Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

In fundulet, fara sa se sprijine sau sa cada, a stat la 10 luni fara o saptamana.acum,avem 10 luni si 3 saptamani si ,daca ne tine mami de manute, pasim cca 2-3 m.
se catara insa peste tot. urca pur si simplu.habar nu am d eunde are atata forta.are doar 6,600 kg.asta e, nu imi mai fac griji cu greutatea.se apleaca sa ia ceva de jos, tinanadu-se cu manuta de sus, pt a nu cadea.
psiho- motor, face cam tot ce face un bebe nascut la termen, la 10 luni si 3 saptamani.
varsta noastra corectata ar fi 8 luni si jumatate, dar mi s-a spus ca nu prea are sens sa ma mai orientez dupa ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Multumesc pentru raspuns Histamina.Puiu meu are 9 luni si 19 zile...varsta corecta ar fii 6 luni si cateva zile.....ma gandesc ca o sa stea el in fundulet..cand am fost la kine mi au zis sa nu imi fac probleme inca..daca la un an (adica 9 luni)nu sta in fund atunci sa mi fac griji....De mancat ...mananca..mai greu cu laptele care am inceput sa i bag niste morcov in pure ca sal pape sa i schimbe gustul ..poate asa mai papa cate ceva......in rest e bine si cu greutatea stam bine zic...7.200kg si 66 cm cred...La multi ani la bebelusi care si au sarbatorit ziua de nasteremulta sanatate ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

LOYS, MAMADRAGA, CE PUSTI STA IN FUNDULET LA 6 LUNI???????
din cauza greutatii mici , nu are muscuatura dezvoltata.
stai linistita,.sigur va fi bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Pai bebei la 6 luni stau i9n fundulet ..normal...... ..problema e ca nici nu vrea...In brate daca il iau sta ..dar in rest..pe pat ..nu vrea....Am una dintre prietene care bebelusul ei are 6 luni si jumatate..si sta in fund si merge in patru labe...si aproape ca vrea sa se ridice singur....bine ca nu fac conparati cu al meu ...dar totusi...sunt bebelusi care stau in fund la 6 luni...si daca sunt nascuti prematur...Al ei e aproape de termen...Eu fac exerciti in fiecare zii cu el cate putin...multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Histamina ma gandesc ca acum ceva timp in urma si tu iti faceai griji ca nu sta in fundulet...Poate tu te ai mai linistit ca sta in fund..dar la mine inca nu vrea sa stea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Ma bag si eu in discutie.Desi sint doi copii, nascuti in acelasi timp si cam cu acelasi probleme,la noi a fost asa;Filip a stat in fund la 8luni si jum de cind s-a nascut adica aproximativ 6 luni corectate iar Carina a stat bine in fund aproape la 10 luni.Si pina pe la 9 luni si jun nu vroia sa stea, daca o ridicam se arunca singura pe spate.
Deci nici un copil nu e la fel cu altul, chiar si frati fiind.
Acum de exemplu, Filip se ridica in picioare, merge putin si in patru labe iar sora-sa nu vrea sa se ridice nici in fund daca e culcata.Incearca, se ridica putin, vede ca e mai greu si se lasa in jos.
Probabil ca mai devreme sau mai tirziu vor face de toate dar in ritmul lor.
Cred ca e foarte bine ca faceti kineto Loys si vei vedea ca pina la urma va sta si in fundulet.Eu am observat ca trec perioade in care nu fac nimic nou(adica nici un progres) si apoi dintr-o data ba spun un cuvint nou, ma rog niste silabe noi, ba fac niste miscari pe care pina atunci nu le faceau.Asa ca trebuie sa avem rabdare, ei sint oricum niste copii speciali(in sensul bun si frumos al cuvintului).


Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Merci Danasima,deci sunt si fosti prematuri care stau in fundulet la 6 luni.......dar depinde de la copil la copil..normal ca mi fac probleme ca nu sta inca in fundulet....dar stiu ca intr o zii o sa stea asa dintr o data ca toate lucrurile si miscarile pe care le a facut ..Cu toate ca facem kine...si insistam ,dar daca nu vrea nu vrea..Abia astept ziua aia cand o sa stea si el in fundulet..nu mai este mult..Ii place numai in carut si relex sa stea in fund..asta e....va pup si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Ne-am intors si noi de la mare. A fost frumos dar strengarita mea e un copil cu toane. In primele doua zile nu a mai iesit din apa ca apoi sa nu mai vrea sa intre in apa nici in ruptul capului.
In rest suntem bine si foarte bronzate.

As vrea sa mai repet ce am tot spus pana acum si am vazut in evolutia noastra. Vor exista mereu lucruri care copilul prematur le va face la varsta corectata si lucruri care le va face la varsta normala. Incercati dragi mamici sa nu va stresati, copilul simte orice stare.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sweetcrina spune:

Buna ziua, sunt o mamica de gemene nascute prematur in decembrie 2010, prin cezariana. Ana a avut 1150kg, 35 cm, nota 8 si Maria 1200kg, 36cm, nota 8, nascute la 28 sapt si 3 zile. Au respirat singure, au avut in primele 5 zile ne pie de CPAP alternativ., din cauza bine cunoscutelor crize de apnee. Multumim lui Dumnezeu ca nu au avut si nici nu au nici o problema de sanatate, caudate de prematuritate. Numai ca nu reusim sa recuperam in greutate. Ana are acum la 6 luni si 10 zile, 5400 kg, 62 cm, iar Mariuca 4800kg si 60 cm. De o saptamana am introdus cereale, poate asa mai iau si ele in greutate. Neuro motor sunt multumIta de achizitiile lor. Mergem la kineto de 3 ori pe sapt. Gangurim, radem, sunt 2 dragalase! Am citit capitolele anterior si m-au incurajat f mult! Danasima si Joklk, sunteti linistea mea, m-am imbarbatat dupa ce v-am vazut minunile, avand in vedere ca si eu am nascut la aceleasi saptamani! Aveti niste copii super! Sper ca si ale mele sa creasca mari, sanatoase! Acum ma dc ca s-au trezit fetele! Sper sa ma primiti printre voi! Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Sweetcrina, bine ai venit! Sa iti creasca mari mogaldetele!
5400 g si 4800 g mie una mi se pare foarte bine. Karla la 6 luni avea 4500 g. Bine nu ai spus daca le alaptezi sau mamanca lapte praf.
Incearca si fii optimista asa si fetele vor fi!



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput