Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (56)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Fetelor, referitor la vinul rosu, mie mi l-a recomandat dr. din Ungaria (in care eu am mare incredere, fiind recunoscut ca un f. bun profesionist). Inainte de a lua prima "doza" , l-am intrebat si pe dr. din Romania ce parere are si mi-a spus ca e ok, pot sa consum orice fel de bautura, in afara celor spirtoase, in limita a 100 ml seara. Eu beau numai vin rosu ptr. ca ma ajuta si la globulele rosii. Si mama mea e medic (nu ginecolog) si mi-a spus ca e ok.
Asa ca, la consum inainte !

27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Doamne, m-ati innebunit cu vinul rosu! Imi ploua in gura!
Am in frigider o sticla ,facut de parintii mei, fara aditivi, nu e foarte tare ,super natural, are o culoare si un miros irezistibil, stiu ca e acceptat in sarcina, dar tot n-am curaj.
Avem o prietena care a baut toata sarcina cate un pahar seara, poate incerc si eu.

Pupici tuturor!

26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

CAMELIA28, ia linistita un pahar si poti bea un pic. Sunt convinsa ca nu face rau!
Ca doar cei 3 medici cu care m-am consultat stiu mai bine decat noi.
Sa ai pofta mare!

27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

buna fetelor..am trecut si eu prin cumplita viroza ce bantuie in tara..le-am dat-o si copiilor..si acum suntem in revenire
ma distrez de faza cu vinul..ca si mie mi-a cerut-o...insistent dr, pentru ca aveam tensiune f mica..si mereu imi spunea ca pot sa beau un pahar de vin pe sapatamana


www.facebook.com/album.php?id=100000225799068&aid=53495" target="_blank">Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Sugubina, felicitari pentru botez! sa va traiasca! mari fetele tale, 4 luni
sa stii ca eu inca mai astept pachetul comandat la hong kong cu colacii smecheri. sunt tot pe drum.. sper sa-i primesc la timp. mercic de pont oricum

Viss, intr-adevar, albumul cu poze e public la mine pe facebook, dar cu singura conditie sa ai cont pe facebook. ma gandesc cum sa mut poze undeva si mai accesibil.

am ajuns la concluzia ca nasterea la termen, in cazul gemenilor, are si o componenta de vointa. eu imi fixasem ca termen sa duc sarcina pana la data de cezariana, 'trageam tare' si pe 26 ian dimineata, cand ma aranjam pt spital, am avut simptome de nastere naturala, mi-a cazut dopul! iar in timpul operatiei doctorii vorbeau ca am dilatatie! bietul meu organism a rezistat, m-a ajutat, iar cand am ajuns la termen, s-a relaxat! mi s-a spus ca nasteam natural in ziua aia oricum..

deci ladies, fruntea sus! veti ajunge la termen, ganditi pozitiv, iar eu tin pumnii!!

e asa de frumos cu gemeni, asa de motivant,asa o fericire, incat uit de oboseala si de faptul ca nu dorm noaptea, le tot hranesc pe porumbitze.

a propos de laptic: eu le dau san si apoi biberon. altfel nu merge, nu e lapte suficient. daca sunt mamici care se descurca bine cu lactatia poate imi dau sfaturi d eurmat. multam fain.

tocmai plange Ioana (e uscata, mancata, pupata, nu are colici, de ce oare plange?!) am fugit.
cu drag, adishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

sugubina ai niste fete tare frumoase
sa ti traiasca
cat cantariti la 4 luni?

si noi botezam pe 5 martie, abia astept sa trecem si de etapa asta,poate nu se mai sperie motanii in somn
oricum imi sta pe creier botezul asta, agitatie prea multa pt mine
plus ca se vor agita si motanii

in rest sunt ok motanii au sarit de 5 kile, si au dublat greutatea de la nastere
de vreo 3 zile Robert are program de plangaceala seara
am dat vina pe colici, dar cred ca e si razgaiala, ca l tot tine mama n brate si el nu mai poate de drag
zambesc amandoi si ganguresc de lesin de dragul lor

tati e o putoare, noroc cu mama ca e la noi, ca altfel ar trebui sa trag de el sa ma ajute cu ceva
ii e frica si acum sa stea cu copii

ne descurcam noi cumva

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

adishor_1975 asa e, e tare frumos cu gemeni! Deabia astept sa se faca putin mari si sa se joace una cu alta..Deocamdata sa ne bucuram de bebelusenie, cu tuate avantajele si dezavantajele sale. Ca sa dormi noaptea ai putea sa le dai inainte de culcare numa LP - si vor dormi mai mult; si tu sa te mulgi ca sa nu dai pafara; asta cand nu mai rezisti cu sculatu non stop eventual. Kiss

mirela2 facem 4luni pe 6mar;in prezent avem asa: Mara 6205 si Ilinca 4535. Succes cu pregatirile de botez!

Ale mele ambele acu au inceput cu suptu de deget! credeam ca doar a mica..dar vad ca si marea. Azi sunt solita cu ele ca dady munceste pana seara tarziu; so far au fost suuper cuminti, au si dormit de la 15 la 17 (ambele cu degetu in gura) si acu s-a trezit Maruta - dat mancare si acu sta cuminte si sughitzeaza.

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Doamne fetele, tare haioase ati fost cu vinul rosu. Ar trebui sa vada si al meu sotior acest forum ... ca a stat cu ochii pe mine ca pe butelie, sa nu bag cumva alcool in gura. Am gustat de cateva ori, dupa 5 luni niste vin rosu si m-am ametit ...
Ma bucur ca sunteti bine burticile, vad ca unele ati luat foarte putin in greutate, cred ca sunteti super sexy.
Eu mai am 20 de zile pana la cezariana, vreau din tot dinadinsul sa duc sarcina pana la capat, asa ca acum stau mai mult acasa, ies o data la cateva zile, dar cu sotul cu masina.
Mamicilor ce sa le spun, ca-mi face placere sa le citesc si sa ma uit la poze cu bebelusii lor, sunt tare scumpi...
Va pup pe toate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

MARY1975, iti tinem pumnii ptr. nastere! Sa va dea D-zeu sanatate!
Dar mai ai un pic, f. putin. Ai grija de tine si de copilasi. Dar cate saptamani ai acum?

27+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Mammaruta, eu am 34 sapt si 1 zi, multumesc ptr gandurile bune, sper ca toate sa ajungem la termen cu sarcinile.

Mergi la inceput