Pana la ce varsta ne dragalim copiii ?

Pana la ce varsta ne dragalim copiii ? | Autor: Alizee

Link direct la acest mesaj

Mi s-a reprosat zilele trecute, de catre o cunostinta, ca imi dragalesc si pupacesc prea mult copilul, care are aproape 7 ani. Ca risc sa scot din ea o alintata care nu va aprecia ceea ce ii ofer, dimpotriva chiar. Va deveni o neascultatoare si o razvratita, fiindca, zice persoana respectiva, dupa o anumita varsta copiii nu mai trebuie dragaliti si pupaciti, ci tratati ca niste oameni mari in miniatura.

Am ramas traznita la auzul acestor afirmatii, mai ales ca eu eram si sunt inca f incantata de modul in care imi vorbesc parintii mei, in special mama mea.

Aceasta persoana pretinde ca cu cat ii ofer copilului mai multa atentie, cu atat va deveni mai razvratita, mai greu de comunicat cu ea.

Mamele care au copii la pubertate sau adolescenta si chiar mai mari, imi pot spune daca ai lor copii pupaciti si dragaliti au ajunsi monstruleti ? Si daca da, cum au aplanat conflictele cu acestia, ajunsi la o varsta dificila ?

Multumesc.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pana cand vor ei;)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu n-am monstru la usa(si suntem in plina pubertate)dar insa sufar ca nu ma mai lasa sa-l pupacesc!

Bucuratzi-va acum cit se poate,profitatzi la maxim de momentele astea ca-s asa scurte!In pre adolescentza deja e uncool sa te draganeasca/pupaceasca mami!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Pana cand o zice el STOP!

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

Daca va fi sa te infierbanti, infierbanta-te la soare.
Daca va fi sa inseli, inseala-ti stomacul.
Daca va fi sa plangi, plange de bucurie.
Daca va fi sa minti, minte in privinta varstei tale.
Daca va fi sa furi, fura o sarutare.
Daca va fi sa pierzi, pierde-ti frica.
Daca va fi sa simti foame, simte foame de iubire.
Daca va fi sa doresti sa fii fericit, doreste-ti in fiecare zi...”
Pablo Neruda.

Poze Mos Craciun DC

bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Toata viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Si cum pretinde persoana in cauza sa te porti mai exact?Ce, oamenii maturi nu se pupa, nu se mangaie , nu simt nevoia de imbratisat, de apropiere fizica?
Ok...sa nu stai toata ziua cu gura pe ea, sa o pupacesti si sa te comporti cu ea ca si cu un bebelus..dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa-ti mai iei i brate copilul , sa-l mangai si sa-i spui ca-l iubesti.
Si e importanta parerea copilului. Daca el se vrea dragalit, daca simte nevoia ...doar nu o sa-i refuzi asta.Daca iti zice"Mami, nu ma mai sufoca cu pupaturi, ca nu-mi place", iar asa trebuie sa-i respecti dorinta.Deci eu zic sa intrebi si copilul ce-si doreste si cum crede el ca ar vrea sa te comport cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Doamne, ce prostie.Nu pot sa cred ca sunt oameni care gandesc asa.Ce varsta avea persoana respectiva?

ali
Mama fericita de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

da....ai mei sunt niste monstrii in adevaratul sens al cuvantului! dar sensul ala bun!
daca ajung monstruleti, nu dragaleala e de vina, ci lipsa ei. noi avem momentele noastre de tandrete, mai ales seara la culcare. ne dragalim (desigur ca ei ma lasa, le mai si place) spunem cuvinte de iubire, apoi se baga in pat si ii invelesc! de curand mama mea a stat cu ei cateva zile si a rams placut surprinsa ca practic inca dragaleala.

a, si mai avem rare conflicte. cred ca sunt inevitabile si necesare vietii, ajuta la maturizarea tuturor. avem atunci o replica favorita, cu care incep eu :"ti-am spus azi ca te iubesc? nu, de maine nu mi-ai spus!"



*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Da-mi voie sa iti spun ca aceasta persoana trebuie sa fie foarte frustrata ca sa faca astfel de afirmatii. Bun, il tratez ca pe un om mare (nu stiu ce o insemna "om mare in miniatura"). Dar cine zice ca oamenii mari nu se dragalesc? Cumva nici fata de sot nu isi arata afectiunea ca acesta sa nu devina rasfatat sau neascultator ?
Copilul trebuie dragalit si pupacit atata timp cat iti da voie (copilul).
Cum as putea oare, cand fii-mea vine si se cuibareste la mine in brate ca o pisica la alintat, sa ii zic "auzi, draga, vezi ca esti deja mare, termina cu prostiile astea si maturizeaza-te!"
Copiii pot deveni "monstruleti", cum zici tu, atunci cand sunt privati de afectiune, nu cand sunt fericiti si iubiti.
Iar la adolescenta, cu totii au "conflicte" cu parintii, de fapt cu adultii in general.
Mai mult, varsta de 7 ani nu e deloc nepotrivita pentru "pisicisme".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

pana cand vor ei;)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




sau pana cand se lasa

A mea nu mai imi da pupic in fata scolii, dar acasa tot in brate ar vrea

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Pana cand o sa ma lase sa o dragalesc.


blog


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=0" target="_blank"> Eva cu obrajori ca marul - concurs CHIC - adr.jpg


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput