Proteze auditive la bb de 7 luni

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

offf, fete dragi, cum ma faceti voi sa
Inca o data va multumim ca sunteti alaturi de noi si va rugati pt noi.
Sper sa nu se trezeasca inca minunea ca sa pot scrie continuarea, lipseste ce e mai important.
Incep sa ma obisnuiesc cu ideea, la cat de rau era cand s-a nascut sunt recunoscatoare ca o avem acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Diagnosticul pus de Dr. de la Buc. este acelasi:
ASSR - hipoacuzie neurosenzoriala medie bilaterala

Solutia difera insa. Daca dr. nr. 1 ne-a sugerat protezare urgenta (in 3-4 sapt. maxim), dr. nr. 2 ne-a zis sa revenim la control dupa 2 luni, vom reface testele (tot sub anestezie) dupa care facem protezarea. Explicatia dansului a fost ca protezarea nu se face inainte de 7-8 luni (varsta corectata) pentru ca aparatul auditiv nu e dezvoltat complet iar montarea unei proteze poate sa faca mai mult rau decat bine. Daca problema nu poate fi remediata cu proteze, pe la 1 an jumate se face CT (comp. tomograf) si apoi implant cohlear.

Am hotarat sa mergem pe mana dr. de la Buc. Desi dupa interpretarile mele, Bea isi pierde auzul de la o luna la alta. E doar parerea mea, am interpretat graficele corespunzatoarea celor 2 teste (facute de dr. nr. 1 si dr. nr. 2). Primul test, facut pe 25 ian., indica un prag auditiv de 35-50 decibeli pe urechea dreapta. Cel de-al doilea test, facut pe 10 feb. indica 65-70 pe aceeasi ureche. Despre compararea celor doua grafice am uitat sa-l intrebam pe dr., insa am intrebat ing. de la care vom procura protezele si la care vom merge sa facem reglajele. Ea ne-a zis ca pierderile de auz se pot determina in urma audiogramelor iar diferenta aparuta se datoreaza anesteziei (raspuns de la creier intarziat din cauza anesteziei).

Am comandat si protezele (pentru ca deciziile de la CASS sunt valabile doar 30 de zile), ce ne-a sugerat dr.
Safari 900 de la Oticon. Roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

carla, am mers la control la sfatul medicului. In maternitate i s-au facut cateva teste iar cand a externet-o, ne-a scris pe scrisoarea medicala ce controale sa-i facem si la ce varsta. Noi mergem aproape in fiecare luna la cate un control: follow-up la maternitate (o evalueaza un kinetoterapeut care apoi ne arata ce exercitii sa facem cu ea pentru ca majoritatea prematurilor trebuie stimulati, nu fac ce fac bebelusii nascuti la termen de capul lor), oftalmo tot la maternitate (ea a avut retinopatia prematuritatii stadiul I), la 6 luni la ORL, la ctrl cardio ni s-a zis sa mergem doar daca suflul sistolic persista. 2 pediatri ne-au zis ca nu se mai aude nimic la inima, asa ca nu am mai mers. Intamplarea a facut ca la ctrl ORL sa ne trebuiasca avizul cardiologului (ca sa-i poata face anestezia) iar in urma ecografului sa ne zica ca suflul e inca prezent dar ca e f mic (3-3.5 mm), se vad formatiuni care vor astupa gaura, inima a suferit (prematuritate+ventilatie mecanica+oxigenul primit mult timp) dar ne-a asigurat ca pe viitor nu vor fi probleme.
Ms de sfaturile legate de clinica din Ungaria. Deocamdata mergem la Buc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

lavi, bila neagra ramane. Pentru ca nimeni nu mi-a cerut scrisoarea medicala (nici ORL-istul, stiau ca e prematur). Scrisoarea medicala are 3 foi scrise fata/verso. Cand am fost la ctrl cardio (bine, clinica privata) dr. a citit toata scrisoarea (desi toate diagnosticele sunt trecute pe prima pagina). Si nu, nu m-au intrebat greutatea. Hartia aia care am semnat-o cine sa o citeasca? Ca eu eram cu noduri in gat si vedeam in ceata de la lacrimi. Am vazut doar "risc de deces" si nu mi-a mai trebuit nimic.
Aa, mi-am amintit ca mi-a mai cerut sa scriu si numele copilului si data nasterii. Atat.
Of, ai si tu dreptate cu taciturnul si mierosul... Poate i-a fost de ajuns foaia de la cardiolog, ce stiu eu?!

La urmatorul control le bag scrisoarea sub ochi.

O sa revin cu 2-3 sfaturi primite pentru stimularea auzului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

crissy draga mea, nu vreau sa imi imaginez ce e in sufletul tau...vreau doar sa te asigur de tot sprijinul meu si al celorlalte fete de la odiseea naostras si nu numai...daca ai nevoie de ORICE, te rog nu ezita sa ne spui...vom face tot ce putem pt Bea puiuta invingatoare...cu MARE DRAG!!!!

si vreau sa stii ca sunteti in gandurile noastre in fiecare seara in ...

va imbratisez cu drag...

LA MULTE LUNITE PUIUTI IUBITI, SARBATORITI ASTAZI!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP - POZE RECENTE

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Crissy, ce face Bea?

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Poze luna 7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Stimularea auzului
- folosirea oricarui instrument muzical de jucarie (toba, trianglu, orga)
- trianglu nu avem asa ca improvizam: ciocnim pahare de diferite forme si marimi, goale sau cu apa
- vorbim mai tare decat de obicei, clar, corect (fara diminutive sau vorbit stalcit, prosteli pe care le fac adultii in preajma bebelusilor);
- intotdeauna ne uitam la bebelus cand ii vorbim si avem grija ca si el sa ne urmareasca (in special gura, persoanele cu deficit de auz isi dezvolta limbajul labial, suna ciudat, dar asta inseamna ca invata sa citeasca de pe buze)
- ii punem cat mai des muzica (in special clasica, voi face o lista cu www.youtube.com/results?search_query=baby einstein music" target="_blank">Baby Einstein music)
- facem diverse zgomote in spatele bblusului, sa nu ne vada (pocnit din degete, zornait jucarii); reactia fireasca ar fi sa se intoarca la sursa de zgomot
- il strigam pe nume in timp ce doarme (riscanta treaba, dar fiecare mama stie cam cat doarme bb asa ca, atunci cand se apropie ora de trezire, putem incerca)

Referitor la pahare: doamna de la firma de reglare proteze ne-a zis ca totusi sunetele scoase de pahare sunt pe frecventa inalta si s-ar putea sa o deranjeze, asa ca ne jucam rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

paula, la ora asta Bea doarme. Cand nu doarme face aproape tot ce face un copil de 5 luni jumate (mai putin ganguritul, vocabularul ei contine doar "eee", "eeoooo" si "ammmma" dar asta doar cand e fff suparata, de ex. cand folosim batista bb). Toate activitatile ei trebuiesc raportate la varsta corectata si nu cea reala.

eladea, meems,

Am primit si oferta la aparate: SAFARI 900 Power, 4599.11 lei (pret psihologic ca sa zic asa), oricum, mai putin decat ne asteptam. Cu ce ne-a ajutat si CASS mai ramane sa achitam 7352, bani pe care ii avem datorita prietenilor dragi (carora nu avem cuvinte sa le multumim indeajuns) si serviciului sotului meu (care nu a dat salariul la timp, dar acum ne-a prins bine).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

crissyeu abia acum am apucat sa citesc subiectul tau si sa aflu ce se intimpla. Imi pare rau sa aud vestile, dar la cum te stiu, sint absolut convinsa ca o fii optimista si ca o sa faci tot ce-ti sta in putere ca puiul tau sa fie bine. Si sint convinsa ca o sa reusesti sa muti muntii din loc cu energia si cu optimismul tau!
Ii uram lui Bea, luptatoare ca si mama, multa, multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Crissy, cred ca va e greu acum. Of, ce de incercari. Bia e o minune de copil! Dumnezeu sa o ajute pe Bia si sa pregateasca o minune pentru ea si pentru voi! Va pupam si ne rugam pentru voi.

Mergi la inceput