Cum a aparut viata pe Pamant?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Poti demonstra ca Dumnezeu nu exista?

Nu este nevoie. Ipoteza existentei lui Dumnezeu este inutila. Stiinta nu mai are nevoie de ea pentru a demonstra tot ceea ce se vede, se simte, se masoara.

Are vreo relevanta sa demonstrezi ca verdele este lung? Sau, din contra, ca este scurt? Ambele ipoteze sunt inutile. La fel si cu Dumnezeu. Fie ca exista, fie ca nu, este TOT AIA.

Vezi ca sunt atitea elemente care nu se vad, nu se simt, nu se masoara...
Chiar daca stiinta are sau nu nevoie de Dumnezeu, omul cat va fi o sa aiba.

Aia crezi tu ca e inutil daca exista sau nu Dumnezeu. Sa iti vorbeasca cei carora s-au intimplat miracole in vietile lor...daca are sau nu importanta.Sau cei care au nevoie de un miracol de la Dumnezeu-asta fiind ultima lor sansa.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
Aia crezi tu ca e inutil daca exista sau nu Dumnezeu. Sa iti vorbeasca cei carora s-au intimplat miracole in vietile lor...daca are sau nu importanta.Sau cei care au nevoie de un miracol de la Dumnezeu-asta fiind ultima lor sansa.

Despre miracole se vorbeste la alte sectiuni, la sufletul credintei si la chakreXchakre. In sectiunea stiinta si cercetare nu exista miracole.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliana83

Bine, atunci o sa dau definitia vietii asa cum o percep eu: este viu acel" ceva" care are se naste , se hraneste , se reproduce si moare , aceste procese avand loc prin legi fizice , chimice si mecanice fara o interventie artificiala.


Liliana, si eu la fel de mica ma simt la subiectyul asta, dar uite, incurajata de Marius, scriu si eu:

eu zic ca "Viu" este ceva ce se hraneste, se reproduce si apoi moare, indiferent cum e creat.


Si ca sa raspund primului post, am vazut nu de mult (parte dintr-un) documentar unde cercetatorii au creat viata (la nivel molecular, desigur) in laborator si in 5 zile s-au inmultit. Deci, eu as zice ca DA, au creat viata in laborator. (Imi cer scuze ca nu am f multe detalii despre documentar, am vazut doar parte din el, chiar ultimele vreo 10 minute.).

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu e Ok.
Am sa reduc totul doar la cateva cuvinte scrise de tine :"traieste si apoi moare"

Pai asta e intrebarea.... ce numesti traieste respectiv nu mai traieste.

Pt tine este o constatare - daca se hraneste, reproduce ... inseamna ca traieste.

Intrebarea mea este ce anume determina faptul ca se hraneste,reproduce ce anume determina sa spun Ok este viu sau Ok nu este viu. Nu constatativ ci ce anume sta in spate? Care este motorul? Ce se pierde cand spui - a murit in aceasta clipa. Asta este greu pt mine. Esenta.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput