Bebei cu greutate mica

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Alex@Sara, fantastic! :) Cum ai ghicit? Ei, banuiesc ca nu era f. dificil, avand in vedere asocierea Medlife-pediatra celebra, dar totusi...Repet, nu vreau sa comentez. Nu mi-am putut face o parere corecta in cele 10 minute despre competentele profesionale, dar nu mi-a placut deloc senzatia de "banda-rulanta". Si gata, ma opresc pentru ca n-as vrea sa fiu nedreapta. Sunt convinsa ca exista cunostintele necesare in pediatrie/puericultura, insa mie nu mi-a placut abordarea "la comun". Nu c-as fi eu vreo speciala, dar na...oi fi eu pretentioasa, ce sa zic?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Adela,...oaauu,m-ai dat pe spate cu consultatia de 10 minute la madam Marcu.Acum 5 ani,era maxim 3 minute in care iti turuia de ameteai,ieseai mai zabauca decat ai intrat,nicidecum lamurita.Are la cunostinte de pediatrie/puericultura...de te indoaie...un rahat.....s-a plafonat si cramponat in ideile ei,si gata.....trimite automat la n analize si investigatii,in mare parte degeaba,dar nah,e bisnisul ei,trebe sa iasa banul.
Daca vrei,iti recomand un pediatru super,nici el nu prea sta la discutii cu tine,dar daca ai nelamuriri iti explica,si e the best diagnostician,si un dr de nota 20.Noi facem "naveta" din Voluntari in Berceni si am mai zis-o,as merge si la zeci chiar sute de km pt el .E vb de Stanciu Adrian.Partea nasoala e ca trebuie sa ai nervi de otel sa reusesti sa te programezi la el,dar pt cazuri neasteptate,te baga pe listele de urgente,in aceeasi zi.Noi azi am fost la el,cu ultimile analize,avem tratament din nou,sper ca sa scapam acum de pneumococul din nasuc,cauza racelilor d-soarei.Raceli care u tinut-o in loc,noroc ca nu a slabit deloc,nici chiar cand a avut pneumonie-traiasca

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Alex@Sara, multumesc de oferta! Am auzit de dr Stanciu, o vreme chiar am incercat sa ajung la el...Intre timp insa sunt foarte multumita de pediatra pe care am gasit-o la Medicover - Dr. Momarla. Nu stiu, a avut multa rabdare, ne-a sucit pe toate partile, ne-a dat trimiteri la tot felul de analize, ne-a spus din experienta proprie, mi-a mai linistit gandurile negre...Am mers pe mana ei vreo 2 ani si vad ca fata a fost ok...S-au adeverit multe din cate mi-a zis...A, si la psiholog m-a trimis ...Doar-doar ma calmez...
Incercarea pe care am facut-o la Medlife am facut-o pentru ca uneori am senzatia ca ma plafonez, ca prea ma resemnez, ca prea accept situatia...si mi-e teama ca nu cumva sa gresesc...sa ignor vreun simptom de ceva doar pt ca zic ca "äsa e ea (copilul)"...Dar sincer, m-am lecuit A, si 10 minute am zis si eu asa...Si eram 3 mamici cu 3 copii in acelasi timp in cabinet (plus dr., plus asistenta, plus telefonul doctoritei )...Deci media/pacient e cam tot pe la 3 minute
Ma feresc sa judec profesional pentru ca n-am cum, am mai zis...Sunt convinsa ca realizari are...Insa nu ne-am potrivit cu ea...Poate in alt context...cine stie?...
Ca o informatie (poate) utila - ultima data a ramas stabilit cu dr. ca nu mai are ce teste sa-i faca Ilanei, decat un test pt fibroza chistica. Asta se face usor - am inteles ca se pune ca o bratara pe mana si astepti sa transpire mana copilului sub bratara ...Doar ca te "ïnternezi" la Spitalul Emilia Irza sau cam asa ceva, cateva ore...Mie imi repugna orice are legatura cu ideea de spital de stat, dar dr. zicea ca-i civilizat si dureaza oricum f putin.
A facut cineva testul asta? Stiti mai multe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

A, sa nu va apucati sa cititi pe net de fibroza chistica acum!! Mai ales daca sunteti mai impresionabile si intrati repede la idei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Citat:
citat din mesajul lui adelamaria

A, sa nu va apucati sa cititi pe net de fibroza chistica acum!! Mai ales daca sunteti mai impresionabile si intrati repede la idei ...

Ade, mami de Ilana
http://www.ilanaandreea.blogspot.com/



Exact asta am vrut si eu sa va spun, avem si noi aici pe DC un baietel cu fibroza chistica, e vorb ade bavid al Leditiei,cred ca a scris la inceputul subiectului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Eiii, Adela,

Io am citit deja demult, in urma unui raspuns de pe la primele pagini ale subiectului . Noroc ca maimu a mea n-a avut treaba cu racelile, ca o luam razna de-atunci. o sa radeti, dar m-am apucat s-o pup pe fiecare centimetru patrat de piele, ca sa vad daca e sarata sau nu (nu ca pana atunci n-o pupasem). Si asta n-a fost tot...dar nu mai spun c-o sa ziceti c-am luat-o razna.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Ce fac bebeii micuti? Papa mai bine? Maimu a mea se pare ca iar vrea sa intre in greva foamei . Azi a luat numai doua-trei lingurite de piure de fructe si cateva lingurite din legume cu carnita. Banuiesc ca ar fi papat mai mult, dar cred ca o derajeaza contactul cu lingurita. I-am dat lapte pe care l-a baut fara probleme. Fetelor care aveti copii cu dintisori, asa au facut si ai vostri inaintea eruptiei? Eu simt din ce in ce mai bine la deget incisivii inferiori (bine, atat cat pot eu s-o masez pe gingii, c-o derajeaza tare), dar parca nu mai ies odata. Asa de greu cresc sau am inceput eu sa fiu obsedata de aparitia lor?
Inca nu-mi fac probleme, ca accepta laptele in schimbul solidelor. Dar ma oftic ca se intampla tocmai acum cand incepuse sa pape mai bine.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Littlelight eu pot sa-ti spun ca al meu a fost un mancacios. Dar de pe la 1,2 luni am inceput sa avem probl cu mancarea. Refuza aproape tot cei dai. Cu mare chin reusesc sa-i dau cateva linguri de mancare. ar bea numai lapte si suntem destul de marisori . Refuza categoric fructele si sucul de fructe (care inainte il savura cu multa placere), legume crude nu consuma deloc , branzica numai daca o ascund bn prin banana si iaurt+ biscuite....si multe alte chestii
Dar are si zile cand mananca ff bn si chiar cere el, dar astea sunt raritati. Am pus-o mereu pe seama dintilor, noua primul aparand la 1 an.
Asa ca trebuie sa ne inarmama cu multa rabdare pana le cresc toti dinti si le trece disconfortul din gurita, apoi sa constatam daca sunt mofturosi sau nu.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Ai dreptate, Sorina, dar parca e prea de tot ca, atunci cand lucrurile par sa mearga bine, sa se mai intample cate una de-asta care sa te dea peste cap. Pe tine, ca parinte. Ca astia mici, cel putin a mea, n-au nici o treaba, sunt veseli, saltareti si bine-merci. Desi se zice ca e mai bine daca ies dintisorii mai tarziu, eu cred ca asta ne cam trage inapoi. A mea nu vrea sa rontaie nimic: nici bucatele de fructe, nici cojite de paine, nici morcovi, iar de jucariile pentru dentitie nici pomeneala. Poate daca ar face-o, ar mai calma-o putin, ma gandesc.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Personal, cred ca e important ca pentru astfel de copii (ca ai nostri) sa se repete macar din cand in cand coproparazitologicul. Eu urasc analiza asta! O urasc! Mereu mi-a iesit negativa. Testul de sange ELISA pentru giardia, la fel - negativ! Si totusi, de ce dupa 3 doze de Zentel, Nana a reinceput sa manance cat de cat??....
Habar n-am. Giardia se ia f. usor si imunitatea organismului apare pe la 10-12-14 ani. Adultii pot fi purtatori fara niciun simptom.
Nu stiu, zic si eu...mai faceti cate-un copro din cand in cand...Stiu ca e bataie de cap cu 3 probe in 3 zile diferite (parca si c-o zi de pauza intre ele), dar na...

Mergi la inceput