Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mihaela, eu nu ma refer la carti de povesti. Noi avem o colectie intreaga de carti: fructele, legumele, animale domestice, animale salbatice, flori, arbori, meserii etc. Pe acestea de la un an le-am tot rasfoit in fiecare seara. Karla asa a invata elemente de baza. Pe parcurs pe marginea imaginilor s-au creat povesti pe care acum mi le spune ea mie si le largeste si imbogateste in fiecare seara. Pentru carti clasice ce povesti Karla inca nu are rabdare. La aceste carti in ultimele 6 luni s-au adaugat cartile cu imagini de lipit. La inceput mai mult le rupea decat sa le lipeasca, acum le recunoaste si stie unde sa le lipeasca.

Dana, ortopedul de spune despre Filip? E normal sa te nelinisteasca gandul unei operatii dar eu as cauta mai multe pareri si apoi as asculta si de instincul meu de mama. Karla a mers tarziu, la un an si trei luni dupa stimulare cu kinetoterapie. Atunci ni s-a spus ca are hipertonie musculara. Am facut tratament, am vazut imbunatatiri dar ea a ramas cu o anumita spasticitate. Acest lucru bineinteles ca pe noi ca parinti ne-a ingrijorat (merge si acum pe varfuri si cu piciorul stang mai incordat decat dreptul). Am mers la un ortoped la Tg Mures care s-a uitat 5 minute la ea si ne-a trimis sa facem radiografie la sold dupa ce i se facusera doua ecografii la sold. Am refuzat. Dupa multe cautari am gasit alt ortoped, la care am fost chiar azi, si care a fost pe sufletul meu. Mi-a consultat copilul, mi-a pus n intrebari despre toata dezvoltarea ei si mi-a spus la final ca de fapt copilul nu are nimic. Picioarele ii sunt formate normal si ca toata incordarea si tendinta de a merge pe varf vin de la marea prematuritate si ca vor trece.
Ti-am povestit toate astea pentru a vedea ca e important sa ai mai multe pareri si ca trebuie si tu sa ai un sentiment de incredere in medicul la care ajungi cu copii tai. Iti doresc evolutie cat mai buna cu Filip.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Mihaela, am primit seara asta de la prietena mea care lucreaza pt Alberta healthcare ASQ(ages&stages questionnaires) pt 28 months 16 days through 31 months 15 days.Incerc sa-l scanez maine si daca vrei iti trimit pe mail sa-i faci lui Dennis o evaluare. Poti sa-l completezi si sa-mi trimiti pe mail gata completat si ea va face o evaluare pt Dennis, asta e de altfel job-ul ei.Si, pt linistea ta, nu exista nici o intrebare despre forme si culori


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Multumesc Johanna si Ali pentru incurajari!
Am fost pina acum la 3 ortopezi cu Filip si parerea lor este ca originea problemei lui este in viata intrauterina.
Nu am ingrijoreaza faptul ca va merge tirziu, indiferent cit de tirziu va fi, dar el nu isi foloseste deloc aproape piciorul drept, il tine indoit iar atunci cind il pun in picioare se sprijina pe stingul si pe dreptul il "protejeaza" oarecum. Din cauza ca nu l-a folosit , are un dezechilibru destul de mare pe muschii bazinului si pus in picioare sta intr-o parte si nu drept cum ar trebui.
Incercam sa ajungem la un ortoped in Israel sa vedem ce ne zice pentru ca in Romania diagnosticul i s-a pus prin omosiunne daca ot sa zic asa: adica ceva de genul- nu are displazie de sold, nu are infectie in articulatie, nu are nimic osos, deci trebuie sa aiba retractie de capsula articulara.
Eu am incredere ca se va rezolva dar ma ingrijoreaza faptul ca nici un doctor nu e ferm in ceea ce priveste tratamentul sau solutia la problema lui.Incercam, experimentam...iar el in timpul asta cred ca a dezvoltat deja o fobie fata de kinetoterapie.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobucket.com/albums/l521/Daniela_Marin/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali

Mihaela, nu am vrut sa sune ca o acuzatie.Daca asa a sunat, te rog scuza-ma.Am vrut doar sa-ti spun ca bebeii nu retin decat prin repetitie si prin legaturile care i le faci.Si cred ca e bine sa nu simta ca insisti pe ceva si sa-l enerveze ca atunci s-ar putea sa ai efectul invers si sa refuze.
Si noi ne uitam la Clubul lui Micky Mouse, si tare ii mai place.
Si pentru baieti mai este pe internet Bob Constructorul.Cum Andrei al meu e innebunit dupa masini mari, tractoare, betoniere... ii mai pun din cand in cand cate un episod.Pana si chilotei am gasit cu Bob constructorul.
Sunt parinti care in schimb isi uita copilul in fata TV si eu la asta m-am referit.
Ce dragut e Dennis.Am citit ca spuneai ca are o aversiune fata de mancare.Nu stiu cum stati cu dulciurile dar Andrei e innebunit dupa ele.Asa ca incerc sa ii dau abia dupa masa daca am prajituri de casa sau, si asta abia de vreo luna, cate o bucatica mica de ciocolata amaruie( 80% cacao).
De Pasti cum au fost mai mereu prajituri pe farfurie bineinteles ca nu a mai prea vrut mancare.Bine ca au trecut sarbatorile si am revenit la programul nostru normal.
Ai incercat cu stimulente pentru pofta de mancare?Nu ti-a recomandat nimeni?
Cand a avut Andrei 1.6 ani mi-a dat dr B complex, vreo 2 -3 luni.In perioada a evoluat foarte bine si motric si ca pofta de macare...
Ce interesanta e chestia asta in Canada , sa te programeze cu copilul abia in octombrie.Daca el acum are nevoie de tratament...

ali
Mama fericita de Andrei (20.06.2008)

Nu m-am suparat, iti multumesc ca ma ajuti cu sfaturi si normal ca suntem aici sa ne spunem parerea
I-am dat Vitam o perioada de cateva luni, dar sincer nu am vazut nici o ameliorare. Apoi am fost la o tipa care ne-a zis ca are cateva intolerante si ne-a recomandat Multivitamine, cu care ii merge bine. Am scos din meniu produsele la care are intoleranta ..iar acum vad ca mananca mai bine.
Cu dulciurile nu e foarte prieten, ii place Kinder bueno, dar nu foarte des
Legat de programare-asta e sistemul. Asta e devreme, pt ca am avut o programare la Sick kids in aprilie, care daca nu o acceptam atunci nu mai aveau locuri decat anul viitor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Dalma, ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai trimite chestionarul sa vedem cum suntemMultumesc mult.
Danasima, asa cum a zis si Joklk, ar fi bine daca ai avea mai multe pareri. De fapt cel mai important este sa gasesti un medic bun care sa poate pune un diagnostic corect. Poate aveti o sansa in Israel. Sa va ajute Dumnezeu sa gasiti o rezolvare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Mihaela, am trimis mai pe adresa mihaelamold@gmail.com, sper ca e adresa ta ,subiect ASQ3 (8 fisiere jpg)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Dalma, as vrea si eu chestionarul daca se poate.
Multumesc.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Jo, da-mi mailul pls. Nu am mailul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Dalma, adresa mea: kuharek_j@yahoo.de
Multumesc.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Dalma, multumesc de chestionar. Foarte interesant.
Multe din lucrurile dn chestionar le stiam de la evaluarile din Tg. Mures. Eu l-am vrut asa pentru mine ca sa vad daca imi apreciez corect copilul.
Karla face mult mai multe decat scrie in chestionar doar la partea motrica mai avem de muncit, dar aici stim cauzele si cunoastem si raspunsurile.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput