Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Clubul mamicilor si taticilor singuri

sa ne numaram binecuvantarile (cap.8)

(2 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 20
Gabi_K
Gabi_K

5701 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Gabi_K un Mesaj Privat
Asa e. Si mai vine si scoala... care pare faina la inceput, dar dupa mai scurta sau mai lunga vreme devine un chin cu lectii, cu liniute, cu adunari, cu betisoare si tot tacamul. Si la tati nu sunt lectii, nu sunt manuale...

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert
Mergi la inceput

Happy_in_TO

1347 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Happy_in_TO un Mesaj Privat
Claudi@ este normal sa iti fie teama. Viata ta, asa cum a fost ea pina acum nu va mai fi asa. De asta si vrei schimbarea, nu? Va fi mai plina, mai grea si in acelasi timp mai usoara, dar nu cum a fost pina acum. Si asta nu e rau, este bine! Daca ai ajuns la decizia asta si simti ca nu mai pot trai ca in trecut, ca vrei o alta viata pentru tine, atunci inarmeaza-te cu rabdare si treci prin schimbare.
Copiii se adapteaza usor, mai ales la virsta copiilor tai. Ei au un mecanism emotional simplu atita timp cit cerintele lor sint indeplinite de cineva: tu, rude apropiate, prieteni. Chiar nu cred ca vor sta la usa daca tu nu o vei face.
Mamagiuliei a spus bine: iesiti cit mai mult pe afata, pe la prieteni, organizati activitati.
Tu concentreaza-te pe survival deocamdata: cum sa iti gasesti de munca, cum sa procedezi sa beneficiezi de ajutorul guvernului pentru o perioada: cursuri de calificare, indrumari pentru gasire de munca, psiholog, etc.
Ia fiecare zi una cite una. Nu te gindi ce o sa faci saptamina viitoare, luna viitoare, la anul. O sa intri in panica degeaba si o sa te stresezi. Azi este important. Daca treci peste azi cu bine, este ok. Miine devine azi, si tot asa...

Ai incredere in tine si fii buna cu tine in tranzitia asta.

live and let live

Editat de - Happy_in_TO on 23/01/2011 16:18:03
Mergi la inceput

membru veteran szivarvany

23966 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite szivarvany un Mesaj Privat
Briantis, noi am trecut demult de faza cu ma mut la tati.
I-am facut bagajul si l-am chemat sa o ridice. Ghinion: ala a venit ca la bombe Asta fu` demult. Giulik s-a calmat, a cantarit cred lucrurile
Acum are camera ei dincolo si abia asteapta sa doarma acolo. Nu stim cand se va intampla asta, dar sunt sigura ca absolut nicaieri nu va gasi ce are acasa la noi (chiar daca e apartament si nu e casa luxoasa si noua, chiar daca se inghesuie lumea sa imi ia locul ).
Si sa fii sigura ca daca ii explici exact cum spue Gabi, va gandi si-si va da seama ca asa e bine, cu regulile de bun simt

Happy, cum esti ?

Qamar, TU cum stai ???

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"
Mergi la inceput

Claudi@

759 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiClaudi@ Adauga semn de carte la raspuns Trimite Claudi@ un Mesaj Privat
Astazi ma simt mai bine. Am vorbit cu o fosta sefa la telefon, si mi-a povestit ca s-a angajat in alta parte si voi incerca si eu mai ales ca sotul meu lucreaza acolo si-i cunoaste pe unii patroni(are contract, face electricitatea). Daca nu s-au dat locurile poate am si eu o sansa.
Azi m-am simtit mult mai bine si m-am simtit ca intr-o zi de primavara, nu stiu de ce ca aici e un frig de crapa pietrele.
Fetelor zilele mele sunt pline oricum, eu chiar nu stiu ce as mai putea face, noi nu stam mai deloc in casa. Ma intalnesc aproape zilnic cu prietenele, suntem un grup ce umbla de nebune de colo colo cu copii.
Ne urcam cateodata, chiar in tren (luam bilet pt grupe, e mai ieftin) si mergem pana in aeroport ne plimbam pe acolo, vedem avioane si venim acasa rupti de oboseala. Copii se distreaza de milioane, ca merg cu trenul, e pt ei ca o excursie.
Mergem la locuri de joaca prin alte orase, sau la ferme si nu costa mereu bani. Deci fac destul de mult,prea mult, chiar cateodata si vara suntem numai la piscina. Am o viata destul de plina in materie de iesit, chiar ma inebuneste cateodata. Acum ca nu am masina (cand e Andy acasa am), ma cara prietenele cu ele, se gaseste loc sa merg si eu. Acum doar ce am venit de la piscina, am fost cu familiile, binenteles ca si Andy, caci noi ramanem prieteni si parca ne intelegem mai bine ca prieteni, nu mai este stresul ala intre noi si nu mai am ce sa-i reprosez caci oricum nu mai suntem o pereche.

de Tony 07.04.07 si Nico 23.02.09
Nunta

Poze

Mergi la inceput

Morgano

3297 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiMorgano Adauga semn de carte la raspuns Trimite Morgano un Mesaj Privat
Sunt extrem de prost dispusa, motive similare cu cele ale lui Alice....

Mami, Ana si Iris

Editat de - Morgano on 23/01/2011 23:37:23
Mergi la inceput

herra

4298 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite herra un Mesaj Privat
Buna dimineata,

si eu la fel...proasta dispozitie enervant de persistenta!

Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)

Mergi la inceput

23966 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite szivarvany un Mesaj Privat
Morgano, o mare imbratisare de la mine
O saptamana frumoasa tuturor

Mergi la inceput
Gabi_K
Gabi_K

5701 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Gabi_K un Mesaj Privat
Ripley, Herra, capul sus!!!

Mergi la inceput

23966 Mesaje
Herra,

Eu sunt din aluat d`ala optimist facuta si d`aia cred ca am mai multe zile cu +.
Azi voi face si o fapta buna si asta imi da putere. In juma` de ora merg la niste copilasi aici in Bors, vai de mama lor de saraci si le duc lucrusoare si cateva produse de igiena, cate am avut si eu pe stoc.
In rest, Giulik rosu`n gat, iar - dar asta nu ne-a oprit sa stea 3 ore pe patinoar ieri, io tre` sa merg la pneumoftiziolog, cu tusea ce ma tine din august

Aici e iarrrrna iar...

Mergi la inceput
Gabi_K
Gabi_K

5701 Mesaje
o prietena de-a mea a fost la vreo 2 doctori la spitalul pneumo, zicea ca-s niste barbati de numa-numa frumusei si draguti asta nu mai stia sa spuna daca-s medici buni, doar ca sunt tare ok ca si aspect fizic...
Zicea ca s-a simtit ca in serialul Emergency, cu dr. Ross (adica G. Clooney, tzuca-l mama de frumusete de om)

noi ne pregatim de carnaval, inca nu stim daca vrem zana sau rockerita, trebuie sa ne decidem in cateva zile

Mergi la inceput
Pag. din 20 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com