Floricele de liliac mai-iun (47)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabriela10 spune:

Este prima noastra postare pe anul acesta, asa ca va uram:
sa aveti un an bun cu sanatate si fara griji alaturi de cei dragi!

Sa va impartasesc ceva ce m-a ravasit in aesta dimineata. Acum o luna vine socrela pe la noi si din una in alta ma vede gatind ceva intr-o craticioara de teflon si zice: tot mai bune sunt cele clasice din email. ma uit la ea surprinsa - stiu ce este un pic mai paranoia cu toate chestiile legate de naturisti si alte chestii duse la absurd - dar nu intru in subiect. Azi imi aduc aminte de remarca, caut pe net si gasesc ca teflonul expus la temperaturi ridicate este foarte nociv sanatatii, iar daca este si deteriorat (zgariat) cica e si mai si...
Craticioarele mele din teflon sunt bine intretinute dar cand ma gandesc ca renuntasem sa ii mai pregatesc sofiei mancarica la stimer ca nu stiu ce substante (BPA)emana si ca nu este bun (tot de la voi m-am informat)si ca ii ferbeam acum legumele si carnita in teflon

Astazi vreau sa comand Combined Steamer and Blender de la Avent fara BPA. Mai are cineva asa ceva? este ok?

Mami fericita de bebe Sofia 26.05.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Gabi, asta cu teflonul e veche . dar cica nu apuci tu sa incalzesti cratita de teflon la temperatura la care ar deveni asa nociv pt sanatate...acum, Dumnezeu stie...
auzi, dar pe teflon ii faceai carnita de-aia injectata cu hormoni de care zicea Madamar?



Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Bai, eu ma duc la balamuc cu cate n-avem voie sa le dam/facem/gatim etc. Si eu am o craticioara mai mare teflonata in care ii fac puiul si legumele, si una mica emailata in care ii fac iaurtelul si branzica de casa. Offf, cred ca ma trec atunci pe email cu totul, dar cine stie ce o mai emana si asta. Cred ca ne trebe' niste vase de lut pana la urma
Aia cu hormonii mie mi-e greu sa cred ca stau astia sa injecteze pui cu pui cu hormoni, eu stiam ca le pun in mancare, asa ca tot dracul ala e daca mananci gat, aripa sau pipota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crissy_C spune:

Da' de inox ce stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biajitaru spune:

Neata,

Sa aveti o zi frumoasa si bebei cuminti.

Gabriela am eu din ala de la Avent si sunt foarte multumita de el.Se fac repede toate si usor.

Pup,

Bia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

multumesc ancutza si mary
Matei se ridica foarte bine in picioare, de orice prinde(e poza si pe facebook:P ) insa nu merge lateral, de-a lungul patutului
asta ii spuneam si eu sotului ca daca nu merge inca lateral nu e cazul sa il port prin casa
socrela spunea ca daca nu il port nici nu va vrea sa mearga si ma gandeam la copilasii de care nu are nimeni grija, ei cum au reusit sa mearga
e greu cu socrelele, eu ies mereu persoana naspa, oare imi lipseste mie total diplomatia?!
ieri i-am explicat cum e cu teoria "nu-i voie" caci il ducea spre diverse obiecte si apoi ii spunea "nu-i voica" sa turbez nu alta
voi le lasati pe socrele in pace, ca nu vin asa des si nu stau sa mult?!(a mea vine o data pe saptamana sta max 2 ore)

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian 10.05.2010 bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronicach spune:

a legat de oale
eu mi-am cumparat floricica de la Ikea, de fapt am pimit-o prin posta, si fierb, la aburi, in inox
asa ca daca stiti ceva naspa si despre el...hai distrugeti-mi fericirea

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian 10.05.2010 bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Citat:
citat din mesajul lui veronicach

a legat de oale
eu mi-am cumparat floricica de la Ikea, de fapt am pimit-o prin posta, si fierb, la aburi, in inox
asa ca daca stiti ceva naspa si despre el...hai distrugeti-mi fericirea

mamica fericita de cuminte Matei Sebastian 10.05.2010 bebe



inoxul, ca orice metal, distruge vit C.
care oricum se distruge prin fierbere.
dar poate "stiinta" a mai evoluat si da boala "metalului zapacit", habar n-am...


Traiesc in Orasul Alandala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

veronicah : eu stau cu soacra in casa dar acum imi caut bona ca nu vrea sa stea cu fata cand ma reintorc la cabinet ... deci ... no comment !

R_ocsy , mami de Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela10 spune:

Vivela_eu abia acum am aflat, dar mai bine mai tarziu decat niciodata . Legat de carnita, pana acum i-am dat doar de curcan cumparat de la tara. Are bunicu' un vecin care creste curcani si cumpar de la el. Eu nu cumpar pui din comert nici pentru noi. Fiert are un gust ca de medicamente si nu il suport.

Biajitaru_multumesc de recomandare. L-am comandat si saptamana viitoare il am


Mami fericita de bebe Sofia 26.05.2010

Mergi la inceput