Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 22

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Nu ai pentru ce sa imi multumesti, Loys.Si eu cind am intrat prima data pe forumul asta, cred ca puneam intrebari despre aproape orice observam sau mi se parea mie mai ciudat la pitici(uneori si intrebari de-a dreptul puerile)
Si acum , de exemplu daca ei nu fac ceva ce ar trebui sa faca la virsta lor( ca nu stau in fundulet, ca nu maninca cum ar trebui, ca nu se rostogolesc) ma gindesc oare nu au ceva.Daca insa fina noastra(nascuta la termen) care este cam de aceeasi virsta cu ei nu face nimic din toate astea, toata lumea crede ca e mai lenesa si doar atit.
Nu stiu cind voi scapa de chestia asta.
Cum a fost la doctor?

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Eu nu cred ca se pune asa problema "de cand pot sa imi consider copilul ca fiind normal?" Copii nostrii sunt normali: au maini, picioare, ochii, urechi....doar ca ei sunt speciali si felul in care sunt speciali nu o sa treaca niciodata. Si nici nu trebuie sa treaca, pentru contrar cum ar trebui sa fie copii nostrii sunt o lectie pentru noi. Copii nostrii sunt lectia luptei pentru viata, sunt lectia curajului si a biruintei. Ei sunt imaginea efectiva a vietii pe care trebuia sa le-o dam noi dar care ei comparativ la ceilalti copii si-au castigat-o singuri. Teama ca poate copii nostrii nu sunt normali nu o sa treaca niciodata, dar sufletul nostru se umple in fiecare zi de speranta si iubire atunci cand ii vezi facand pasi, zambind si in special cand o sa vorbeasca.
Sufletul meu vibreaza cel mai tare la fiecare "mami te iubesc" pe care il aud de la Karla. In momentul acela toate clipele grele, de deznadejde nu mai exista. Asa va fi si la voi. Si nu uitati prematurii sunt speciali.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Eu nu stiu daca sunt atat de protectoare cu puiu meu pentru ca asa sunt eu sau pentru ca l-am obtinut dupa multi ani de incercari si tratamente si apoi a venit si mai repede pe lume.A fost mai maricel(fata de ce spuneti voi) a avut 2.5 kg -la 34 sapt-si a stat la incubator doar 2 zile.Dar ce am vazut la Targu Mures in perioada asta m-a cam dat peste cap.Cand am vazut cat de micuti erau alti beblusi in incubatoare si cat se luptau sa traiasca.
Am recuperat foarte bine. Am profitat ca nu mergea si l-am stimulat de mic cu cartile a.i. atunci cand la 1.6 ani a mers singur el deja recuperase deja tot.
Intre timp am crescut si la 2.8 ani alergam si ne turuie gurita si suntem curiosi...E f glumet , face singur glumite si ghicitori.
Si eu ma lupt cu mine sa nu-l mai protejez atat de mult pentru ca e baietel si e bine sa se descurce si singur.
Ne pregatim de gradinita si apar alte spaime( la mine bineinteles)dar astea cica ar fi normale pentru toate mamele( nu numai de prematuri).

O prietena imi spunea ca de cand esti mama esti vulnerabila. Deci probabil ca majoritatea temerilor vin de acolo nu numai ca suntem mame de prematuri.

ali
Mama fericita de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

dragile mele,
sunt mama unor gemeni pereche de 4 luni, nascuti pe 25 oct 2010, ana 1800 g, ioachim 1700, ambii 42cm si apgar 8. evolutie buna, neventilati, neaspirati, am plecat cu ei acasa dupa vreo 10 zile, au supt exclusiv san pana la 2 luni, acum papam mixt, am luat 5kg daca iau in calcul si scaderea fiziologica. ma innenuneste pediatra cu diversificarea: cica dupa 4 luni sa incepem cu cereale. mie mi se pare cam devreme. as fi vrut macar dupa 5 luni, cu legume. ce ma sfatuiti?va multumesc mult.

astept reevaluarea neurologica la 4 luni: la 3 luni cica nu ne tinem bine capul. intre timp ni-l tinem destul de bine, facem exercitii, chair s-au rasucit de pe burta pe spate, el de 4 ori, ea o singura data. voi merge la dr poppa de la gr alexandrescu. a mai fost cineva? ce stiti de dr burloiu (ea, nu el) si de raluca teleanu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loys spune:

Buna fetelor,noi am fost internati spital cu bronsita,nu a facut febra ,decat rosu in gat.Cat timp am stat a mancat bne ,ieri am iesit si astazi a incep ut sa nu pape bine,de cand am ajuns acasa tot se foieste si nu are stare,nu iau dat medicamente nimik,doar la u tinut sub observatie si a facu aerosol(apa cu sare trase pe nasuc cu o masca)si kine ca sa scoata flegma din gat ,si trebuie sa mai mergem 5 zile la rand.Of Doamne ,acum parca e mai rau ca inainte,.Eu nu inteleg cum sa si revina un bebe fara medicamente,asa pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Loys imi pare rau ca sinteti ati fost bolnaviori.Sper sa va faceti cit mai repede bine.

Adi la cite saptamini ai nasct copiii?Cred ca erau un pic mai marisori decit au fost ai mei la nastere. Eu am inceput diversificarea cind aveau copii 7 luni de la nastere si cinf de fapt ar fi trebuit sa aiba 4 luni daca se nasteau la termen.Si sincer mi se pare aca am fost un pic nepregatiti, sau poate ca nu sint ei prea mincaciosi.

Noi mergem la dr. Burloiu(ea) la Sanador.E foarte draguta, se poarta foarte frumos cu copiii si mi-a raspuns la absolut toate intrebarile, numai ca mi se pare ca e mereu cam grabita, intotdeauna sint multi pacienti care asteapta si programarile se fac la un sfert de ora, si sincer cred ca e nevoie de mai mult de 15 minute sa examineze copilul, sa stea de vorba si cu parintii sa scrie si consultul. Dar ca doctor si ca om mie mi se pare o persoana deosebita.Cred ca este si foarte buna profesional, noi am mai fost la o alta neuroloaga print-o cunostinta care ne-a recomandat si doctorita respectiva ne-a asigurat ca odata pus un diagnostic de dr. Burloiu pot sa fiu sigura ca asa este.

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

LA MULTI ANI MAMICI DRAGI

sa fiti sanatoase, atat voi cat si cei dragi voua, dar mai ales puiutii, sa aveti mereu primavara in suflet

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

danasima, la 34 sapt am nascut. tre sa incepem ca luam fier, papam mixt si ne constipam. sa-ti traiasca bebeii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasima spune:

Multumesc frumos, Adi!
Si voi sa fiti sanatosi si sa cresteti mari si frumosi!
Puiutii tai s-au nascut mai mari decit ai mei, poate de asta te bate la cap si pediatra cu diversificarea.
Dar cel mai bine e sa hotarasti u cind simti ca sint pregatiti sa manince si altceva.
Oricum din experienta pot sa iti spun ca e posibil sa reactioneze foarte diferit la diversificare.La mine unuia i-a placut(baiatului) iar fata nu e deloc incintata de mancarica cu lingurita.
Dar pediatra ma incurajeaza si imi spune ca nici un adult nu maninca doar lapte si ca va accepta si ea cind va veni vremea mancarica solida.
In rest maninca lapte cu placere, e foarte activa si vesela.


Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Adi al meu e nascut la 34 sapt cu 2420gr si 46cm, dar cu toate ca noi am foast mai mari in greutate ca voi, am fost sfatuiti sa nu incepem diversificarea mai devreme de 6 luni. Stomacelul lor nu e inca pregatit la 4 luni de diversificare.(daca e sa calculam varsta corectata, ar avea 2.5 luni, nici un colil nascut la termen nu e diversificat la varsta asta).
Acum tu faci cum crrezi, dar eu zic sa mai astepti putin. Au toata viata inainte sa tot manance si sa incerce de toate.
Sanatate multa la toti puiutii.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://b2.lilypie.com/GcAYp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput