Stomatologie copii sau cabinet general?

Stomatologie copii sau cabinet general? | Autor: lidsta

Link direct la acest mesaj

Care e parerea voastra, unde e mai indicat sa imi duc fetita de 4.5 la un control stomatologic: cabinet dedicat copiilor sau cabinet stomatologic general? Banuiesc ca la unul dedicat e destul de scump iar fata mea doar se plange ca o deranjeaza unul dintre incisivi ca i se pare ca are ceva dedesubt (e si putin stramb). Carii nu are, nu refuza sa isi spele dintii dupa fiecare masa, dimpotriva are singura mare grija de asta si nu are teama de stomatlog. Deci din pct asta de vedere as putea f bine sa o duc la un cabinet general dar avand in vedere ca e posibil sa fie inceputul unei probleme de crestere a celorlalti dinti (cine stie) poate s-ar justifica un cabinet dedicat copiilor si problemelor aferente dentitiei de lapte.

Deci voi ce ma sfatuiti?
Merci anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

La un medic stomatolog care stie si are rabdare sa lucreze cu copiii. Eu i-am dus la unul care de obicei lucreaza cu oameni mari dar se pricepe si la fricosi si la copiii. Copilul meu care urla cand auzea aspiratorul a stat de cateva ori la plombat, dintre care o serie cu anestezie locala, si la sfarsit mi-a zis ca e atat de bine ca lui ii vine sa adoarma....Mie nu mi-a venit niciodata sa adorm la stoma . Important e ca prima/ primele vizite sa nu-l faca sa prinda frica de stomatologie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Ce bine ca s-a deschis un astfel de subiect.
Si eu vreau sa imi duc fetita la un control stomatologic chiar daca nu are inca nici o problema. M-am gandit ca ar fi bine ca prima data sa faca doar un control de rutina, fara sa o doara ceva tocmai in speranta ca nu va capata frica de dentist.
Am cautat ceva cabinete speciale pentru copii si cel mai mic tarif a fost 60 lei pentru o consultatie. Eu as duce-o si la un stomatolog pentru adulti dar cel la care merg eu nu are experienta cu copiii si altul nu cunosc. Daca ati putea sa recomandati pe cineva, de preferinta in zona Lujerului, Piata Gorjului ar fi tare folositor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

ce bine ca ati deschis subiectul, ma intereseaza si pe mine !

Cu rusine recunosc ca nu am fost niciodata cu Cristi la stomatolog si are aproape 8 ani...

Asa ca orice recomandare este binevenita

Va pup

Ingrid si Cristi 7 ani si 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Orice medic dentist poate oferi consultatia.
Un cabinet dedicat copiilor, presupun ca te referi la un ortodont ! In general, ortodontii se ocupa cu rezolvarea anomaliilor dento-maxilare, nu prea pierd timpul cu cariile ... dar nu generalizez.
Un medic stomatolog generalist poate la fel sa faca un control, sa trateze dintele, sa faca sigilari etc ; doar daca este o problema ortodontica te va indruma spre un ortodont. Daca optezi spre un generalist, din punctul meu de vedere conteaza sa ii placa copiii si sa stie sa povesteasca cu ei ( unii nu lucreaza deloc cu copiii pentru ca nu au rabdare si nu reusesc sa interactioneze cu copilul ).
Sper ca ti-am fost de ajutor !

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Aici se recomanda sa mergi la cabinet specializat pt copii.

Am dus baietelul pt prima oara cand a implinit 2 ani. I-a facut un control general, totul e in regula, recomandarea este sa revenim o data la sase luni.

Il spal pe dinti regulat de cand a implinit un an.



www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Prin cabinet dedicat copiilor nu e musai a se intelege ortodont. Exista cabinete cu stomatolog obisnuit (de carii ) dar care sunt dotate pt lucrul cu copiii. Sre exemplu au un televizor in fata scaunului si le pun desene animate (ca sa ramana cu gura cascata ), sau au posibiltate de anestezie cu gaz, folosesc spray-uri anestezice cu gust de banane. In afara de toate chestiile astea au si rabdare, stiu sa interactioneze, au metoda in lucrul cu copiii.
Cand am fost cu baiatul meu la dentist l-a luat usor. Intai i-a prezentat aparatura din cabinet si ce face fiecare chestie, apoi i-a facut un control general si la sfarsit i-a aratat cum sa se spele pe dinti. Urmatoarele 3 sedinte au fost pt sigilarea dintilor definitivi (procedura soft - far adurere sau stres). Abia la intalnirea nr.5 a trecut la cariutele de pe dintii de lapte. E adevarat ca a trebuit sa cotizez tot atatea "intaniri" dar astazi daca spun : Hai la dentist! zice: Hai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Am fost si noi de curand cu Alexia la primul control stomatologic...nu are probleme, dar am vrut sa vedem cum stam.
Am fost la Dent Estet 4 Kids.
Am fost foarte-foarte-foarte multumiti de tot! Iar ei i-a placut mult!

*******************************************************
raluca mami fericita de alexia (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

anya : ceea ce descrii tu acolo au toate cabinetele de stomatologie generala utilate modern iar metodele de lucru cu copiii sunt cele clasice care le inveti in facultate incepand cu anul 4 ... ceea ce conteaza cu adevarat este atitudinea doctorului, modul in care comunica cu micul pacient si in plus tona de rabdare pe care trebuie sa o aiba !

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Si noi mergem cu mare placere la Dentestet4kids, de care suntem foarte
multumiti.
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenita spune:

Pentru Lorikay si alte persoane interesate, va recomand un cabinet de stomatologie generala din zona Militari, langa piata Veteranilor - Pelident. Desi nu este special pentru copii, atitudinea domnisoarei doctor Peli Maria Alexandra este extraordinara. Fetita mea este incantata sa mearga la dumneaei, desi nu sunt accesorii( gen jucarii, desene animate) cum se intamplase la un cabinet cu program non-stop si preturi pe masura. Insa important este felul in care stie sa se adreseze copiilor, explicandu-le ce are de facut, aratandu-i instrumentele, facand-o sa creada ca participa la operatiuni si oprindu-se din lucru ori de cate ori cere copilul. Are o deosebita rabdare si intelegere. Fetita mea de patru ani jumatate a avut de rezolvat 2 carii si a plecat mereu incantata, avand dorinta de a reveni. Iar in plus, trebuie sa stiti ca pentru copii nu platiti nimic, aduceti doar o copie dupa certificatul de nastere, posibil sa aiba vreun contract cu CASMB.

Mergi la inceput