Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (56)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

multumesc pentru urarile frumoase si calde..asemenea!

fetitele au avut 3090 g si 2640 g.

e minunat, dar ne mai luptam cu colicii, insomniile. de exemplu, acum stam cu Ioana care nu vrea sa doarma deloc :(

e greu, dar ffff frumos

cu drag, Adishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

RAMO1981, ma bucur ca esti ok.
Eu am 2 dr.: unul in Ungaria si altul in Romania, asta ptr. ca daca se intampla sa nasc prematur, voi naste in Ungaria (e extraordinara dotarea la neonatologie - dr. si aparatura). Eu insa sper sa nasc dupa 35 sapt. in Romania.
Lungimea colului mi-a fost comunicata de dr. din Ungaria, care mi-a spus ca cerclajul este o interventie acum periculoasa si nu mi-o recomanda.
Marti merg la dr. din Romania si in functie de lungimea colului, vom decide ce e de facut.
Oricum, dr. din Ungaria mi-a spus sa nu stau numai la pat, sa ma mai misc, dar totul cu masura.

ELENACATALIN, distractie placuta la petrecere! Si eu visez deja cu ochii deschisi la momentul botezului Abia astepr sa-i vad pe pitici sanatosi si voinici!

Week-end placut tuturor!

25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

multumesc pt sprijin,mai bine ca a murit ca se chinuia,nu mai aveam ce-i face.
Rayuela-si eu am avut mancarimi de piele,sunt ingrozitoare,de la ficat sunt,eu de asta am si fost operata la 36 saptamani ca aveam niste analize la ficat pana in cer.sa stii ca nimic nu are efect,ma mai calma alcoolul mentolat,dar eu am prins perioada de vara si tot ma lua frigul cand ma ungeam,il puneam pe sot sa ma ia in brate sa ma incalzeasca,asa ca nu-ti recomand acum sa-l folosesti.Rabdare....multa...stiu ca e greu,dar nu ai ce face,o sa treaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

vali79 felicitari pt vestile bune de la aco! Vezi ca si eu am facut eco morfo la Dinu Alexandru: ATENTIE programeaza-te de acum pt toate eco ca e f aglomerat.

Monas si eu la fel-m-au tinut 6z la spital si cand am ajuns acasa ma simteam bine sa pot sa ma ocup de ei. Ma tinea la burta putin cand ma sculam din pat dar nimic insuportabil.

adishor_1975 bine ai revenit impreuna cu printesele Ioana si MAra!!! Am vazut pozele, sunt minunaate! Sunt curioasa cat ti-a zis ca au greutate la ultima eco fata de realitate? Ai laptic? sau dai si completare?

Rayuela , vai saracuta si tu ai mancarimi pe burta? si pe mine ma manca de zici ce-i asta! Si pe picioare.. Se numeste prurit de sarcina. Dr mi-a zis sa ma dau cu o lotiune mentolata cu eucalipt de la farmacie. Da o senzatie de recisorenie si e mai ok.

Am avut parte de persoane dastea sa zica numa ca imi va fi greu..Si sunt persoane si acuma. Mama personala cand vine si sta 2-3h zice ca nu mai poate ca e greu..da eu sed tot timpu. Se gandeste ca imi e si mie greu in loc sa se vaite ea care sta 2h a doua mana??

Noi am facut trei luni pe 6feb, fetele rad si ganguresc. Diferenta de kile se mentine, acum Ilinca are 4200 si Mara 5600, iesim pe vremea asta frumoasa cu carutu cu dady, le place la maxim, dorm si acasa incepe discoteca. Apoi papam si iarasi dormim .Vro ora..Sunt tare fericita ca le culc pe la 22-22.30 si DORM PANA LA 6-7! Cat de tare e sa dormi noapteaa..vis. Pe 19 avem si noi botez, va fi ceva intim doar cu familia-vreo 20pers.

Avem poze noi la semnatura.Kiss!

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

multumesc inca odata pentru gandurile frumoase

bafta viitoarelor mamici, timpul trece repede, ne trezim cu gemenii in brate

Vali79, am vazut ca esti din Galati, cum facem? ai pe cineva in Bucuresti? sa-i dau centurica. da-mi te rog un mesaj PM, eu nu am reusit sa-ti scriu!

Sugubina, multumesc. Sa stii ca astept colacii, i-am cumparat, sunt pe drum spre RO
la mine a fost ok la ultima eco, medicul a estimat corect. pe fetite le hranesc mixt, a venit lapticul, dar nu ajunge sa hranesc doua porumbitze, asa ca facem completare la biberon!
felicitari pt somnul fetelor tale, exceptional... imi dai sperante. acum dorm 3 ore pe nooapte, din mai multe reprize adunate. dar sunt happy

cu drag, Adishor + Ioana&Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dis de dimineata, dragele mele,
Vineri am fost la ecograf. Totul este bine, asa a spus dr., insa eu m-am intors un car de nervi.Dr la care faceam eu deobicei ecografie este plecata si am fost nevoita sa fac ecografia la alta dr., mai lipsita de rabdare, mai expeditiva,,,mai nu stiu cum dar m-am enervat. A masurat ce trebuia pe acolo, bebeii sunt bine, insa nu mi-a aratat nicio poza nimic sa-i vad si eu. In fine, chiar ca nu mai merg la ea. Copilasii mei au cate 1480 grame aporximativ. Mi s-a spus ca este f bine insa eu sper sa ia in greutate cat mai bine si sa fie grasunei la nastere.
Fetelor, habar nu aveam, pana sa citesc la voi, ca mancarimile pe care le am sunt de la sarcina . Ce-i drept nu sunt f accentuate. Initial le aveam pe maini si am crezut ca-s de la faptul ca am schimbat detergentul de vase. Apoi pe burta si pe sani au aparut, si mai nou pe picioare. Dar sunt acceptabile.
Noi am fost plecati la socri, insa pt ca mi-a fost rau ne-am intors aseara. S-a lasat iar cu vome din partea mea...si doar acasa mi-am mai revenit putin dupa ce am dormit si eu un pic mai mult.
Rayuella: vai daca ai sti ca la fiecare pas am intalnit oameni care se grabeau sa ma "compatimeasca" pentru faptul ca vom avea gemeni...cu timpul am invatat sa le dau putin peste nas, si cel mai frecvent le-am mai inchis gurile. Insa sa stii ca am intalnit si oameni care m-au invidiat sau chiar admirat. Acum chiar nu-i mai bag in seama, insa in functie de starea mea de moment, le raspund. Si cel mai important, pe cei care-mi dadeau o stare neplacuta, i-am evitat. Nu am mai discutat cu ei deloc.
Cam atat despre noi, va las si mai intru mai incolo.poate mai trag un pui de somn.


31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Buna, fetelor!
Am si eu o intrebare: centura de care se tot vorbeste se foloseste dupa ce ai trecut de cezariana sau in ultima perioada a sarcinii?
Eu am auzit de la cineva ca este o centura care e bine a fi folosita de proaspetele mamici care au nascut cu cezariana pentru a se retrage uterul sau asa ceva...Eu chiar nu stiu, va rog pe voi sa-mi spuneti.
Si am vazut ca e pe marimi. Deci cand ar trebui sa mi-o achizitionez?

O duminica reusita tuturor!

25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Monas asa e- sa ai gemeni e de invidiat, nu de compatimit. Si foarte bine ca le dai peste nas la astia milosii

mmammarutza e vorba de o centura postnatala, deci se foloseste dupa operatie, tine burta strans, ajuta si la slabit in zona aia cat de cat-se retrage uterul. Eu am luat-o cu 60-70 lei de la tonus elast.

Mamicile-aveti vreun pont pt a creste productia lactata?

fug ca a inceput discoteca..pan la 21.30 cand e baia is de serviciu.Ma latreaza cand una cand alta.

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Fetelor, voi ma faceti sa retraiesc perioada sarcinii si primele luni cu bebeii!

Mamarutza, eu am avut centura de la Tonus elast (Gerda parca se numea modelul) si am folosit-o atat in ultimele luni de sarcina, cat si dupa cezariana.

Adishor, am vazut ei eu pozele, sunt minunate gagalicile tale!

Anuskka, imi pare rau de motan...

Fetele cu mancarimi, am vazut la magazinul DM, la raionul pentru bebe, alaturi de cremele de fundulet, o lotiune sau crema pentru mancarimi in sarcina, chiar asa scria pe ea.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

Sugubina pt cresterea cantitatii de laptic beau ceai de chimen 1l/zi, aproximativ o jumatate de litru de lapte, si o supa sau cioba . La acestea mai adaug fructe intregi sau un pahar de suc, in functie de cum am timp si binenteles multa apa. La mine a avut efect, sper sa mai aiba si incontinuare.

Livia

Mergi la inceput