Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 48-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

alla,, cum mai esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Buna fetelor !

Am fost la dr si de ce mi- afost frica nu am scapat, raman pe Clostylbegit pe ideea ca am avut rezultate bune la stimulare plus ca ma si ramas insarcinata. In rest a fost ok , pot sa iau utrogestan pot sa combin cu Duphaston, i-am zis si ca hematologul mi-a dat 2x0,4 CLexane ceea ce pe el nu il deranjeaza.
In schimb cand am vb de Closy l-am intrebat daca nu ar fi mai ok so din pct de vedere al endometrului pus Fsh, gen Gonalf? La care logic ca avand rezultat cu CLosty raman pe aceste tb o perioada, dar i-a mai zis ca ar fi mult mai ok alt preparat care nu se gaseste. Nu retin minte preparatul, incepea cu liteara c, l ...sincera nu stiu, poate va dati voi cu parerea.
Si el a pledat mai mult ca a rfi fost defect gentetic decat insuficienta de doza de Clexane. Dar eu zic ca era si vb de doza mica de Clexane din moment ce am indus destule coagulante in organism.
Speram pe data viitoare va fi bine.


Boboi_simona eu la hematolog am fost la Dr. Cucuianu (sper s anu fie reclama). Dar tin legarua si cu d-na dr Uscatescu din Bucuresti. Activeazati PM daca doresti sa ai mailul dansei sa ii scri.

Floricico nu ne dai nici o veste? Ne ti in suspans. Sper ca totul e in ordine.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)
MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Denisa s-a facut la aceas laborator la care ati facut si pana acuma? Poate nu ar stica sa o mai repetati.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)
MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Eu azi nu mai dadui sange pt BHCG deoarece abia luni lucrau analiza asa ca ramasa sa dau luni si sa fac si o coagulograma. Ultimul clexane il fac duminica dimineata, nu stiu dc fac bine, nu mai am sperante ca BHCG sa fie mai mare si nici nu mai pot amana chiuretajul. Sper sa fie sufic 48 ore pana la chiuretaj, sa nu fac vreo hemoragia. Dr zisa sa fac coagulograma luni dar ac va fi facuta la 24 ore de la oprirea clexan-lui, precis nu va arata f bine.De sangerat nu sangerez, atata timp cat pun utrog, mi se pune dop. Dureri nu am, sanii ma dor in continuare, dc nu as fi facut eco nici nu stiam ca nu evolueaza sarcina. De aprox 1 luna sau chiar mai mult am narile f uscate, ma tot caut in ele si ma ranesc dar de curs sange niciodata si sunt sub 0.8/zi. Narile uscate sunt tot un simptom al sarcinii?

Floricica ce faci? Ne dai emotii.

Denisa sotul tau va intrerupe definitiv tratam care il facea cu sulfasalazina?
Tratam naturist bun pt e urmatorul:
Multi Maca de la FLP 3/zi
Pro6 de la FLP 2/zi
L-carnitina de la Redis cu fructoza 1plic/zi
Napraznic capsule 6/zi
Omega3 cu acid folic si B-ri de la Dopell Hertz 2/zi
Dupa 3 luni de tratam o alta spermograma.

Magdutza dc as fi in locul tau as merge pe urmatorul tratam :
Clostybegit (cate zice dr)
Maca www.mamanatura.ro/sanatate/recomandari/suplim_nutritive/maca_se_60_cps-p10022004" target="_blank"> aceasta e cea mai buna pt femei pe piata rom. 2/zi din zi 1 a CM pana la ovulatie apoi continui cu 1/zi pana la testul BHCG. E buna pt endometru , ovulatie si in paralel iti va creste estrogenul. Nu e direct estrogenica, da ordine hipofizei sa produca estrogeni. Nu mai iei nici un fel de estrogeni.
Mai iei o vit E forte primele 10 zile ale CM.
Omega 3 cu acid folic si B-ri de la Dopell Hertz 2/zi pana la ovulatie apoi treci pe Folowise.
Sa intrebi dc la doza de 0.4x2/zi clexane mai iei aspenter;
A.... de data asta as lua 1+1/2 prednison/zi de la ovulatie.
Dupa fertilizare, 600mg utrog VAGINAL!!!! fara duphaston deoarece coag sangele.
Bafta!!!

Fly eu in locul tau luni m-as instala la Fundeni pt analize, dc iese ceva care arata ca iti tb clexane d-na Viorica o va contacta pe d-na dr U. Tu dai sange dimi, pe la ora 14-16 iti da rezultatul, le poti scana apoi si trimite prin mail d-nei dr in care mai scrii inca odata tot-tot si poate iti da ok mai repede pt clexane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki



Magdutza dc as fi in locul tau as merge pe urmatorul tratam :
Clostybegit (cate zice dr)
Maca www.mamanatura.ro/sanatate/recomandari/suplim_nutritive/maca_se_60_cps-p10022004" target="_blank"> aceasta e cea mai buna pt femei pe piata rom. 2/zi din zi 1 a CM pana la ovulatie apoi continui cu 1/zi pana la testul BHCG. E buna pt endometru , ovulatie si in paralel iti va creste estrogenul. Nu e direct estrogenica, da ordine hipofizei sa produca estrogeni. Nu mai iei nici un fel de estrogeni.
Mai iei o vit E forte primele 10 zile ale CM.
Omega 3 cu acid folic si B-ri de la Dopell Hertz 2/zi pana la ovulatie apoi treci pe Folowise.
Sa intrebi dc la doza de 0.4x2/zi clexane mai iei aspenter;
A.... de data asta as lua 1+1/2 prednison/zi de la ovulatie.
Dupa fertilizare, 600mg utrog VAGINAL!!!! fara duphaston deoarece coag sangele.
Bafta!!!



Miki


MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari,
3 sarcini obtinute prin FIV oprite din evolutie (8 s fara clexane, 5 s cu clexane 0.4, 6s cu 0.4x2/zi)




esti o scumpa. Acuma cand esti intr-o stare fff urata mai ai chef sa imi scri.
Admit ca eram in ceata ce si cum sa fac in continuare.
Iti multumesc si tie si altor fete care ma lamuriti.

Iti doresc sa treci peste aceasta incercare cat mai repede. DD ajuta.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)
MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Miki am uitat,ca de obicei, miii de scuze....ce fac cu laptisorul de matca?


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)
MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Magduta L-ai cumparat? dc nu, nu-l mai lua, mergi pe schema scrisa mai sus. Dc l-ai luat si e de la FLP 2/zi din zi 1 de stimulare pana la ovulatie apoi reduci la 1/zi pana la testul BHCG.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Miki preparatul acesta il am: http://www.quantumpharm.ro/ro/laptisor.
Dar nu e nici o problema, nu o iau si gata.
Multumesc


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010)
MTHFR A1298C heterozigot, cardiolipina pozitiv, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot
Tratament: femibion 1/zi,folowise 1/zi,acid folic 5mg/zi,magneB6 2/zi,aspirincardio 100mg/zi(sau aspenter75),glucophage 1500mg/zi,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Magduta nu am putut vizualiza produsul. Eu zic ca nu mai e nev sa iei laptisor dc iei maca.

Fetelor va rog spuneti-mi si mie ce analize contine o coagulograma ca nu stiu ce sa cer luni la Synevo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

miki-miki Sotul nu mai ia o perioada sulfasalazina, cat face tratamentul ptr. si vedem care este rezultatul(3 luni), daca este cat de cat bun ma duc cu el in ungaria si concelez tot ce produce intr-o luna daca nu, trebuie sa reinceapa tratamentul, el il va lua toata viata, nu exista nimic care sa-i stagneze evolutia bolii, nu mai vorbesc sa-l vindece.
Sulfasalazina este contraindica in preconceptia unui BB.
Iti multumesc ptr. sfaturi, deja am o punga mare de bulinute, pastilutepoate o iesi ceva daca nu cum spune el" unul de la donator, unul adoptat si unul al lui"





Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-heterozigot. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

Mergi la inceput