Bebei cu greutate mica

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Dankutza, felicitari pentru primul pas din primii pasi !

Nu am citit chiar tot la acest subiect dar, chiar si asa, pot spune ca te admir pentru perseverenta si atentia ta, am fost impresionata de grija pe care o ai pentru a oferi o alimentatie cat mai diversificata puiului tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Cu intarziere, Hristos a inviat! Un fericit in continuare tuturor!

Dankutza,
Daca se face din prima antigenul giardia (care este foarte sigur), nu mai e nevoie de multe probe de coproparazitologic. Cel putin asta mi s-a spus mie. Apoi mi-a mai spus cineva de la un laborator ca probele pentru copro se recolteaza la interval de o saptamana, in numar de 3, pentru ca rezultatul sa fie cel corect.
Am sa intreb medicul daca e ok sa-i administrez si eu Helmiflores.


Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Dankutza,

Ce mai faceti? V-ati mai revenit?
Ati inceput tratamentul cu Helmiflores? Spuneau astazi in parc vreo 2 mamici, care au dat produsul asta copilasilor, ca da si pofat de mancare. Mai sapand pe net, am vazut ca in timpul tratamentului, n-are trebui date dulciuri (aici intra oare si cerealele care au ceva zahar in ele?) si nici lapte sau derivate. Asa este? Ai ceva mai multe informatii din experienta celor care au spus ca l-au folosit? Maimu a cam inceput sa intre si ea in greva foamei. O fi de la dinti (in 3 saptamani i-au iesit 2 si ii vad si pe ceilalti 2 de sus), n-o fi... nu mai stiu. Nu mai vrea piureul de fructe, iaurtul cu branzica proaspata de vreo 2 zile l-a cam injumatatit ca si cantitate, nici nu mai stiu ce sa-i mai dau/fac.
N-am ajuns la pediatru sa intreb de Helmiflores .




Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Littlelight scuze ca nu am mai intrat pe aici, dar am avut un deces in familie.
AM inceput sa-i dau Helmiflores de pe data de 4 mai. Scrie pe prospect sa-i dau timp de 10 zile de 3 ori pe zi, cate 10 picaturi cu un pic de apa. Apoi pauza 10 zile si repetir.
Am tot studiat pamperselul si nu vad nimic suspect. Acum, nu stiu daca bona vede bine ca i-am spus si ei sa faca acelasi lucru.
Ce am observat eu? Inainte de tratament, am observat ca ii mirosea un pic gurita. Cam de vreo luna. Eu m-am gandit ca asta nu e bine. DUpa prima zi, nu-i mai mirosea deloc respiratia. Nici macar suzi nu mai miroase. Cred ca ceva tot avea...
Si-a mai revenit cu mancatul, pt ca s-a terminat vacanta si s-a intors bona. Cu asta nu-i merge. Numai pe mine ma smechereste. SI pe mama. DAR azi a avut o zi proasta la mancare. Motivul principal este o masea, care tocamai ce a spart. Cert este ca pana ii vor iesi toti dintii, o sa-mi iasa mie peri albi. Are gingiutele umflate si normal ca nici nu poate mesteca cum trebuie.
In plus am tras-o cu raceala, de numa. Ii coborase la plamani. A facut o bronsiolita. Cert este ca am intrta pe antibiotoc. Am scapat de el intre timp.
Eu nu am citit nimic pe net depre Helmiflores. Am citit prospectul de la producator. Pai daca ala nu puncteaza restrictia anumitor chestii, de ce as face-o.
Asta ar insemna sa o tai de pe lista cu cereale (pai aia nici atat nu s-ar mai atinge de lapte), biscuiti (din cand in cand in dau biscuiti cu iaurt sau suc de portocale), orez cu lapte, etc.
Mi se pare ca Pinky s-a mai ingreunat un pic. Urmeaza sa ma autoinvit la cineva acasa sa o cantaresc. Sunt curioasa si eu cat are. Ultima oara avea 8 fix.
Fetita ta este in greva foamei din cauza dintilor. Eu, am reusit deunazi s am musc un pic de limba. Stii ce stresant e? Deapai 2 dinti care csrc in continuare si inca 2 care sparg gingiuta. E normal sa fie asa. Stii ce am facut eu? M-am intors la mancare pasata pentru cateva zile, pana a pleznit gingiuta. Are gingiutele umflate pt 4 masulete, sus si jos. Deci cand papa, calca gingiuta dureroasa pe gingiuta dureroase. CUm am bagat piciorul (brown) si am facut mancrea mai lichida, sa vezi ce papa Pinky. Trebuia doar sa inghita.
Poate fetita ta vrea sa incerce si alte gusturi. Am onbesrvat ca lasa mancarea mea pe locul 3. Pe primul loc e mancarea bonei, apoi a mamei. De ce? Pt ca ele nu fac leguma bolnave aburite, ci ii fac ciorbite cu cranita/legume, supe cu galusti, ardei umplut. Adica, mancarea are gust, nu ca a mea. Zic si eu...

Eu i-am dat Helmiflores fara sa intreb dr-ul. AM vazut ca se da si perventiv si atunci m-am gandit sa-i dau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Dankutza, condoleante si sa-ti dea Dumnezeu putere sa treci peste. Multa sanatate lui Pinky.

Maimu papa pasat, nici vorba de bucatele, mi le scuipa imediat .
Gurita nu-i miroase, nu i-a mirosit niciodata. Nici alte semne de paraziti n-a avut.
Si eu fac ciorbite cu carnita/ficatel, groase, pe care i le pasez. Ieri am facut ciorbita de pui a la grec (o reteta mai dietetica, cu foarte putina lamaie -ca nu-i plac ciorbele acre- si carne de pui neafumata) si a papat binisor. Azi vreau sa-i pun si putina painica in ea sa vad daca papa. Problema mea e ca ea nu mai duce nimic la gura de aproape 6 luni (am incercat si pana atunci cu bucati de morcov crud si mar si n-a vrut). Am incercat sa-i dau coaja de paine, covrigi d-aia buni rau, biscuiti, pufuleti, morcovi, mar, jucarii pentru dentitie, intr-un cuvant ceva de ros potrivit pentru ea. La inceput nici nu le atingea cu mana. Acum am avansat. Le ia, le studiaza si le arunca . Nici pomeneala sa le guste. Nu mai stiu ce sa-i mai fac. Poate, daca ar roade, si-ar mai masa gingiile si i-ar fi mai bine. Dar asa...
In fine... vom vedea in timp ce va fi. Luna viitoare vreau sa-i fac Synflorix-ul (vaccinul antipneumococ) cu rapel in august.


Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

EU i-am facut numai vaccinurile obligatorii. Nu am vrut sa-i fac in plus si nu din calicie, ci parca nu mi se pare mie a fi ok vaccinurile astea. MA gandesc ca moderatie este cheia la toate. Atata timp cat raman pe linia de mijloc ar trebui sa fie ok. Desi mi s-a recomndat si mie peneucocicul de catre un dr. Ma gandesc si la Varilix. In fine, parca nu i-as mai face nimic in plus.

Lui Pinky i-a iesit a doua maseluta si papa totul cam pasat. O dor gingiutele. DE aceea as fi prefreat sa-i iasa dintisorii in etape si repede, ca nu-i trece o durere si incepe alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Dankutza, nu-mi spune de eruptia dentara ca ma apuca pandaliile. Ne ies incisivii centrali superiori amandoi odata. De ieri dupa-amiaza parca din senin a inceput sa-i curga nasul fiica-mii, da' asa, ca la robinet. Toata iarna n-am avut probleme. A facut si 38,5 temperatura care aici scade, aici creste, scaune moi si bale rauri-rauri. De indispozitie nu mai vorbesc. Azi noapte eu n-am dormit, ea a dormit numai vreo 5-6 ore si alea cu pauze. Azi n-a putut sa doarma peste zi decat 1 ora. Abia pe la 5 si ceva a reusit sa adoarma. Si doarme destul de agitat, ca i s-a infundat nasucul. Am vorbit cu dr. si deocamdata ii dau panadol la 8 ore si-i curat nasul des. Sa vedem cum evolueaza. Cica mucii n-au treaba cu dintii, dar mai citeam de cazuri asemanatoare si nu chiar putine.
Offf, sper sa treaca repede.

Edit: Eu i-am facut pe langa vaccinurile obligatorii si Rotarixul. Si bine a facut ca am vazut cat s-au chinuit altii cu boala asta. Varilixul nu cred ca i-l fac. Cica e mai bine sa faca varicela. Synflorixul i-l fac pentru ca-l am pe fratele meu cu probleme dupa o otita nedescoperita la timp pe la 1 an si ceva 2 si n-as vrea sa pateasca si maimu asa ceva.



Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Dankutza, am luat-o pe urmele voastre . Azi avem mucisorii undeva intre nas si gurita. Am luat si eu viroza aia de la maimu .
La pranz s-a inecat si ea cu mucii si mi-a vomat tot ce papase, exact cand ziceam ca a mancat bine mancarica (laptele l-am cam imputinat).
Acum doarme, dar doarme chinuit . Abia a reusit sa adoarma pe la 4. La 5 ar trebui s-o scol sa-i dau Panadolul. Nici nu stiu ce sa fac. Mi-e asa mila de ea. Are deja 3 nopti nedormite cun trebuie. Cum ai zis tu ca ati scapat de mucii aia urati? Ca a mea s-a saturat si de aspirator (urla cand il vede) si de curatat nasul fara el, si de ser/apa de mare. Si de picaturi. Plange de ti se rupe sufletul si nu mai sta deloc. Colac peste pupaza, dr nu raspunde la telefon s-o intreb de ceva remedii homeopate.
Offf....

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Scuze. Iar nu am mai intrat de ceva timp pe aici. fac tratamente pt bebe 2.
Pt muci, am folosit aspiratorul si picaturi Pivalone. Ii puneam ser fiziologic in nas si pac cu aspiratorul, apoi Pivalone. Avea efect ceva timp. Am intrat pe antiotic pt ca raceal nu vroia s aplece. Respira ca un TBC-ist. Se auzeau mucii in plamani. Nu stiu cum sa ma exprim. Dupa primele 2 doze se simtea mai bine si respira mai bine.
pup sa se faca bine pitica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Multumim, Dankutza, spor la treaba, sa vina .
N-au migrat nicaieri mucii, sunt in nas (am fost ieri la dr si ne-a zis ca plamanii si gatul sunt curate). S-au mai imputinat intre timp. Ii tragem cu aspiratorul (de cateva ori pe zi), dupa ce punem apa de mare/ser fiziologic, apoi seara punem cate o picatura de colargol, dar facem operatiunea cu urlete si bataie (pe care si-o ia mami de la maimu ). Asta e... O sa treaca.
Sanatate si

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput