Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Sorina, noi mergem de la doua luni regulat la control oftalmologic. Copilul cu cat creste in varsta cu atat va sta mai greu la acest control. Karla a urlat intotdeauna la oftalmolog, doar ca atunci cand era mai mica era mai usor de tinut. Acum ne chinuim toti (noi parintii si asistentele) sa o tinem ca doctorita sa o poata consulta.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Loys, este vorba de asa ceva http://www.benessere.ro/Copilul-Tau/558/Crustele-de-lapte.html ? Sau poate este o acnee a bebelusului localizata pe cap... noi am avut la fetita doar pe frunte... am scapat de ea cu o crema de la Mustela, Stelatopia. Dar cel mai bine ar fi sa iti prescrie pediatrul un produs, in functie de aspectul eruptiei.

Citat:
citat din mesajul lui loys

Fetelor ,spunetimi si mie ,e normal ca puiu meu sa aibe cosuri pe cap?,nu are pe fata nici pe corp numai pe cap.A avut unul si dupa iau aparut mai multe,sunt mari ,bine eu zic ca s marii ca sunt albe la capat.Bubite are dar cateva la guritza de la balutze.va multumesc.


mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Citat:
citat din mesajul lui joklk

Sorina, noi mergem de la doua luni regulat la control oftalmologic.


JO, cum de mergeti asa des? Aici mi-au zis sa o mai duc pe Daria cand are 3 ani...Ser ca nu-s neglijenti dr aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Dalma, Karla a avut retinopatie grad 1 si strabism. Suntem bine acum dar timp de doi ani am mers regulat la control. La inceput o data pe luna apoi la perioade mai lungi. Ultimul control l-am facut in aprilie anul trecut.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Multumesc Manumanu,chiar astazi am sunat la dr.dar e plecat in vacantza.PUIu meu cand plange cate o data ii aud din plamani ca un suerat usor,tuseste dar rar ,cand am iesit din spital a spus ca e bine si e normal,dar acum cand plange?,sa se auda asa,sunt tare ingrijorata si nu stiu ca sa fac.va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Am vazut intrebarea despre oftalmolog. Si noi am fost la dr Burloiu.Prima data a vazut copii in maternitate la cerea mea, am vrut o a doua opinie cind doctorita care venea sa vada copii de la Iomc mi-a zis ca trebuiesc operati.
Apoi am fost la dr.Burloiu cind copii aveau 6 luni, si pot sa spun comparativ cu doctorita care i-a operat si la care am fost dupa iesirea din spital, ca nici nu am simtit ca a controlat copii.I-a vazut cind stateau la mine in brate, fara sa ii traumatizeze prea mult, fara sa ii aseze pe vreo masa cum proceda cealalta si sa-i tina acolo tintuiti vreo asistenta.
Deci dupa parerea mea, puteti merge cu toata increderea la el.

Si Johanna si fetita mea are strabism, retinopatie au avut amindoi dar dr Burloiu mi-a zis ca nu mai este nevoie sa mergem la controale decit dupa doi ani si jum cind vor fi ei mai mari si vor putea coopera pt a corecta asta.

Loys si Filip a avut o perioada cind avea cosuri, nu avea o eruptie ,ii aparea un cos , ii trecea, apoi altul.Pediatra mi-a zis ca se mai intimpla si sa iau nu stiu ce fel de tarite de la farmacie, zicea ca sint unele speciale si sa ii dau la baie cu ele.Cert e ca nu am luat, si nici nu i-au mai aparut cosuri.Dar a avut si in cap, si in ureche odata.Eu ii dadeam cu un betisor de urechi inmuiat in betadina(fara alcool).
Si puiul meu avea uneorri o respiratie care se auzea ca un hiriit si cind era micut avea si un balans toraco-abdominal cind respira ca uneori ma speriam.La control imi spuneau ca nu are nimic la plamini.
Acum nu mai are nimic din toate astea.Asa ca nu e cazul sa te sperii.E bine sa il vada un doctor, dar uneori asa sint ei oricit de ciudat ne-ar parea noua.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

ma bag si eu in vorba, sunt mamica de fost prematur, acum are 5 ani jumate.
retinopatia are 5 grade de evolutie, dupa care trebuie intervenit cu operatie laser, daca nu cumva boala incepe sa regreseze de la sine. daca nu regreseaza si nu se face operatia apare dezlipirea de retina, care duce la orbire si este, din pacate, ireparabila.
danasima, n-am inteles daca puii tai au fost operati.. nu inteleg: daca au avut gradul I, dupa aia a regresat boala sau atunci au fost operati? ca eu stiu ca se opereaza abia dupa gradul IV? daca n-au fost operati mi se par cam rare controalele.
si eu recomand doctorii de la IOMC, despre Burloiu nu stiu nimic.
ma iertati daca am intervenit inoportun..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Multumesc Danasima,al meu cand incepe sa planga se aude asa din plamani ca si cum ar tusi ,numai ca plange cand ii este foame.e adevarat ca la copii cu colici nu trebuie sai indopi cu manacre din cauza gazelor?Se poate sa mai abe si dureri de stomac ,oare?T citesc pe net sa ma documentez ,la reactiile care la are puiu meu,unle se potrivesc dar altele.......Am sa va pun poate o intrebare mai ciudata pentru unele dintre voi,cand ati inceput sa credeti ca copilul vostru este ca unul normal nascut la termen? Eu tot gandesc ca puiu meu e special si sa am grija de el mai ceva ca de unul nascut la termen si nu l pot compara cu altul de aceiasi marime si probabil aceiasi varsta.va multumesc ,multa sanatate la pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Iliia_99 nu am zis ca ai mei copii au avut retinopatie gr 1, sincer imi amintesc doar la Carina ca avea retinopatie gr 3-4, adica gr 3 in anumite parti de retina si 4 in altele, la Filip scrie decit retinopatie severa in scrisoarea medicala de la externare.Oricum ambii au laserterapie.Eu nu spun ca medicii de la IOMC nu sint buni, datorita unei doctorite de acolo copii mei vad acum, dar cred ca la fel de bun este si dr.Burloiu.El de altfel a facut parte din cite stiu eu din programul asta de depistare a retinopatiei de prematuritate si a operat prematurii, dar de ceva vreme nu mai face asta. Si mi-a fost recomandat de foarte multe persoane independent unele fata de celelalte.

Loys si eu am avut si mai am uneori problema asta.Si acum cred ca puii mei sint speciali si ca au nevoie de ingrijire deosebita fa de ceilalti nascuti la termen.Probabil ca atunci cind cresc mai mari, cind merg, vorbesc adica ii vezi ca sint copii perfect normali, poate atunci vor disparea temerile si ingrijorarile referitoare la ei...zic si eu nu stiu poate ca vor aparea alte griji...

O primavara frumoasa tuturor mamicilor si bebicilor!

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Multumesc inca o data Danasima,ma gandesc cate o data ca am luato razna,in fine dimineatza ma duc cu puiu la spital ca nu am liniste sa vad ce zic doctorii de ce ma framanta.va pup si multa sanatate la pui.

Mergi la inceput