O statistica (si niste intrebari)

O statistica (si niste intrebari) | Autor: Mmmaria

Link direct la acest mesaj

Astazi, neavand ce face (vorba vine) am intrat pe site-ul Institutului National de Statistica.
De fapt cautam (si nu gaseam) date statistice “reliable” cu privire la adoptii versus copii intrati in sistemul de protectie, cu potential de a deveni adoptabili. Degeaba am cautat pe ORA sau pe ANDPC (sau poate nu stiu eu sa caut pe unde trebuie ?).
Inainte sa va spun ce am gasit (si ce concluzii – evident, trunchiate - am tras )am cateva intrebari pe care poate voi, parinti adoptivi mai vechi, mai noi sau in curs de devenire, mai limpezi la minte decat mine in acest moment, mi le-ati putea clarifica:
1)Unde as putea gasi date relevante privind procentajul copiilor adoptati versus copii intrati in system si pentru care s-a demarat procedura de declarare a adoptabilitatii (sa zicem anii 2005 – 2010, daca perioada 2000 – 2010 ar fi prea mult…)
2)(Asta e o intrebare retorica, presupun) De ce DGASPC-urile nu publica rapoarte anuale care sa contina astfel de date (am gasit doar foarte putine, spre exemplu ceva de la DGASPC sector 6…)
3)Sunt aceste date unele de interes public, care sa poate fi vizate de Legea accesului la informatii publice – si ca atare, sa poata fi facuta o cerere pentru acces la ele ?

Si acum, datele:
A: numarul beneficiarilor din sistemul de protectie a copilului aflat in dificultate, plasati la asistenti maternali:
2005 – 17561 persoane (copii);
2006 – 19809 copii
2007 – 20402 copii
2008 - 20801 copii
2009 - 20635 copii
Am presupus (gresit, evident) ca o zecime dintre acestia (nu stiu daca este mult sau putin; nici nu ma pot gandi ce ar fi daca procentul ar fi cu mult mai mare) sunt copii pentru care s-ar fi putut demara procesul de stabilire a adoptabilitatii.
Asta inseamna: 2005 – 1756 copii, 2006 – 1980 copii, 2007 – 2040 copii, 2008 – 2080 copii, 2009 – 2063 copii (total 9919 copii).
B: numarul beneficiarilor din sistemul de protectie a copilului pentru care s-a finalizat adoptia definitiva si irevocabila:
2005 – 1138; 2006 – 1421; 2007 – 1294; 2008 – 1300 , 2009 – 1216;
Stiu ca am pus lucrurile cap la cap gresit si ca am tras concluzii nu tocmai in regula (nici nu vreau sa ma gandesc la ipoteza ca am gresit in sensul celalalt…).
Asa ca mi-ar fi de ajutor niste minti limpezi pentru o discutie pe tema asta.

Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Uite ce am gasit eu:
http://www.ora-gov.ro/statistici.html
Poate te ajuta.
Poti fi mai explicita la ceea ce incerci sa faci?



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Multumesc pentru raspuns, Asi.
Incercam sa obtinem al doilea atestat de parinti adoptatori, am fost primiti si cu mai multa raceala decat prima data si cred ca am cam deviat ieri de la scop...
Nu-mi foloseste la nimic, cred.
Si chiar daca as avea date exacte despre cati copii posibil adoptabili se afla la asistenti maternali, nu mi-ar folosi.
Insa incep sa am iarasi sentimentul de neputinta de acum sase ani, cand ma luptam cu "sistemul" si de aceea ma apuc de tot felul de tampenii.
Multumesc inca o data,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nico_ro spune:

Stiu ca in fiecare judet e o "practica" diferita, dar nicaieri in legislatie nu scrie ca daca deja ai un copil adoptat nu mai ai voie sau e f greu sa-l adopti pe al doilea, chiar daca asa se sugereaza de regula. Daca depuneti cerere si va atestati, trebuie sa va rezolve, chiar daca asta inseamna asteptare, poate putin mai lunga decat pentru un prim copil. Asa a fost in cazul nostru, ne-am atestat pentru al doilea copil inca de cand am finalizat prima adoptie in 2007 si abia acum (de Craciun 2010) a aparut in viata nostra si fetita noastra draga, Gloria, surioara lui Victor. Perseverati in ciuda tuturor relelor primiri si sigur veti reusi. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

E bine de stiut. Eu mi-am dorit din totdeauna cel putin 2 copii si de aceea, as dori sa adopt 2 copii,poate reusesc sa fie frati de sange. Sper sa nu cer prea mult providentei

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mmmaria

Multumesc pentru raspuns, Asi.
Incercam sa obtinem al doilea atestat de parinti adoptatori, am fost primiti si cu mai multa raceala decat prima data si cred ca am cam deviat ieri de la scop...
Nu-mi foloseste la nimic, cred.
Si chiar daca as avea date exacte despre cati copii posibil adoptabili se afla la asistenti maternali, nu mi-ar folosi.
Insa incep sa am iarasi sentimentul de neputinta de acum sase ani, cand ma luptam cu "sistemul" si de aceea ma apuc de tot felul de tampenii.
Multumesc inca o data,


Hopa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Mmaria mult noroc va doresc si rabdare multa!
Stii bine ca oricat de greu ar fi rasplata e minunata.
Nu te ajuta sa stii cati copii sunt in plasament pentru ca nu toti vor fi adoptabili.



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

Fetelor e bine de stiut, daca doriti sa adoptati un copil, dar v-ati gandit/va ganditi si la posibilitatea de a adopta ulterior inca unul, sa solicitati din start evaluarea in vederea eliberarii atestatului de familie/persoana apta sa adopte doi copii. Asta nu inseamna ca neaparat va trebui sa adoptati doi copii, dar in cazul in care doriti, aveti deja atestatul pt o astfel de situatie. Daca din start sunteti atestati pt adoptia unui singur copil, pt al doilea obligatoriu va trebui sa treceti din nou prin toata procedura de atestare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAnca spune:

Va salut fetelor si va doresc fericire alaturi de puiutii vostri.

Nu am mai intrat pe forum de mult timp pentru ca s-au intamplat multe intre timp. Ieri s-a implinit 1 an de cand i-am intalnit prima data pe cei doi copii ai nostri, am avut incredintarea si apoi incuviintarea. Lucrurile nu au decurs fara emotii si stress la partea de incuviintare dar cu ajutorul lui Dumnezeu s-au rezolvat. Cred ca a fost o piatra de incercare a iubirii pentru copii.

Suntem o familie cu o viata normala, cu bucurii si probleme dar fericita. Acum nu regret cei 3 ani de asteptare, plini de zbucium si frustrari, pana la intalnirea cu copiii. Desi la inceput ne-am atestat doar pentru un copil, cred ca Dumnezeu a vrut ca noi sa asteptam nasterea si celui de-al doilea frate ca sa ii adoptam pe amandoi.

Multi prieteni si colegi ne intreaba "cum este'"? S-au lipit de noi si noi de ei si avem sentimentul ca suntem impreuna de cand lumea si daca ma gandesc putin as putea sa spun cum au fost copiii in perioada dinainte sa ne intalnim si nu cred ca as gresi prea mult.


Simo_75 te salut in mod special, am avut povesti asemanatoare cam in aceeasi perioada de timp. Ti-am citit ultimele mesaje si se vede ca esti linistita si fericita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

http://stirileprotv.ro/stiri/romania-te-iubesc/in-romania-in-fiecare-zi-un-copil-e-abandonat-adoptia-aproape-imposibila.html

_
Nu judeca niciodata pe nimeni, nu se stie cand viata te pune in postura celui pe care acum il judeci.
ASPIRANTA FOREVER
http://handmadeamy.blogspot.com/

Mergi la inceput