Migrene

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Of, msl, biata de tine...
Si tatal meu (de la care am mostenit migrenele :) a avut o perioada in care le avea de 3 ori pe saptamana :(.

saskia, se fac diverse scheme de tratament pt. profilaxia migrenelor.
La unii functioneaza antidepresivele usoare in doze foarte mici (s-a emis la un mom. dat teoria ca sunt predispuse la migrene persoanele sensibile si usor afectabile :) de cele ce se petrec in jur), la altii functioneaza antiepilepticele (cica mecanismul care declanseaza crizele din epilepsie ar avea ceva similiaritati cu mecanismul care declanseaza migrenele. Am o prietena care a luat 9 luni un medicament cu acid valproic si a scapat de migrene pentru cativa ani), la altii merge cu propranolol, iar la altii nu merge cu nimic.


msl, tu ai incercat sa iei coenzima Q10?
Sunt studii care arata ca administrarea de coenzima Q10 ar rari frecventa si intensitatea migrenelor.
Eu am luat o perioada si mi-a mers foarte bine din punctul asta de vedere.
In studiile alea (gasesti pe net cate ceva) se vorbea parca despre 120 mg zilnic, eu luam doar 60 mg.

Un prieten care este neurolog a fost la congres in Belgia si a aflat acolo ca si vitamina B3 e eficienta in profilaxia migrenelor.
Din pacate nu am gasit vitamina B3 la farmacie, dar se gaseste in drojdie, cereale integrale, germeni de grau, smochine, curmale avocado.
Am avut o perioada in care mancam zilnic germeni de grau si s-a simtit asta si in frecventa migrenelor.
Acuma nu mai mananc, ca m-am saturat de ei :)).

De asemenea, trebuie sa te asiguri ca bei suficienta apa, ca mananci sanatos, cat mai putine proteine animale, cat mai multe fructe si legume proaspete, chestii dintr-astea :).
A, si exercitiul fizic face foarte bine!!

Trebuie sa eviti alunele, branzeturile fermentate (mai sunt cateva alimente contraindicate, dar le-am uitat :D).

Eu iau acum zilnic 30 picaturi de ulei de catina si vad ca si astea imi fac bine, in sensul ca mi s-au rarit migrenele.




~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

msl, am uitat sa te intreb ceva: de ce zici tu ca ai risc crescut de AVC?



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Denizel,
am incercat sa iau ceva Q10 dar era facut din ulei de peste si asa am descoperit ca am alergie lapeste pt ca eu nu maninc peste de obicei, si de atunci nu am mai incercat, dar poate e o idee, o sa caut facut din plante daca exista; mie mi s-a spus de B2 nu de B3 dar oricum nu face nici o diferenta sa zic drept
acid valproic zici?...hm..ar fi o idee sa incerc dar nu cred ca pot acum pt ca alaptez si n-am de gind sa intrerup alaptatul
am risc de Avc sau infarct pt ca am valori f crescute ale colesterolului plus familia care a avut asa ceva, e genetic, pt ca eu sint slaba si nici nu maninc chestii bogate in colesterol

de multe ori ma apuca disperarea, deci nici nu pot sa povestesc ce nasol e sa fi la servici si sa te apuce migrena sau in mijlocul altor chestii importante...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

msl, coenzima Q10 se gaseste si in cereale integrale si carne de vita.
Nu stiu daca e o idee buna sa mananci mai multa carne de vita :), dar daca nu stai bine la capitolul 'cereale integrale', poate ar fi bine sa incerci si sa vezi reactiile .

Am gasit www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-migrene" target="_blank">aici cateva remedii naturale impotriva migrenelor:


1. Beti suc proaspat de struguri decojiti.
2. Consumati alimente bogate in niacina (vitamina B3), asa cum sunt cerealele integrale, legumele cu frunze verzi, nucile, semintele de floarea-soarelui, ficatul si pestele.
3. Aplicati la nivelul fruntii comprese cu frunze de varza. Inlocuiti frunzele de varza imediat ce acestea se usuca.
4. Aplicati comprese pe baza de coaja de lamaie la nivelul fruntii.
5. Amestecati 300ml de suc de spanac si 300ml de suc de morcovi. De asemenea puteti amesteca 100ml de suc de castraveti, 100 ml de suc de sfecla si 300ml de suc de morcovi. Aceste metode sunt eficiente pentru combaterea migrenelor.
6. Consumati zilnic 10-12 migdale.



Voi incerca sigur sucul cu castraveti, morcov si sfecla. La ala cu spanac nu ma bag :)).




~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Pt. o perioada scurta de timp imi trecea dupa ce mincam 2 kiwi, nu in majoritatea cazurilor dar no, erau zile cind functiona...ce usurare, " zi fara sa iau medicament (rizatriptan)", nu stiu care era faza cu kiwiul...poate semintele din ele contin ceva?acum nu prea mai functioneaza bag seama ca s-a "obisnuit" migrena cu ele...apropo de seminte mi s-a recomandat sa maninc seminte "marunte" cit mai multe cica ar ajuta si magneziu, citeodata imi trece de la anghirol cu magneziu, dar destul de rar.
si am o lista lungaaa cu ce sa nu maninc...si confuza...de ex banana apare in ambele liste si sa o maninc si sa o evit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Vesti bune!!
Acum am aflat de existenta amarantului, o buruiana ce creste peste tot, nebagata in seama pana de curand si cu proprietati miraculoase .
Cica era folosita de chinezi in tratamentul migrenelor (are si vit. B3 printre altele):


http://www.doctor.info.ro/stirul,_o_planta_care_trebuie_descoperita.html


http://www.paradisulverde.com/Magazin-On-line/Altele/Cereale/AMARANT-BIO-500g-BIORGANIK.html


Msl, cu siguranta gasesti amarant in SUA.
Hai sa incercam si asta.





~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikkei spune:

Buna denizel.
Aoleu! si tu ai probleme cu migrena? si eu cam de 15 ani.
Tine-ne la curent despre cum merge cu amarantul, poate incerc si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Nikkei, si tu?
Amarantul nu e neaparat antimigrenos, e doar un aliment sanatos care, alaturi de alte alimente sanatoase papate, poate prelungi perioada dintre migrene.
Oricum, te tin la curent .
Tie cu ce iti trece migrena?


msl, hai ca am gasit ceva foarte interesant pentru tine.

Uite, in articolul asta am gasit ca monoterapia cu triptani (si tu tot un triptan iei parca) poate avea ca efect recurentele chiar si in mai putin de 24 de ore de la ultima doza.

S-au facut ceva experimente si s-a observat ca daca se combina triptanul cu un antiinflamator nesteroidian sunt sanse ca recurenta despre care vorbeai tu sa fie eliminata.
Se dau explicatii pentru asta, articolul e foarte interesant.
Consulta-te cu medicul tau si vezi daca e de acord cu antiinflamatorul recomandat in articol pentru a fi combinat cu triptanul pe care il iei.

Pentru Sumatriptan e recomandata combinarea cu Naproxen, ba chiar am gasit in alt loc ca se poate face si profilaxia migrenei cu Naproxen luat de 2 ori pe zi, desigur cu recomandarea medicului.





~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Mai gasii un remediu . Spray nazal Sinol:

http://www.sinol.ro/about_us.php

In Romania se gaseste la farmaciile Catena.



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Denizel, multumesc pt articol!
L-am citit si am ramas putin mirata, pt ca eu deja combin rizatriptan cu agocalmin si motilium; metoclopramid nu suport sa iau iar nsaids nu suport la stomac; adica incep sa le iau pe rind cind ma apuca migrena asa devin combinate la mine; incep cu magneziu, homeopate continui cu agocalmin daca nu trece trec la rizatriptan bineinteles ca mai bag si un motilium ca doar mi si rau de la durerea de cap. citeodata ma opresc la magneziu/homeopate, dar destul de rar imi trece de ele;
sinol am auzit ca nu prea are efect, personal nu l-am incercat pt ca am citit ingredientele si am considerat cai mai "apa de ploaie decit homeopatele...

Mergi la inceput