BIOPSIE DE ENDOMETRU

BIOPSIE DE ENDOMETRU | Autor: maria08

Link direct la acest mesaj

Deschid acest subiect in speranta ca ma poate ajuta cineva.....
Unde se poate face , in Romania, o biopsie de endometru ? Bineinteles ca ma refer la o clinica serioasa.....
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Maria, eu am facut cu Dr Poiana N. ,la MEDIPLUS. Nu stiu daca a fost cea mai buna alegere, dar pt mine a contat faptul ca am venit dimineata in Bucuresti cu avionul si seara am plecat inapoi. Am primit rezultatul dupa o luna; a fost cam succint( doar 3 randuri); dar cei de la clinica din Viena , unde am facut Fiv-ul, nu au spus ca n-ar fi ok. Eu mai primisem niste sugestii pt Medlife. Sper ca ti-am putut fi de folos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Multumesc , Adijo!! Ai facut cu anestezie locala? Ai simtit ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Maria, pe mine m-au adormit. n-am stiut de mine vreo 2 ore; evident nu am simtit nimic. nici dupa ce m-am trezit. am fost cam ametita toata seara , nu m-au lasat sa plec din clinica singura. a fost f. bine totul. Singura mea intrebare e daca anatomopatologul a stiut sa se uite la piesa din endometru sa caute probleme de infertilitate sau s-a uitat ca la oricare alta piesa cautand probleme oncologice ( 90% din biopsiile endometriale se fac pt a diagnostica un cancer de endometru).dar, pt ca cei din Viena nu au zis ca rezultatul nu e ok, banuiesc ca i-a satisfacut cele 3 randuri...
Tu ai nevoie pt Fiv de biopsie? unde faci fiv-ul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Da, vreau sa fac inainte de urmatorul FIV pe care cred ca-l voi face tot la Gynera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Pana la urma voi face histeroscopia si biopsia in aceeasi interventie( 2 in 1); sper sa fie totul in regula!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_B spune:

buna, maria!
am gasit si un articol referitor la biopsia de endometru! uite aici:

http://www.medwire-news.md/45/89958/ObGyn/Inflammation_caused_by_endometrial_biopsy_may_improve_IVF_success.html

pana la urma faci histero+biopsie la dr Poiana? Cine ti-a recomandat procedura, dr Dracea la Gynera?

Bafta!
Gabi+29
placenta previa centrala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Multumesc pentru articol! Le fac la clinica, nu stiam ca se pot face si la Gynera; am tinut legatura prin e-mail si cand mi-au spus de aceste investigati am inceput sa intreb unde se pot face....ca sa aflu ca le voi face la ei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielam1971 spune:

buna,
eu am facut la cluj la doctor stamatian. nu stiu de unde esti si daca i-ti e aproape clujul
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_b spune:

Buna ziua,

Trebuie sa fac o biopsie de endometru deoarece la ecografie s-a constatat ingrosarea lui. As dori ca cele care au trecut prin asa ceva sa-mi spuna si mie la ce sa ma astept. Ce fel de anestezii se pot face, cat dureaza, daca este dureroasa, la cat timp dupa interventie apare menstruatia si orice alte detalii. Cat dureaza pana primesc raspunsul rezultatului?
Intentionez sa-l fac la Medlife cu dr. Marian Iliescu sau la spitalul Cantacuzino cu dr. Alina Ursuleanu (dar unde am nevoie de diverse acte de internare si nu stiu daca le voi strange in timp util, deoarece nu vreau sa mai aman).

Ce ma sfatuiti, ati auzit despre cei doi doctori?

Multumesc si sper sa-mi raspunda si mie cineva.

Mergi la inceput