Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Multumesc si voua sa va traiasca minunile.Puiu meu il hranesc cu lapte praf(Nutramigen LGG LIpil)pe care lam schimbat e 3 ori pana acum.Cu laptele asta nu e constipat dar cred ca ii este putin lene sa faca singur;).Ii iau temperatura cand vad ca e cam caldut si termometrul ii il bag in ulei cu masline si atunci cat timp eu astept sa vad face si el scaunul..:))e tare hotoman:).Pediatru ce sa zica?,e sanatos ,problema lui fiind plamani ca a stat cu oxigen 3 luni de zile,si cu 15 zile inainte sal iau acasa ia facut testul somnului si la trecut. Cat despre vaccinuri le am facut toate unde suntem acum nu unde am nascut.a inceput sai faca de la 3 luni,si ia facut si pe gura .Nu stiu cum se numesc sunt doar scrise in carnetelul lui ,pana acum a facut de 3 ori cam accelasi vaccinuri.mai revin cu in trebarii;)multumesc si multa sanatate voua si la puioutzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Loys, intr-adevar trei luni de oxigen e mult. Efecte se vor vedea probabil la ochi (retinopatie) si neurologic, dar ma gandesc ca faci controale oftalmologice si neurologice.
Ce inseamna testul somnului?


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Controale la ochi sau facut au spus ca nu are nimik,dupa cate vad eu puiu meu ma urmareste se uita la mine si vede.La urechi am, facut controlul nu are nimik e totul bine.A fost operat cand a avea 3 luni de hernie.Oxigenul nu ia fost dat aici 100 la 100 numai in Budapesta a fost, si acolo iau facut controale la ochi la doua saptamani si spuneau ca trebuie supravegheat.E posibil ca puiu meu sa aibe colici mai puternici intr o anumita zii din saptamana?Aseara si astazi a plans in gura de sarpe;((( nu stiam ce sai fac si disper in momente de asteacu toate cai dau picaturi pentru colici(sab simplex).Nu se obisnueste cu supozitoarele dupa aia?Doctorul meu e special pentru copii prematuri dar e cam ”love and peace”si e cel mai bun doctor ca el ma ajutat sal aduc pe puiu meu aici...unde stau acum.pe curand va pup pe voi si pui vostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Scuza ma am uitat sa ti spun cei testul somnului.inaite de a fii dat acasa se baga intro camera si ise pun multe cabluri si electrozi pe eltrebuie sa stea 10 ore...sunt pentru copii care au probleme cu desaturatia sau care au avut administrat oxigen:).si iau facut testul a doua zi lau operat si dupa daua zile acasa:).repede si al subiect ca eram pierduta si pregatita nu prea eram..ca o saptamana oricum nu am dormit..scuze ca ma intind c u vorba....dar daca ar fii sa va povestesc prin cate am trecut cu puiu meu..:)o seara placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Loys sa stii ca este chiar o minune ca fiind asa de micut la nastere si cu oxigen atit de mult timp nu are probleme la ochisori.Copii mei au stat o luna cu oxigen si sint ambii operati de retinopatie.
Sa stii ca si eu eram disperata cu plinsul, asta e unul dintre motivele pentru care am intrat pe forum, Filip plingea aproape in fiecare seara cam o ora sau dua si nu il linisteam cu nimic.Cind era cite o seara cind nu plingea era sarbatoare pentru mine, dar seara urmatoare era si mai rau, parca sa recupereze o seara cind nu a plins.
Acum pot sa zic ca s-a linistit, nu stiu daca plinge o jum de ora pe zi cumulat, si daca il iau in brate si vorbesc cu el e cel mai cuminte copil.Deci curaj ca va trece si perioada asta si vor veni perioade mult mai frumoase in viata voastra.
Mie nu imi vine sa cred, mi se umple sufletul de bucurie cind ii aud rizind in hohote, chiuind si chiar zicind ta-ta sau ma-ma(mama mai rar dar au zis macar o data).

Fetele cu experieta va rog daca cineva a avut probleme cu diversificarea...help!!! Carina refuza aproape orice dupa citeva lingurite.Singurele pe care le maninca si nu tine gurita inchisa sint cerealele.


Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Cat de mari sunt bebelusi vostri?cat timp o sa tina colici?Puiu meu acum are( 2 luni si 7 zile normal) 5 luni si 18 zile decand sa nascut.nu plange tot timpul ,dar e prea nervost se framanta mult si cate o data nu stiu ce are,mai ales cand are gaze.Imi vine sa ma urc pe pereti. Mie frica sa nu apaa probleme si sa nu mi dau seama...:( E POSIBIL SA AIBE COLICII NUMAI IN ANUMITE ZILE DIN SAPTAMANA?A plans de 2 saptamani numai in aceleasi zile .duminica spre luni si chiar marti. Sper sa nu aibe si al meu nevoie de operatie la ochisorii,se uita dupa mine,pentru mine e normal si vede,are o pupila putin mai dilatata decat cealanta dar doctorul nu a spus nimik,bebele vostru face pipi de fiecaredata cand se screme?Ca al meu face mult pipi.Ma scuzati daca exagerez dar nu am cu cine sa vorbesc ,am familie dar e ca si cum as fii singura ,ei nu vad problemerle asa .:((Pentru ei e un copil normal care trebuie sa stea in patuc si sa nu planga deloc.va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Dana, alta recomandare la diversificare decat rabdare nu stiu sa iti dau. Poate ca trei - patru lingurite de cate ceva e destul pentru Carina. Asa era si Karla. Eu am experimentat cu Karla si o schimbare totala de gusturi. Daca la 10 - 11 luni manca spanac cu drag acum nici nu vrea sa il vada. Si exemplele ar putea continua.

Loys, fetita mea are 2 ani si 5 luni. Nu iti mai face ganduri ca pui prea multe intrebari e normal sa le pui. Referitor la ochii poate un control la un medic care sa iti explice ce si cum clar nu ar strica. Cat despre agitatie eu am descoperit ca prematurii sunt mai agitati de felul lor. Cat urineaza tine de cat se hidrateaza. Colicile tin atata timp cat nu este matur sistemul digestiv.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Multumesc Joklk si Danasima.Cate o data mai sun la spial si intreb asistentele care au grija de copii prematuri ca eu de unde sa stiu fiind si primul copil.Si de vreo cateva zile nu prea mai doarme bine se tot foieste ,se trezeste ma chinui sal adorm.Sta cu ochii intedeschisi de paca ma urmareste:))).pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sebastian, mananca aprox 100-120 l piure d elegume,90 ml faina de orez cu latpic de la mine si restul vreo 5-600 ml de lapte de la mine.

daca il las din brate sau singur urla, nu plange.
noi ne-am facut control la ochi la 2 sapt si a zis ca e super ok.nu am mai facut. avem doar 10 zile de oxigen.
nu il mai pot tine in brate.mi-am scos ghipsul de la dreapta, ca se lovea de el, iar la stanga nu am timp sa ma duc sa il pun si nici cum acum.

altfel e o minune de copil, Ii multumesc lui Dumnezeu.
ne rostogolim,stam bine in fundulet, ne ridicam din fundulet in picioruse, sustinuti doar de manute.
nu pasim, inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Debia astept sa creasca mare puil meu ca al vostru.Al meu are probleme cu gazele se chinuie sa le dea,asa a fost si la bebelusi vostri?Se stramba se indoaie si cate o data si cand mananca,si papa mai repede daca e vreo una in zona.va pup

Mergi la inceput