Bebei cu greutate mica

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

o intrebare, copilasi vostri au avut perioade cand luau mai bine in greutate? Vad ca Maria urca ff bine in ultimul timp, avem 6600 si 70cm, la inceputul luni februarie avea 5800g!

Acum mananca ff bine, sper sa o tina tot asa!

PS Si eu stiam ca milupa e de nutricia!

recunosc eu mai am putin si cred ca o sa pun cereale si in aerul pe care il respira!

diversificarea am inceput-o la 5 luni cu cereale apoi piureul de legume si abia dupa fructele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

In momentul in care se incepe diversificarea, copilul poate sa si slabeasca la inceput. Normal ca lapticul indiferent daca este formula sau nu, are mai multe calorii decat o supica de legume sau legume+carnita. Dar trebuie avut in vedere ca si intarzierea diversificarii nu e buna.
Am citit ca se poate incepe divesrificarea de la minim 4 luni, dar sa nu se depaseasca 6 luni. Adica, dupa 6 luni sa nu mai fie exclusiv pe laptic.
Noi am inceput marul. Bleah! Nici acum nu se omoara cu el. Am continuat cu morcovuul - celebrul suc de morcov! Si mai bleah! Am schimbat strategia ca bateam pasul pe loc. Am bagat supica. LA inceput facuta doar dintr-un morcov. Pusa in bibe si amestecata cu un pic de laptic la inceput. AM continuat cu combinatia asta un timp pana a acceptat-o fara adausul de laptic. Dupa 3 zile am bagat si alta leguma. Dupa alte 3 zile inca o leguma. Pana a ajuns sa-mi accepte supa de legume, indiferent ce legume puneam.
Urmatorul introdus a fost fructul. I-a placut teribil de tare mango. Il dadeam pe razatoarea de sticla si papa. Ii placea ca este colorat, parfumat si are un gust dulce si destul de aromat. Am mai incercat sa mai adaugam cate un fruct. Nu prea ne-a mers. Dupa ce s-a saturat de mango, am trecut la para. Asta a fost nr 1 pt o perioada. Vara, a fost la pret pepenele galben.
Am trecut la pieruri cand a venit bona, pt ca eu nu am fost in stare sa o conving sa pape cu lingurita.
I le puneam in bibe. Era ca o .... zeama lunga. Nu eram in stare sa o obisnuiesc cu lingurita.
Cerealele nu le lipsesc. In fiecare zi papa cate un bibe cu lapte praf si cereale. Am folosit multe tipuri. Ii place tare Nestle Wellbeing cu flori de tei sau Hipp Feine Fruchte sau Hipp Kinderkeks. Ultimele 2 mi le-a adus tati din Germania.

Anca in 17 zile a luat 300g. Asta vara a luat 100g in 2 luni. Deci, e normal sa aibe ups and downs.

Ada nu stiu nimic de lapticul asta. Incearca tot felul de ceereale. Cele de la Milupa sunt cam fara... gust. Mie asa mi se pare. Incerca cele cu flori de tei de la Nestle. Pt Pinky, astea sunt nr 1. Incerca din astea cu gust mai putrenic, cu vanilie. Am incercat cerealele de la Topfer si nu i-au placut nici una. Eu ii mai faceam combinatie de flori de tei cu Milupa 7 cereale bio. Am vazut ca au si Humana si Hippul tot felul de cereale. Inceraca, poate se indragosteste de vre una.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

eu ii dau cereale de la humana si nu mai poate dupa ele.

anca sa o tina tot asa maria

dankutza
dar cereale cu lingurita i-ai dat? sa fie ca un piureu mai moale? pentru ca ar avea alta consistenta...zic si eu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Astazi, Milupa face parte din grupul Danone, lider in domeniul produselor alimentare.

http://www.milupa.ro/istoria.php


Lala am incercat sa-i fac ca un terci, dar nu a fost impresionata. In plus am recurs la aceasta metoda din 2 motive:
1. se trezea noaptea pe 2-3-4 si vroia laptic. Pedi mi-a recomandat sa-i dau LP cu cereale ca sa nu se mai trezesca noaptea. Avea aproape un an.
2.papa Lp cu cereale imediat dupa kineto. o obosesc aia si imi rade un bibe de 180-200ml. Asta pe la 6 6 si ceva. Pana seara mai papa ceva: avocado/para ii place sa-i tin eu bucata si ea sa muste sau niste iaurt natur sau niste biscuiti sau niste fructe uscate, ceva.
De care Humana ii dai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Am uitat sa spun ca eu ii fac pofta lui Pinky. Cand vreau sa pape ceva, ma asez pe canapea si o ignor. Ma apuc sa mananc, scotand tot felul de sunete si spunand ce bun e. Mestec mult, imi ling degetele. Intr-un cuvant sunt dezgustatoare. Dar, cum curiosity killed the cat, vine la mine si ma trage de panataloni pana ii dau si ei. Apoi papa si ea si eu. Ea se uita la mine, sa vada daca nu cumva o pacalesc. Incercati sa le faceti si pofta. Poate merge!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Dankutza, multumesc pentru informatii. Terciul nu i-a placut nici lui maimu mica, dar cereale la biberon papa bine seara. Am inceput cu cele de la Nestle (diverse sortimente), a papat apoi Humana o perioada, iar acum papa Milupa. cand se plictiseste de o anumita marca (dupa ce incercam mai multe sortimente), trecem la alta marca. Am incercat sa-i fac terciul ala si cu fructe si cu iaurt, si cu branzica de vaci, nu l-a vrut si pace. A avut o perioada cand papa un bibe de 200-250 ml de lapte cu cereale seara, apoi a scazut treptat pana la 100 ml, dupa care la vreo 2 ore mai papa lapte simplu 60-90 ml, depinde de cat a papat mai devreme. De sculat noaptea, a reinceput de vreo luna jumatate, nu stiu din ce motiv, dar pe mine nu ma deranjeaza, ca isi creste astfel cantitatea de lapte zilnica (are cam 2 treziri, rar de tot 3).
Ar fi fost bine sa functioneze si la noi faza cu pofta, dar pot sa stau eu si in cap, ca ea doar se stramba si-mi intoarce spatele .
Sapamana viitoare facem si analizele complete, inclusiv cele de la endocrinolog (am asteptat fiindca am vrut s-o intep numai o singura data).
Cand vin rezultatele va spun cum stam.
si pitici mancaciosi va doresc.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalala13

eu ii dau cereale de la humana si nu mai poate dupa ele.

anca sa o tina tot asa maria

dankutza
dar cereale cu lingurita i-ai dat? sa fie ca un piureu mai moale? pentru ca ar avea alta consistenta...zic si eu..

----------------------------------------------
my somebody....
www.eticker.co.za/tickers/bbho9bmbyh9bnw0p.png" target="_blank">A sosit minunea!

Doamne Ajuta in continuare!



multumim mult, sper sa o tinem tot asa!

sanatate multa si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Am fost astazi la un laborator din oras, sa vedem cum stam cu venele. Nu ni le-a gasit . Am vorbit cu cineva din maternitate (o asistenta cu experienta si drag de copii, care ne-a facut usor si gauricile pentru cercelusi), sa vedem cand poate sa ne ajute. Problema e alta. Nu cred ca scapam fara 2 intepaturi, pentru ca lista de analize e lunga si cantitatea de sange e cam mare pentru o singura data (unele analize se lucreaza aici, altele se trimit la Bucuresti).
A plans maimu cand i-au pus garoul ala, de mi s-a rupt sufletul. Tati s-a facut alb, galben, albastru de ziceam c-o bate pe tanti aia, desi nu-i facuse nimic copilului, ba din contra, s-a purtat foarte frumos cu ea, in plus era si cunostinta.
Ce ma fac cand o si intepa-o ? Tati a zis ca el asteapta afara, ca nu suporta sa vada cum plange, ii e rau fizic .

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisica28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Littlelight

Am fost astazi la un laborator din oras, sa vedem cum stam cu venele. Nu ni le-a gasit . Am vorbit cu cineva din maternitate (o asistenta cu experienta si drag de copii, care ne-a facut usor si gauricile pentru cercelusi), sa vedem cand poate sa ne ajute. Problema e alta. Nu cred ca scapam fara 2 intepaturi, pentru ca lista de analize e lunga si cantitatea de sange e cam mare pentru o singura data (unele analize se lucreaza aici, altele se trimit la Bucuresti).
A plans maimu cand i-au pus garoul ala, de mi s-a rupt sufletul. Tati s-a facut alb, galben, albastru de ziceam c-o bate pe tanti aia, desi nu-i facuse nimic copilului, ba din contra, s-a purtat foarte frumos cu ea, in plus era si cunostinta.
Ce ma fac cand o si intepa-o ? Tati a zis ca el asteapta afara, ca nu suporta sa vada cum plange, ii e rau fizic .

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Asa sunt tatii, mai sensibili; nici sotul meu nu poate din aceleasi motive sa stea cu noi cand i se fac proceduri care il deranjeaza pe print; tu trebuie sa fii tare, pentru binele copilului faci analizele nu de placere. Bafta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Eu am trimis-o cu bona la analize. Tataie a iesit de acolo ca i se rupea sufletul.

Mergi la inceput