Bebei cu greutate mica

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

ca sa scapati de muci mai repede si noaptea sa poate respira si sa se odihneasca ii poti pune in patut, cat mai aproape de nasuc o batista, prospo, clatit in apa fierbinte, stors bine bine si puse 2-3 picaturi de ulei de eucalipt(nu mai mult ca este foarte puternic mirosul).Noi asa am scapat de muci dupa 1 luna intreaga(sept. anul trecut), nu i se mai infunda nasul si ziua faceam aromaterapie. Tot inainte de culcare ii dadeam si cu putin pulmex baby...sanatate multa!!!
Daca ii ies si dintisorii sa stii ca starea aceasta va mai persista...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Mariana, multumim frumos pentru sfaturi si urari. Azi vad ca n-a mai prea avut mucisori, deci ne-a cam trecut. Ce-am avut noi, a fost o viroza, fara legatura cu eruptia dentara (stiu sigur, pentru ca am fost la medic si, in plus, de la pitica am luat-o intai eu, apoi si sotul meu). Foarte bun pentru caile respiratorii este si Prospanul (ajuta si la tuse si in infectii ale aparatului respirator). Pe noi asta ne-a salvat de 2 ori, datorita lui secretiile n-au ajuns si in alte parti. In plus este pe baza de plante, deci nu solicita prea mult ficatul in metabolizare.
Sanatate tuturor !

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Si eu mananc bataie de fiecare data cand aspir muci. Citind ce a spus Mariana, mi-am adus aminte ca i-am cumparat o crema fara carmol cu care o dadeam pe pieptut, dar nu cred ca a facut mare branza cu ea. Pana nu am bagat antibioticul, nu s-a putut. AM incercat sa-l evit, dar cand Pinky a inceput sa respire ca un tbc-ist, nu am mai avut de ales. Avea respiratia ... incarcata. Se auzea cum haraie pe plamani.


Eu i-am facut o cura de Helmiflores si urmeaza pe 23 sa incep cea de- a doua si ultima cura. Pinky a luat in greutate in ultimul timp. Nu stiu cat, ca nu am cantar si prietena la care ma duceam, a avut baietelul cu rotavirus si atunci, normal, ii ocolesc. O sa ma duc la dr luna viitoare pt ca vreau sa facem un bilant de 18 luni. Sunt curioasa ce inaltime si greutate are. Incep sa cred ca ceva-ceva avea. Nu foarte serios, dar era ceva! O banuiesc de niste giardia. Nepotelul meu a avut rare chisturi de giardia in cacatel si ii da masa giardinocid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Dankutza,
Chiar ma intrebam cum a mers cu Helmiflores. Cred c-o sa-i dau si eu.
Am fost saptamana trecuta (vineri) la pediatru si am uitat s-o intreb (am intrebat-o alte chestii pana s-a plictisit maimu si au inceput figurile). Noi am scapat de muci. Oricum m-am convins inca o data ca un pediatru in varsta, dar care isi completeaza tot timpul cunostintele cu cele mai noi informatii din domeniu, este de preferat unuia mai tanar. A vazut si dansa analizele facute in martie (le vazusera doar dr de familie, un pediatru din spitalul judetean si cel de la Bucuresti).A spus ca sta foarte bine, i-a verificat reflexe , tonus muscular, inima, plamani, fontanela, etc. A masurat-o si cantarit-o (avea 74 cm si 7,300 kg - deci, chiar daca a fost racita si nu prea a papat, a crescut putin si in greutate). Ne-a dat in schimb o veste naspa, pe care o intuiam si eu: are gura umflata si stau sa erupa mai multi dinti si vreo 2 masele . Se pare ca si gingia e mai tare putin si de aceea ies mai greu.

In alta ordine de idei, cum merge tratmentul pentru bebe2? Sper ca bine si astept o veste buna cat mai curand .

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Am uitat ce varsta are printesa ta. Un an si 3 sau 4 luni?
Ce lapte bea? Nutren? Eu am mers pe combinatie de Topfer ci Nutren cateva luni. A luat in greutate. Ma gandesc sa o trec pe Nutren exclusiv, timp de 3 luni sa vedem ce branza o sa fac.
Eu, o sa ajung la pedi, in jur de 10-12 iunie pentru un bilant de 18 luni. Am cantarit-o pe un cantar electronic de adult si arata ca ar avea 8,5 kg. A mai crescut si in inaltime. O vad eu. Parca s-a mai lungit. Estimez 77-78 cm. Acum 3 luni, avea 75cm. M-am obisnuit cu ideea ca v-a fi adultul minion. Nu-i bai! Dar, vrea sa ajunga la cel putin 1,5m inaltime. Ca femeie, o sa-i comvina ca e slaba si ca poate manca orice fara sa se ingrase. Zic si eu ....
Si la noi, luna mai a fost de zile mari cu dintisorii. 3 masele si un dinte. Iti dai seama ce maraiala si nemancare mi-a tras. Pana se umple gurita, suferim. Da-o cu un gel, ceva de ros, desi au o stare de nervozitate de numa.

AM facut inseminarea si astept sa vad 2 linii peste o saptamana - o saptamana jumate.
Si Cezara este tot rezulatul unei inseminari.

Parerea mea sa-i dai Helmiflores. Merge si pe preventie. E facut din zorele, asa ca nu are ce sa-i faca rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Dankutza, maimu are 1 an si putin peste 3 luni. De la 1 an bea Milumil junior, ca n-am gasit Nutren aici in farmacii. O las in pace cu mancatul, pentru ca mi-a povestit dr pediatru ca sun din ce in ce mai multi copii de varsta foarte mica, care trebuie sa tina deja regim alimentar . Acum suntem la jumatatea unei sticlute de Pikovit IQ, dar nu avem nici o imbunatatire. O sa-i dau si Helmiflores, iar apoi nu mai intervin decat daca apar (Doamne fereste!) probleme de sanatate. Cred ca stresul asta al meu cu mancatul mai tare o zapaceste. E sanatoasa, are energie, merge singura foarte bine, vrea chiar sa alerge, danseaza (n-a invatat-o nimeni), a inceput sa-si manifeste categoric personalitatea, deci mananca exact cat are nevoie.

Aaaa...uitasem sa ne laudam : de cateva zile am ajuns la performanta de a linge un biscuit si chiar de a ciupi putin din el . Speram sa trecem si la alte alimente in curand.

PS. Tinem pumnii pentru doua liniute .



Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Am inceput sa intru iar in trepidatii. Maimu mananca din ce in ce mai putina mancare solida . Credeam ca dupa o cura cu vitamine, s-ar putea schimba ceva. Dar parca e mai rau. Ieri le-am terminat si rezultat 0. Deocamdata nu refuza laptele. Tind sa cred ca e de la dinti, care apar unul dupa altul. Poate si de la caldura. Dar nu pot sa nu ma intreb de ce alti copii mananca totusi, chiar si in aceste conditii.
Am incercat si autodiversificarea, a pus-o si cu noi la masa. Nimic. Nici un semn ca ar fi interesata sa bage ceva in gura.
Dankutza, voi cum stati?

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Au si perioade din astea cand traisec, parca, cu aer. Am avut si noi din astea. Innebunisem! Nu mai stiam ce sa mai fac! Din fericire, a venit bona si a dat-o pe brazda. Stii, ca daca intru eu in camera cand papa cu bona, nu mai vrea si ii face automat mutre si ei? Smechera mare!
Noi nu mai mancam demult in scaunul de masa. Este doar de decor. Ea se plimba prin sufragerie si noi cu manacrea dupa ea. Stiu! E tragic! Dar altfel nu mananca. Adica, ea isi vede de treaba si noi la fel. Alteori, ii pun in brate cutia cu jucarii. Ea scormone acolo si eu ii indes lingurita pe gat.
Ii mai dau intre mese pufi, biscuiti, covrigei, orice ar face-o pe ea sa creada ca e independenta. O pun pe masinuta cu o jumatate de banana in mana. ea claxoneaza si papa in acelasi timp.
Din experienta iti spun, ca au si momente de nemancare. momente care pot dura si 2 saptamani. Ne dispera pe noi, dra nu avem ce face.
Incerca sa rogi pe cineva sa-i dea papa si nu tu.
Dintii ii chinuie tare pe cei mici. DIn pacate, printesa ta, are o explozie de dintisori si sufera din cauza asta. Stii ce am facut eu? I-am pasat mancarea si am facut-o mai lichida bine. M-am gandit, ca eu daca imi scot o masea, manac ca de obicei, sau o dau pe ciorbe si piureuri slabe? Si a functionat. Incerca sa-i faci manacre pasata bine si o sa vezi ca o sa pape. O dor tare gingiutele, saracuta.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

De doua zile refuza mancarea la lingurita (si piureul de legume cu carnita, si iaurtul cu branza de vaci, si orice incerc sa-i dau asa). Azi o sa-i pun supa la biberon sa vad daca o vrea asa. Daca nu, ramanem iar pe lapte (cu sau fara cereale la bibe) o perioada. Tocmai cand ma bucuram ca a inceput sa duca si ea la gura cate un biscuit (doar il linge si apoi il arunca).

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

E clar! E din cauza dintilor. Lasa ca o sa treaca. Dai numai laptic, daca asta vrea. Macar papa ceva. DAr mai bine cu ceva cereale ca sa-i tina mai bine. Incerca sa-i dai cate un varf de banana in manuta, poate il papa singurica.
Multa sanatate!

Mergi la inceput