Bebei cu greutate mica

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrilici


ai incercat sa ii dai sa pape afara?sau in timp ce papa sa aiba ceva care sa-i distraga atentia si sa uite ca manaca?a mea de exemplu scrie in timpul mesei sau asculta toate minunatiile pe care i le povestesc eu.
sanatate multa si pofta buna lui bebe!


Multumim pentru urari. Asemenea si voua. Da. A mancat si afara cat timpul a fost mai cald. De fapt noi am inceput diversificarea asta-vara, cand stateam mult timp pe-afara. Acum ii dau sa manance in patut la ea (de scaunul de masa s-a plictisit), mai cu jucarele, mai cu alergat pe-acolo, a inceput sa pape putin mai bine. O sa vad saptamana viitoare la vaccinul de 1 an ce inaltime si greutate are. Si am mai descoperit ceva. Am fost in situatia sa-i dau mancarica de la borcanel. A halit un borcan de 200gr imediat. M-am uitat pe eticheta si n-am vazut alte ingrediente fata de cele pe care le folosesc si eu. Cu o exceptie: avea sare. Deci cred ca e vorba si de asta. O sa vad daca mananca mai bine peste vreo 2 saptamani cand incep sa-i pun si eu putina.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Am fost la dr. Am fost la un medic endocrinolog pediatru cu competenta in auxologie (crestere si dezvolatarea copiilor) - dr Antonela Burlacu. Am gasit-o la Mediclass.
am fost cu tot dosarul de analize, tot ce am avut despre ea. A interesat-o foarte tare sa stie cat a crescut in greutate si in inaltime de-a lungul lunilor. a consultat-o. Am dezbracat-o si s-a uitat la tot. I-a controlat si tiroida, a asculatat-o la inima si plamani, s-a uitat la pielea ei, la tatici, la pasarica, in cerul gurii, urechi, etc. Nimic nu a ramas necontrolat.
Ca o paranteza trebuie sa spun ca Pinky a facut pisi in secunda 2 dupa ce i-am dat jos pampersul.
Concluzia ei - nu da semne de nanism.
Mi-a aratat curbele inaltimii, greutatii, perimetrului cranian.(a masurat-o si cantarit-o). Mi-a zis ca se inscrie la percentila 10-15, si dupa ultima masuratoare a ajuns la percentila 25. I-am zis ca nu prea inteleg eu cum vine treaba cu percentilele astea. Mi-a zis ca nu trebuie sa fie in percentila 3 (nanism) sau 97 (gigantism). Exemplu, eu la 1.72cm, sunt in percentila 95. Curbele ei, nu prea seamana cu cele de pe siteul respectiv, decat intr-o anumita masura.
Foarte important! Pana la 22-24 de luni, mai au inca hormoni de la mama, de abia de atunci incolo, isi vor produce singuri hormonii. Mai exact, de abia atunci, se va vedea exact pe ce percentila merge. Desi, a mea, pare ca si-a gasit un anumit culoar, se poate schimba.
A spus ca este inca devreme, dar nu strica sa o vada la 3 luni. Data viitoare cand ma duc, imi va da o trimitere ca sa-i fac o radiografie la manute, pt a vedea varsta biologica. Ar mai fi niste analize de sange, dar nu acum.
Va recomand sa va duceti la dr asta. Este foarte draguta, tipicara si raspunde la toate intrebarile. Am vazut-o la Tv, la o emisiune despre nanism si gigantism.
Am ramas surprinsa ca a masurat-o si mi-a spus ca are 75cm. In ianurie, pe 8 aveam 73,4cm. Dupa an, trebuie sa creasca cam 1 cm pe luna. Sunt curioasa ce va gasi pediatra. Fata s-a nascut cu 48cm. Si pana la 75, a crescut ceva, nu gluma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

dankutza unde se afla cabinetul si cat costa consultatia? Trebuie programare? Un nr de contact? M-ar interesa si pe mn pt un consult general, mai ales ca noi suntem ff inalti pt vasta noastra si s-a nascut prematur cu 46cm.
Sanatate multa va doresc

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Dr Antonela Burlacu
Medic Primar Endocrinologie
Endocrinologie Adulti si Pediatrica
Competenta Auxologie (cresterea si dezvoltarea copiilor)
Competenta Osteoporoza
Competenta Ecografie endocrina


Mediclass - Centrul Medical Cotroceni
Str. Sf. Elefterie nr. 47-49, sector 5, Bucuresti
Tel: 021-412 01 28; 021-412 01 29
http://www.mediclass.ro/

Am sunat inainte cu 2 saptamani la unul dintre nr de mai sus.
Consulatia a costat 105 lei.
Cabinetul se afla pe langa biserica Elefterie. Biserica asta e in fata la Opera. O iei pe strada cu biserica, treci de biserica aia din mijlocul drumului, si ajungi la un magazin NIC. Se afla in aceeasi cladire cu magazinul Nic, dar pe o alta latura. Eu m-am ratacit si am sunat. I-am spus pe unde sunt si m-au ghidat receptionistele.

Neaparat sa ai la tine masuratorile facute de la nastere si pana acum (greutate, ianltime, perimetru cranian) pentru ai face curba de crestere si as trage niste concluzii.

Multa sanatate puiului tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Ancuta, in afara de faptul ca a masurat-o din cap pana in picioare si ti-a explicat ce-i cu percentilele alea, ce alte recomandari ti-a facut - un anume regim alimentar, anumite suplimente? Radiografia la varsta asa mica este imperios necesara?




Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Nu mi-a dat nici un medicament, nici un supliment. Fetita mea ia momentan Vigantol 2 picaturi pe zi si o pastila de calciu Osteocynestine (parca?) la 2 zile - pt ai iesi dintii.
Doctorita nu vrea sa se arunce la medicamente si analize/investigatii pana nu face 22-24 luni. Vrea sa vada cum se va descurca ea cu proprii hormoni, dupa ce isi termina rezerva de la mine.
SIngurul lucru pe care am putea sa-l facem, ar fi aceea radiografie la manuta stanga ca sa-i vada varsta biologica. Nu este neaparat necesara.
Dupa masuratorile ei,fata ar avea 75 cm la 14 luni. Pai, asta ar insemna ca a acrescut 27cm d ela nastere, ceea ce e super bine. Sunt copii nascuti cu 3500g care acum au 75cm.
M-a intrebat ce papa si i-am spus. AI vazut ca am scris intr-un mesaj anterior. Mi-a subliniat si ea sa-i dau natural, bio daca se poate si sa o diversific ca sa pape de toate.
Din ce am inteles vrea sa o vada o data la 3 luni si dupa 2 ani, sa intervina, dar numai daca e nevoie si daca vede ca ceva e neregula.
Sa stii ca eu m-am linistit tare dupa ce am fost la ea. Am controlat-o din mai multe puncte de vedere. Toti imi spun ca este ok. Este mai micuta ea, dar nu pare a fi ceva neinregula cu ea.
A fost foarte screeningul neonatal pe care i l-am facut la 72 de ore de la nastere. Astfel, ea a vazut exact valorile de imediat dupa nastere, mai ales ca erau niste dozaje hormale. pt stabilirea unor defecte metabolice si endocrine.
Poate nu ar strica sa duci buburuza la un endocrinolog. Mie, cei de la kineto mi-au recomandat sa o duc la endocrinolog. Asta mai mult de gura mea, pt ca ei imi spun ca fata e bine si e sanatoasa. Dar la insistentele mele, mi-a zis ac eventual sa o vada un endocrinolog, ca ar fi cele mai in masura sa trateze o tulburare de crestere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

sera buna,

cat am cautat un astfel de subiect, ma bucur mult ca exista si ca existati(nu ca avetii bb-ii miticuti si unii cu probleme)

sunt si eu mamica unui cavaler de 7 ani nascut la 34-35s cu 2700g si 47 cm, el e ok m-a chinuit pana a crescut dar acu e sanatos are 30kg si 128cm, la un an avea 9kg!

Nu despre el vreau eu sa vb ci despre fetita care s-a nascut la 36s si 5 zile cu 2600g si 47cm, acum are 6 luni s 6100g,si 68cm dupa vaccinul de 2 luni si-a incetinit ritmul de crestere, daca in prima luna a luat 1kg si in a doua 800g din a treia a lut doar 500g asa ca sf celei de a treia luna nu avea mai mult de 4700g, iar in urmatoarele 3 luni a luat in medie 400g!

In dec am descoperit-o cu o infectie urinara cu klebsilea si anemie, am luat tratament pt infectie si in paralele fe, vit C, polivital, vigantol, si protectis!

Ultimile trei analize la urina au iesit negative, paraziti nu are, intoleranta la proteina din laptele de vaca nu are, alte infectii nu are...e slabuta fff activa, se rostogoleste in poate partile sta pe fundulet nesprijinta pt scurt timp vrea direct in picioare...doarme linistita 12-14 ore noaptea si peste zi mai are inca 3 reprize de somn care variaza de la 30 min la 3 ore, mergem la kineto de 4 ori pe saptamana, am fost la homeopat si din martie incepem tratamentul,(baietelul la 2 ani jumatate a luat tratam homeopat si icepand cu acel moment a mers pe o curba ascendenta din toate pct de vedere...o sa povestesc mai mult cu alata ocazie), nu e ff mancacioasa, am alaptat-o pana la 4 luni cand in urma unei intervetii chirurgicale la mine am renuntat sau nu m-a mai vrut ea sa zic asa.

De mancat, suntem pe Milumil, am inceput diversificarea la 5 luni, si in mod normal (pt ca acum e suparata pe lingurita si orice alt aliment in afara de lapte)eram cam la porti de 120-140g de piure de fructe, de legume cu carnita de vita, si cereale cu lapte facute ca o budincuta la consistenta si 2-3 bine cu LP in medie de 150ml

Nu mananca cu pofta, deschide gurita ff greu(cu exceptia cerealelor cu lapte) intr-un cuv e un chin...

Despre disperare, cred ca stiti fff bine prin ce trec si ma gandesc sincer oare ce investigatii sa mai cer!

Am mai auzit de tratam cu b complex si tonotil n si o sa intreb medicul...noi mergem la medlife!

PS acum am lasat-o in pace cu dive i-am dar laptic vreo doua zile ca sa mai uite de lingurita si o incerc sa reiau incet incet diversificarea..........




am scris cam mult...sper sa aveti rabdare sa cititi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

anca_vlad, v-ati nascut cu exact aceleasi dimensiuni ca si noi, numai ca voi ati luat foarte bine in greutate. Fiica-mea avea la 9 luni 6 kg. Oricum nu e cazul sa te grabesti prea tare cu diversificarea, las-o in ritmul ei. La fel si cu "antrenamentele" fizice. Cu medicamentele alea pentru partea de neurologie nu stiu ce sa-ti zic, la noi n-a fost cazul.

Ancuta, cu proxima ocazie cu care ajung in Bucuresti la parintii mei, am sa merg cu ea la endocrinologul care ma supravegheaza si pe mine (care, la randul ei, este mamica de fetita tot micuta nascuta) sa vedem ce-mi spune. Acum, cred ca la partea cu inaltimea/greutatea, conteaza foste mult si materialul genetic - spui ca voi sunteti inalti. Eu, de ex. am 1,57cm, iar sotul meu are 1,73cm. Asa ca maimu mica n-are cum sa fie prea inalta. In copilarie si eu si sotul meu am fost somalezi . Proportii am luat de curand, eu din cauza diverselor tratamente (in special cel preoperator pt tiroida unde am pus 26 kg pe care nu reusesc nicicum sa le dau jos, mai mult decat in sarcina unde n-am luat decat 9kg de care am scapat intr-o saptamana), iar sotul meu din cauza programului haotic.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

multumesc mult de apreciere!

Mie mi se pare slabutica si ff subtirica ma tot gandesc daca i-am facut toate investigatiile sa nu fie vreo suferinta undeva si sa nu o fi vazut nici un medic!

la kineto am spus sa incercam poate poate ajuta, tonotil nu ii dau decat daca medicul considera ca e necesar....neuromotor e peste varsta ei dezvoltata si asa a fost de la inceput, caputul si-l tinea bine la 3s!

Oricum o sa mai cer parearea unui medic si o sa vedem dupa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

ce stiti de NUTREN de la NESTLE, cica e un produs recomandat copiilor cu greutate mica, daca a folosit cineva poate ne ajuta cu mai multe informatii!

Anca

Mergi la inceput