am inceput deja sa ma schimb, am devenit mai puternica, mai sigura, imi dezvolt abilitati noi, intr-un cuvant: fetitzele ma transforma. am descoperit ca si eu am mare nevoie de ele, nu numai ele de mine...

sa stiti ca am luat in sarcina 37 kg!!!! ajunsesem la 105 kg. Dar am lasat la maternitate aproape 20 kg! acum sunt o lauza cu 'doar' 15 kg peste greutatea mea initiala.

am citit pe forum ca cineva cauta o centura prenatala. am eu una - pe care am achizitionat-o tot de pe forum :) - care mi-a salvat viata! datorita centurii am putut sa mai merg, sa stau in picioare. Daca mai sunt doritori, tinem legatura


am tras de mine si am ajuns la 37 saptamani, am nascut la inceputul sapt 38. in dimineata cand aveam cezariana programata (26 ian) mi s-a declansat si nasterea naturala.. asa a fost sa fie 26 ian
cu drag, Adiahor si porumbitzele ei Ioana & Mara

Mergi la inceput