Ghiocei de Martie-Aprilie***297***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anaan

Revin, ca am postat la cap trecut:
Simplyana, deci te-a sabotat si tehnologia, nu doar starea de spirit.

Ilinca, referitor la lege: inca n-am citit-o chiar toata, dar marile modificari ar fi: clasa a noua intra la gimnaziu( afecteaza nr de ore corelate disciplinelor de liceu- cred eu); examenul de titularizare se da la scoala; in consiliul de adm. al scolii profesorii nu vor mai fi majoritari - creste importanta parintilor in luarea deciziilor ( inclusiv la alegerea curriculumului la decizia scolii si la alegerea optionalelor); 30% din numarul orelor alocate unei materii vor fi folosite in modul dorit de profesor (asta mi se pare super!); se da examen de admitere in liceu ( nota obtinuta se va aduna cu nu stiu ce alte calificative, se face media si aia e nota de intare)...cam astea imi vin in minte acum.


Mai, nu stiu daca trecerea clasei a 9a la generala afecteaza normele profesorului. Nu cred ca un profesor de generala poate preda logica, de pilda, ci o sa va alerge pe voi, profesorii de liceu, mai tare

Io n-am citit partea de preuniversitar, ci am citit niste rezumate la modificarile pt invatamantul universitar. Si in legatura cu ce se propune acolo chiar mi se pare OK.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Asaaaa...
KEA e grea![pk] Felicitari!
Iti inteleg temerile legate de sanatate, insa pe alea legate de Keutz, ba! Sa vezi tu cum te-o exaspera cu "mami, cand vine bebe, nu mai vine odata?", ca pt el e vreme destuula sa se pregateasca, ba poate ca o sa aiba si salturi in evolutie, cum a facut el Andrei de Monique primul caca la oala cand s-a nascut Ioana ! Si o sa i se para absolut firesc sa aiba mami bebe in brate, sa nu stea cu mana goala, vorba lui Alexandre, nu stiu eu cat iti propusesei tu sa stai acasa la mana lui Keutz, dar cu bebe nou ii vei oferi inca pe atata timp cu mami la cuib! N-o mai fi la fel de rabdatoare si de "fun", aici baza devine tati, dar nimic nu o face pe mami mai moale, mai calda, mai frumos mirositoare, mai duioasa etc., decat un bebe mic! O sa vezi tu mai incolo ce minune ti s-a intamplat tie acuma! Ma bucur mult-mult si sincer de tot pt tine, parca surpriza asta din partea ta a fost mai surprinzatoare decat din partea altor tufete! Ori vrusesi sa-ti demonstrezi teoria?
De-acum incolo, numai sanatate!


Ana Pisikuta e soim al patriei! Pai tine-te tare, mami, sunteti pe drumul cel bun! Si mie mi s-ar rupe sufletul, eu inca refuz sa anticipez momentul, ma bucur in sinea mea ca nu ne ies actele decat in iulie, si pana atunci trebuie sa stau cu puiul, tocmai de groaza despartirilor astora sfasietoare!

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

PISIK pana la urma la ce gradi ai dus-o pe Ana?
Pai sa faci bine s-o lauzi mai mult. Ca ai un super-copil, si Marius e topit dupa ea

De dimineata m-am dat jos din pat inainte sa se trezeasca Injineru'. Dupa 20 min ma trezesc cu el la bucatarie, imi zice ceva in japoneza, dupa care: "da tu nu nani?"

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Acuma, sa nu va ganditi ca nu dorm noaptea de grija mersului Guliei la scoala, doar ca am citit legea, am vazut elementul de noutate cu grupa pregatitoare, am facut un calcul si am constatat ca al meu copil ajunge in clasa I la o varsta considerabila si de-aia v-am intrebat ce credeti despre asta. Eram curioasa cum vedeti voi lucrurile.

Edit: ca am scris ca o analfabeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Salutam!

Tufetelor ce ati mai scris! Am mai intrat eu din cand in cand dar nu am reusit sa ajung la zi, acum am zis sa postez, ca sa imi fac simtita prezenta! Adik sa ma bag in seama!

Pe mine m-a apucat o frenezie dupa ce am avut revelatia ca mai am putin pana se termina CIC, iar eu trebuie sa pun ordine in lucruri...

Un punct la care nu am ajuns decat vag este gradinitza piticului... Am 4 "finaliste" dupa webresearch, dar nu am ajuns inca la descinderi... Gaza, tu esti mai avansata in directia asta?

Monnvas, vazui ca-ntrebi de pasaport, dar cum nu am gasit intrebarea initiala, raspund si eu la ce mi se pare ca ai intrebat... Nu-sh sa se poata face pasaportul in lipsa mushteriului (as zice ca nu), asta "biometricu" in mod sigur nu, poate ala "clasic".


Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Citat:
citat din mesajul lui Anaan

Revin, ca am postat la cap trecut:
Simplyana, deci te-a sabotat si tehnologia, nu doar starea de spirit.

Ilinca, referitor la lege: inca n-am citit-o chiar toata, dar marile modificari ar fi: clasa a noua intra la gimnaziu( afecteaza nr de ore corelate disciplinelor de liceu- cred eu); examenul de titularizare se da la scoala; in consiliul de adm. al scolii profesorii nu vor mai fi majoritari - creste importanta parintilor in luarea deciziilor ( inclusiv la alegerea curriculumului la decizia scolii si la alegerea optionalelor); 30% din numarul orelor alocate unei materii vor fi folosite in modul dorit de profesor (asta mi se pare super!); se da examen de admitere in liceu ( nota obtinuta se va aduna cu nu stiu ce alte calificative, se face media si aia e nota de intare)...cam astea imi vin in minte acum.


Mai, nu stiu daca trecerea clasei a 9a la generala afecteaza normele profesorului. Nu cred ca un profesor de generala poate preda logica, de pilda, ci o sa va alerge pe voi, profesorii de liceu, mai tare

Io n-am citit partea de preuniversitar, ci am citit niste rezumate la modificarile pt invatamantul universitar. Si in legatura cu ce se propune acolo chiar mi se pare OK.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!


Mie per ansamblu mi se pare ok si foaaarte ok in ceea ce priveste invatamantul universitar. La materii strict de liceu (filozofie, logica, psihologie etc.) nu cred ca o sa fie mari reduceri, dar, gandeste-te la orele de romana: in clasa a IX-a copiii au 5 ore de romana/ saptamana si alea se vor duce la gimnaziu, deci acolo unde vorbim de licee in strictul sens al cuvantului, adica scoli cu clasele X-XII, vor fi reduceri substantiale de ore la unele materii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

monnvas - preocuparea mea cu clasa I vine si pe fondul ca in actualul context trebuie sa repete micsu' un an
si acum intrebarea: repeta grupa de licurici sau grupa mare care va fi un fel de grupa pregatitoare
de asta am spus eu ca voi merge sa ma consult cu directoarea sa vad ce ma sfatuieste si cum

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor si noua luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

PISIK pana la urma la ce gradi ai dus-o pe Ana?
Pai sa faci bine s-o lauzi mai mult. Ca ai un super-copil, si Marius e topit dupa ea



CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!


Si eu sunt topita dupa ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

ELA, despre lapte: Luca, oricand imi vine mie sa fac testul asta, bea dublu BabyDrink fata de cat bea lapte praf, indiferent de marca. O fi bine, o fi rau, asa macar stiu ca se hidrateraza . Si ca fapt divers, aici lapte praf de la 1 an in sus nu se gaseste nici macar in orice farmacie, in schimb, babydrink 1+ si 3+, prin toate supermaketurile, ba chiar ne-am lipit de curand si de un babydrink cu cereale incorporate! Eu zic sa incerci, mai degraba decat lapte de vaca.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Multam, tufete, pentru info despre pasapoarte. Monique, multam pt linkuri. Intr-unul dintre articole zicea ca nu-i musai sa duc minorul dupa mine, daca ii fac poza; pe de alta parte, tin minte ca toate ati fost cu plozii la pasapoarte. Pana la urma se poate sau nu se poate?

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3
SILUAN are dreptul la viata!


Eu zic sa il duci ca e mai simplu.
Daca nu vrei sa il cari dupa tine cauta dimensiunile pentru poza.

Mergi la inceput