Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui joklk

Mihaela nu vreau sa fiu eu mai desteapta decat medicii dar graficele acestea sunt facute dupa niste studii si dupa niste medii de inaltime. Unii copii sunt mai inalti altii mai scunzi. Nu cred ca trebuie sa iti faci atatea probleme in aceasta priviinta. Karla la 2 ani si 8 luni are 86-87 cm (nu a mai crescut in ultima luna) si la greutate se invarte la 10.500g. Bineinteles ca problema cu refluxul trebuie urmarita si tratata.

Referitor la socializare ce vrei sa spui ca nu vrea sa interactioneze cu copii? Karlei ii plac ult copii. O atrag mai mult cei mai mari ca ea, le da jucariile ei, ii asculta ce spun dar cand vine vorba de comunicare/vorbire dureaza o vreme pana face asta. In schimb are doi prieteni cu care e mai tot timpul si aici comunicarea merge foarte bine.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze


Da Johanna, Dennis nu vrea sa comunice cu ei, sta prin preajma lor dar daca vreunul incearca sa-l atinga sau sa vb cu el, se retrage. Si ma mira pt ca el nu era asa inainte. Prima data am crezut ca e rusinos...dar nu stiu ce sa zic. Am inceput un program de socializare
pt copii, unde fac diferite activitati..canta, danseaza, de joaca...
Dar nu a vrut sa se implice deloc cu toate ca stia cantecelele.
Oare sa se fi petrecut ceva la day care...ceva ce eu nu stiu?
Iar pe partea cu dezvoltarea, pentru mine nu sunt foarte importante graficele, pe mine ma intereseaza sa-l vad ca,,creste, iar graficul ma ajuta sa vad ca totusi mai are o tendinta de crestere. Iar datorita faptului ca vomita foarte mult nu are cum sa creasca. Aseara am fost la urgente, pt ca are 2 saptamani de cand vomita, si cei de acolo doar au constatat ca nu e dezhidratat si ne-au trimis acasa. Ne-au zis ca ei nu pot sa "intre" peste ce au facut cei de la gastro, si sa sunam sapt viitoare la ei. OK, si daca copilul meu tot asa e eu ce fac? Am mers la urgenta pt ca asistenta cu care am vb toata sapt la telefon mi-a zis sa merg. Dar degeaba
Dar mergem inainte.
Va doresc tuturor un weekend cat mai placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Mihaela tu iti faci probl ca nu creste (si este normal sa-ti faci), iar eu mi-am facut ca crestea prea mult . Acum m-am linistit ca e bn (dupa multe investigatii), dar suntem mult peste media varstei. Are la 2 ani 98cm si 15.5kg. nu ma crede nimeni (care nu-l cunoastea) ca are doar 2 ani. Eu acum ma plang ca refuza orice fel de harana in afara de lapre de 2 sapt, dar sper sa fie doar o perioada, altfel...
Imi pare tare rau de Dennis ca are probl si vomita mereu. Va doresc din suflet multa sanatate si sa gasiti rezolvare cat mai curand.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Sorina, iti multumesc tare mult...o scoatem noi la capat cumva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Fetelor, am atasat ASQ 3 (activities + test) in fisierul cu pozele Dariei de la sfarsitul fiecarui mesaj. Sper sa le putti vizualiza si salva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

La multi ani esentelor tari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

La multi ani Carina Maria si Filip Alexandru!
Sa cresteti mari, sanatosi si sa le aduceti parintilor doar bucurii!



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

La multi ani Filip si Carina!
sa fiti sanatosi si norocosi!

avem 4 dintisori, incisivii, aparuti in 4 zile, cat eunul pe zi. suntem zombie!
vreau sa dorm, oriund, oricand, cu oricine.
saptamana asta am facut , pe langa dintisori, urmatoarele:da o jucarie lui mami,daca mami i-o cere si el se joaca cu ea si renunta sa faca un lucru daca mami ii spune ferm nu(asta face de cca 2 sapt).

sunt fericita. e adevarat ca exagerez cu pupaturile.stiu,dar nu ma pot abtine.
sper sa nu iasa mamos, ca ma va vb de"bine" nora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Multumim frumos pentru urari!Nici nu imi sa cred ca au facut un an!


Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

buna mamici!azi v am descoperit si eu,nu am stat asa mult pe calc dar azi mi a sarit in ochi subiectul.si eu am nascut un baietel prematur de 1.900 Eduard Alexandru la 31 sapt.intr adevar mai greu de crescut un prematur,tb mai multa rabdare si rezistenta psihica dar a trecut si acum la un an privim in urma si nu mai conteaza nimic.a meritatva pup si curaj ca greul inca nu a trecut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Fetelor pe unde sunteti?
Cine stie ceva de Ayla? nu a postat de muuulta vreme....

Noi de azi luam ceva laxativ, la recomandarea dr. Am facut analizele de sange in urma cu 4 luni si iesise , normal, anemie. Noi nu mai luam Fe de 1 an. I-am reintrodus fe, dar nu avea deloc apetit, era extrem de constipata si se plangea ca o doare burtica
A pus doar 300 gr in 3 luni. Asa ca ne-am prezentat la dr ca a banuit (corect) ca Fe este cauza asa ca pt 1 luna l-am scos, fara sa-i dam laxativ.
A pus 300 gr intr-o luna (fara Fe) si nu o mai doare burta dar caca tot e tare, macar 1 data/zi, cacaraze....nu in fiecare zi, e adevarat iar a doua caca din zi e normala

Sper ca asta sa o ajute si sa scapam si noi incet de scutec...

Va pupam

Mergi la inceput