inhalosedarea cu protoxid de azot

inhalosedarea cu protoxid de azot | Autor: meb

Link direct la acest mesaj

cine stie, cine a facut, va rog sa ne povestiti cum a decurs, cum a reactionat copilul, daca a avut efecte adverse. al meu pui cred ca are o carie la 3 ani...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Asta e anestezia cu gaz?

Baietelul meu a avut o astfel de anestezie, nu la dentist ci pentru o operatie la urechi. Anestezia a durat in jur de 15 minute, l-au luat din bratele mele, l-au dus in sala si in maxim 30 de secunde nu s-a mai auzit nimic, ii pusesera masca pe fata, a adormit instantaneu.
S-a trezit plangand, in primele 10 minute e mai ametit, confuz, dar efectele trec f f repede, noi am plecat acasa cam la 20 de minute dupa ce s-a trezit. Avea atunci in jur de un an si jumatate.

Fetita prietenei mele a avut o astfel de anestezie pt tratarea unor carii, la varsta de 3.5 ani. A avut cam aceleasi manifestari ca baietelul meu, doar ca si-a muscat buza f rau (i-au facut si anestezie clasica cu injectie in gingie).

Edit: am citit un pic despre gazul precizat de tine, se pare ca este diferit fata de anestezia folosita in cazul baietelului meu si a fetitei, ei au fost adormiti pentru 15-20 de minute.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elyante spune:

Noi am facut inhalo-sedare la Deltalmed. Copilul nu a adormit, a ris aproape prosteste tot timpul interventiei. Dupa terminarea procedurii, eu personal nu am observat nici o schimbare in comportamentul ei. Fetita mea aveam cam 5 ani si un pic pe atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Si noi am folosit inhalosedarea pentru Luca la stomatolog. A ras in timpul procedurilor, dar apoi a avut o stare extrem de agitata, plangea si-mi spunea ca nu se poate controla, ii venea sa planga si sa tipe tot timpul. La noi a fost si o procedura mai prelungita, de aproximativ 40 de minute, in loc de maxim 25 de min, cat se face de obicei. Insa starea de nervozitate a trecut in cca 15-20 de minute.
Luca avea atunci vreo 6 ani.

Per total eu am fost f multumita. Fara sedarea asta nu stiu daca ar fi stat atat de cuminte si daca ar fi ramas cu asa sentiment relaxant vav de stomatolog.

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Siluan, randunel de pe DC, are nevoie de ajutorul nostru pentru a trai! Nu-l refuzati!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Si fiul meu a avut, datorita cariilor, o astfel de interventie, pe timpul interventiei a fost treaz, nu a simtit nimic, nu si-a adus aminte nimic, dupa aceea a dormit vreo 20 min, si cand s-a trezit a fost foarte ametit si putin recalcitrant, in sensul ca noi vroiam sa-l tinem de mana, el insista ca poate merge singur, era miorlait, dar per total a fost ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meb spune:

va multumesc frumos, fetelor. o sa trebuiasca sa mergem la stomato, n-am incotro... chiar daca tot mi-e frica de anestezia asta, of.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.
Fetita mea a facut 4 sedinte de inhalo, toate au decurs perfect. Copilul poate comunica pe parcursul anesteziei si este putin confuz la sfarsit dar se recupereaza repede.
Atentie! Este de preferat ca procedura sa nu se faca dupa ora 18.00 la copii. La noi ultima inhalo a fost la ora 19.00 si a fost un oic cam agitata si adormita.
ca procedura este minunata pentru copii care nici nu vor sa urce macar pe scaun (a fost cazul nostru ), dar am reusit gratie doctorului si a lui tati care a tinut-o in brate. La sfarsit erau amandoi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meb spune:

mgabi, la ce cabinet ati fost in bucuresti? Te rog, da-mi un pm daca eziti sa dai coordonatele aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

de ce nu incercati mai intai fara inhalare,poate copilul sta cuminte?
eu am fost acum cateva luni cu baiatul cel mare la dentist[avea atunci 5 ani si 10 luni],pt tratarea unei carii.
desi este extrem de agitat,totusi, a stat foarte cuminte pana la sfarsit.
acum cateva saptamani am repetat operatiunea pt a i scoate un dinte[i se clatina si l deranja].la fel de cuminte a stat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Clinica DENTALMED la dr. Amiel.
Dr. vine din Israel o data pe luna si lucreaza programarile.
Vezi aici: http://www.dental-med.ro/inhalosedare-cu-protoxid-de-azot-anestezie-copii-stomatolog-dentist-48.htm

Preturile sunt destul de piperate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meb spune:

iti multumesc, mgabi
preturile sint mari, dar mai mici decat as cauta sa dau ca sa nu aiba copilul meu fobie de stomatolog...
o sa vedem daca e posibil de lucrat fara anestezie, dar nu sint prea optimista.

Mergi la inceput