Bebei cu greutate mica

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Azi o laud si pe pitica mea!

luba aceasta a luat 500g asa ca acum avem 6300g a mancat mai bine zilele acestea...dar eu tare as vrea sa o pun pe nutren macar 100ml pe zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Littlelight
Dar ma oftic ca se intampla tocmai acum cand incepuse sa pape mai bine.



Parca am scris eu asta. Cum papa bine se intampla ceva: muci, dinti, etc. SI noua nu ne mai place mancarea cand ne ies dintii. In plus, nu vrem nici lapte. Deci se poate si mai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

adelamaria eu nu i-am facut de ff mult timp copro (si atunci ca a fost internat in spital) se face cu trimitere de ma dr de familie sau cu plata?
acum nu stiu cate mai sunt suportate de catre stat nici macar pt copii, dar intreb, pt ca zilele astea urmeaza sa merg sa cer un set de analize si am sa-i fac si copro printre altele.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

In septembrie a trebuit sa-i platesc analizele.

M-am intalnit cu o prietena si i-am povestit despre chinul pe care il trag cu Pinky, ca e mica, ca nu mananca, e slaba, bla bla. Mi-a povestit ca ea cand era mica, nu au primit-o la scoala. La 7 ani, arata ca de 5 ani. Mica si slaba. Nu se vedea din banca. A dus-o maica-sa la dr, la unul foarte bun, mai in varsta. A studiat-o. A pus-o sa se dezbrace, sa se imbrace, sa manance, sa se joace, bla bla. I-a zis ca are ceva copilul, dar vrea sa-i faca analiza pt giardia, pana iese la examen. Ei bine, la a 18 analize a iesit giardia. Am ramas traznita. Ce a naibii poate fi sa nu iasa! Se smintisera parintii cu analiza asta. A luat tratament si a inecput sa ia in greutate. Ma gandesc acum, poate nu ar fi rau din cand in cand sa le dam cate o doza de ceva.
Eu ii dau zilnic cate un catel de usturoi crud, amestecat in mancarica. Ii place si nici nu mi-a racit iarna. Doar niste muci din cand in cand. SI este si virmifug.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

hellou,mamicilor de piticuti si pititcute
Vad ca vb de giardia...lui Alex,cel mare i-am facut la analize,de ma stiau cei de la laborator deja.La Synevo se face dintr-o singura proba,luata din 3 locuri diferite,adica din acelasi kk,dar din 3 locuri.Si se face in strat gros,si ies si altfel de crocobauri daca sunt in burtica.A iesit pozitiv de 2 ori,prima oara i-am dat Zentel pastile,avea cam 2 ani,cred.Si ultima i-am facut-o in toamna,testul acela Elysa,i-a iesit pozitiv,i-am dat 5 doze de Zentel siropel,si nu a mancat mai bine decat inainte.
Cu cine sa semene,cand eu,la 6 ani jumate(fiind nascuta in martie),nu am fost primita la scoala,ca ghiozdanul era mai mare decat mine.Si nici la 7 jumate nu au vrut sa ma primeasca,dar mama a insistat,a zis ca nu ma mai tine nicio zi acasa,eu stiam sa scriu si sa citesc de la 4 ani,stiam abecedarul pederost,liniutele,bastonasele si altele le faceam cu ochii inchisi.Asa ca nu au avut incotro si m=-au primit.Si toata copilaria mea am fost in categoria pana,musculita .Chiar si adolescenta am fost aschimodie ,asa ca ce astept sa fie copchiii mei mari cat muntii.
Nici noi nu am mai gasit Nutren,cica se schimba ambalajul.Tipa de la sensiblu -ul unde am intrebat ,mi-a zis ca de dimineata o doamna a luat 14 cutii,ca atatea mai aveau in stoc,ca daca aveau si 20,20 lua.Asa ca mai asteptam putin sa reapara pe piata si sa o trecem pe fetita mica si scumpa si draga ,poate poate si-o da drumul si ea.

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Buna dimineata si La multi ani, doamnelor si domnisoarelor miticute !

si domnisorii de talie mica, sa nu se supere.

Asteptam si noi Nutren-ul ala sa vedem ce branza face. Daca reusim sa-l achizitionam, eu o sa i-l dau noaptea, ca atunci papa cel mai bine laptele si nici nu topaie asa de mult.
Mai, fetelor, eu stiam ca in giardioza, in parazitozele intestinale in general, exista si alte simptome, nu numai greutatea mica si lipsa pofeti de mancare (cearcane, respiratie urat mirositoare dimineata, mancarimi in partea dorsala, diaree de culoare galbuie, apetit crescut pentru lapte, greata, flatulenta/balonare si fatigabilitate (oboseala), lipsa calciu si fier.
Noi nu prea avem nimic din toate astea. Oricum o sa facem si copro. De mai multe ori.
Va si o zi cu primavara macar in suflet.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

am vazut ca au NUTREN pe amazon.com, daca pana la urma nu il gasesc il CPMAND de acolo, daca se mai prinde careva poate facem o comanda mai mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Anca, am vazut ca pe amazon au numai Nutren doze, nu si lapte praf.
Ai gasit tu altceva?

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Mai, nici fiica-mea n-are alte simptome de paraziti intestinali. Are cearcane, dar asta e si din cauza ca e slabuta, zic eu. In ultima vreme e f. constipata, dar asta si din cauza ca nu vrea sa faca si se tine. Altceva n-are si nici n-a avut vreodata. Insa...ce sa zic?...Or fi si cazuri fara simptome. Mie mi-e foarte greu sa cred ca genul asta de refuz absolut al alimentatiei la copii atat de mici e fara nicio cauza fizica....Habar n-am, o fi ceva ce inca nu s-a descoperit, nu stiu!...
Ma gandeam sa centralizam cumva informatiile despre pediatri buni si pe care i-am recomanda si altor mamici in aceeasi situatie...
Eu de exemplu, stiu de dr. Ana Culcer, de dr. Sambotean si de dr. Stanciu. Personal, o recomand si pe dr. Momarla (medicover) - pentru ca experienta mea cu ea a fost f. buna si pentru ca isi da interesul sa gaseasca explicatii, solutii.
Nu stiu, mie mi-ar fi folosit sa gasesc o lista cu posibile sfaturi utile, dr. recomandati, idei pentru genul asta de probleme...Poate ajuta si pe altcineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

A, si cu tratamentele naturiste pt viermisori/giardia - eu cred ca functioneaza, dar fiica-mea nu se apropie de usturoi! Ceapa - f.f. rar si putin...Si atunci? Ce sa fac?...Am inceput sa-i dau Helmiflores - e din plante si se da si preventiv. Oricum, nici pe asta nu prea vrea sa-l ia, ceea ce la ea e ciudat pentru ca n-am probleme cu luatul medicamentelor de obicei...Sa vedem...

Mergi la inceput