Bebei cu greutate mica

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Doar o mica completare, ca sa nu se inteleaga pe dos - vorbim de Nutren ca lapte hipercaloric, nu hipocaloric Sunt convinsa ca-i o simpla greseala din graba, dar mai bine sa fie clar - poate mai folosesc si altcuiva informatiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Ancuta, de ce spui ca Milumil tine de Danone? Nutricia (Polonia) e subdivizie Danone?

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Littlelight, nu te supara, dar eu sunt Dankutza nu Ancutza. AM citit pe net ca Milumil tine de Danone. Probabil ca lucreaza sub bagheta lor, la fel ca si napolitanele Joe care sunt de fapt de Nestle.
Aptamil, Milumil, Milupa, Bebelac sunt toate marci Milupa Danone Baby Nutrition

Uite: http://www.romedic.ro/milupa-milumil-2-lapte-0H24942
Producator: Groupe DANONE Franta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Am fost azi la pedi si la 15 luni are 75cm si 7900g. Pe 17 februarie avea 7600g. A luat 300g in 17 zile. Sa fie "de vina" Nutrenul???
Noi bem 50-50, adica Topfer + Nutren. Totusi, nu facuse cacalica pana la ora aia. In fine, si 200g in mai putin de 3 saptamani, pt noi e bine. In continuare, sunt cu ochii pe cantar.
Sunt tare curioasa, ce vor raporta si celalalte mamici care vor folosi Nutrenul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adaboby spune:

Am inceput diversificarea de la 6 luni, dar fara prea mare succes.Mananca 20-30g de supa sau fructe si ...gata... s-a saturat!Daca incerc sa-i mai dau imi spune raspicat ..gata..de 2 ori si apoi vomita. A incercat sa-i dea mama mea sa manance si cu chiu cu vai ajunge la 90g.Pacat ca nu tine figura asta de fiecare data.Se plictiseste repede si de ea.Ea s-a nascut cu reflux gastroesofagian, a vomat foarte mult si acum de frica n-o mai fortam sa manance. Luna aceasta mergem sa-i facem din nou ecografie abdominala sa vedem daca aceasta este cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niki81 spune:

Multumesc mult dankutza. Diversificarea in ce a constat la voi? Noi am inceput cu prima saptamana suc de mere+morcov, urm sapt suc de mar+morcov cu pulpa, iar a 3 trebuia sa-i dau mar+morcov pasat (piure) insa mi-a fost teama ca nu o sa-mi mai accepte branzica asa ca am trecut direc la o lingurita de branzica calcica (cred ca asa se numeste) + mar razuit dimineata iar urmatoarea masa suculetul. Toate completate cu laptic de la mine (nu-ti pot spune ca am mancat la marar si am baut la ceai de nu-mi mai trebuie 10 ani de-acum incolo). Voi ati inceput cu altceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adaboby

Am inceput diversificarea de la 6 luni, dar fara prea mare succes.Mananca 20-30g de supa sau fructe si ...gata... s-a saturat!Daca incerc sa-i mai dau imi spune raspicat ..gata..de 2 ori si apoi vomita. A incercat sa-i dea mama mea sa manance si cu chiu cu vai ajunge la 90g.Pacat ca nu tine figura asta de fiecare data.Se plictiseste repede si de ea.Ea s-a nascut cu reflux gastroesofagian, a vomat foarte mult si acum de frica n-o mai fortam sa manance. Luna aceasta mergem sa-i facem din nou ecografie abdominala sa vedem daca aceasta este cauza.


pune-i cereale in legume, biscuiti in fructe..fa cat mai atractiva manacarea...si noi am avut reflux, si de cand cu diversificare e muuuuuuult mai bine. noi ne chinuim cu legumele ca fructele le papa. iar in legume mai bag cereale, laptic,iaurt(mai nou)..chestii care sa-i placa...noi avem la 8 luni 8300g. nu e foarte putin, dar nici mult..de 3 luni mi-a luat doar 500 de g..am avut si o problema de sanatate si asta l-a cam tinut in loc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza

Littlelight, nu te supara, dar eu sunt Dankutza nu Ancutza. AM citit pe net ca Milumil tine de Danone. Probabil ca lucreaza sub bagheta lor, la fel ca si napolitanele Joe care sunt de fapt de Nestle.
Aptamil, Milumil, Milupa, Bebelac sunt toate marci Milupa Danone Baby Nutrition

Uite: http://www.romedic.ro/milupa-milumil-2-lapte-0H24942
Producator: Groupe DANONE Franta



Dankutza, nu ma supar. Scuze. Am presupus ca nick-ul tau e o combinatie a unei initiale (d) si a diminutivului numelui "anca" si mi-a fost mai usor sa scriu "Ancuta".

Am vazut link-ul dat de tine, dar pe cutia de Milumil Junior 1+, pe care il bea acum fiica-mea, pe vreo 2 feluri de cereale Milupa pe care le papa demult scrie: Producator Nutricia Zaklady Produkcyjne Sp (si alte cateva cuvinte asemanatoare) - Polonia. Astea le scriu cu ambalajele in fata. Deci nici o referire la Danone. Stiu ca napolitatenele Joe sunt acum produse de Nestle (care a achizitionat fabrica ce le producea inainte si nu le-a schimbat denumirea ca erau deja cunoscute asa), dar scrie asta pe pachete. Nu cred ca marca Danone n-ar fi aparut pe produsele Milupa, ma gandesc eu.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adaboby spune:

Multumesc mult lalala13.Am incercat si cu cereale in legume dar tot nu accepta.Mai mananca din cand in cand cereale de la Milupa simple dar nu pot sa-ti spun ca le adora. De fapt n-am descoperit nimic care sa-i placa in mod deosebit.Mai nou pediatra mi-a recomandat sa-i dau lapte PEPTAMEN JUNIOR pe langa INFATRINI. L-ati incercat dragi mamici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisica28 spune:

Buna seara mamici.
V-am descoperit de ceva vreme si va urmaresc "aventurile".
Va doresc multa bafta si mai ales rabdare in a creste puiutii vostri mais speciali.
Si puiul meu s-a nascut mititel, 2350 gr, 48 cm la 38-39 s, restrictie de crestere intrauterina, dar din fericire a luat bine in greutate nu fara eforturi sustinute, in schimb de stres nu am scapat nici eu, luptand mult cu probleme de sanatate (nu ii pun viata in pericol si nici nu sunt incurabile).
Un sfat pentru mamicile care alapteaza si au probleme la diversificare : amestecati legumele cu lapticul vostru, initial mai mult lapte si o lingurita de legume si de la o zi/sapt la alta reducerti cantitatea de lapte. La mine si la alte mamici a mers! Nu vreau sa va dezarmez, dar dupa difersificare cei alptati exclusiv iau mai putin in continuare, deci nu va grabiti cu diversificarea.

Numai bine va doresc si bebei sanatosi (e cel mai important)!

Mergi la inceput