Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (55)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Fetelor, durerile de stomac de care m-am plans ieri sunt din alea "clasice", nu arsuri. Arsuri am din sapt.8-9 si le tratez cu Rennie. Dar mai nou ma doare stomacul de mor. Aseara am gasit o pozitie in care parca nu ma supara atat de tare (intinsa pe spate complet, fara perna, cu picioarele intinse), dar e chin .
Dr. mi-a spus ieri ca uterul apasa (în sus) pe stomac si de aici durerile...

Multumesc ptr. sfaturi in legatura cu toate cele de cumparat. Am hotarat impreuna cu sotul ca incet-incet pana la jumatatea lui martie sale achizitionam pe toate (mai putin mobila, caruciorul, pompa electrica si sterilizatorul, pe care le-am comandat deja si le asteptam).

Sa aveti o zi buna in continuare!


23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Noi amfost in vara asta la mare prin august,aveau mucosii cam 9 luni.
Am fost decat noi,fara ajutoare. Am rezervat la hotel un apartament si am carat cu noi patuturile dar fara saltele groase(am folosit plapumicile de la hotel) blenderul,lapte praf,cereale, sterilizatorul l-am lasat acasa (atunci a fost momentul in care am si renuntat la sterilizare), castronel,biberoane,borcanele si fructe( ce aveam cumparate acasa pt ca in 10 zile le gaseam stricate),scaunelul de baie. Cat am avut fructele aduse cu noi le faceam eu la blender,apoi am facut o vizita la Carrefour parca sau ce e la Constanta si am cumparat borcanele de fructe si legume si iaurt( am gasit greu ce mancau ei...multi bebelusi la mare).
Masa de pranz o serveau in carucior, in general pe balcon,fructele pe plaja in carut...la restaurant cat mancam noi ei papau lapte. Existau niste scaune de masa pt bb dar cam soioase asa ca nu am apelat la ele.

La mare ,in afara de LP si iaurt pe care le papau la fel ca acasa, cu restul cam aveam probleme, abia mancau impreuna un borcanel de 200 gr indiferent de continut.
A fost destul de greu fara ajutor,Dragos era in faza in care plecase 4*4 si nu il mai puteam tine pe sezlong,din piscina iesea singur... in mod normal nu ar fi trebuit sa fie asta o problema,dar plaja era cu scoici mici si ascutite, care ma deranjau pe mine la talpi ,pe el la genunchi nici nu mai vorbesc... si cum prindea nisipul ala in mana imediat il baga in gura,asa cu scoici... Eva la fel,seapleca din piscina sa manace nisip. Am prins si niste zile mai vantoase si nu ii puteam baga in apa, ca imediat ce ieseai te inlemnea vantul ala




Super modele de patuturi am vazut...voi lista cateva ca este cam clar ca le voi facepe comanda.... supraetajate parca nu m-as baga prea curand... Eva cred ca e cea mai frichinita persoana care poate exista... dintr-un colt in altul al patutului o tine toata noaptea...

Luludani,imi poti trimite o poza mai "detaliata" a patuturilor?

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

Ma bucur ca am putut ajuta cu modelele de paturi
Si noi am batut net-ul in lung si-n lat pana ne-am hotarat.

O poza la paturile noastre mai detaliata nu am in calculator, fac diseara si o sa pun maine, nu-s deosebite insa sunt vesele si copilaresti si se curata usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

mmammarutza-pt durerea de stomac incearca ceai de musetel caldut indulcit cu putina miere de albine.Nu-i asa bun la gust,mie nu-mi place dar face bine,calmeaza.

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

mamicilor,dati calciu la bebei?de care?eu le cau calciu gluconic,asa mi-a recomandat neonatologul de la iasi,si le pun in lapte ca la lingurita il scuipa tot.

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenacatalin

Buna fetelor,

Raduc al meu a cam racit...ii curge nasucul, stranuta si tuseste. Totusi cred k tuseste doar cd nu poate respira si se ineaca. nu cred k e o tuse propriu-zisa.

Voi in afara de ser in nasuc si batista sugarului ati mai folosit altceva?

Febra nu are si e destul de vioi.

Merci mult,

Elena Radusi Tudor 26.11.2010

vibrocil ne-a recomandat pediatra.
sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

Azi sarbatoresc 2 lucruri:fetele au implinit 4 luni si-I multumesc lui Dumnezeu ca au fost sanatoase si au crescut frumos.
Tot azi implinesc 1 an de cand am facut inseminarea in urma careia au aparut fetele.Si eram asa dezamagita si fara chef cand am plecat la Bucuresti....eram convinsa ca nu se prinde nici de data asta,chiar i-am zis dr ca mai bine ne-am apuca de fiv,ca inseminarile sunt apa de ploaie.Si uite ca nu am avut dreptate,din fericire.De aici am invatat ca toate lucrurile se fac la vremea lor,cand vrea Dumnezeu,nu cand vrem noi.Noi trebuie sa avem rabdare si credinta.

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzi-tzi spune:

Buna mamicilor! Si eu sunt noua pe aici, desi va urmaresc "din umbra" de ceva vreme abia acum am reusit sa imi fac cont si sa scriu si eu.
Sunt mandra mamica a unor baietei gemeni de un anisor.

Anuskka, legat de calciu, eu stiu ca nu trebuie pus in lapte ca se branzeste. Eu le-am dat sirop natural de calciu (chiar asa se numeste), mi l-a recomandat dr ca nici ai mei nu au mai vrut calciu gluconic. E f bun la gust si nu contine zahar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

si eu le-am dat copiilor mereu calciu sriop, sau cipcal, sau mai recent osteocare(ca are si vit d, si magneziu si zinc)


www.facebook.com/album.php?id=100000225799068&aid=53495" target="_blank">Comorile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

smmiha merci de raspuns. Imi sunt tare de folos, pt ca e o necunoscuta si as vrea sa o fac cunoscuta sa imi piara frica. Deci fructe lapte, cereale, iaurt..Buun. Si borcanele. Ca o saptamana nu mor ele de inanitie Nu ma stresez da deh ma informez si eu. La cat de repede trece timpu acu ne trezim ca e iulie!

Luminita ce e ala steamer? Gateste la aburi? Si ai stat la un apartament ceva care avea si bucatarioara?

gabitza35 iti multumesc si tie! Buna idea cu mers la carfur acolo.

ANUSKKA da dam calciu, 1ml/kg-dinala la fiola, gluconat. Dam 10z pe luna. Il amestec intr-un bibi mic de dat medicamente cu putin lapte si le pacal sa il suga. Idea e sa fie ele infometate rau ca atunci imi merge smecheria.
La multi ani fetitelor de 4luni!!

Puficozaurele au inceput sa radaa! Sunt asa haiuase mai ales Ilinca, isi arata gingiile
Ieri am avut scandal toata ziua..si am fost singura. Azi insa a fost una din zilele alea de zici ca am copii de reclama: papa, somn..latrat duar la papa! in rest stat in patut, jucat cu caruselu, cu manutele; Mara ii manca mainile lu sorsa cand o lua cu foamea. Ma gandesc cat de norocoase suntem ca am fost alese sa avem doi bebe nu unu! E mai usor cred cu doi deodata decat cu doi de varste diferite si deci cu nevoi diferite.



sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput